Skąd się biorą pryszcze podskórne na brodzie?

Pryszcze podskórne – czym są i gdzie powstają?

Pryszcze podskórne są to ropne zmiany skórne, które powstają pod powierzchnią naskórka , a więc w głębszych warstwach skóry. Rozsiane są w różnych miejscach ciała, ale najczęściej pojawiają się w na czole, skroniach, policzkach, szyi, dekolcie czy na plecach. Mogą występować pojedynczo lub w grupach. Zazwyczaj przyjmują one postać cyst lub twardych guzków , a czasem stanowią jedynie drobne wybrzuszenia naskórka.

Cysty powstają bezpośrednio pod naskórkiem i charakteryzują się różnym kształtem i wielkością. Głównie są koloru czerwonego lub białego z czerwoną obwódką. Mogą być nabrzmiałe, ponieważ są wypełnione ropą. Guzki są twardsze od cyst, ponieważ powstają w głębszych warstwach skóry. Obie formy pryszczy podskórnych bolą przy dotyku. Nie należy ich wyciskać ani zdrapywać, ponieważ zostawiają po sobie trwałe i ciemne blizny, które trudno się leczy i maskuje [1, 4].

Przyczyny pojawiania się trądziku przed okresem

Podjęcie walki z danym zjawiskiem jest niemożliwe bez dokładnego poznania jego przyczyn, więc warto najpierw przyjrzeć się zjawisku nasilania się trądziku przed miesiączką.

Powodów powstawania zmian skórnych jest kilka. Dużą rolę w organizmie kobiety odgrywają zmiany hormonalne związane z cyklem menstruacyjnym. Kilka dni po owulacji, a przed mającym dopiero wystąpić krwawieniem miesięcznym, wzrasta poziom hormonów – progesteronu oraz testosteronu. Największy poziom progesteronu występuje około osiem dni po owulacji, często powodując u kobiety spadek libido, zmęczenie oraz chęć podjadania.

Mniej więcej w tym samym czasie wzrasta także poziom testosteronu, który najczęściej – jako hormon występujący w największych ilościach u młodych mężczyzn − jest kojarzony z agresją czy rozdrażnieniem. Wahania hormonalne występujące w cyklu miesiączkowym nie są obojętne dla funkcjonowania całego organizmu. Progesteron i testosteron stymulują gruczoły łojowe, co może dać różnorodne skutki.

U każdej kobiety wahania hormonalne związane z cyklem miesiączkowym wyglądają nieco inaczej

Warto podkreślić, że organizm każdej kobiety jest inny, więc nie da się do końca przewidzieć, jakie zmiany będą następować wraz ze zwiększaniem się poziomu danych hormonów. U niektórych pań tuż przed spodziewaną miesiączką cera może wyglądać na znacznie zdrowszą niż w innych fazach cyklu – te kobiety należą do grona tych szczęśliwców, którzy nie muszą przejmować się występującymi okresowo problemami skórnymi.

Inne panie w tym samym czasie muszą borykać się z pojawiającym się tuż przed okresem trądzikiem. Nie należy przejmować się, że dzieje się coś niedobrego – zmiany wyglądu skóry są jednym z regularnie występujących syndromów związanych z wahaniami hormonów w czasie cyklu menstruacyjnego. Trądzik zazwyczaj nasila się około dziesięciu dni przed miesiączką, a wraz z jej nadejściem powinien ustąpić.

Pryszcze podskórne – przyczyny powstawania

Nadmiar sebum w wyniku niewłaściwej pracy gruczołów łojowych jest główną przyczyną powstawania pryszczy podskórnych. Proces ten nasila się zazwyczaj w wyniku nieprawidłowości gospodarki hormonalnej , a więc nadmiernej produkcji męskich hormonów (androgenów). Ponadto zaobserwowano, że pryszcze podskórne mogą częściej pojawiać się u osób, które:

  • używają niewłaściwych kosmetyków, zazwyczaj źle dobranych do swojego rodzaju skóry np. zbyt tłustych kremów, które mogą zatykać pory, utrudniając skórze właściwe oddychanie i regenerację,
  • żyją w długotrwałym, nadmiernym stresie,
  • palą papierosy,
  • posiadają predyspozycje genetyczne,
  • mają skłonność do alergii skórnych,
  • zmagają się z infekcjami bakteryjnymi i wirusowymi,
  • chorują na różne choroby metaboliczne lub cukrzycę,
  • nieodpowiednio się odżywiają [1, 3].

Jak pozbyc się pryszcza na wardze sromowej?

W przypadku zarażenia kiłą, guzek na wardze sromowej znika po kilku tygodniach, a po jakimś czasie pojawia się ponownie. Schorzenie najczęściej leczy się poprzez podanie odpowiednich antybiotyków. Wirus brodawczaka ludzkiego aktywuje wzrost kłykcin kończystych w okolicy narządów płciowych.

Możesz też zapytać, czym smarowac pryszcza na ustach?

Jeśli jednak zależy ci na tym, aby pryszcz na ustach jak najszybciej zniknął, to udaj się do najbliższej apteki i kup maść z cynkiem na wypryski.

Twórcy portalu nie ujawniają dokładnych Algorytmów rządzących wyświetlaniem znajomych i ich postów. Można się domyślać, że są to osoby, z którymi wchodzimy w interakcje, np. rozmawiamy z nimi, mamy dostęp do ich profili, lubimy ich posty, jesteśmy oznaczani razem na zdjęciach.

Inne przyczyny powstawania pryszczy podskórnych niewłaściwa dieta, alergie skórne, zakażenia wirusowe zakażenia bakteryjne, zaburzenia w składzie sebum produkowanego przez gruczoły łojowe, zmiany w procesie rogowacenia naskórka.

Czytaj dalej...

W wielu przypadkach choroba ta stanowi swoiste przedłużenie dolegliwości występujących w okresie dojrzewania postać przetrwała , choć zdarza się też, że występuje po raz pierwszy dopiero po 25 urodzinach postać z późnym początkiem.

Czytaj dalej...

O ile redukcję łagodnego trądziku można uzyskać już za pomocą preparatów OTC bez recepty lub dermokosmetyków, to często jednak trwałe wyleczenie można osiągnąć jedynie dzięki lekom miejscowym lub doustnym dostępnym wyłącznie na receptę recepta online.

Czytaj dalej...

Pryszcze podskórne mogą pojawić się w różnych miejscach na twarzy pryszcze podskórne na brodzie, skroniach, policzkach i żuchwie oraz częściach ciała, czasami bardzo nietypowych podskórne pryszcze pod pachami.

Czytaj dalej...