Skąd się biorą pryszcze podskórne na brodzie?
Przyczyny pojawiania się trądziku przed okresem
Podjęcie walki z danym zjawiskiem jest niemożliwe bez dokładnego poznania jego przyczyn, więc warto najpierw przyjrzeć się zjawisku nasilania się trądziku przed miesiączką.
Powodów powstawania zmian skórnych jest kilka. Dużą rolę w organizmie kobiety odgrywają zmiany hormonalne związane z cyklem menstruacyjnym. Kilka dni po owulacji, a przed mającym dopiero wystąpić krwawieniem miesięcznym, wzrasta poziom hormonów – progesteronu oraz testosteronu. Największy poziom progesteronu występuje około osiem dni po owulacji, często powodując u kobiety spadek libido, zmęczenie oraz chęć podjadania.
Mniej więcej w tym samym czasie wzrasta także poziom testosteronu, który najczęściej – jako hormon występujący w największych ilościach u młodych mężczyzn − jest kojarzony z agresją czy rozdrażnieniem. Wahania hormonalne występujące w cyklu miesiączkowym nie są obojętne dla funkcjonowania całego organizmu. Progesteron i testosteron stymulują gruczoły łojowe, co może dać różnorodne skutki.
U każdej kobiety wahania hormonalne związane z cyklem miesiączkowym wyglądają nieco inaczej
Warto podkreślić, że organizm każdej kobiety jest inny, więc nie da się do końca przewidzieć, jakie zmiany będą następować wraz ze zwiększaniem się poziomu danych hormonów. U niektórych pań tuż przed spodziewaną miesiączką cera może wyglądać na znacznie zdrowszą niż w innych fazach cyklu – te kobiety należą do grona tych szczęśliwców, którzy nie muszą przejmować się występującymi okresowo problemami skórnymi.
Inne panie w tym samym czasie muszą borykać się z pojawiającym się tuż przed okresem trądzikiem. Nie należy przejmować się, że dzieje się coś niedobrego – zmiany wyglądu skóry są jednym z regularnie występujących syndromów związanych z wahaniami hormonów w czasie cyklu menstruacyjnego. Trądzik zazwyczaj nasila się około dziesięciu dni przed miesiączką, a wraz z jej nadejściem powinien ustąpić.
W jaki sposób można próbować pozbyć się trądziku przedmiesiączkowego?
Raz jeszcze warto przypomnieć, że ciała kobiet są różne. Z tego powodu nie ma jednej, uniwersalnej recepty, która pozwoliłaby raz na zawsze pozbyć się problemu nawracającego przed okresem trądziku. Można jedynie próbować zasugerować kilka sposobów, które z dużą dozą prawdopodobieństwa mogą okazać się skuteczne.
Jednym z nich jest stosowanie odpowiednio dobranych kosmetyków. Warto poświęcić trochę czasu na wybranie produktu idealnie pasującego do danego typu skóry.
Jednym z kosmetyków, które mogą okazać się bardzo skuteczne w walce z trądzikiem, jest emulsja do mycia AFRONIS CLEAN . Regularnie stosowana pozwala ograniczyć nadmierną produkcję sebum i złagodzić występujące podrażnienia skórne. Stosowanie odpowiedniej higieny jest konieczne, aby zwalczyć trądzik przedmiesiączkowy.
Złagodzenie występujących zmian skórnych jest także możliwe, jeśli kobieta będzie zwracać uwagę na to, jaki tryb życia prowadzi. Przede wszystkim należy zadbać o regularne mycie twarzy i unikanie nadmiernego dotykania jej rękami. Im mniej bakterii będzie znajdować się na skórze twarzy, tym lepiej dla cery.
Choć pojawianie się trądziku przedmiesiączkowego jest często bardzo problematyczne, można spróbować zminimalizować dolegliwości. Skuteczna walka z hormonami byłaby karkołomnym przedsięwzięciem, dlatego dużo lepiej zadbać o skórę od zewnątrz, poprzez jej odpowiednią pielęgnację i prowadzenie zdrowego trybu życia. Skorzystanie ze sprawdzonych sposobów z pewnością pozwoli złagodzić występowanie trądziku przed okresem.
- Pomoc
- Refundacja - produkty dla diabetyków
- Refundacja - produkty chłonne
- Formularz kontaktowy
- Pomoc
- Moje konto
- Twoje zamówienia
- Ustawienia konta
- Przechowalnia
Pryszcze na brodzie – co oznaczają?
Trądzik na brodzie i żuchwie jest stosunkowo częstym zjawiskiem u młodzieży i dorosłych. Pojawienie się pryszczy na brodzie może oznaczać wiele rzeczy, chociaż najczęściej związane jest ze zmianami hormonalnymi. Duże znaczenie ma również higiena, a szczególnie częste dotykania brody brudnymi rękami. Na brodzie znajduje się wiele gruczołów łojowych, dlatego skóra na tej części twarzy często jest tłusta, co sprzyja przyleganiu zanieczyszczeń, zatykaniu się porów i powstawaniu pryszczy. Dlatego tak ważna jest właściwa higiena.
Wypryski na brodzie u nastolatków
Wypryski na brodzie u nastolatków są najczęściej wynikiem zmian hormonalnych i stanowią element trądziku młodzieńczego. Pryszcze na brodzie mogą mieć formę zaskórników lub dużych i nieestetycznych pryszczy, które przyczyniają się do obniżenia samooceny. Dużym problemem w walce z trądzikiem na brodzie u nastolatków są próby samodzielnego pozbycia się krost przez wyciskanie pryszczy. Zwykle doprowadza to do powiększania się stanu zapalnego i rozleglejszych zmian.
Bolące pryszcze na brodzie u dorosłych
Bolące pryszcze na brodzie u dorosłych to nie tylko problem estetyczny, ale częsty objaw zmian lub zaburzeń hormonalnych. U kobiet pojawianie się bolących krost na brodzie często związane jest z cyklem miesiączkowym. Pojedyncze wypryski wyskakują przede wszystkim przed miesiączką. Jeśli są stale obecne mogą świadczyć o zespole policystycznych jajników (PCOS) lub o problemach z tarczycą.
U dorosłych mężczyzn problemy hormonalne zdarzają się znacznie rzadziej, dlatego krosty na brodzie mogą wiązać się z goleniem – stosowanymi kosmetykami i maszynkami.
Pryszcze podskórne – przyczyny powstawania
Nadmiar sebum w wyniku niewłaściwej pracy gruczołów łojowych jest główną przyczyną powstawania pryszczy podskórnych. Proces ten nasila się zazwyczaj w wyniku nieprawidłowości gospodarki hormonalnej , a więc nadmiernej produkcji męskich hormonów (androgenów). Ponadto zaobserwowano, że pryszcze podskórne mogą częściej pojawiać się u osób, które:
- używają niewłaściwych kosmetyków, zazwyczaj źle dobranych do swojego rodzaju skóry np. zbyt tłustych kremów, które mogą zatykać pory, utrudniając skórze właściwe oddychanie i regenerację,
- żyją w długotrwałym, nadmiernym stresie,
- palą papierosy,
- posiadają predyspozycje genetyczne,
- mają skłonność do alergii skórnych,
- zmagają się z infekcjami bakteryjnymi i wirusowymi,
- chorują na różne choroby metaboliczne lub cukrzycę,
- nieodpowiednio się odżywiają [1, 3].