Pryszcz na czole - Przyczyny, Leczenie i Porady
Pryszcze – Guzki i guzy
Jak wyglądają guzy?
Są podobne do grudek, ale o ile grudki są umiejscowione dość płytko, to guzy rozwijają się w głębszych warstwach skóry. Po naciśnięciu takiego guza (jest na wierzchu czerwony) czuć wyraźnie ból i twardość umiejscowioną dość głęboko.
Jak powstają guzy?
Guzy powstają w sposób podobny do grudek tzn. najpierw dochodzi do powstania luki w ścianie pora skóry, a następnie luka ta wypełnia się zanieczyszczeniami, dołączają się bakterie i rodzi się problem.
Problem jest tym większy, że głęboko w skórze może dojść do kolejnych pęknięć i tworzenia się kolejnych luk i w ten sposób guz rośnie i wypełnia głęboko położone warstwy skóry.
Jak postępować z guzami?
Nawet jeśli mocno się postarasz, to guza i tak nie wyciśniesz. Jest to oczywiście niewskazane, a powiedziałabym wręcz, że absolutnie zabronione. Próbując wycisnąć guza możesz jedynie doprowadzić do rozlania się jego zawartości wewnątrz skóry i rozprzestrzenić problem na większe powierzchnie.
Pojedyncze guzki mogą (i powinny) zanikać tak, jak grudki. Możesz je smarować po wierzchu środkami przeciwbakteryjnymi i też powinny zadziałać, choć nie tak dobrze, jak przy grudkach (muszą głębiej penetrować skórę).
Jeśli masz skłonności do tworzenia się guzów i masz ich sporo na ciele – konieczne będzie leczenie dermatologiczne, prawdopodobnie ogólnoustrojowe (tabletki). Samodzielnie niewiele zdziałasz.
Pryszcz - skąd się bierze, jak się go pozbyć
Powstawanie pryszczy na skórze związane jest z trądzikiem, chorobą skóry obfitującej w gruczoły łojowe. Trądzik to dolegliwość powszechna, często występująca w okresie dojrzewania tak u kobiet, jak i mężczyzn. U mężczyzn ma on przebieg ostrzejszy. Trądzik występuje najczęściej w okolicach obfitujących w gruczoły łojowe, to znaczy w strefie T na twarzy i w rynnach potowych na klatce piersiowej i plecach.
Trądzik rozpoczyna się powiększeniem gruczołów łojowych i nasilonym wydzielaniem łoju. Następuje nadmierne i zmienione rogowacenie ujścia mieszka włosowego, do którego wnika przewód gruczołu łojowego. W ten sposób powstaje czop rogowy, który wypełnia mieszek włosowy i wypycha go ku górze. Dochodzi do zablokowania wydzielania łoju i powstaje woreczek wypełniony tłuszczami i keratyną czyli zaskórnik (comedo). Wraz z powstawaniem zaskórników gwałtownie rozmnażają się bakterie, które normalnie występują w skórze i na jej powierzchni jako nieszkodliwe drobnoustroje. Dopiero łój je uzjadliwia, jest dla nich doskonałą pożywką i stwarza warunki do namnażania.
Trzeci sposób: pryszcze na czole a kosmetyki do makijażu
Kosmetyki do makijażu i w ogóle wszelkiego rodzaju kremy czy mazidła również mogą nasilać trądzik. Ta sprawa wydaje się oczywista, bo mogą albo podrażniać skórę, albo ją osłabiać, albo zanieczyszczać zatykając gruntownie pory skóry. Zauważ, że na czole trądzik z reguły bywa bardziej intensywny niż gdzie indziej i nawet jeśli używając kosmetyków nie doprowadzasz do zaostrzenia trądziku np. na policzkach, to już maskując mocniej pryszcze na czole możesz napakować tam tyle kosmetyków, że definitywnie zablokujesz skórę i… pojawi się więcej pryszczy. Typowe błędne koło. Unikniesz tego zjawiska zmieniając kosmetyki do makijażu na lżejsze i / lub eliminując je przynajmniej czasowo. Oczyszczaj twarz z makijażu zawsze wtedy, gdy możesz sobie na to pozwolić bez obaw o pogorszenie wizerunku (np. w zaciszu własnego domu).
No może nie całkowicie – na pewno nie od samego nawilżania, ale nawilżenie pomoże skórze – wzmocni ją i przywróci jej naturalny balans. Do nawilżania możesz używać np. specjalistycznych przeciwtrądzikowych toników – takie produkty znajdziesz w ofercie wielu firm.