Pryszcz na sutku u mężczyzny - Przyczyny, leczenie i porady zdrowotne

Objawy raka sutka u mężczyzn

W jaki sposób rozpoznać, że to rak sutka u mężczyzn? Objawy tej groźnej choroby mogą być różne u każdej osoby. Można jednak wymienić kilka cech wspólnych tego schorzenia, które obserwują u siebie panowie. Wiodącym symptomem jest wyczuwalne zgrubienie na piersiach u mężczyzny.

Guzek najczęściej pojawia się za brodawką sutka (w 85-90 proc. przypadków), rzadziej – w górno-bocznej części piersi. Guzek zazwyczaj jest bezbolesny. Inne objawy raka sutka u mężczyzn to wyciek z brodawki (zarówno w kolorze krwistym, jak i bezbarwnym), wklęsłość brodawki (przypominająca odwrócony smoczek), owrzodzenie brodawki i/lub skóry piersi, uczucie swędzenia piersi oraz bolesność w jej obrębie, pojawiająca się bez wyraźnej przyczyny.

Mężczyzna może też zauważyć nieznaczne powiększenie się całej piersi oraz pogrubienie skóry wokół brodawki.

Dalszy etap nowotworu piersi u panów może wywoływać kolejne oznaki, takie jak powiększenie węzłów chłonnych przy piersiach, pod pachami, zlokalizowane po stronie sutka zajętego rakiem. Następnie – rozszerzenie się obszaru węzłów szyjno-nadobojczykowych. Jeśli nowotwór przerzucił się do organów wewnętrznych, może dawać symptomy charakterystyczne dla tych konkretnych typów raka, np. raka płuc, wątroby, kości i mózgu.

Czym jest rak sutka u mężczyzny?

Męska, a właściwie chłopięca pierś zanim wejdzie w okres dojrzewania jest zbudowana niemal identycznie jak pierś dziewczęca. Na budowę piersi składa się niewielka ilość tkanki gruczołowej, którą tworzą przewody mlekowe, usytuowane zaraz za brodawką sutkową i otoczką. Dojrzewając chłopięcy organizm wydziela testosteron, czyli hormon, który zapobiega procesowi rozrastania się tkanki gruczołowej. U dziewczyn natomiast na tym etapie rozwoju ta tkanka powiększa się.

U dorosłego mężczyzny pierś budują kanaliki mleczne oraz niewielka ilość tzw. zrazików, wyglądających jak płaty, które są zlokalizowane w części zabrodawkowej piersi. Te zraziki nie muszą występować u wszystkich panów i to też jest jak najbardziej prawidłowe. Jeśli dochodzi do pojawienia się raka sutka u mężczyzny, to zwykle właśnie w tej sferze za brodawką. Nowotwór, w tym jego złośliwa odmiana, może zaatakować tkankę gruczołową, znajdującą się w męskiej piersi.

Guz pod sutkiem u mężczyzny wywodzi się z komórek gruczołu piersiowego. Guzek w sutku u mężczyzn, który może przeistoczyć się w raka złośliwego albo rozwija się miejscowo, albo daje przerzuty do węzłów chłonnych i/lub narządów, takich jak płuca, wątroba, kości i mózg.

Diagnoza

Większość guzków i wyprysków na brodawce zniknie samoistnie w ciągu kilku dni. Jeśli jednak odczuwasz ból lub wydzielanie, porozmawiaj ze swoim lekarzem. Prawdopodobnie spojrzą na guz i otaczającą skórę, aby sprawdzić, czy mogą zdiagnozować problem na podstawie wyglądu.

Twój lekarz może również pobrać próbkę guzka lub płynu znajdującego się w jego wnętrzu w celu zbadania pod kątem bakterii lub innych patogenów. Odbywa się to zwykle jako biopsja brodawki sutkowej. W rzadkich przypadkach możesz również potrzebować obrazowania diagnostycznego.

Powinieneś również rozważyć rozmowę z lekarzem, jeśli jakimkolwiek guzkom lub pryszczom towarzyszy:

  • Wysypka
  • Łuszcząca się skóra
  • Palenie
  • Mrowienie
  • Zmiana kształtu lub kierunku brodawki (np. spłaszczenie lub odwrócenie brodawki)

Pryszcz - skąd się bierze, jak się go pozbyć

Powstawanie pryszczy na skórze związane jest z trądzikiem, chorobą skóry obfitującej w gruczoły łojowe. Trądzik to dolegliwość powszechna, często występująca w okresie dojrzewania tak u kobiet, jak i mężczyzn. U mężczyzn ma on przebieg ostrzejszy. Trądzik występuje najczęściej w okolicach obfitujących w gruczoły łojowe, to znaczy w strefie T na twarzy i w rynnach potowych na klatce piersiowej i plecach.

Trądzik rozpoczyna się powiększeniem gruczołów łojowych i nasilonym wydzielaniem łoju. Następuje nadmierne i zmienione rogowacenie ujścia mieszka włosowego, do którego wnika przewód gruczołu łojowego. W ten sposób powstaje czop rogowy, który wypełnia mieszek włosowy i wypycha go ku górze. Dochodzi do zablokowania wydzielania łoju i powstaje woreczek wypełniony tłuszczami i keratyną czyli zaskórnik (comedo). Wraz z powstawaniem zaskórników gwałtownie rozmnażają się bakterie, które normalnie występują w skórze i na jej powierzchni jako nieszkodliwe drobnoustroje. Dopiero łój je uzjadliwia, jest dla nich doskonałą pożywką i stwarza warunki do namnażania.

Aby poprawić stan skóry i zmniejszyć ryzyko powstawania nowych wyprysków należy nosić lekkie, przewiewne ubrania, wykonane z naturalnych tkanin, które zapewnią odpowiedni przewiew i warunki do gojenia.

Czytaj dalej...

Jeśli zmiana skórna jest pojedyncza można ją posmarować punktowo maścią cynkową, niewielką ilością olejku herbacianego lub żelem dedykowanym do aplikacji punktowej w przypadku zmian zapalnych.

Czytaj dalej...

AHA reguluje proces keratynizacji, udrażnia ujścia mieszków włosowych, przez co w efekcie zmniejsza ryzyko powstawania zaskórników, wspomaga wybielanie śladów potrądzikowych Olej jojoba lekki, nie pozostawia tłustego filmu na skórze, nie zatyka porów.

Czytaj dalej...

Nejčastěji se komplikace plísňových infekcí ucha objevují při opakované expozici u pacientů s oslabenou imunitou například u diabetiků nebo lidí na onkologické léčbě při opakovaném plavání v kontaminované vodě.

Czytaj dalej...