Podskórny pryszcz na uchu - przyczyny, leczenie i porady

Příčiny

Plíseň v uchu je infekční onemocnění vyvolané houbami (plísněmi).

Protože toto onemocnění nejčastěji postihuje zevní zvukovod, označujeme ho latinsky pojmem otitis externa mycotica (což v překladu znamená zánět zevního zvukovodu způsobený plísněmi).

Otomykózu mohou vyvolávat různé druhy plísní, ale nejčastějšími původci mykotických ušních infekcí jsou plísně rodu Aspergillus a Candida (kvasinky).

Plísně žijí všude kolem nás a setkáváme se s nimi každý den a pro zdravé lidi obvykle nepředstavují žádné problémy.

Nejčastějším původcem mykotických ušních infekcí jsou plísně rodu Aspergillus

Nicméně osoby s oslabenou imunitou jsou obecně náchylnější k infekčním onemocněním, včetně plísňových infekcí.

Plísním se nejlépe daří v teplém a vlhkém prostředí, takže vyšší riziko ušních plísňových infekcí mají obecně lidé žijící v tropickém a vlhkém podnebí.

Mezi další rizikové faktory otomykózy, mimo jiné, patří:

  • Poranění zevního zvukovodu sluchátky, sluchovými ušními pomůckami nebo v důsledku nešetrného čištění (například při čištění uší vatovými tyčinkami - uchošťoury)
  • Chronická kožní onemocnění, jako jsou ekzémy (dermatitidy)
  • Diabetes mellitus
  • Vodní sporty, jako jsou plavání nebo surfování
  • Plavání v kontaminované vodě
  • Nedostatek ušního mazu, který chrání kůži v zevním zvukovodu před vysušováním a potlačuje růst baktérií a plísní v uchu. Ve vysušené pokožce zevního zvukovodu snadno vznikají ragády (trhliny), kde se plíseň snadno uchytí.

Pryszcze podskórne: czym są?

To różnej wielkości podskórne ropne zmiany znajdujące się w głębokiej warstwie skóry, niemożliwe do wyciśnięcia, ponieważ ich ujście zasłonięte jest przez skórę. Czasem są rozsiane po twarzy i drobne. Częściej jednak mają formę cyst lub nawet twardych guzków. Guzki znajdują się głębiej niż cysty i są twarde. Cysty są nieco bardziej miękkie i czasem widocznie nabrzmiałe ropą, ponieważ znajdują płycej niż ropne guzki. Zmiany mogą mieć lekko siny lub czerwonawy odcień, czasem jedynie czerwoną obwódkę. Zarówno cysty, jak i guzki charakteryzują się tym, że przy dotknięciu bolą, chociaż przy mniejszych pryszczach ból może nie być wyczuwalny, szczególnie u odpornych osób. Nie należy ich wyciskać, ponieważ zostawiają trwałe, ciemne blizny. Przyjmuje się, że najczęściej podskórne pryszcze tworzą się w strefie T (czoło, nos, broda), podobnie jak inne zaskórniki. Nie jest to prawda. W rzeczywistości mogą wystąpić w bardzo wielu miejscach na ciele, przede wszystkim na policzkach i na czole tuż przy włosach, na skroniach, na szyi, w okolicach uszu, na plecach oraz na dekolcie. Kiedy pryszcz podskórny się pojawi, warto dać mu czas. Niektóre same wchłaniają się już po kilku dniach, a te mniejsze okazują się być zwykłymi pryszczami, które wychodzą na wierzch, przez co stają się o niebo prostsze do usunięcia. Jeśli jednak podskórne cysty i guzki nie znikają lub pojawiają się regularnie, należy się temu przyjrzeć. Czytaj też: Trądzik: objawy i skuteczne leczenie Trądzik zaskórnikowy: jak go wyleczyć? Pryszcze na pośladkach: jak powstają i jak się ich pozbyć?

  • używanie kosmetyków zapychających pory, zbyt tłustych kremów
  • skłonności genetyczne
  • choroby, np. cukrzyca oraz inne choroby metaboliczne
  • długotrwały stres (szczególnie, kiedy pryszcze występują w okolicy szyi i uszu)

Rodzajem pryszczy podskórnych można też nazwać łagodne czyraki, czyli ropne zmiany skórne wynikające z zapalenia mieszków włosowych. Są bardziej bolesne i większe od zwyczajnych pryszczy. Bolą bez dotykania, kiedy już urosną. Częste występowanie czyraków może świadczyć o chorobach nerek i wątroby, cukrzycy, osłabionej odporności organizmu, zarażeniu wirusem HIV. Jeśli zdiagnozujesz u siebie czyraka, koniecznie udaj się do lekarza dermatologa.

Pryszcz w uchu — jak się go pozbyć?

Dbasz o swoje uszy, regularnie je czyścisz, a mimo to pojawił się bolący pryszcz? Istnieje kilka sposobów, by usunąć pryszcze bez konieczności ich wyciskania. Często wystarczy odpowiedni produkt i nasączony wacik pozwalający sprawnie wykonać zabieg w domowym zaciszu. Do najpopularniejszych produktów, które pomagają usunąć pryszcze z ucha, zaliczamy:

  • Olejek herbaciany — to najbardziej przebadany olejek eteryczny, który wykorzystywany jest w leczeniu trądziku. Wykazuje on liczne właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Chcąc usunąć pryszcze, wystarczy niewielką ilość płynu nanieść na wacik i umieścić go na bolącej krostce. Zawarte w olejku składniki aktywne pomogą usnąć zmianę skórną bez obaw o przeniknięcie do kanału słuchowego.
  • Maść na pryszcze — to specjalistyczne produkty, które można kupić w aptece. Ich skład opiera się często na oleju łupkowym, który wykazuje działanie antybakteryjne i sprawnie redukuje stany zapalne.
  • Olejek jojoba — usuwa bakterie odpowiedzialne za powstawanie pryszczy. Olejek można bezpośrednio aplikować na skórę za pomocą wacika. Po kilkunastu minutach nadmiar oleju należy usunąć i zostawić do wyschnięcia.
  • Kremy z retinoidami — mają właściwości keratolityczne. Zawarta w składzie witamina A rozrzedza skórę wokół pryszcza. Przed stosowaniem tego typu kremów warto skonsultować się z lekarzem. Stosując krem np. na płatku ucha, należy pamiętać m.in. o zastosowaniu kremu z filtrem. Rozrzedzenie skóry sprawia, że staje się ona bardzo wrażliwa na działanie promieni słonecznych.
  • Ciepły okład — pomaga zmniejszyć stan zapalny i zredukować ból. Na początek należy przetrzeć pryszcz alkoholem i przygotować ściereczkę mocząc ją w ciepłej wodzie. Ciepły kompres przykładamy do skóry i pozostawiamy na ok. 15 minut. Zabieg należy powtarzać 2-3 razy dziennie.

Wiele osób walczących z pryszczami sięga po pęsetę. Dlaczego nie wolno usuwać pryszczy pęsetą? Zabieg ten nie gwarantuje usunięcia całej wydzieliny z krostki. Najczęsciej dochodzi do nadkażenia bakteryjnego, co powoduje jeszcze większy wysyp zmian skórnych na twarzy. Używając pęsety nigdy nie mamy pewności, że krostka została usunięta w całości. Dodatkowo bardzo łatwo o uszkodzenie skóry i ciągłości naskórka, co w konsekwencji może prowadzić do powstanie nieestetycznych przebarwień i blizn.

Perlak

Perlak to rodzaj torbieli skóry. Znajduje się w uchu środkowym i kości wyrostka sutkowatego w czaszce.

Niektórzy ludzie rodzą się z tą chorobą lub występują z powodu przewlekłych infekcji ucha.

Kiedy dana osoba ma perlaka pierwotnie nabytego, trąbka Eustachiusza znajdująca się w uchu środkowym nie wyrównuje regularnie ciśnienia. W rezultacie powstaje podciśnienie, które pociąga błonę bębenkową do wewnątrz. Tworzy to cystę, która wypełnia się odpadami i starymi komórkami skóry. Jeśli torbiel rozrośnie się lub zostanie zainfekowana, może to wpłynąć na strukturę ucha. Może również wpływać na równowagę, słuch i mięśnie twarzy.

Niektóre z objawów to:

  • Ubytek słuchu w jednym uchu
  • Drenaż z uszu
  • Zawroty głowy
  • Uczucie pełności lub ucisku ucha

Leczenie

W celu ustalenia rozpoznania perlaka można przeprowadzić badanie ucha lub tomografię komputerową. Najbardziej skuteczną opcją leczenia jest operacja. Wiadomo, że cysty rosną, jeśli nie zostaną usunięte.


Ponadto, powodem tej choroby może zapewnić przedostawanie się rany ropotwórczymi bakterii gronkowce i paciorkowce , zmęczenie, cukrzyca, choroby wątroby i innych narządów układu pokarmowego, niedobór witamin, i tak dalej.

Czytaj dalej...

Jeśli zmiana skórna jest pojedyncza można ją posmarować punktowo maścią cynkową, niewielką ilością olejku herbacianego lub żelem dedykowanym do aplikacji punktowej w przypadku zmian zapalnych.

Czytaj dalej...

AHA reguluje proces keratynizacji, udrażnia ujścia mieszków włosowych, przez co w efekcie zmniejsza ryzyko powstawania zaskórników, wspomaga wybielanie śladów potrądzikowych Olej jojoba lekki, nie pozostawia tłustego filmu na skórze, nie zatyka porów.

Czytaj dalej...

Obecność chorób atopowych astmy, alergicznego nieżytu nosa, atopowego zapalenia skóry nie zwiększa ryzyka rozwoju tego schorzenia, chociaż w populacji dzieci z rozpoznaniem atopowego zapalenia skóry, ze względu na uszkodzenia naskórka, ta postać wyprysku może się rozwinąć niezależnie.

Czytaj dalej...