Badania krwi przy wypadaniu włosów - Klucz do zrozumienia przyczyn i znalezienia rozwiązania

Słabe krążenie krwi sprzyja wypadaniu włosów – prawda czy fałsz?

Czy to prawda, że słabe krążenie krwi jest przyczyną wypadania włosów? To jedno z najczęściej zadawanych pytań wśród ludzi, którzy kontaktują się z naszą kliniką, pytając o koszt odbudowy włosów, przeszczepu. Faktycznie, niskie ciśnienie krwi może wpłynąć na zdrowie naszych włosów poprzez pozbawienie ich niezbędnych składników odżywczych i tlenu. Natomiast czy słabe ciśnienie krwi może prowadzić do wypadania włosów? W jakim stopniu odpowiada ono za przypadki łysienia? Co możemy zrobić, aby ustrzec się wypadaniu włosów?

Wypadanie włosów – łysienie plackowate

Łysienie plackowate jest dość tajemniczą chorobą, która polega na powstawaniu plackowatych łysin i bardzo często dotyka młode osoby. Przyczyny tej choroby nie zostały do końca poznane, ale podejrzewa się, że może ona mieć podłoże autoimmunologiczne. Choćby dlatego, że obecność łysienia plackowatego często współistnieje z takim chorobami jak toczeń rumieniowaty układowy.

W takim przypadku warto wykonać markery laboratoryjne wskazujące na proces autoimmunologiczny:

  • OB,
  • białko CRP,
  • przeciwciała przeciwjądrowe (ANA),
  • przeciwciała przeciwko cytoplazmie neutrofili (ANCA).

Pamiętaj, że nadmierne wypadanie włosów nie jest tylko defektem kosmetycznym, ale może świadczyć o poważnej chorobie. Dlatego najlepiej skontaktuj się z dermatologiem i/lub trychologiem w celu dokładniejszej diagnostyki.

Wpływ hormonów na włosy

Największym problemem dla włosów są męskie hormony płciowe. Nadmiar androgenów zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn doprowadza do utraty włosów. Problem dotyczy zazwyczaj mężczyzn i objawia się łysieniem w okolicach skroni i na czubku głowy. Kobietom ten problem doskwiera najczęściej w okresie menopauzy, ponieważ znacznie obniża się wtedy poziom żeńskich hormonów płciowych. Zagrożeniem dla kondycji włosów jest również progesteron, który zwiększa przetłuszczenie włosów.

Również prolaktyna może działać na włosy niekorzystnie i nasili ich wypadanie. Niektóre zaburzenia hormonalne mogą natomiast nasilić występowanie owłosienia. Mowa o okresie dojrzewania oraz menopauzy u kobiet. Nadmierne owłosienie występuje wówczas w na różnych partiach ciała i czasem przyjmuje postać tzw. wąsika. Nadmierne owłosienie może występować również na brzuchu, plecach czy klatce piersiowej.

Nie zapominajmy, jak powstaje trądzik gruczoły łojowe u niektórych osób wytwarzają bardzo dużą ilość sebum, a w okresie dojrzewania, kiedy zmiany hormonalne w organizmie mają bardzo burzliwy przebieg, gruczoły te pracują intensywniej.

Czytaj dalej...

Zwykle nawet przy obfitym trądziku kawa w żaden sposób nie kojarzy się z trądzikiem, napój nie należy do kategorii tłustych potraw, nie posiada w swoim składzie dodatków smakowych, a często pije się ją nawet bez cukru.

Czytaj dalej...

Jednak patrząc przez pryzmat wielkości elementów oraz ich ilości z łątwością będziemy mogli ocenić, czy dany zestaw spełni wymagania naszej pociechy, czy będzie miała ona możliwość wykonania większość podstawowych budowanych przez nią budowli.

Czytaj dalej...

Aby rzęsy magnetyczne nie wyróżniały się zbytnio na tle Twoich naturalnych rzęs, koniecznie przeczesz je delikatnie za pomocą specjalnej szczoteczki takiej samej, jaką dostajesz od kosmetyczki po przedłużaniu rzęs.

Czytaj dalej...