Badania krwi przy wypadaniu włosów - Klucz do zrozumienia przyczyn i znalezienia rozwiązania
Słabe krążenie krwi sprzyja wypadaniu włosów – prawda czy fałsz?
Czy to prawda, że słabe krążenie krwi jest przyczyną wypadania włosów? To jedno z najczęściej zadawanych pytań wśród ludzi, którzy kontaktują się z naszą kliniką, pytając o koszt odbudowy włosów, przeszczepu. Faktycznie, niskie ciśnienie krwi może wpłynąć na zdrowie naszych włosów poprzez pozbawienie ich niezbędnych składników odżywczych i tlenu. Natomiast czy słabe ciśnienie krwi może prowadzić do wypadania włosów? W jakim stopniu odpowiada ono za przypadki łysienia? Co możemy zrobić, aby ustrzec się wypadaniu włosów?
Wypadanie włosów – łysienie plackowate
Łysienie plackowate jest dość tajemniczą chorobą, która polega na powstawaniu plackowatych łysin i bardzo często dotyka młode osoby. Przyczyny tej choroby nie zostały do końca poznane, ale podejrzewa się, że może ona mieć podłoże autoimmunologiczne. Choćby dlatego, że obecność łysienia plackowatego często współistnieje z takim chorobami jak toczeń rumieniowaty układowy.
W takim przypadku warto wykonać markery laboratoryjne wskazujące na proces autoimmunologiczny:
- OB,
- białko CRP,
- przeciwciała przeciwjądrowe (ANA),
- przeciwciała przeciwko cytoplazmie neutrofili (ANCA).
Pamiętaj, że nadmierne wypadanie włosów nie jest tylko defektem kosmetycznym, ale może świadczyć o poważnej chorobie. Dlatego najlepiej skontaktuj się z dermatologiem i/lub trychologiem w celu dokładniejszej diagnostyki.
Wpływ hormonów na włosy
Największym problemem dla włosów są męskie hormony płciowe. Nadmiar androgenów zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn doprowadza do utraty włosów. Problem dotyczy zazwyczaj mężczyzn i objawia się łysieniem w okolicach skroni i na czubku głowy. Kobietom ten problem doskwiera najczęściej w okresie menopauzy, ponieważ znacznie obniża się wtedy poziom żeńskich hormonów płciowych. Zagrożeniem dla kondycji włosów jest również progesteron, który zwiększa przetłuszczenie włosów.
Również prolaktyna może działać na włosy niekorzystnie i nasili ich wypadanie. Niektóre zaburzenia hormonalne mogą natomiast nasilić występowanie owłosienia. Mowa o okresie dojrzewania oraz menopauzy u kobiet. Nadmierne owłosienie występuje wówczas w na różnych partiach ciała i czasem przyjmuje postać tzw. wąsika. Nadmierne owłosienie może występować również na brzuchu, plecach czy klatce piersiowej.