Podskórny pryszcz na uchu - przyczyny, leczenie i porady
Příznaky
Plíseň v uchu se projevuje zejména těmito typickými příznaky:
- Zhoršení sluchu až úplné ohluchnutí na postižené ucho, což lékaři někdy mylně mohou považovat za funkční poruchu sluchu
- Praskání v uchu
- Pocit zalehlého ucha
- Zčervenání zevního zvukovodu
- Svědění ucha a zevního zvukovodu (jedná se o nejčastější příznaky mykotických ušních infekcí)
- Bolest ucha
- Otok ucha
- Olupování kůže ucha a zevního zvukovodu
- Zvonění (hučení) v uších (takzvaný tinnitus)
- Výtok z ucha různé barvy (bílá, žlutá, šedá, černá či zelená). Někdy může být i s příměsí krve.
Ve většině případů postihují plísňové infekce jen jedno ucho, ale někdy onemocnění může postihnout obě uši současně.
Pryszcz w uchu — jak zapobiegać?
Istnieje kilka sposobów, które mogą do minimum zredukować ryzyko występowania pryszczy w uchu. Najpopularniejsze to regularne czyszczenie uszów letnią wodą oraz delikatne przecieranie małżowiny usznej w celu usunięcia zalegającej woskowiny. Podczas czyszczenia uszu ważne jest, by woskowina nie została wepchnięta głęboko do kanału słuchowego. Tutaj warto wiedzieć, że nie zaleca się stosowania patyczków kosmetycznych.
Eksperci zaznaczają, że wyciskanie pryszczy, nie jest dobrym rozwiązaniem na pozbycie się pryszczy i zaskórników. Często okazuje się, że zabieg ten przynosi więcej szkody niż pożytku. W sytuacji, gdy ropny płyn pojawi się w kanale słuchowym, może doprowadzić do problematycznego stanu zapalnego. Jeśli więc wycisnęliśmy już pryszcz w uchu, to należy jak najszybciej dokładnie wyczyścić ucho.
Fakty i mity na temat wyciskania pryszczy:
- Wyciskanie pryszczy to zły nawyk — wiele osób za każdym razem stara się wycisnąć znajdującą się wewnątrz krostki ropę. Nie warto tego robić, ponieważ nigdy nie jesteśmy w stanie usunąć całej zawartości. Pozostała ropa to idealne środowisko do namnażania się bakterii, które mogą być przyczyną powstawania nowych problemów ze skórą.
- Wyciskanie pryszczy może powodować blizny i nieestetyczne przebarwienia — to fakt. Po wyciśnięciu pryszcza na skórze często powstaje rana. Gdy wystawiona jest na działanie promieni słonecznych, to najprawdopodobniej dojdzie do przebarwienia.
- Nie wyciśnięte pryszcze, znikają same po kilku dniach — prawdą jest, że zwykłe pryszcze znikają same po kilku dniach. Znikną, ale trzeba pamiętać, że nie wolno ich dotykać i stosować trzeba odpowiednią pielęgnację. Nie można dopuścić do pojawienia się stanu zapalnego, co sprawi, że problem się jeszcze bardziej nasili.
- W usuwaniu pryszczy liczy się kompleksowa pielęgnacja skóry — codzienne rytuały pielęgnacyjne to skuteczny sposób na zminimalizowanie ryzyka powstawania pryszczy. Podstawą jest odpowiednie nawilżanie skóry. Warto stosować dobrej jakości kosmetyki, które zadbają o nawodnienie skóry.
Kosmetyki polecane do pielęgnacji skóry z pryszczami podskórnymi
PHARMACERIS T PURI-SEBOTONIQUE Tonik normalizujący - tonik przywraca fizjologiczne pH skóry trądzikowej i mieszanej. Sprawdzi się w przypadku skóry nadmiernie wydzielającej sebum. Kosmetyk ma działanie oczyszczające i antybakteryjne. Produkt łagodzi zmiany trądzikowe. Zawarta w składzie tamarynda złuszcza i zmniejsza zmiany trądzikowe.
TOŁPA Dermo Face Sebio Mikrozłuszczający Tonik-Esencja 3 Enzymy - kosmetyk zawiera trzy złuszczające enzymy: papainę, bromelainę, keratolinę. Jest skuteczny w przypadku skóry z trądzikiem podskórnym. Delikatnie złuszcza i działa antybakteryjnie.
MIYA COSMETICS Tonik Rozświetlający Z Kwasem Glikolowym 5% - tonik reguluje poziom pH. Zawiera w składzie 5% kwasu glikolowego, który złuszcza skórę.
PHARMACERIS T pureRETINOL 0.3 Krem Z Retinolem Na Trądzik Wieku Dorosłego - krem z 0,3% retinolu działa przeciwtrądzikowo, zmniejsza nadmierne wydzielanie łoju. Ponadto retinol działa przeciwzmarszczkowo. Kosmetyk wygładza skórę. Formuła została wzbogacona o: masło Shea, wyciąg z lilii, olej bawełniany, wosk z oliwek, skwalan.
SVR MICROGOMMAGE LIFT Mikrozłuszczająca Maska Z Retinolem - maska o działaniu wygładzającym. Produkt zawiera 0,1% retinolu o działaniu złuszczającym. Kosmetyk pomaga niwelować zmiany podskórne.
Pryszcz podskórny: 5 patentów na jego eliminację!
Alfa-hydroksykwasy
Zalicza się do nich: kwas glikolowy, kwas mlekowy, kwas winowy, kwas cytrynowy, kwas jabłkowy, kwas migdałowy.
Jak działają kwasy AHA: złuszczają, regenerują naskórek, regulują pracę gruczołów łojowych- przyczyniając się do zmniejszenia powstawania pryszczy, regulują proces rogowacenia- przyspieszając go, co pozwala pozbyć się pryszcza.
Beta-hydroksykwasy
Beta-hydroksykwasy mają zdolność rozpuszczania się w tłuszczach. Popularny kwas salicylowy penetruje głęboko w skórę, działając na pryszcze podskórne. To właśnie ten kwas jest niezwykle efektywny w terapii trądziku. Działa on przeciwzapalnie i antybakteryjnie. Reguluje on pracę gruczołów łojowych, minimalizując powstawanie podskórnych pryszczy. Regularne stosowanie kwasów BHA, w tym kwasu salicylowego przyczyni się do eliminacji bolących pryszczy zlokalizowanych w naszej skórze.
Retinol i pochodne witaminy A
Proces powstawania pryszczy jest wynikiem zmian zachodzących w obrębie gruczołów łojowych. Substancje takie jak retinol pomagają w niwelowaniu zmian. Kosmetyki z retinolem zmniejszają produkcję łoju odpowiedzialnego za powstawanie zmian zapalnych.
Maść cynkowa
Maść cynkowa bardzo dobrze sprawdza się w przypadku zmian trądzikowych. Ma ona zdolność do wysuszania wyprysków.
Pielęgnacja skóry
Dobrze dobrana pielęgnacja pomoże zmniejszyć zmiany skórne. Zadziała ona kompleksowo na stany zapalne w obrębie skóry. Taka pielęgnacja obejmuje oczyszczanie oraz stosowanie substancji aktywnych, niwelujących pryszcze podskórne. Do codziennej pielęgnacji warto włączyć substancje opisane powyżej, takie jak kwasy AHA, BHA czy retinol.Etapy pielęgnacji skóry z pryszczami podskórnymi.- dwuetapowe oczyszczanie twarzy,- tonizacja,- kosmetyk z kwasem lub pochodnymi witaminy A,- krem nawilżający,- w przypadku porannej pielęgnacji - krem z filtrem przeciwsłonecznym.<