Jak leczyć pryszcz na wardze sromowej?

Rzeżączka – powikłania

Czynnikami ryzyka rozwoju powikłań rzeżączki są: długotrwała, nieleczona lub niedostatecznie leczona rzeżączka (np. przyjmowanie mniejszej dawki leków niż przepisał lekarz, samodzielnie skrócenie kuracji), utrzymywanie stosunków seksualnych, wysiłek fizyczny (szczególnie jazda na rowerze), picie alkoholu.

Powikłania rzeżączki u mężczyzn

Powikłania miejscowe, czyli w okolicy cewki moczowej rzeżączki występują rzadko, a większość z nich ustępuje po leczeniu takim jak w niepowikłanym zapaleniu cewki moczowej. Należą do nich: zapalenie gruczołów napletkowych Tysona, zapalenie przewodów okołocewkowych zapalenie gruczołów okołocewkowych Littrego i ropień okołocewkowy, który może powodować utrudnienie lub zablokowanie oddawania moczu, a także zapalenie gruczołów opuszkowo-cewkowych Cowpera. Jego objawami są: ból w okolicy krocza, gorączka (38–39°C), zaburzenia w oddawaniu moczu lub jego zatrzymanie.

  • ostrego zapalenia gruczołu krokowego. Do jego objawów należy: gorączka (zwykle 38–39°C), dreszcze, ból w kroczu, zaburzenia oddawania moczu (częsta i nagła potrzeba oddawania moczu), zaburzenia oddawania stolca (ból przy wypróżnianiu, zaparcie)
  • ropnia gruczołu krokowego – objawia się wysoką gorączką, silnym bólem w kroczu i okolicy nadłonowej oraz bólem podczas wypróżniania
  • przewlekłego zapalenia gruczołu krokowego. Jego objawy są zwykle nieznaczne. Może wystąpić słabo nasilony, tępy ból w okolicy krocza promieniujący do okolicy krzyżowej lub jąder, wyciek zwykle skąpej, śluzowej lub śluzowo-ropnej wydzieliny z cewki moczowej pod koniec oddawania moczu lub w czasie wypróżnienia oraz zaburzenia czynności płciowych (bolesne wzwody, bolesny wytrysk nasienia z domieszką krwi).

Innym powikłaniem jest zapalenie najądrza. Rzeżączkowe zapalenie najądrza jest zwykle jednostronne, rzadziej proces chorobowy może objąć oba najądrza lub najądrze i jądro. Objawy rzeżączkowego zapalenia cewki moczowej zwykle poprzedzają zapalenie najądrza, ale po rozwinięciu się tego powikłania mogą być już nieobecne. Objawy: wysoka gorączka (39–40°C), złe samopoczucie, silny ból w okolicy najądrza, często promieniujący wzdłuż powrózka nasiennego do podbrzusza. Dochodzi do obrzęku zajętego najądrza z powiększeniem worka mosznowego, zaczerwienieniem i wygładzeniem skóry moszny po stronie chorego najądrza. Mogą wystąpić również bolesne wzwody i wytryski nasienia z domieszką wydzieliny ropnej. Na skutek zapalenia może dojść do zwłóknienia najądrza, niedrożności przewodów nasiennych i w konsekwencji do bezpłodności. Ryzyko bezpłodności w przypadku obustronnego zapalenia najądrzy jest bardzo duże.

Swędzenie i pieczenie sromu - przyczyny. Jak wyleczyć swędzenie warg sromowych?

Swędzenie i pieczenie sromu to często spotykana kobieca dolegliwość. Przyczyny świądu okolic intymnych są różne. Jedną z nich może być np. alergia na proszek do prania lub substancje zwarte w kosmetykach, które podrażniają wrażliwe i podatne na działanie środków chemicznych wargi sromowe. Dowiedz się, jakie są jeszcze przyczyny swędzenia i pieczenia sromu oraz jak wyleczyć swędzenie warg sromowych.

Spis treści

Swędzenie i pieczenie sromu nie zawsze wskazuje na jedną z kobiecych chorób. Przyczyną dolegliwości może być np. noszenie nieprzewiewnej bielizny lub używanie drażniącego delikatną skórę okolic intymnych żelu pod prysznic. Jeśli jednak oprócz świądu warg sromowych pojawiają się np. upławy o nieprzyjemnym zapachu, można podejrzewać infekcję bakteryjną, a nawet raka sromu. Sprawdź, jakie są przyczyny swędzenia i pieczenia sromu i jak wyleczyć swędzenie warg sromowych.

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Gruczoł Bartholina - co to jest i jak leczyć?

Gruczoł Bartholina to istotna część kobiecego układu rozrodczego, która często pozostaje niezauważona aż do wystąpienia problemów zdrowotnych. Gruczoły Bartholina są parą niewielkich gruczołów znajdujących się po obu stronach otworu pochwy. Ich główną funkcją jest wydzielanie śluzu, który nawilża pochwę. W normalnych warunkach są one niewyczuwalne i nie powodują dyskomfortu.

Jednak problemy zaczynają się, gdy gruczoły te ulegają zapaleniu, co jest znane jako zapalenie gruczołu Bartholina . Zapalenie to może być spowodowane zablokowaniem przewodu wyprowadzającego śluz, co prowadzi do gromadzenia się wydzieliny i tworzenia się cysty. Takie zablokowanie jest często wynikiem infekcji bakteryjnej. Symptomy zapalenia mogą obejmować obrzęk, ból, a nawet powstawanie bolących pryszczy na wardze sromowej .

Co zrobić w razie wystąpienia objawów rzeżączki?

W razie wystąpienia objawów (wymienionych wyżej) należy zgłosić się do lekarza (dermatologa lub ginekologa lub lekarza rodzinnego).


Fot. 1. Bakterie Gram-ujemne dwoinki rzeżączki (Neisseria gonorrhoea) Fot. CDC/Joe Miller

  • wywiadu
  • stwierdzenia dwoinek rzeżączki w bezpośrednim rozmazie z wydzieliny z cewki moczowej, szyjki macicy, odbytnicy lub gardła (w zależności od lokalizacji choroby) barwionym metodą Grama i/lub dodatni wynik hodowli na podłożu selektywnym albo testów wykrywających DNA N. gonorrhoeae (w przypadku rzeżączki skąpo- lub bezobjawowej).

Osoby, u których rozpoznano rzeżączkę i ich partnerzy/partnerki powinny zostać zbadane w kierunku innych przenoszonych drogą płciową: zawsze w kierunku zakażenia HIV, wirusowego zapalenia wątroby typu B i C (HBV, HCV) i kiły.

Swędzenie i pieczenie sromu - przyczyny

  • Używanie drażniących kosmetyków i detergentów

Jeśli świąd okolic intymnych pojawił się po zastosowaniu nowych kosmetyków (np. żelu do higieny intymnej, żelu pod prysznic) lub detergentów (np. proszku do prania, płynu do płukania), być może jedna z substancji w nich zawarta podrażnia delikatne wargi sromowe. Aby pozbyć się dyskomfortu, należy stosować płyny o pH zbliżonym do odczynu miejsc intymnych (5,2) oraz preparaty z pałeczkami kwasu mlekowego, które skutecznie chronią pochwę przed atakiem chorobotwórczych bakterii. Z kolei do prania bielizny warto używać proszków przeznaczonych dla niemowląt lub alergików.

Reakcja alergiczna często pojawia się w wyniku kontaktu z substancjami chemicznymi zawartymi w preparatach do higieny intymnej czy proszkach do prania. Jednak u kobiet z obniżoną odpornością alergię skórną mogą wywołać również wkładki i podpaski (głównie te zapachowe). Jeśli podejrzewasz, że przyczyną swędzenia, pieczenia i obrzęku warg sromowych są perfumowane wkładki i podpaski, wypróbuj wielorazowe podpaski dla alergików, które są wykonane z bawełny ekologicznej lub/i z wiskozy bambusowej (cena jednej podpaski/wkładki - ok. 20 zł).

Podrażnienie warg sromowych może wywołać noszenie nieodpowiedniej bielizny: obcisłej, ze sztucznych, nieprzewiewanych materiałów, a także stringów. By uniknąć dyskomfortu, należy nosić przewiewną, bawełnianą bieliznę.

Podrażnienia skóry okolic intymnych mogą pojawić się po depilacji, dlatego po zabiegu wskazana jest aplikacja kremu lub żelu nawilżającego. Należy także używać specjalnych kremów lub żeli do depilacji miejsc wrażliwych. Najlepiej kupić krem 2w1, który zawiera zarówno krem do depilacji, jak i specjalny krem nawilżający.

Aby poprawić stan skóry i zmniejszyć ryzyko powstawania nowych wyprysków należy nosić lekkie, przewiewne ubrania, wykonane z naturalnych tkanin, które zapewnią odpowiedni przewiew i warunki do gojenia.

Czytaj dalej...

Należy zachować także dużą ostrożność podczas czesania włosów, ponieważ ząbki grzebienia mogą spowodować naruszenie struktury krosty i tym samym przyczynić się do rozwoju rozległych stanów zapalnych.

Czytaj dalej...

AHA reguluje proces keratynizacji, udrażnia ujścia mieszków włosowych, przez co w efekcie zmniejsza ryzyko powstawania zaskórników, wspomaga wybielanie śladów potrądzikowych Olej jojoba lekki, nie pozostawia tłustego filmu na skórze, nie zatyka porów.

Czytaj dalej...

Jak działają kwasy AHA złuszczają, regenerują naskórek, regulują pracę gruczołów łojowych- przyczyniając się do zmniejszenia powstawania pryszczy, regulują proces rogowacenia- przyspieszając go, co pozwala pozbyć się pryszcza.

Czytaj dalej...