Jak radzić sobie z pryszczeniem obok ust?

Domowe sposoby na opryszczkę wokół ust

Istnieje kilka domowych sposobów, które pomagają usunąć pryszcze na ustach, wokół nich oraz na brodzie i innych partiach na twarzy. Ich zadaniem jest złagodzenie dolegliwości oraz przyspieszenie gojenia się ewentualnych ran. Do najpopularniejszych sposobów zaliczamy:

  • Nakładanie miodu — badania i głosy ekspertów mówią o tym, że miód manuka przyspiesza gojenie się opryszczki o nawet 72%. Leczenie opryszczki miodem w wielu przypadkach może być tak samo efektywne jak leczenie z wykorzystaniem acyklowiru.
  • Okład na usta — zimny okład na usta pozytywnie wpływa na redukcję opuchlizny wokół pęcherzy. Przy tej metodzie warto wiedzieć, że nie należy np. lodu aplikować bezpośrednio na skórę warg. Zimny okład należy zawsze owinąć ręcznikiem lub innym kawałkiem materiału.
  • Zdrowe odżywianie — pomóc w tym może tzw. dieta przeciwzapalna bogata w warzywa o właściwościach antyoksydacyjnych, kwasy omega-3, nasycone kwasy tłuszczowe, witaminy C i B.
  • Odpoczynek — gdy czujesz, że opryszczka się zbliża, weź relaksacyjną kąpiel, obejrzyj ulubiony serial i dobrze się wyśpij.

MIT! Przez lata istniało przekonanie, że pasta do zębów nałożona na opryszczkę pomaga ją zredukować. Okazuje się, że to mit. Pasta do zębów jest nieskuteczna, a dodatkowo może prowadzić do podrażnień skóry.

Do pielęgnacji ust warto również stosować:

Jak leczyć i zapobiegać pryszczom?

Ponieważ pryszcze nie są zaraźliwe, nie możesz rozprzestrzeniać ich na inne osoby lub inne obszary ciała. Poczuj się na siłach, wiedząc, że pryszcz powinien zacząć się goić w ciągu jednego dnia do tygodnia. Oto kilka wskazówek, jak radzić sobie z pryszczami:

  • Nie dłubaj ani nie wybijaj pryszcza. Wyciskanie pryszcza może znacznie pogorszyć skazę. Może również powodować blizny.
  • Lód, szczególnie duże lub bolesne skazy. Owiń kostkę lodu w miękką szmatkę i trzymaj ją na pryszcz przez kilka minut na raz. Jeśli robisz to kilka razy dziennie, może to pomóc zmniejszyć obrzęk i złagodzić ból.
  • Zastosuj dostępny bez recepty zabieg punktowy na poszczególne pryszcze. Leczenie trądziku może przyspieszyć gojenie. Nie nakładaj ich jednak częściej niż zalecano, ponieważ mogą wysuszać i podrażniać skórę.
  • Weź codziennie leki na trądzik. Jeśli często masz pryszcze lub masz je na całej twarzy lub ciele, możesz skorzystać z leków. Skuteczne leczenie trądziku zatrzyma pryszcze, zanim się uformują. Korzystanie z nich może pomóc w długotrwałym oczyszczeniu skóry.

Unikaj wszystkich dziwnych rzeczy, które mają być „cudownymi” lekarstwami na trądzik. Obejmuje to pastę do zębów, Windex i czosnek. Nie wyleczą pryszcza i mogą go bardziej podrażnić.

Trądzik wokół ust. O czym świadczą pryszcze na ustach i wokół nich?

Wypryski w okolicy ust, najczęściej swędzące, są objawem okołoustnego zapalenia skóry, które obecnie jest uważane za rodzaj trądziku różowatego – tłumaczy dermatolożka, Olga Warszawik. Zmiany te powstają lub się zaostrzają pod wpływem stosowania na skórę twarzy preparatów sterydowych. Pryszcze wokół ust mogą również się pojawiać pod wpływem promieniowania ultrafioletowego albo zmian hormonalnych. U części osób wywołującym je czynnikiem może być także alergia na preparaty stosowane do pielęgnacji skóry i do makijażu – dowiadujemy się. A to jeszcze nie wszystko.

Przyczyną wyprysków w okolicy ust może być także. pasta do zębów, więc kiedy pryszcze wokół ust się pojawią, należy zastanowić się, czy nie zmieniliśmy niedawno pasty, albo czy nie uczuliliśmy się na tą, której używamy od dawna – informuje dermatolożka.

Pasta do zębów na pryszcze – zdarzyło Ci się nakładać ją na wypryski? Oto, dlaczego nigdy więcej nie powinnaś tego robić

Pryszcze podskórne: czym są?

To różnej wielkości podskórne ropne zmiany znajdujące się w głębokiej warstwie skóry, niemożliwe do wyciśnięcia, ponieważ ich ujście zasłonięte jest przez skórę. Czasem są rozsiane po twarzy i drobne. Częściej jednak mają formę cyst lub nawet twardych guzków. Guzki znajdują się głębiej niż cysty i są twarde. Cysty są nieco bardziej miękkie i czasem widocznie nabrzmiałe ropą, ponieważ znajdują płycej niż ropne guzki. Zmiany mogą mieć lekko siny lub czerwonawy odcień, czasem jedynie czerwoną obwódkę. Zarówno cysty, jak i guzki charakteryzują się tym, że przy dotknięciu bolą, chociaż przy mniejszych pryszczach ból może nie być wyczuwalny, szczególnie u odpornych osób. Nie należy ich wyciskać, ponieważ zostawiają trwałe, ciemne blizny. Przyjmuje się, że najczęściej podskórne pryszcze tworzą się w strefie T (czoło, nos, broda), podobnie jak inne zaskórniki. Nie jest to prawda. W rzeczywistości mogą wystąpić w bardzo wielu miejscach na ciele, przede wszystkim na policzkach i na czole tuż przy włosach, na skroniach, na szyi, w okolicach uszu, na plecach oraz na dekolcie. Kiedy pryszcz podskórny się pojawi, warto dać mu czas. Niektóre same wchłaniają się już po kilku dniach, a te mniejsze okazują się być zwykłymi pryszczami, które wychodzą na wierzch, przez co stają się o niebo prostsze do usunięcia. Jeśli jednak podskórne cysty i guzki nie znikają lub pojawiają się regularnie, należy się temu przyjrzeć. Czytaj też: Trądzik: objawy i skuteczne leczenie Trądzik zaskórnikowy: jak go wyleczyć? Pryszcze na pośladkach: jak powstają i jak się ich pozbyć?

  • używanie kosmetyków zapychających pory, zbyt tłustych kremów
  • skłonności genetyczne
  • choroby, np. cukrzyca oraz inne choroby metaboliczne
  • długotrwały stres (szczególnie, kiedy pryszcze występują w okolicy szyi i uszu)

Rodzajem pryszczy podskórnych można też nazwać łagodne czyraki, czyli ropne zmiany skórne wynikające z zapalenia mieszków włosowych. Są bardziej bolesne i większe od zwyczajnych pryszczy. Bolą bez dotykania, kiedy już urosną. Częste występowanie czyraków może świadczyć o chorobach nerek i wątroby, cukrzycy, osłabionej odporności organizmu, zarażeniu wirusem HIV. Jeśli zdiagnozujesz u siebie czyraka, koniecznie udaj się do lekarza dermatologa.

Jak rozpoznać opryszczkę?

Opryszczka wywoływana jest przez wirusa, w szczególności wirusa opryszczki pospolitej (HSV-1 lub HSV-2). To jest powszechny wirus. Szacuje się, że ma go około 70% ludzi, chociaż nie zawsze powoduje wypryski. Oznaki, że guzek na twarzy to opryszczka obejmują:

  • Opryszczka tworzy skupiska pęcherzy. Dobrym sposobem na określenie różnicy między pryszczem a opryszczką jest jej wygląd. Opryszczka powoduje małe, czerwone pęcherze. W końcu pęcherze pękają i mogą wyciekać płyn.
  • Opryszczka rozwija się wokół ust, nosa i nozdrzy, podbródka i (rzadziej) oczu. Opryszczka zwykle pojawia się w okolicy ust, tuż pod wargą na brodzie lub między ustami a nosem. Mogą również tworzyć się bezpośrednio na wardze.
  • Opryszczka mrowienie lub pieczenie. Na kilka dni lub godzin przed pojawieniem się opryszczki możesz zauważyć, że Twoja skóra swędzi lub mrowi. Jednak w miarę wzrostu opryszczka może stać się bolesna i pulsować lub palić.
  • Po kilku dniach pęcherze na opryszczce sklejają się. Gdy wysycha, opryszczka może pękać i wyciekać.
  • Opryszczka jest zaraźliwa. HSV-1 przenosi się z jednej osoby na drugą poprzez całowanie, dzielenie się przyborami lub picie z tego samego kubka. HSV-2 jest częściej przenoszony drogą płciową, ale może również rozprzestrzeniać się na twarz.

Opryszczka w nosie to infekcja wywołana przez wirus Herpes Simplex Virus HSV , który jest również odpowiedzialny za powstawanie zmian opryszczkowych na wargach opryszczka wargowa, inaczej popularne zimno najbardziej rozpowszechnioną formę tej choroby.

Czytaj dalej...

Ponadto, powodem tej choroby może zapewnić przedostawanie się rany ropotwórczymi bakterii gronkowce i paciorkowce , zmęczenie, cukrzyca, choroby wątroby i innych narządów układu pokarmowego, niedobór witamin, i tak dalej.

Czytaj dalej...

Trądzik młodzieńczy rozwija się przecież w okresie dojrzewania, w czasie którego w organizmach młodych ludzi dochodzi do gwałtownego wzrostu poziomu androgenów hormonów płciowych o działaniu maskulinizującym.

Czytaj dalej...

AHA reguluje proces keratynizacji, udrażnia ujścia mieszków włosowych, przez co w efekcie zmniejsza ryzyko powstawania zaskórników, wspomaga wybielanie śladów potrądzikowych Olej jojoba lekki, nie pozostawia tłustego filmu na skórze, nie zatyka porów.

Czytaj dalej...