Pryszcz pod skórą na brodzie - Przyczyny, Leczenie i Porady

Pryszcze na brodzie po 30 roku życia - przyczyny powstawania

Pryszcze na brodzie po 30, a nawet 40.roku życia wskazywać mogą na trądzik późny, zwany też hormonalnym. Jest to schorzenie o podobnej etiopatogenezie, jak trądzik młodzieńczy – kluczowym czynnikiem sprawczym są zaburzenia hormonalne. W wielu przypadkach choroba ta stanowi swoiste przedłużenie dolegliwości występujących w okresie dojrzewania (postać przetrwała), choć zdarza się też, że występuje po raz pierwszy dopiero po 25 urodzinach (postać z późnym początkiem).

Cechą charakterystyczną trądziku późnego jest występowanie pryszczy na brodzie, linii żuchwy i szyi, zdecydowanie zaś rzadziej w innych strefach, w tym na czole czy nosie. Objawy zazwyczaj są zbliżone do grudkowo-krostkowej postaci Acne juvenilis.

Pryszcze wypełnione są ropą i mają wyraźnie żółtawy odcień, pomiędzy nimi dostrzec też można czerwone podskórne grudki. Obecny jest stan zapalny, nie występuje jednak silny łojotok. Wyjątkiem jest odmiana retencyjna – w tym przypadku łój wydzielany jest w dużych ilościach, jednak zamiast ropnych pryszczy, na brodzie pojawiają się głównie zaskórniki.

Pryszcze podskórne – przyczyny powstawania

Nadmiar sebum w wyniku niewłaściwej pracy gruczołów łojowych jest główną przyczyną powstawania pryszczy podskórnych. Proces ten nasila się zazwyczaj w wyniku nieprawidłowości gospodarki hormonalnej , a więc nadmiernej produkcji męskich hormonów (androgenów). Ponadto zaobserwowano, że pryszcze podskórne mogą częściej pojawiać się u osób, które:

  • używają niewłaściwych kosmetyków, zazwyczaj źle dobranych do swojego rodzaju skóry np. zbyt tłustych kremów, które mogą zatykać pory, utrudniając skórze właściwe oddychanie i regenerację,
  • żyją w długotrwałym, nadmiernym stresie,
  • palą papierosy,
  • posiadają predyspozycje genetyczne,
  • mają skłonność do alergii skórnych,
  • zmagają się z infekcjami bakteryjnymi i wirusowymi,
  • chorują na różne choroby metaboliczne lub cukrzycę,
  • nieodpowiednio się odżywiają [1, 3].

Pryszcze podskórne – czym są i gdzie powstają?

Pryszcze podskórne są to ropne zmiany skórne, które powstają pod powierzchnią naskórka , a więc w głębszych warstwach skóry. Rozsiane są w różnych miejscach ciała, ale najczęściej pojawiają się w na czole, skroniach, policzkach, szyi, dekolcie czy na plecach. Mogą występować pojedynczo lub w grupach. Zazwyczaj przyjmują one postać cyst lub twardych guzków , a czasem stanowią jedynie drobne wybrzuszenia naskórka.

Cysty powstają bezpośrednio pod naskórkiem i charakteryzują się różnym kształtem i wielkością. Głównie są koloru czerwonego lub białego z czerwoną obwódką. Mogą być nabrzmiałe, ponieważ są wypełnione ropą. Guzki są twardsze od cyst, ponieważ powstają w głębszych warstwach skóry. Obie formy pryszczy podskórnych bolą przy dotyku. Nie należy ich wyciskać ani zdrapywać, ponieważ zostawiają po sobie trwałe i ciemne blizny, które trudno się leczy i maskuje [1, 4].

Pryszcze na brodzie – charakterystyka, rodzaje, przyczyny powstawania

Pryszcze pryszczom nierówne – niektóre szybko znikają, inne są zakorzenione w głębokich warstwach skórnych i nawet po zagojeniu pozostawiają ślad. Jak rozpoznać różne zmiany skórne i rodzaje pryszczy na brodzie? Dowiedz się, aby adekwatnie dostosować sposób pielęgnacji lub leczenia swojej skóry twarzy. Wypryski na brodzie to problem wielu osób.

Ropne krosty na brodzie

Te pryszcze na brodzie tworzą się z zakażonych zaskórników. Takie wypryski na brodzie są spore, wypukłe i zaczerwienione. W centrum mają białą plamę – to właśnie nagromadzona wewnątrz ropa. Pamiętaj, żeby jej nie wyciskać ani nie rozdrapywać! Możesz pogłębić problem, jeżeli umożliwisz przedostanie się pod skórę większej ilości szkodliwych bakterii.

Krosty na brodzie typu grudkowego

Czym są krostki na brodzie typu grudkowego? Ten rodzaj jest mniej rzucający się w oczy niż ropne wypryski. Czasem są bezbolesne i słabo widoczne. Częściej te pryszcze na brodzie bolą przy dotykaniu, są wyczuwalne pod palcem i widoczne gołym okiem. Mogą być lekko zaróżowione lub czerwone. Podskórne pryszcze na brodzie to ogromny problem.

Duże pryszcze na brodzie – guzy

Masz pryszcze na brodzie? Jeśli twoje krosty na brodzie są duże, widoczne, łatwo wyczuwalne i trudne do ukrycia – prawdopodobnie są to guzy. Mają wyraźny, czerwony kolor. Powodem jest środek wypełniony mieszanką krwi i ropy. Pojawiają się dość często. Są dość problematyczne, ponieważ nawet po zniknięciu mogą pozostawić widoczne ślady na skórze. Przede wszystkim nie powinieneś rozdrapywać wyprysków na brodzie, między innymi przez to pojawiają się blizny i zaczerwienienia.

Pryszcze podskórne: jak powstają? Jak je leczyć?

Pryszcze podskórne miał kiedyś każdy. Niektóre z nich znikają, inne rosną i bolą każdego dnia coraz bardziej. Dopiero ocena stopnia nasilenia tego problemu daje odpowiedź, czy zmiany skórne w postaci cyst, torbieli i guzków świadczą o czymś poważniejszym. Sprawdź, jak rozpoznać pryszcze podskórne i o jakich chorobach może świadczyć ich powstawanie.

Spis treści

Pryszcze podskórne - jak je rozpoznać? W końcu pryszcz pryszczowi nierówny, dlatego pierwszą rzeczą, jaką należy uczynić, to lepiej poznać swoje pryszcze. Ocenić ich wielkość, stopień zaawansowania, a przede wszystkim miejsce położenia. Najprościej podzielić pryszcze na te znajdujące się pod skórą i te "na powierzchni". Pryszcze podskórne wyglądają jak wybrzuszenia, wypustki o różnym kształcie i kolorze. Z kolei pryszcze na powierzchni to zwykle te, które już wyszły spod skóry i mają ropną końcówkę.

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.


Ponadto, powodem tej choroby może zapewnić przedostawanie się rany ropotwórczymi bakterii gronkowce i paciorkowce , zmęczenie, cukrzyca, choroby wątroby i innych narządów układu pokarmowego, niedobór witamin, i tak dalej.

Czytaj dalej...

Należy zachować także dużą ostrożność podczas czesania włosów, ponieważ ząbki grzebienia mogą spowodować naruszenie struktury krosty i tym samym przyczynić się do rozwoju rozległych stanów zapalnych.

Czytaj dalej...

Dlatego my w naszym płynie zamiast wody używamy świeżo przygotowanego naparu z ziół, w których jest zawarta cała gama substancji aktywnych, które nie tylko oczyszczają naszą skórę, ale odpowiednio o nią dbają.

Czytaj dalej...

Jak działają kwasy AHA złuszczają, regenerują naskórek, regulują pracę gruczołów łojowych- przyczyniając się do zmniejszenia powstawania pryszczy, regulują proces rogowacenia- przyspieszając go, co pozwala pozbyć się pryszcza.

Czytaj dalej...