Pryszcz pod skórą na brodzie - Przyczyny, Leczenie i Porady

Pryszcze na brodzie - przyczyny powstawania wyprysków i metody leczenia

Pryszcze na brodzie występują głównie w przebiegu takich schorzeń i zaburzeń, jak trądzik czy hiperandrogenizm. Mogą być również spowodowane złą dietą i niewłaściwą pielęgnacją. Sprawdź, dlaczego i jak powstają wypryski na brodzie i jak można je leczyć metodami domowymi, farmakologicznymi oraz zabiegowymi.

  • Główne przyczyny pryszczy na brodzie to zaburzenia hormonalne i nadaktywność gruczołów łojowych. Powstawanie wyprysków stymuluje niewłaściwa dieta, używki, nieumiejętna pielęgnacja oraz stres.
  • Wypryski na brodzie u młodzieży są związane ze schorzeniem znanym jako trądzik młodzieńczy. Pryszcze na brodzie w wieku dorosłym również mogą mieć podłoże hormonalne i wiązać się z trądzikiem późnym lub hipoandrogenizmem.
  • Podstawą leczenia wyprysków jest zmiana nawyków i stylu życia np. modyfikacja diety czy poprawa pielęgnacji. Pryszcze na brodzie warto jednak skonsultować z dermatologiem, który zaproponuje odpowiednie leczenie.
  • Co powoduje pryszcze na brodzie?
  • Wypryski na brodzie u młodzieży - skąd się biorą?
  • Pryszcze na brodzie po 30 roku życia - przyczyny powstawania
  • Od czego są pryszcze na brodzie po 40-50 roku życia?
  • Domowe sposoby na pryszcze na brodzie
  • Co na pryszcze na brodzie może przepisać lekarz?

Pryszcze podskórne – profilaktyka

Niezwykle istotną rolę w procesie zapobiegania powstawaniu pryszczy podskórnych odgrywa właściwa pielęgnacja , a więc stosowanie kosmetyków odpowiednio dobranych do rodzaju skóry. Warto więc poszukać w swojej aptece lub drogerii produktów hipoalergicznych, pozbawionych konserwantów, parabenów czy sztucznych zapachów i barwników. Pozwolą one delikatnie oczyścić powierzchnię skóry, a przy tym skutecznie zredukują produkcję łoju czy odblokują zatkane gruczoły łojowe, które mogą negatywnie wpłynąć na kondycję skóry. Zaliczamy do nich emulsje, kremy, żele i płyny do pielęgnacji .

Do zakamuflowania już powstałych pryszczy podskórnych można zastosować korektory z substancją antybakteryjną i lekki fluid [4].

Do codziennej pielęgnacji i higieny należy dołączyć jeszcze dobrze dobraną dietę, opartą o duże ilości świeżych warzyw i owoców, które bogate są w cenne dla skóry witaminy i minerały. Warto wpisać do swojego stałego jadłospisu produkty bogate w cynk (pieczywo pełnoziarniste, pomidory, kakao, otręby) czy witaminy z grupy B (jaja, orzechy, rośliny strączkowe), które wspomogą prace gruczołów łojowych i pomogą złagodzić różne schorzenia skórne. Ponadto należy ograniczyć wysokoprzetworzoną żywność, alkohol, słodycze czy fast food, które negatywnie wpływają na kondycję skóry [4].

Pryszcze na brodzie – charakterystyka, rodzaje, przyczyny powstawania

Pryszcze pryszczom nierówne – niektóre szybko znikają, inne są zakorzenione w głębokich warstwach skórnych i nawet po zagojeniu pozostawiają ślad. Jak rozpoznać różne zmiany skórne i rodzaje pryszczy na brodzie? Dowiedz się, aby adekwatnie dostosować sposób pielęgnacji lub leczenia swojej skóry twarzy. Wypryski na brodzie to problem wielu osób.

Ropne krosty na brodzie

Te pryszcze na brodzie tworzą się z zakażonych zaskórników. Takie wypryski na brodzie są spore, wypukłe i zaczerwienione. W centrum mają białą plamę – to właśnie nagromadzona wewnątrz ropa. Pamiętaj, żeby jej nie wyciskać ani nie rozdrapywać! Możesz pogłębić problem, jeżeli umożliwisz przedostanie się pod skórę większej ilości szkodliwych bakterii.

Krosty na brodzie typu grudkowego

Czym są krostki na brodzie typu grudkowego? Ten rodzaj jest mniej rzucający się w oczy niż ropne wypryski. Czasem są bezbolesne i słabo widoczne. Częściej te pryszcze na brodzie bolą przy dotykaniu, są wyczuwalne pod palcem i widoczne gołym okiem. Mogą być lekko zaróżowione lub czerwone. Podskórne pryszcze na brodzie to ogromny problem.

Duże pryszcze na brodzie – guzy

Masz pryszcze na brodzie? Jeśli twoje krosty na brodzie są duże, widoczne, łatwo wyczuwalne i trudne do ukrycia – prawdopodobnie są to guzy. Mają wyraźny, czerwony kolor. Powodem jest środek wypełniony mieszanką krwi i ropy. Pojawiają się dość często. Są dość problematyczne, ponieważ nawet po zniknięciu mogą pozostawić widoczne ślady na skórze. Przede wszystkim nie powinieneś rozdrapywać wyprysków na brodzie, między innymi przez to pojawiają się blizny i zaczerwienienia.


Zmiany trądzikowe na plecach zazwyczaj pojawiają się u tych osób, które walczą z trądzikiem pospolitym w ich przypadku za pojawianie się wyprysków i krost odpowiadają hormony i wywołana ich działaniem nadmierna aktywność gruczołów łojowych.

Czytaj dalej...

Należy zachować także dużą ostrożność podczas czesania włosów, ponieważ ząbki grzebienia mogą spowodować naruszenie struktury krosty i tym samym przyczynić się do rozwoju rozległych stanów zapalnych.

Czytaj dalej...

Dlatego my w naszym płynie zamiast wody używamy świeżo przygotowanego naparu z ziół, w których jest zawarta cała gama substancji aktywnych, które nie tylko oczyszczają naszą skórę, ale odpowiednio o nią dbają.

Czytaj dalej...

Jak działają kwasy AHA złuszczają, regenerują naskórek, regulują pracę gruczołów łojowych- przyczyniając się do zmniejszenia powstawania pryszczy, regulują proces rogowacenia- przyspieszając go, co pozwala pozbyć się pryszcza.

Czytaj dalej...