Występowanie Pryszczy w Wczesnej Ciąży - Przyczyny, Objawy i Porady
Ból, obrzęk i obrzmienie piersi
Zdecydowanie najczęstszy pierwszy objaw ciąży. Jest do tego stopnia częsty (występuje u ok. 95% kobiet), że znam lekarkę, która na podstawie tego czy bolą pacjentkę piersi, czy nie, jest w stanie stwierdzić ciążę.
Ze względu na wzrost progesteronu oraz innych hormonów związanych z ciążą, piersi stają się większe (wiele kobiet już w pierwszych tygodniach musi kupić nowe biustonosze), obrzęknięte i tkliwe.
U większości dolegliwość ta nie jest bardzo dokuczliwa, jest po prostu zauważalna. Ale zdarzają się kobiety, które niemalże płaczą z bólu piersi. Dolegliwość ta ustępuje zazwyczaj po I trymestrze, kiedy tkanki przyzwyczają się do nowego, większego stanu rzeczy.
Nie ma sposobu, by zaradzić tej dolegliwości. Można nosić odpowiednie staniki, dopasowane do rozmiaru piersi. Niektóre kobiety muszą również spać w biustonoszu.
Zalecam wtedy kupienie sobie tzw. sportowych staników na noc. Kąpiele w ciepłej (nie gorącej) wodzie też potrafią pomóc. Leki przeciwbólowe, chociaż nie są zupełnie przeciwwskazane, przy tej konkretnej dolegliwości raczej niewiele pomogą.
Tu opowiem pewną (chyba śmieszną) anegdotkę – jak wiele razy wam już mówiłam, mimo, że jestem lekarzem, wcale nie jestem inna od Was i podobnie jak pewnie większość kobiet w ciąży w I trymestrze bardzo martwiłam się czy ciąża jest dalej „żywa” – czy nie minęły mi objawy ciąży. Dość często uciskałam sobie jedną lub drugą pierś, żeby zobaczyć czy na pewno dalej boli. Oczywiście nikomu o tym nie mówiłam, bo to troche wstyd 😉 Aż do momentu, kiedy była u mnie w gabinecie pacjentka, z która się bardzo zżyłam – nazwijmy ją Ania.
Ania nieco zawstydzona mówi mi „Pani doktor, ja to już wariuje w tej ciąży – co jakiś czas uciskam sobie pierś, żeby zobaczyć czy boli”. Wtedy powiedziałam Ani, że ja robiłam tak samo i nagle obie poczułyśmy się „normalne” i rozgrzeszone z tego ciążowego szaleństwa.
„Miesiączkowe” bóle brzucha
Ból brzucha należą do pierwszych objawów ciąży, które bardzo niepokoją pacjentki. Co więcej, dolegliwość bardzo częsta – dotyczy ok. 80% kobiet. Na szczęście, nie jest niepokojąca dla nas, lekarzy. Jest to zupełnie normalne, że gdy macica rośnie oraz zmienia pozycję, to powoduje to bóle.
Bóle podbrzusza w ciąży są bardzo podobne do tych, które występują w czasie miesiączki, dlatego kobiety tak bardzo się ich obawiają w I trymestrze. Kojarzą się z krwawieniem z macicy, czyli u kobiet w ciąży z poronieniem.
Jeżeli ból jest bardzo dokuczliwy, można brać leki rozkurczowe. Natomiast jeżeli ból jest do zniesienia, ale po prostu Cię niepokoi, to najlepiej nic nie brać i przestać o nim myśleć. Wtedy sam mija.
Jeżeli bólowi brzucha nie twarzyszą żadne inne niepokojące objawy takie jak krwawienie lub nieprawidłowa wydzielina z pochwy to jest to zupełnie normalny i typowy objaw wczesnej ciąży.
Pierwsze objawy ciąży - Kiedy należy skonsultować się z lekarzem?
W większości przypadków wspomniane wyżej zmiany i dolegliwości fizyczne są całkowicie normalne, ale istnieją pewne oznaki, których nie należy ignorować. Zaliczają się do nich np. silne bóle głowy, zmiany w wyglądzie oczu lub nagłe obrzęki. Jeżeli zauważysz coś, co Cię zaniepokoi, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.
CZĘSTO ZADAWANE PYTANIA
Wzrost hormonów ciążowych może spowodować spowolnienie pracy układu pokarmowego, co prowadzi do zaparć. Do zatwardzenia może się również przyczynić żelazo zawarte w witaminach prenatalnych. Najlepszym sposobem na radzenie sobie z tym, jest picie dużej ilości płynów i zwiększenie ilości spożywanego błonnika, poprzez jedzenie wielu owoców i warzyw. Jedzenie częstych, mniejszych posiłków może również wspomóc trawienie.
Plamienie może być bardzo wczesnym objawem ciąży, znanym jako krwawienie implantacyjne, które występuje, gdy zapłodniona komórka jajowa zagnieżdża się w wyściółce macicy. Plamienie jest zazwyczaj bardzo lekkie i czasami mylone jest z krwawieniem miesiączkowym. Nie martw się jednak, jeśli nie zauważysz krwawienia implantacyjnego – nie każda kobieta w ciąży go doświadcza.
Niektóre kobiety mogą doświadczać skurczów na początku ciąży – może to być uczucie podobne do skurczów menstruacyjnych.
Poziom estrogenów podczas ciąży wzrasta, co może powodować ból głowy. W tym czasie często pojawiają się także napięciowe bóle głowy spowodowane stresem.
Nudności (którym mogą towarzyszyć wymioty) to klasyczny objaw ciąży, który określa się też mianem porannych mdłości. U niektórych kobiet mogą się one rozpocząć dwa do trzech tygodni po zapłodnieniu. Unikanie silnych zapachów, takich jak perfumy czy zapachy kuchenne, może pomóc w ich uniknięciu.
Statystyka ciąży nastolatków
Wczesna ciąża nastoletnia corocznie na świecie odnotowuje się w 16 milionach dziewcząt, większość z nich żyje w krajach o niskich dochodach. Szacuje się, że 30% ciąż nastolatek kończy się poronieniami (i często w późnych okresach), poronienia obserwuje się u 14% nieletnich ciężarnych kobiet, aw 56% przypadków ciąża kończy się porodem.
Wczesna ciąża nastolatek rodzi dylemat: kontynuuj noszenie lub wytwarzanie aborcja ? Rozwiązując tę kwestię, należy wziąć pod uwagę wiele czynników: zdrowie kobiety w ciąży, sytuację finansową, relacje rodzinne itp. Rodzice mają obowiązek dowiedzieć się, kto jest ojcem przyszłego dziecka, czy dziewczynka została poddana przemocy. Kobieta w ciąży powinna udać się do kliniki przedporodowej, przejść niezbędne badania. Wskazane jest również skonsultowanie się z psychologiem. Jeśli zostanie podjęta decyzja o przerwaniu ciąży, należy to zrobić w początkowym okresie.
Pierwsze oznaki ciąży - podsumowanie
Jeżeli nie jesteś pewna, czy jesteś w ciąży, ale doświadczasz pewnych wczesnych oznak, zrób domowy test ciążowy lub umów się na wizytę do swojego lekarza.
Symptomy ciąży mogą być męczące, zwłaszcza jeśli doświadczasz ich jednocześnie, ale prędzej niż się zorientujesz, powitasz na świecie swoje maleństwo i będziesz mogła je wreszcie przytulić. To dopiero początek niesamowitej podróży!
Zobacz nasz kalendarz ciąży, aby uzyskać bardziej szczegółowy opis poszczególnych tygodni, miesiący i trymestrów ciąży.
Jak powstał ten artykuł?
Informacje zawarte w niniejszym artykule oparte są na poradach ekspertów publikowanych w wiarygodnych źródłach medycznych i rządowych: takich jak Amerykańska Akademia Pediatrii i Amerykańskie Kolegium Położników i Ginekologów. Treści udostępnione na tej stronie nie powinny zastępować profesjonalnej opieki lekarskiej. Zawsze konsultuj się z personelem medycznym w celu uzyskania pełnej diagnozy i ewentualnego leczenia.