Pryszcze grudki podskórne - Przyczyny, Objawy i Skuteczne Metody Leczenia
Jak pozbyć się podskórnych pryszczy? Sprawdzaj składy kosmetyków
Błędne jest myślenie, że świecąca, pokryta sebum cera jest doskonale nawilżona . Skóra trądzikowa również może zmagać się z nadmiernym wysuszeniem. Dlatego też sięgaj po kosmetyki o właściwościach nawilżających , które dodatkowo przyczynią się do odbudowy płaszcza hydrolipidowego. Jest to powłoka, która pokrywa warstwę rogową naskórka i chroni skórę przed kolonizacją drobnoustrojów, a także zapobiega nadmiernej utracie wilgoci.
Aby zmniejszyć ból wywołany przez podskórne krosty na twarzy, sięgaj po preparaty o działaniu przeciwzapalnym. Takie właściwości ma m.in. kwas azelainowy. Zazwyczaj w preparatach przeznaczonych do pielęgnacji cery trądzikowej ma on stężenie 20%. Kwas azelainowy przyczynia się także do ograniczenia produkcji sebum przez gruczoły łojowe i zwalcza kolonie bakterii. W przypadku silnych stanów zapalnych towarzyszących rozwojowi wyjątkowo dużych podskórnych krost związek ten zmniejszy przebarwienia pozapalne dzięki zdolności do hamowania procesu melanogenezy (powstawania melanin, odpowiedzialnych za odcień skóry).
Żele z nadtlenkiem benzoilu działają odkażająco oraz złuszczająco. Jeśli po stosowaniu preparatów z tym związkiem zauważysz podrażnienia, nałóż krem nawilżający, który powinien zredukować zaczerwienienie. Korzyści może również przynieść stosowanie maści na podskórne pryszcze, zawierających retinoidy, czyli pochodne witaminy A. Przyczynią się one do ograniczenia nadmiernego rogowacenia, dzięki czemu przewody łojowe będą mogły sprawnie usuwać sebum.
Jak ognia unikaj preparatów, które zawierają substancje komedogenne , przyczyniające się do zatykania ujść gruczołów mieszkowo-włosowych, a więc potęgujące problem pojawiania się wyprysków podskórnych. Do substancji komedogennych należą:
- parafina,
- wazelina,
- lanolina,
- silikony,
- SLS (łac. Sodium Lauryl Sulfate ),
- masło shea,
- masło kakaowe,
- olej arganowy,
- olej kokosowy,
- olej migdałowy,
- olej z awokado.
Pryszcze podskórne: jak powstają? Jak je leczyć?
Pryszcze podskórne miał kiedyś każdy. Niektóre z nich znikają, inne rosną i bolą każdego dnia coraz bardziej. Dopiero ocena stopnia nasilenia tego problemu daje odpowiedź, czy zmiany skórne w postaci cyst, torbieli i guzków świadczą o czymś poważniejszym. Sprawdź, jak rozpoznać pryszcze podskórne i o jakich chorobach może świadczyć ich powstawanie.
Spis treści
Pryszcze podskórne - jak je rozpoznać? W końcu pryszcz pryszczowi nierówny, dlatego pierwszą rzeczą, jaką należy uczynić, to lepiej poznać swoje pryszcze. Ocenić ich wielkość, stopień zaawansowania, a przede wszystkim miejsce położenia. Najprościej podzielić pryszcze na te znajdujące się pod skórą i te "na powierzchni". Pryszcze podskórne wyglądają jak wybrzuszenia, wypustki o różnym kształcie i kolorze. Z kolei pryszcze na powierzchni to zwykle te, które już wyszły spod skóry i mają ropną końcówkę.
Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.
Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.
Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.
Pryszcze podskórne: leczenie
Po pierwsze, pryszczy podskórnych nie można wyciskać! Zmiany te są osadzone na tyle głęboko, że pryszcz może rozlać się pod skórą. Wyjątkowo łatwo też o rozdrapanie pryszcza do krwi podczas naciskania go z każdej strony. Najprostszym sposobem na pryszcze podskórne jest maść ichtiolowa, czyli niedroga maść apteczna dostępna bez recepty, która wyciąga ropę z głęboko osadzonego pryszcza na zewnątrz. Należy ją stosować ostrożnie, ponieważ bardzo brudzi. Maść nakłada się na cystę i wokół niej i zmywa po około trzydziestu minutach. Dermatolodzy przepisują ją w połączeniu z antybiotykiem, jeśli pojawi się taka potrzeba.
Innym sprawdzonym sposobem na trądzik grudkowo-cystowy jest domowa kuracja retinoidami lub seria zabiegów kwasami w salonie kosmetycznym. Niektórym osobom pomaga również zmiana diety, ograniczenie słodkich napojów, słodyczy oraz tłustych potraw i mięsa. Niestety, na pryszcze powstałe ze stresu ciężko zaradzić inaczej jak zwiększoną dawką relaksu.
Niektóre pryszcze w newralgicznych miejscach łatwo pomylić z innymi zmianami skórnymi. Mogą to być:
- tłuszczaki, czyli łagodne nowotwory w postaci twardych guzków, które w przeciwieństwie do pryszczy nie mają zabarwienia i występują przede wszystkim na plecach oraz na barkach,
- włókniaki, czyli niegroźne twarde guzki lub zwisające zmiany skórne przypominające brodawki,
- kaszaki, czyli torbiele zastoinowe to zaczopowane ujścia gruczołów łojowych, które zwykle są mniejsze niż pryszcze podskórne, mają żółte zabarwienie i niewielką ciemną kropkę we wnętrzu.
Jak wygląda trądzik podskórny?
Trądzik podskórny, a mówiąc bardziej precyzyjnie – grudkowy, dotyczy najczęściej nastolatków. Nie oznacza to jednak, że nie może pojawić się u osób dorosłych. Podskórny pryszcz może przybierać różne formy, w tym cyst, torbieli i grudek, które, jak sama nazwa wskazuje, nie wystają ponad powierzchnię skóry. Nie jest to więc zmiana zwieńczona ropnym czopem, który pęka po kilku dniach. Charakterystyczne wybrzuszenia mogą być nie tylko nieestetyczne, ale również bardzo bolesne. W większości przypadków otoczone są czerwoną obwódką. Pryszcze podskórne mogą występować pojedynczo lub w skupiskach. Lokalizują się głównie:
- na twarzy, a w szczególności przy policzkach,
- za uszami,
- na plecach,
- na dekolcie,
- przy linii włosów,
- w okolicach uszu.
Jak wyciskać pryszcze? Dermatolodzy są zgodni, że lepiej nie robić tego wcale. Jest to szczególnie wykluczone w przypadku pryszczy podskórnych. Wyciskanie nie tylko nie przyniesie efektu, ale może zwiększyć ryzyko rozprzestrzenienia się zmian na większej powierzchni skóry. Ponadto mechaniczne uszkodzenie naskórka często powoduje blizny po trądziku. A te z kolei wymagają długotrwałego leczenia, w tym laserowego. Z dużą dbałością o zachowanie higieny dopuszcza się wyciskanie pryszczy zaliczanych do trądziku zaskórnikowego. Usuwanie zaskórników powinno odbywać się z zachowaniem odpowiedniej higieny rąk. Jeśli obawiasz się, że zrobisz to nieprawidłowo, udaj się do gabinetu kosmetycznego, gdzie zrobią to profesjonaliści z wykorzystaniem odpowiednich narzędzi.
Ważne jest, aby nie rozdrapywać zmian z lejącą się, ropną treścią, wokół których pojawia się silne zaczerwienienie. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem jest miejscowe stosowanie maści o działaniu wysuszającym i antybakteryjnym. Czasami to, co bierzemy za pryszcz podskórny, może okazać się czyrakiem, a ten zwiastuje problemy ze zdrowiem, w tym głównie choroby metaboliczne. Dlatego, jeśli zmiana skórna jest wyjątkowo bolesna, występuje licznie lub nie znika samoistnie, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza dermatologa. Do zakazanych do wyciskania rodzajów zmian zalicza się także pryszcze na głowie. Ich mechaniczne uszkodzenie, również podczas codziennego czesania, na ogół wiąże się z rozprowadzeniem zakażenia na całą skórę głowy. Może stać się to przyczyną nadmiernego wypadania włosów, które będzie wymagało leczenia dermatologicznego.