Pryszcze grudki podskórne - Przyczyny, Objawy i Skuteczne Metody Leczenia
Jak pozbyć się podskórnych pryszczy? Sprawdzaj składy kosmetyków
Błędne jest myślenie, że świecąca, pokryta sebum cera jest doskonale nawilżona . Skóra trądzikowa również może zmagać się z nadmiernym wysuszeniem. Dlatego też sięgaj po kosmetyki o właściwościach nawilżających , które dodatkowo przyczynią się do odbudowy płaszcza hydrolipidowego. Jest to powłoka, która pokrywa warstwę rogową naskórka i chroni skórę przed kolonizacją drobnoustrojów, a także zapobiega nadmiernej utracie wilgoci.
Aby zmniejszyć ból wywołany przez podskórne krosty na twarzy, sięgaj po preparaty o działaniu przeciwzapalnym. Takie właściwości ma m.in. kwas azelainowy. Zazwyczaj w preparatach przeznaczonych do pielęgnacji cery trądzikowej ma on stężenie 20%. Kwas azelainowy przyczynia się także do ograniczenia produkcji sebum przez gruczoły łojowe i zwalcza kolonie bakterii. W przypadku silnych stanów zapalnych towarzyszących rozwojowi wyjątkowo dużych podskórnych krost związek ten zmniejszy przebarwienia pozapalne dzięki zdolności do hamowania procesu melanogenezy (powstawania melanin, odpowiedzialnych za odcień skóry).
Żele z nadtlenkiem benzoilu działają odkażająco oraz złuszczająco. Jeśli po stosowaniu preparatów z tym związkiem zauważysz podrażnienia, nałóż krem nawilżający, który powinien zredukować zaczerwienienie. Korzyści może również przynieść stosowanie maści na podskórne pryszcze, zawierających retinoidy, czyli pochodne witaminy A. Przyczynią się one do ograniczenia nadmiernego rogowacenia, dzięki czemu przewody łojowe będą mogły sprawnie usuwać sebum.
Jak ognia unikaj preparatów, które zawierają substancje komedogenne , przyczyniające się do zatykania ujść gruczołów mieszkowo-włosowych, a więc potęgujące problem pojawiania się wyprysków podskórnych. Do substancji komedogennych należą:
- parafina,
- wazelina,
- lanolina,
- silikony,
- SLS (łac. Sodium Lauryl Sulfate ),
- masło shea,
- masło kakaowe,
- olej arganowy,
- olej kokosowy,
- olej migdałowy,
- olej z awokado.
Podsumowanie
Zmiany skórne objawiające się pryszczami podskórnymi dotykają wielu z nas. Trądzik podskórny jest problemem, z którym można walczyć. Jego gojenie jest procesem długotrwałym, jednak można skutecznie pozbyć się tego rodzaju pryszczy. Odpowiednia pielęgnacja zapobiega ich powstawaniu. Wybierając kosmetyk, który regeneruje naskórek i niweluje bolące pryszcze, skutecznie się ich pozbędziesz. Cera tłusta, w której można zauważyć objawy nadmiaru sebum, często charakteryzuje się występowaniem takich zmian. Pryszczy podskórnych nie należy wyciskać. Kluczem będzie odpowiednia pielęgnacja oparta na składnikach aktywnych takich jak kwasy i pochodne witaminy A.
Kaszuba A., Trądzik pospolity: Etiopatogeneza. Postacie kliniczne. Leczenie, 2022.
Ukończyła studia doktoranckie na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, autorka wielu publikacji naukowych i popularno-naukowych. Od wielu lat interesuje się zdrowiem, w tym nowinkami z medycznego świata naukowego, naturalnymi metodami leczenia i pielęgnacji oraz wpływem stylu życia na ludzki organizm. Prywatnie pasjonatka podróży, turystyki wysokogórskiej i wspinaczki.
Pryszcze podskórne – leczenie
Dermatolodzy w leczeniu tej przypadłości najczęściej rekomendują stosowanie maści ichtiolowej , która pomaga wyregulować wydzielanie łoju. Ponadto zmniejsza ona stan zapalny, ułatwiając przy tym ropie gromadzącej się pod naskórkiem odchodzić na zewnątrz. Osobom posiadającym nadwrażliwą skórę specjaliści zalecają maść cynkową , która również zwęża pory i przyspiesza proces gojenia.
W przypadku wystąpienia licznych grup pryszczy podskórnych lekarze mogą dołączyć do procesu leczenia retinoidy i antybiotyki . Retinoidy zmniejszają ilość stanów zapalnych powstałych na powierzchni skóry, a także pomagają w procesie złuszczania się naskórka. Antybiotyki skutecznie eliminują bakterie odpowiedzialne za powstawanie zmian na skórze [1, 2].
Bibliografia
- K. Janda, M. Chwiłkowska, Trądzik pospolity – etiologia, klasyfikacja, leczenie , „Roczniki Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie” 2014, t. 60, nr 2, s.13–18.
- M. Biegaj, Trądzik pospolity i jego leczenie , „Kosmetologia Estetyczna” 2017, vol. 6, nr 2, s. 155–158.
- K. Wolff i in., Atlas i zarys dermatologii klinicznej , t. 1, tłum. D. Krasowska, Wydawnictwo Czelej, Lublin 2014.
- T. Wolski, B. Kędzia, Farmakoterapia skóry. Cz. 1. Budowa i fizjologia skóry , „Postępy Fitoterapii” 2019, nr 1, s. 61–67.
Oceń artykuł