Pryszcze grudki podskórne - Przyczyny, Objawy i Skuteczne Metody Leczenia

Jak można pozbyć się podskórnego pryszcza? Przyjrzyj się swojej diecie

Zmagasz się z pryszczami podskórnymi? Domowym sposobem na złagodzenie istniejących już zmian i zapobieganie pojawianiu się nowych jest… prawidłowe zbilansowanie diety. Na redukcję zmian trądzikowych szczególnie korzystny wpływ mają witaminy:

  • B6 (pirydoksyna), która zmniejsza produkcję sebum,
  • B2 (ryboflawina), która reguluje pracę gruczołów łojowych, a dodatkowo uczestniczy w keratynizacji (rogowaceniu) komórek naskórka,
  • B3 (nikotynamid), która działa przeciwzapalnie.

Jeśli stosujesz restrykcyjną dietę eliminacyjną, głodówki albo zmagasz się z alergiami pokarmowymi lub chorobami autoimmunologicznymi (np. celiakią), dostarczenie organizmowi wszystkich niezbędnych witamin wraz z pożywieniem może być utrudnione. W takiej sytuacji warto rozważyć suplementację. Zanim jednak sięgniesz po witaminy z grupy B, oznacz laboratoryjnie stężenie tych związków we krwi, a następnie skonsultuj wyniki z lekarzem lub dietetykiem. Pamiętaj, że nadmiar witamin w organizmie jest równie niebezpieczny, jak ich niedobór.

A: Katarzyna Grzyś-Kurka

Bibliografia

  1. K. Janda, M. Chwiłkowska, Trądzik pospolityetiologia, klasyfikacja, leczenie , „Roczniki Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie” 2014, t. 60, nr 2, s.13–18.
  2. M. Biegaj, Trądzik pospolity i jego leczenie , „Kosmetologia Estetyczna” 2017, vol. 6, nr 2, s. 155–158.
  3. K. Wolff i in., Atlas i zarys dermatologii klinicznej , t. 1, tłum. D. Krasowska, Wydawnictwo Czelej, Lublin 2014.
  4. T. Wolski, B. Kędzia, Farmakoterapia skóry. Cz. 1. Budowa i fizjologia skóry , „Postępy Fitoterapii” 2019, nr 1, s. 61–67.

Oceń artykuł

Jak pozbyć się podskórnych pryszczy? Sprawdzaj składy kosmetyków

Błędne jest myślenie, że świecąca, pokryta sebum cera jest doskonale nawilżona . Skóra trądzikowa również może zmagać się z nadmiernym wysuszeniem. Dlatego też sięgaj po kosmetyki o właściwościach nawilżających , które dodatkowo przyczynią się do odbudowy płaszcza hydrolipidowego. Jest to powłoka, która pokrywa warstwę rogową naskórka i chroni skórę przed kolonizacją drobnoustrojów, a także zapobiega nadmiernej utracie wilgoci.

Aby zmniejszyć ból wywołany przez podskórne krosty na twarzy, sięgaj po preparaty o działaniu przeciwzapalnym. Takie właściwości ma m.in. kwas azelainowy. Zazwyczaj w preparatach przeznaczonych do pielęgnacji cery trądzikowej ma on stężenie 20%. Kwas azelainowy przyczynia się także do ograniczenia produkcji sebum przez gruczoły łojowe i zwalcza kolonie bakterii. W przypadku silnych stanów zapalnych towarzyszących rozwojowi wyjątkowo dużych podskórnych krost związek ten zmniejszy przebarwienia pozapalne dzięki zdolności do hamowania procesu melanogenezy (powstawania melanin, odpowiedzialnych za odcień skóry).

Żele z nadtlenkiem benzoilu działają odkażająco oraz złuszczająco. Jeśli po stosowaniu preparatów z tym związkiem zauważysz podrażnienia, nałóż krem nawilżający, który powinien zredukować zaczerwienienie. Korzyści może również przynieść stosowanie maści na podskórne pryszcze, zawierających retinoidy, czyli pochodne witaminy A. Przyczynią się one do ograniczenia nadmiernego rogowacenia, dzięki czemu przewody łojowe będą mogły sprawnie usuwać sebum.

Jak ognia unikaj preparatów, które zawierają substancje komedogenne , przyczyniające się do zatykania ujść gruczołów mieszkowo-włosowych, a więc potęgujące problem pojawiania się wyprysków podskórnych. Do substancji komedogennych należą:

  • parafina,
  • wazelina,
  • lanolina,
  • silikony,
  • SLS (łac. Sodium Lauryl Sulfate ),
  • masło shea,
  • masło kakaowe,
  • olej arganowy,
  • olej kokosowy,
  • olej migdałowy,
  • olej z awokado.

Pryszcz podskórny z opuchlizną

Niekiedy na plecach lub w innych częściach ciała pojawia się zmiana podskórna, której towarzyszy opuchlizna i zaczerwienienie. Na pierwszy rzut oka można pomylić ją z omawianym rodzajem pryszczy, jednak opisywane symptomy zazwyczaj wskazują na to, że problemem Twojej skóry jest czyrak. To zapalenie mieszka włosowego i otaczających go tkanek, które objawia się czopem martwiczym. W pierwszym stadium znajduje się on pod skórą, a po ok. 5 dniach przekształca się w charakterystyczną krostę. Opuchlizna i towarzyszący jej ból wskazują na stan zapalny, który należy leczyć poprzez stosowanie miejscowych okładów z ichtiolu. Ponieważ za powstawanie czyraków odpowiada bakteria (gronkowiec złocisty), konieczna będzie również antybiotykoterapia.

Zmiany skórne w postaci czyraków wynikają najczęściej z obniżonej odporności, a ich powstawaniu sprzyjają również choroby przewlekłe, takie jak: cukrzyca, atopowe zapalenie skóry, niewydolność nerek lub wątroby, nowotwory, otyłość czy alkoholizm. Czyrak ma zazwyczaj łagodny przebieg, a ropień opróżnia się samoistnie. Ewakuacja treści ropnej powoduje zmniejszenie bólu i powstałej opuchlizny. Pamiętaj, aby nie wyciskać zmiany, a w przypadku dolegliwości bólowych skonsultować się z lekarzem.

Pryszcze podskórne mogą pojawić się w różnych miejscach na twarzy pryszcze podskórne na brodzie, skroniach, policzkach i żuchwie oraz częściach ciała, czasami bardzo nietypowych podskórne pryszcze pod pachami.

Czytaj dalej...

Zmiany trądzikowe na plecach zazwyczaj pojawiają się u tych osób, które walczą z trądzikiem pospolitym w ich przypadku za pojawianie się wyprysków i krost odpowiadają hormony i wywołana ich działaniem nadmierna aktywność gruczołów łojowych.

Czytaj dalej...

Aby poprawić stan skóry i zmniejszyć ryzyko powstawania nowych wyprysków należy nosić lekkie, przewiewne ubrania, wykonane z naturalnych tkanin, które zapewnią odpowiedni przewiew i warunki do gojenia.

Czytaj dalej...

Jeśli trądzik jest nasilony, zazwyczaj zalecane są te same doustne leki na trądzik, jakie przepisywane są w przypadku trądziku pospolitego antybiotyki takie jak tetracyklina, doksycyklina czy erytromycyna, a także, trudniejsze do nakładania, antybiotyki do stosowania miejscowego.

Czytaj dalej...