Pryszcze na żuchwie - Przyczyny, leczenie i porady pielęgnacyjne
Krosty na szyi - przyczyny i leczenie. Co oznaczają i jak się ich pozbyć?
Krosty na szyi oraz karku stanowią częsty objaw trądziku. Wbrew powszechnemu przekonaniu, nie musi on być zlokalizowany wyłącznie na twarzy. Co jeszcze mogą oznaczać takie wypryski? Sprawdź, jakie są inne przyczyny zmian na szyi, a także jak można je wyleczyć.
- Krosty na szyi spowodowane mogą być trądzikiem, który jest jedną z najczęściej występujących chorób skóry. Kogo dotyczy?
- Krosty na szyi mogą mieć różne przyczyny, np. zmiany hormonalne. Co jeszcze?
- Ze względu na rodzaj wyprysków oraz ich lokalizację stosuje się zróżnicowane leczenie. Na czym ono polega?
Przyczyny pojawiania się trądziku przed okresem
Podjęcie walki z danym zjawiskiem jest niemożliwe bez dokładnego poznania jego przyczyn, więc warto najpierw przyjrzeć się zjawisku nasilania się trądziku przed miesiączką.
Powodów powstawania zmian skórnych jest kilka. Dużą rolę w organizmie kobiety odgrywają zmiany hormonalne związane z cyklem menstruacyjnym. Kilka dni po owulacji, a przed mającym dopiero wystąpić krwawieniem miesięcznym, wzrasta poziom hormonów – progesteronu oraz testosteronu. Największy poziom progesteronu występuje około osiem dni po owulacji, często powodując u kobiety spadek libido, zmęczenie oraz chęć podjadania.
Mniej więcej w tym samym czasie wzrasta także poziom testosteronu, który najczęściej – jako hormon występujący w największych ilościach u młodych mężczyzn − jest kojarzony z agresją czy rozdrażnieniem. Wahania hormonalne występujące w cyklu miesiączkowym nie są obojętne dla funkcjonowania całego organizmu. Progesteron i testosteron stymulują gruczoły łojowe, co może dać różnorodne skutki.
U każdej kobiety wahania hormonalne związane z cyklem miesiączkowym wyglądają nieco inaczej
Warto podkreślić, że organizm każdej kobiety jest inny, więc nie da się do końca przewidzieć, jakie zmiany będą następować wraz ze zwiększaniem się poziomu danych hormonów. U niektórych pań tuż przed spodziewaną miesiączką cera może wyglądać na znacznie zdrowszą niż w innych fazach cyklu – te kobiety należą do grona tych szczęśliwców, którzy nie muszą przejmować się występującymi okresowo problemami skórnymi.
Inne panie w tym samym czasie muszą borykać się z pojawiającym się tuż przed okresem trądzikiem. Nie należy przejmować się, że dzieje się coś niedobrego – zmiany wyglądu skóry są jednym z regularnie występujących syndromów związanych z wahaniami hormonów w czasie cyklu menstruacyjnego. Trądzik zazwyczaj nasila się około dziesięciu dni przed miesiączką, a wraz z jej nadejściem powinien ustąpić.
Pryszcze na brodzie – co oznaczają?
Trądzik na brodzie i żuchwie jest stosunkowo częstym zjawiskiem u młodzieży i dorosłych. Pojawienie się pryszczy na brodzie może oznaczać wiele rzeczy, chociaż najczęściej związane jest ze zmianami hormonalnymi. Duże znaczenie ma również higiena, a szczególnie częste dotykania brody brudnymi rękami. Na brodzie znajduje się wiele gruczołów łojowych, dlatego skóra na tej części twarzy często jest tłusta, co sprzyja przyleganiu zanieczyszczeń, zatykaniu się porów i powstawaniu pryszczy. Dlatego tak ważna jest właściwa higiena.
Wypryski na brodzie u nastolatków
Wypryski na brodzie u nastolatków są najczęściej wynikiem zmian hormonalnych i stanowią element trądziku młodzieńczego. Pryszcze na brodzie mogą mieć formę zaskórników lub dużych i nieestetycznych pryszczy, które przyczyniają się do obniżenia samooceny. Dużym problemem w walce z trądzikiem na brodzie u nastolatków są próby samodzielnego pozbycia się krost przez wyciskanie pryszczy. Zwykle doprowadza to do powiększania się stanu zapalnego i rozleglejszych zmian.
Bolące pryszcze na brodzie u dorosłych
Bolące pryszcze na brodzie u dorosłych to nie tylko problem estetyczny, ale częsty objaw zmian lub zaburzeń hormonalnych. U kobiet pojawianie się bolących krost na brodzie często związane jest z cyklem miesiączkowym. Pojedyncze wypryski wyskakują przede wszystkim przed miesiączką. Jeśli są stale obecne mogą świadczyć o zespole policystycznych jajników (PCOS) lub o problemach z tarczycą.
U dorosłych mężczyzn problemy hormonalne zdarzają się znacznie rzadziej, dlatego krosty na brodzie mogą wiązać się z goleniem – stosowanymi kosmetykami i maszynkami.
Krosty na szyi na linii żuchwy
Trądzik pospolity lokalizuje się głównie w tzw. strefie T twarzy, obejmującej czoło, nos i brodę. Ponadto przybiera postać zaskórnikową, grudkową lub krostkową.
Te trzy wymienione postaci trądziku atakują przede wszystkim młodzież, dlatego zalicza się je do tzw. trądziku młodzieńczego.
Natomiast pryszcze na żuchwie są typową oznaką trądziku dorosłych, nazywanego także późnym. Ten rodzaj dermatozy atakuje głównie kobiety po 25. roku życia, które wcześniej chorowały na trądzik młodzieńczy, aczkolwiek zdarza się u pań, które wcześniej nie miały problemów skórnych (Szczurek, Kamińska-Winciorek, Śpiewak)
Trądzik późny ma podobny przebieg do młodzieńczego, to znaczy charakteryzuje się występowaniem zaskórników, krost lub grudek, jednakże w innym miejscu twarzy - na linii żuchwy. Trądzik na żuchwie ma jednak tendencję do zostawiania po sobie blizn.

Skąd się biorą pryszcze?
Jak już zostało wspomniane, istnieje bardzo wiele czynników wpływających na pojawianie się niepokojących zmian skórnych. Dlatego ustalenie przyczyny, zwłaszcza na własną rękę, jest niezwykle trudne. W większości przypadków pryszcze ropne wymagają wizyty u dobrego dermatologa. Samodzielne leczenie również może przynieść dobre rezultaty, jednak pamiętajmy, że trzeba wówczas zachować ostrożność. Zdarza się, że wypryski zostawiają po sobie brzydkie blizny, z którymi musimy się później borykać do końca życia. By zminimalizować te ślady oraz pozbyć się zaczerwienień po pryszczach, warto zastosować skuteczną, a przede wszystkim dopasowaną do naszych potrzeb terapię.
Pierwszym krokiem udanego leczenia jest oczywiście wyeliminowanie – o ile to możliwe – powodu, dla którego musimy borykać się ze zmianami skórnymi. Mogą być to:
- hormony – w okresie dojrzewania to naturalne zjawisko, ponieważ w tym czasie znacznie zwiększa się produkcja hormonów androgennych. Jednym ze skutków tego procesu jest wytwarzanie nadmiernej ilości sebum, a stąd już prosta droga do powstawania brzydkich wyprysków. Dodatkowo wahania gospodarki hormonalnej występują również u kobiet w związku z cyklem miesiączkowym. Na poziom hormonów wpływa także ciąża, karmienie piersią oraz przyjmowanie środków antykoncepcyjnych,
- stres – długotrwały stres ma negatywny wpływ na cały organizm. W ciągu dnia jesteśmy podenerwowani, mamy kłopoty z pamięcią i koncentracją, brakuje nam apetytu, przez co tracimy na wadze, zaś nocą występują problemy z zasypianiem. Dodatkowo hormony stresu wytwarzane w dużych ilościach powodują przetłuszczanie się skóry, co z kolei stanowi doskonałe środowisko dla rozwijających się pryszczy,
- nieprawidłowe odżywianie – każdy z nas, niezależnie od płci czy wieku, powinien zwracać uwagę na to, jakie posiłki przyjmuje. Dostarczanie organizmowi właściwych składników odżywczych ma wiele zalet, w tym poprawę kondycji naszej cery. Dla przykładu produkty, w których występują duże ilości węglowodanów i tłuszczów, mogą znacząco przyspieszyć powstawanie pryszczy, przez co będzie ich jeszcze więcej. Częstym mitem jest powtarzanie, że wypryski są skutkiem ostrego jedzenia i słodyczy – nie zostało to jednak potwierdzone naukowo. Najważniejsze, by dieta była zbilansowana i bogata we wszystkie niezbędne witaminy,
- kosmetyki – nierozważna pielęgnacja czy makijaż przy użyciu niesprawdzonych produktów mogą znacząco przyczynić się do rozwoju pryszczy. Szczególnie specyfiki na bazie alkoholu czy sztucznych substancji mogą spowodować nasilenie się niedoskonałości. Zdecydowanie lepiej sprawdzą się kosmetyki z naturalnych, wegańskich składników. W przypadku cery z tendencją do pryszczy niezwykle istotne jest dokładne studiowanie składów produktów. W naszej kosmetyczce powinny się też znaleźć maści, które moglibyśmy nakładać punktowo na ropne pryszcze na twarzy (szczególnie polecane są te z witaminą A),
- warunki atmosferyczne – osoby, które borykają się z pryszczami, czy to w okresie dojrzewania, czy już w dorosłym życiu, nie powinny zbyt długo wystawiać się na działanie promieni słonecznych. Warto też zmieniać pielęgnację skóry w stosunku do pory roku, ponieważ zmiana temperatury czy poziomu wilgotności może ogromnie wpłynąć na kondycję cery.
