Pryszcze na żuchwie - Jak Hormony Wpływają na Twoją Skórę
Krosty na szyi na linii żuchwy
Trądzik pospolity lokalizuje się głównie w tzw. strefie T twarzy, obejmującej czoło, nos i brodę. Ponadto przybiera postać zaskórnikową, grudkową lub krostkową.
Te trzy wymienione postaci trądziku atakują przede wszystkim młodzież, dlatego zalicza się je do tzw. trądziku młodzieńczego.
Natomiast pryszcze na żuchwie są typową oznaką trądziku dorosłych, nazywanego także późnym. Ten rodzaj dermatozy atakuje głównie kobiety po 25. roku życia, które wcześniej chorowały na trądzik młodzieńczy, aczkolwiek zdarza się u pań, które wcześniej nie miały problemów skórnych (Szczurek, Kamińska-Winciorek, Śpiewak)
Trądzik późny ma podobny przebieg do młodzieńczego, to znaczy charakteryzuje się występowaniem zaskórników, krost lub grudek, jednakże w innym miejscu twarzy - na linii żuchwy. Trądzik na żuchwie ma jednak tendencję do zostawiania po sobie blizn.
Jak możesz zwalczyć trądzik na żuchwie?
Bardzo często pryszcze na żuchwie są bolesne, a to jeden z powodów, dla których warto skutecznie je usunąć. Najpierw warto zadbać przede wszystkim o prawidłową pielęgnację. Stosuj produkty naturalne i delikatne zawierające kwas salicylowy, aloes oraz cynk. Niezbędne jest też codzienne oczyszczanie skóry i złuszczanie przy pomocy peelingów. Najlepiej, aby były to dermokosmetyki lub preparaty typowo lecznicze. Poza tym odradza się maskowanie trądziku na brodzie poprzez makijaż, co wynika z tego, że powoduje to zapychanie ujść gruczołów łojowych i może być przyczyną powstawania kolejnych zmian skórnych.
Gdy pielęgnacja skóry ze zmianami trądzikowymi na żuchwie w domu nie przynosi oczekiwanych efektów, warto rozważyć profesjonalne zabiegi proponowane przez medycynę estetyczną. Możesz zdecydować się m.in. na:
- peeling kawitacyjny,
- peeling chemiczny,
- leczenie laserem,
- mikrodermabrazję.
Dowiedziałeś się już, skąd się biorą pryszcze na żuchwie i jak możesz skutecznie się ich pozbyć. Nie panikuj zatem, gdy zauważysz brzydkie zmiany skórne na swojej twarzy, a czym prędzej wdroż odpowiednie działania, dzięki którym niebawem znów będziesz cieszyć się gładką skórą!
Badania hormonalne - trądzik
Przed rozpoczęciem leczenia trądziku hormonalnego należy wykonać badania poziomów hormonów płciowych we krwi, a nierzadko także hormonów przysadki mózgowej, nadnerczy i tarczycy. W przypadku trądziku hormonalnego nie istnieje bowiem jeden skuteczny sposób leczenia. Terapia, jeśli ma przynieść sukces, musi być dobrana indywidualnie do każdego pacjenta. Badania laboratoryjne powinny być zlecone przez lekarza, który na podstawie ich wyników, poprowadzi dalsze leczenie.
Oto hormony, które powinny zostać sprawdzone w przypadku trądziku hormonalnego:
- 17-OHP (17-Hydroksyprogesteron),
- DHEA / DHEAS (dehydroepiandrosteron),
- androstendion,
- SHBG (białko wiążące hormony płciowe),
- wolny testosteron,
- prolaktyna,
- LH (lutropina),
- FSH (folikulotropina),
- tyroksyna (fT4),
- tyreotropina (TSH),
- poza hormonami również poziom glukozy oraz insuliny.