Pryszcze na żuchwie - Jak Hormony Wpływają na Twoją Skórę

Trądzik hormonalny u mężczyzn

Choć trądzik hormonalny przede wszystkim dotyczy dorosłych kobiet, nie oszczędza on również mężczyzn. Co więcej, w większości przypadków jego objawy są bardzo uciążliwe, a samo leczenie nie należy do najłatwiejszych. W ich przypadku duży wpływ na jego obecność mają również uwarunkowania genetyczne, jednak nie są one jedyną przyczyną. Są nią chociażby zaburzenia hormonalne, które powodują, że u mężczyzn również pojawia się trądzik. Hormony, które w ich przypadku są za to odpowiedzialne, to przede wszystkim zbyt wysoki poziom testosteronu, DHT oraz DHEA, który zaburza prawidłową pracę mieszków włosowych. Efektem tego jest zbyt duża ilość produkowanego sebum, a następnie powstawanie niedoskonałości, do których zalicza się np. krostki za uszami czy pryszcze na brodzie i szyi. Wypryski hormonalne, podobnie jak w przypadku kobiet, są bardzo bolesne.

Osoby, których dotyczy ta dermatoza, niejednokrotnie zadają sobie pytanie, jak walczyć z trądzikiem w skuteczny sposób? Na początek warto zaznaczyć, że trądzik hormonalny to choroba o zapalnym i przewlekłym charakterze. Oznacza to, że nie istnieje żaden magiczny sposób, który pozwoli pozbyć się niechcianego trądziku hormonalnego na brodzie czy żuchwie w zaledwie kilka dni. Leczenie w zależności od nasilenia objawów może trwać od kilku miesięcy do nawet kilku lat i składają się na to nie tylko przyjmowane przez chorego leki, ale również zmiana diety, wprowadzenie odpowiedniej pielęgnacji oraz nierzadko diametralna zmiana stylu życia.

Jak leczyć trądzik? Jeśli zauważysz u siebie jego objawy, pierwszym krokiem w kierunku poprawy swojego stanu skóry powinna być wizyta u lekarza – dermatologa i nierzadko endokrynologa. W niektórych przypadkach niezbędny może okazać się również ginekolog. Po przeprowadzeniu wywiadu lekarz, zanim rozpocznie leczenie, skieruje Cię na badania hormonalne.

Badania hormonalne – trądzik

Hormony a trądzik

Jak już wspomniano, różnego rodzaju zaburzenia gospodarki hormonalnej wpływają na wzrost lub nagły spadek stężenia hormonów płciowych. To z kolei przekłada się na zwiększoną aktywność gruczołów łojowych i w efekcie nadprodukcję sebum, czego wynikiem są wykwity na skórze. Hormony płciowe, które w większym lub mniejszym stopniu mogą mieć wpływ na pojawianie się zmian na skórze, to:

  • androgeny – to męskie hormony płciowe, które w mniejszych ilościach występują również u kobiet. Zalicza się do nich testosteron, dihydrotestosteron, androstendion oraz dehydroepiandrostendion (DHEA),
  • testosteron – jeden z androgenów, męskich hormonów płciowych, który u mężczyzn ma wpływ na płodność i seksualność. W przypadku kobiet wpływa na libido i jest produkowany w jajnikach i nadnerczach,
  • progesteron – żeński hormon płciowy, reguluje cykl menstruacyjny, a także odgrywa ważną rolę w okresie ciąży,
  • estrogen – żeński hormon produkowany przez jajniki (u mężczyzn w bardzo nikłych ilościach powstaje w jądrach). U kobiet wpływa na nawilżenie i kondycję skóry, a także m.in. pracę układu sercowo-naczyniowego.

Największy wpływ na pojawienie się trądziku hormonalnego mają androgeny oraz testosteron. W przypadku żeńskich hormonów płciowych na wystąpienie zmian skórnych (np. pryszczy na brodzie) wpływ mają estrogeny. Jest to szczególnie zauważalne tuż przed nadejściem miesiączki lub w okresie menopauzalnym.

Zmiany hormonalne na twarzy – co na nie wpływa?

Wahania hormonalne mają znaczący wpływ na pojawienie się trądziku u osób dorosłych, jednak nie powinniśmy zapominać o tym, że nie jest to jedyny czynnik, który warunkuje obecność tej dermatozy. Istnieje bowiem szereg innych czynników, do których zalicza się:

  • uwarunkowania genetyczne,
  • skłonności osobnicze,
  • choroby tarczycy,
  • niewłaściwy styl życia,
  • promieniowanie uv,
  • przemęczenie,
  • przewlekły stres,
  • brak odpowiedniej ilości snu,
  • zanieczyszczenie środowiska,
  • używki (palenie tytoniu, spożywanie alkoholu),
  • nieodpowiednio dobrana pielęgnacja (np. produkty silnie złuszczające i wysuszające),
  • niewłaściwa dieta (produkty tłuste, przetworzone, o wysokim indeksie glikemicznym).

Krosty na szyi - przyczyny i leczenie. Co oznaczają i jak się ich pozbyć?

Krosty na szyi oraz karku stanowią częsty objaw trądziku. Wbrew powszechnemu przekonaniu, nie musi on być zlokalizowany wyłącznie na twarzy. Co jeszcze mogą oznaczać takie wypryski? Sprawdź, jakie są inne przyczyny zmian na szyi, a także jak można je wyleczyć.

  • Krosty na szyi spowodowane mogą być trądzikiem, który jest jedną z najczęściej występujących chorób skóry. Kogo dotyczy?
  • Krosty na szyi mogą mieć różne przyczyny, np. zmiany hormonalne. Co jeszcze?
  • Ze względu na rodzaj wyprysków oraz ich lokalizację stosuje się zróżnicowane leczenie. Na czym ono polega?

Trądzik hormonalny: leczenie

Leczenie trądziku hormonalnego odbywa się zarówno poprzez stosowanie doustnych preparatów, jak i stosowanie ich miejscowo, bezpośrednio na zmienioną chorobowo skórę. Terapia doustna polega na przyjmowaniu przez pacjenta antybiotyków lub retinoidów (pochodnych witaminy A). Bez względu na wybór leków przeciwtrądzikowych kuracja trwa zazwyczaj co najmniej kilka miesięcy. Należy poza tym liczyć się z tym, że zażywanie retinoidów wiąże się z pewnymi „niedogodnościami” dla pacjenta. Przede wszystkim osoby, które je stosują, nie mogą bezwzględnie opalać się podczas trwania całej terapii (niezbędne jest stosowanie na skórę preparatów zapewniających ochronę przeciwsłoneczną).

W trakcie zażywania pochodnych witaminy A, a także kilka miesięcy po zakończeniu, nie wolno zajść w ciążę lub też – w przypadku mężczyzn – starać się o potomstwo. Lek ten uszkadza płód (konieczne jest więc stosowanie antykoncepcji). Pacjenci zażywający retinoidy borykają się poza tym z mocnym wysuszeniem skóry i śluzówek. Bezpośrednio na skórę stosuje się z kolei maści i kremy mające w swym składzie m.in. antybiotyki.

Leczenie trądziku na brodzie i żuchwie

W przypadku krost na brodzie warto skonsultować się ze specjalistą, szczególnie w przypadku rozległych zmian u osób dorosłych. Wybór metody leczenia zależy od stopnia nasilenia dolegliwości. W niektórych przypadkach wystarczy odpowiednia pielęgnacja skóry i leki bez recepty, w innych konieczne jest zastosowanie specjalistycznych terapii leczniczych.

Wykorzystanie leków bez recepty, zawierających kwas salicylowy, nadtlenek benzoilu lub kwas azelainowy może być pomocne w przypadku niewielkich zmian. Umiarkowany lub ciężki trądzik na brodzie wymaga zwykle zastosowania leków na receptę. Zazwyczaj pacjentom przepisywane są preparaty o działaniu miejscowych:

  • retinoidy, np. Izotziaja, Isotrex,
  • antybiotyki, np. Dalacin T, Klindacin T,
  • kremy i maści regulujące wydzielanie sebum, np. Acnatac, Duac.

W rzadkich przypadkach konieczne jest działanie ogólnoustrojowe. Wówczas przepisuje się retinoidy doustne (np. Axotret, Curacne), antybiotyki (przy zakażeniach skóry, np. Clindamycin MIP, Dalacin C) lub leki hormonalne (np. Cyprodiol, Syndi-35).

To zależy od metod jeśli odwiedzamy co miesiąc kosmetyczkę, kupujemy całą serię kosmetyków, wybieramy się do lekarza dermatologa, kupujemy leki to koszt miesięcznej kuracji może wynieść nawet 300 złotych.

Czytaj dalej...

Inne przyczyny powstawania pryszczy podskórnych niewłaściwa dieta, alergie skórne, zakażenia wirusowe zakażenia bakteryjne, zaburzenia w składzie sebum produkowanego przez gruczoły łojowe, zmiany w procesie rogowacenia naskórka.

Czytaj dalej...

Stosując Elmex regularnie, jesteśmy w stanie stworzyć na zębach długotrwałą powłokę, która będzie chronić zęby i ich szyjki przed próchnicą i nadwrażliwością zębów, Elmex Sensitive skutecznie zamyka kanaliki zębiny nadając im ochronę.

Czytaj dalej...

Jego trwałość oceniam jako wystarczającą, nie ściera się z twarzy, wytrzymuje około 6 godzin bez poprawek a cały dzień z małymi poprawkami, co jest bardzo dobrym wynikiem, nie ciemnieje, nie warzy się, nie podkreśla porów i zmarszczek, nie wchodzi mi w skórki, nie roluje się ani się nie waży.

Czytaj dalej...