Pryszcze na żuchwie - Jak Hormony Wpływają na Twoją Skórę

Pryszcze na brodzie – co oznaczają?

Trądzik na brodzie i żuchwie jest stosunkowo częstym zjawiskiem u młodzieży i dorosłych. Pojawienie się pryszczy na brodzie może oznaczać wiele rzeczy, chociaż najczęściej związane jest ze zmianami hormonalnymi. Duże znaczenie ma również higiena, a szczególnie częste dotykania brody brudnymi rękami. Na brodzie znajduje się wiele gruczołów łojowych, dlatego skóra na tej części twarzy często jest tłusta, co sprzyja przyleganiu zanieczyszczeń, zatykaniu się porów i powstawaniu pryszczy. Dlatego tak ważna jest właściwa higiena.

Wypryski na brodzie u nastolatków

Wypryski na brodzie u nastolatków są najczęściej wynikiem zmian hormonalnych i stanowią element trądziku młodzieńczego. Pryszcze na brodzie mogą mieć formę zaskórników lub dużych i nieestetycznych pryszczy, które przyczyniają się do obniżenia samooceny. Dużym problemem w walce z trądzikiem na brodzie u nastolatków są próby samodzielnego pozbycia się krost przez wyciskanie pryszczy. Zwykle doprowadza to do powiększania się stanu zapalnego i rozleglejszych zmian.

Bolące pryszcze na brodzie u dorosłych

Bolące pryszcze na brodzie u dorosłych to nie tylko problem estetyczny, ale częsty objaw zmian lub zaburzeń hormonalnych. U kobiet pojawianie się bolących krost na brodzie często związane jest z cyklem miesiączkowym. Pojedyncze wypryski wyskakują przede wszystkim przed miesiączką. Jeśli są stale obecne mogą świadczyć o zespole policystycznych jajników (PCOS) lub o problemach z tarczycą.

U dorosłych mężczyzn problemy hormonalne zdarzają się znacznie rzadziej, dlatego krosty na brodzie mogą wiązać się z goleniem – stosowanymi kosmetykami i maszynkami.

Trądzik na brodzie i żuchwie – co oznacza, przyczyny, leczenie

  • Trądzik na brodzie i żuchwie może pojawić się w każdym wieku i zazwyczaj ma związek ze zmianami hormonalnymi.
  • Najczęstsze objawy trądziku na brodzie to zaskórniki, czerwone wypryski, krosty i bolesne pryszcze.
  • W przypadku trądziku na brodzie domowe sposoby i odpowiednia pielęgnacja mogą przynieść pozytywny efekt, ale przy poważnych zmianach mogą one okazać się niewystarczające.
  • Na rynku dostępnych jest wiele leków na trądzik na brodzie, które mogą wpłynąć na poprawę stanu skóry. Konkretna metoda leczenia uzależniona jest od przyczyn dolegliwości i nasilenia objawów, dlatego powinna być skonsultowana z lekarzem.

Trądzik na brodzie to zmiany skórne, które pojawiają się w przebiegu trądziku młodzieńczego, ale mogą występować również u dorosłych, szczególnie u kobiet w okresie zmian hormonalnych. Ze względu na ryzyko powstania trwałych blizn, duże wypryski na brodzie wymagają zwykle specjalistycznego leczenia, które wpływa na poprawę wyglądu skóry i samopoczucia pacjenta. Jaka jest przyczyna powstawania pryszczy na brodzie i jak można je leczyć?

Skąd się biorą pryszcze na żuchwie?

Gdy dostrzegłeś, że pojawiły się u ciebie pryszcze na żuchwie, to możesz podejrzewać, że odpowiadają za nie hormony. U nastolatków mogą być objawem trądziku młodzieńczego i zmian hormonalnych. Takie zmiany bardzo często pojawiają się też u kobiet w ciąży. Na występowanie pryszczy na żuchwie wpływają również inne czynniki takie jak np. niezdrowa dieta, palenie papierosów, nieodpowiednia higiena, a nawet alergia skórna.

Pryszcze na żuchwie wyglądają bardzo nieestetycznie, dlatego warto wiedzieć, jak można im zapobiegać. Aby zmniejszyć ryzyko powstawania tego typu wyprysków, warto przede wszystkim zadbać o odpowiednią pielęgnację. Każdego dnia sięgaj po specjalne kosmetyki – żele, toniki i peelingi przeznaczone do skóry trądzikowej. Wskazane jest również unikanie używek i nadmiernego stresu. Zmiany muszą zajść także w diecie – nie powinno brakować w niej owoców i warzyw, a poza tym unikaj fast-foodów, czy napojów gazowanych.

Trądzik hormonalny – przyczyny i leczenie

Nasza skóra już w młodym wieku musi mierzyć się z różnymi problemami. Jednym z nich jest trądzik, który przez lekarzy dermatologów uznawany jest za jedną z najczęściej występujących dermatoz. To choroba, która w równym stopniu dotyka kobiet, jak i mężczyzn. Tłusta skóra, zaskórniki, grudki i krosty to objawy tego schorzenia, które przede wszystkim kojarzą nam się z okresem dojrzewania, co związane jest z tzw. „burzą hormonów”. Tymczasem trądzik hormonalny to choroba skóry, która może pojawić się w każdym wieku. Głównie z tego względu dermatolodzy zwracają coraz większą uwagę na to, że w ostatnich latach zauważa się znaczny wzrost zachorowań po 25., a nawet 30. roku życia. Trądzik dorosłych może w bardzo dużym stopniu wpłynąć na nasze samopoczucie, a nawet być przyczyną problemów z samoakceptacją. Dowiedz się, jak wyleczyć trądzik hormonalny i cieszyć się skórą bez niedoskonałości.

Trądzik na brodzie – przyczyny

Wśród najważniejszych przyczyn powstawania wyprysków na brodzie wymienia się przede wszystkim:

  • hormony – mają wpływ na aktywność gruczołów łojowych,
  • stres – może prowadzić do wzmożonej produkcji sebum i/lub zmian hormonalnych,
  • leki – przede wszystkim antydepresanty, witaminy B i kortykosteroidy mogą zwiększać aktywność gruczołów łojowych,
  • nieprzestrzeganie zasad higieny – np. częste dotykanie brody brudnymi rękami,
  • nieodpowiednia pielęgnacja skóry – źle dobrane kosmetyki, niewystarczające lub agresywne oczyszczanie skóry

Trądzik na żuchwie – jakie hormony powodują krosty na brodzie?

Hormony to główna przyczyna pojawiania się zmian na brodzie. Odpowiedzialne są przede wszystkim androgeny (m.in. testosteron). Jest to jeden z najważniejszych męskich hormonów, ale obecny jest również u kobiet, a jego poziom różni się nie tylko między płciami, ale również w poszczególnych okresach życia.

Pod wpływem androgenów gruczoły łojowe w skórze zaczynają produkować więcej sebum, który ma na celu ochronę skóry i włosów. Jego nadmiar może prowadzić do zablokowania porów, tworząc idealne środowisko dla bakterii Propionibacterium acnes, które mogą powodować stany zapalne i powstawanie pryszczy.

U kobiet pryszcze na brodzie są zwykle związane z cyklem miesiączkowym. Jest to również stosunkowo częsty problem przy zespole policystycznych jajników (PCOS), który powoduje wyższy poziom męskich hormonów.

Zdarza się również, że zmiany skórne mają związek z nieprawidłową pracą tarczycy. Zarówno nadczynność, jak i niedoczynność gruczołu może wywoływać szereg dolegliwości, które wpływają na powstawanie pryszczy na brodzie.

Pryszcze podskórne mogą pojawić się w różnych miejscach na twarzy pryszcze podskórne na brodzie, skroniach, policzkach i żuchwie oraz częściach ciała, czasami bardzo nietypowych podskórne pryszcze pod pachami.

Czytaj dalej...

Zmiany trądzikowe na plecach zazwyczaj pojawiają się u tych osób, które walczą z trądzikiem pospolitym w ich przypadku za pojawianie się wyprysków i krost odpowiadają hormony i wywołana ich działaniem nadmierna aktywność gruczołów łojowych.

Czytaj dalej...

Jeśli nakładasz je w taki sposób, że włosy z kosmetykiem opadają swobodnie na plecy i ramiona, substancje drażniące czy uczulające mogą wywoływać zmiany w miejscu kontaktu, czyli na ramionach i plecach,.

Czytaj dalej...

Jeśli trądzik jest nasilony, zazwyczaj zalecane są te same doustne leki na trądzik, jakie przepisywane są w przypadku trądziku pospolitego antybiotyki takie jak tetracyklina, doksycyklina czy erytromycyna, a także, trudniejsze do nakładania, antybiotyki do stosowania miejscowego.

Czytaj dalej...