Pryszcze na brodzie i żuchwie - Jak sobie z nimi radzić?

Trądzik na brodzie – przyczyny

Wśród najważniejszych przyczyn powstawania wyprysków na brodzie wymienia się przede wszystkim:

  • hormony – mają wpływ na aktywność gruczołów łojowych,
  • stres – może prowadzić do wzmożonej produkcji sebum i/lub zmian hormonalnych,
  • leki – przede wszystkim antydepresanty, witaminy B i kortykosteroidy mogą zwiększać aktywność gruczołów łojowych,
  • nieprzestrzeganie zasad higieny – np. częste dotykanie brody brudnymi rękami,
  • nieodpowiednia pielęgnacja skóry – źle dobrane kosmetyki, niewystarczające lub agresywne oczyszczanie skóry

Trądzik na żuchwie – jakie hormony powodują krosty na brodzie?

Hormony to główna przyczyna pojawiania się zmian na brodzie. Odpowiedzialne są przede wszystkim androgeny (m.in. testosteron). Jest to jeden z najważniejszych męskich hormonów, ale obecny jest również u kobiet, a jego poziom różni się nie tylko między płciami, ale również w poszczególnych okresach życia.

Pod wpływem androgenów gruczoły łojowe w skórze zaczynają produkować więcej sebum, który ma na celu ochronę skóry i włosów. Jego nadmiar może prowadzić do zablokowania porów, tworząc idealne środowisko dla bakterii Propionibacterium acnes, które mogą powodować stany zapalne i powstawanie pryszczy.

U kobiet pryszcze na brodzie są zwykle związane z cyklem miesiączkowym. Jest to również stosunkowo częsty problem przy zespole policystycznych jajników (PCOS), który powoduje wyższy poziom męskich hormonów.

Zdarza się również, że zmiany skórne mają związek z nieprawidłową pracą tarczycy. Zarówno nadczynność, jak i niedoczynność gruczołu może wywoływać szereg dolegliwości, które wpływają na powstawanie pryszczy na brodzie.

Trądzik na brodzie i żuchwie – co oznacza, przyczyny, leczenie

  • Trądzik na brodzie i żuchwie może pojawić się w każdym wieku i zazwyczaj ma związek ze zmianami hormonalnymi.
  • Najczęstsze objawy trądziku na brodzie to zaskórniki, czerwone wypryski, krosty i bolesne pryszcze.
  • W przypadku trądziku na brodzie domowe sposoby i odpowiednia pielęgnacja mogą przynieść pozytywny efekt, ale przy poważnych zmianach mogą one okazać się niewystarczające.
  • Na rynku dostępnych jest wiele leków na trądzik na brodzie, które mogą wpłynąć na poprawę stanu skóry. Konkretna metoda leczenia uzależniona jest od przyczyn dolegliwości i nasilenia objawów, dlatego powinna być skonsultowana z lekarzem.

Trądzik na brodzie to zmiany skórne, które pojawiają się w przebiegu trądziku młodzieńczego, ale mogą występować również u dorosłych, szczególnie u kobiet w okresie zmian hormonalnych. Ze względu na ryzyko powstania trwałych blizn, duże wypryski na brodzie wymagają zwykle specjalistycznego leczenia, które wpływa na poprawę wyglądu skóry i samopoczucia pacjenta. Jaka jest przyczyna powstawania pryszczy na brodzie i jak można je leczyć?

Domowe sposoby na pryszcze na brodzie

Ze względu na złożoną patogenezę trądziku i innych tego typu schorzeń, w której znaczny udział mają czynniki hormonalne, zapalne i genetyczne, domowe sposoby na pryszcze na brodzie stosować powinno się jedynie wspomagająco. Co więcej, należy się liczyć z tym, że skuteczność „babcinych” receptur będzie względnie niewielka w porównaniu z profesjonalnym leczeniem.

Niemniej, niezależnie od terapii zaordynowanej przez dermatologa, warto jest profilaktycznie wdrożyć takie działania, jak:

  • zmiana diety, eliminacja tłuszczów nasyconych oraz trans a także węglowodanów o wysokim IG,
  • rezygnacja z używek – alkoholu i papierosów,
  • stosowanie jedynie naturalnych kosmetyków, bez detergentów i konserwantów,
  • unikanie kosmetyków na bazie lipidów, które dodatkowo natłuszczają skórę oraz alkoholu, który ją przesusza, stymulując gruczoły łojowe do wytężonej pracy,
  • unikanie sytuacji stresujących.

Należy pamiętać, że pryszczy na brodzie nie wolno wyciskać. Można je natomiast posmarować wyciągiem z cebuli lub delikatnym kremem z alantoiną czy kwasem hialuronowym. Ponadto wśród kosmetyków leczniczych szukać można takich, które zawierają w swoim składzie cynk, krzem, siarkę, a także heparynę, elastynę, kwas glikolowy czy witaminy A, C i E.

przy regeneracji skóry często używa się jej po zabiegach medycyny estetycznej, a także w przypadku nadmiernej ekspozycji na słońce tylko na zdrową, nie uszkodzoną skórę jako silny antyoksydant wykazuje działanie neutralizujące na działanie wolnych rodników, a do tego uszkodzeń spowodowanych przez obecność stresu oksydacyjnego;.

Czytaj dalej...

Warto jednak pamiętać, że samodzielna diagnoza na podstawie zdjęć nie zastąpi wizyty u dermatologa, który może zalecić odpowiednie leczenie, takie jak maść na krosty na pupie lub inne specyfiki dostosowane do konkretnej diagnozy.

Czytaj dalej...

Jeśli nakładasz je w taki sposób, że włosy z kosmetykiem opadają swobodnie na plecy i ramiona, substancje drażniące czy uczulające mogą wywoływać zmiany w miejscu kontaktu, czyli na ramionach i plecach,.

Czytaj dalej...

Jeśli trądzik jest nasilony, zazwyczaj zalecane są te same doustne leki na trądzik, jakie przepisywane są w przypadku trądziku pospolitego antybiotyki takie jak tetracyklina, doksycyklina czy erytromycyna, a także, trudniejsze do nakładania, antybiotyki do stosowania miejscowego.

Czytaj dalej...