Pryszcze na brodzie i policzkach - Przyczyny, Leczenie i Porady

Przyczyny trądziku - Skąd biorą się krosty?

Trądzik to nic innego, jak widoczne zmiany skórne, które uwidaczniają się na określonej części naszego ciała, przybierając postać zaskórników, krostek (pryszczy), bądź guzków. Zaskórniki, zwane również wągrami, to małe kropki, najczęściej czarne, lub białe. Krostki - powszechnie określane również jako pryszcze, są wypukłe i przybierają postać zaczerwienionych zmian. Guzki najczęściej wypełnione są ropą i mają kolor czerwono-siny.

Przyczyn trądziku jest bardzo wiele. Krosty w różnych miejscach ciała mogą się pojawiać - przykładowo - w efekcie czynników takich jak:

  • zwiększone wydzielanie łoju,
  • zablokowanie aparatu włosowo-łojowego przez czop rogowy,
  • zajęcie przewodu wyprowadzającego przez bakterie, takie jak Propionibacterium acnes,
  • reakcje zapalne, immunologiczne.

Niewątpliwie czynniki genetyczne odgrywają ważną rolę w powstawaniu zmian trądzikowych. Produkcja łoju jest kontrolowana przez hormony. Zbyt obfite wydzielanie łoju może być efektem nadmiernej produkcji androgenów, lub zwiększonej ich dostępności w wyniku obniżenia poziomu białka, wiążącego te hormony płciowe. Nadmiar androgenów może być objawem rozmaitych problemów ze zdrowiem. U kobiet, pod wpływem androgenów dochodzi do zaostrzenia zmian trądzikowych (źródło 1).

W wielu przypadkach trądzik leczy się objawowo, głównie metodami domowymi i dostępnymi w drogeriach preparatami. Jeśli problem jest naprawdę uciążliwy, wówczas warto skonsultować się z lekarzem, niekoniecznie dermatologiem. Może on zlecić badania, które pomogą ustalić ewentualnie poważniejszą przyczynę zmian skórnych.

Co na pryszcze na brodzie? Jak się ich pozbyć?

Tym samym odpowiedziała też nie tylko na pytanie, co oznaczają pryszcze na brodzie, ale i jak się ich pozbyć. „W przypadku wystąpienia takich zmian należy wykonać badania hormonalne” – podkreśla dermatolog. Bo to właśnie nieprawidłowe stężenie męskich hormonów jest ich przyczyną. I to właśnie badania, a następnie konkretne leczenie, pozwalają się pozbyć pryszczy na brodzie raz na zawsze. Lekarze proponują najczęściej terapię hormonalną albo terapię antybiotykami. Z pryszczami na brodzie można walczyć też doraźnie, tak jak z innymi rodzajami krostek. Przydatne mogą okazać się żele na wypryski, maść cynkowa i inne kosmetyki do walki z trądzikiem. Trzeba jednak podkreślić, że poradzą sobie one jedynie z objawami problemu, a nie z ich przyczyną. Dlatego też badania są nieuniknione.

Przed wizytą u lekarza, warto zastanowić się jednak nad dietą, bo to właśnie ona może przyczynić się do zaburzeń hormonalnych. Za głównego winowajcę uważa się mleko (krów, kóz czy owiec), które samo w sobie pełne jest hormonów. W trosce o cerę lepiej więc zrezygnować z mleka i nabiału: masła, serów czy jogurtów. Spróbujcie zrobić to choćby na jakiś czas, na przykład na trzy tygodnie – to wystarczy, by zobaczyć efekty. Jeśli pryszcze nie znikną, koniecznie odwiedźcie dermatologa.

Dlaczego trądzik pojawia się na policzkach?

Trądzik lokalizujący się w okolicy policzkowej może mieć wiele przyczyn. Skóra twarzy jest szczególnie delikatna, podatna na urazy oraz zaburzenia bariery hydrolipidowej.

Ropne wypryski na policzkach mogą być skutkiem złej pielęgnacji cery, zaburzeń hormonalnych, a także nietolerancji pokarmowych.

Trądzik a kosmetyki

Stosowanie kosmetyków takich jak tonery, żele myjące, a nawet kremów z filtrem zawierających w swoim składzie alkohol, może podrażniać delikatną skórę policzków, prowadzić do nadmiernej produkcji sebum przez gruczoły łojowe oraz pojawienia się stanów zapalnych.

Źle dobrane kosmetyki do makijażu zawierające substancje o potencjale komedogennym (m.in. lanolinę, oleje mineralne i roślinne, parafinę) mogą prowadzić do zaczopowania ujść gruczołów łojowych i wystąpienia ropnych wyprysków u osób z cerą trądzikową. Mówimy wówczas o tzw. trądziku kosmetycznym.

Trądzik a zaburzenia hormonalne

Obecność trądziku na policzkach może być objawem zaburzeń hormonalnych. Wzrost poziomu androgenów u pacjentek z zespołem policystycznych jajników (PCOS) lub po odstawieniu antykoncepcji doustnej może skutkować pojawieniem się zmian trądzikowych na skórze twarzy.

Przyczyny pryszczy na policzkach - dieta

Trądzik na policzkach może być manifestacją nietolerancji pokarmowych. Zidentyfikowanie produktów źle wpływających na stan skóry pacjenta i ograniczenie ich spożywania może okazać wystarczającym postępowaniem. W przypadku trądziku zwyczajnego ważne jest unikanie żywności o wysokim indeksie glikemicznym (białe pieczywo, słodycze, napoje słodzone cukrem), która może potencjalnie nasilać przebieg choroby.

Trądzik na jednym policzku - jakie są przyczyny?

Pryszcze w okolicy nosa - Co oznaczają pryszcze przy nosie?

Pojawienie się pryszczy w okolicy nosa z pewnością nie zaliczymy do najbardziej przyjemnych doświadczeń. Zmiany skórne w centralnej części twarzy mogą przyczyniać się do pogorszenia nastroju, a nawet tymczasowego wycofania się z życia społecznego i rezygnacji z odwiedzania ulubionych miejsc publicznych.

Powszechną przyczyną pojawiania się podskórnych pryszczy przy nosie jest tak zwany trądzik dorosłych. W przypadku osób w wieku 11-18 lat może to być również trądzik młodzieńczy. Objawy tej choroby to zaskórniki, grudki, oraz ropne wykwity, które w sumie mogą się pojawiać na całej twarzy. Powodem występowania wyprysków na nosie są dość często zaburzenia hormonalne, a także przewlekły stres. Jeśli w życiu dorosłym pryszcze na nosie pojawiają się często, warto ograniczyć używki i zadbać o zdrowy sposób odżywiania się.

Jeśli pryszcze pojawiają się bezpośrednio na czubku nosa to mogą za to odpowiadać stres, nadmiar cukru w diecie, oraz nietolerancje pokarmowe. Czubek nosa to miejsce związane również z sercem, ciśnieniem krwi, cholesterolem, oraz poziomem witamin B (źródło 4). Aby w przyszłości zapobiec krostom w tej okolicy twarzy warto unikać spożywania ostrych i drażniących pokarmów, ograniczyć mięso i spędzać więcej czasu na świeżym powietrzu. Poza tym należy zastąpić niezdrowe tłuszcze produktami bogatymi w kwasy Omega 3 i 6, takie jak orzechy, awokado, niektóre ryby i siemię lniane.

Czy pryszcze na twarzy mogą zwiastować choroby?

Podobnie jak w przyrodzie, która nas otacza i której stanowimy integralną część, nic w ludzkim organizmie nie dzieje się bez konkretnego powodu. To, że nie zawsze jesteśmy w stanie określić przyczynę danego zjawiska, wcale nie oznacza, że ma ono miejsce zupełnie losowo. Może wydawać się to niewiarygodne, ale nawet pojawienie się drobnej krosty na naszym czole, policzku, brodzie, czy nosie, ma swoją konkretną przyczynę

Podobnie jak w przyrodzie, która nas otacza i której stanowimy integralną część, nic w ludzkim organizmie nie dzieje się bez konkretnego powodu. To, że nie zawsze jesteśmy w stanie określić przyczynę danego zjawiska, wcale nie oznacza, że ma ono miejsce zupełnie losowo.

Może wydawać się to niewiarygodne, ale nawet pojawienie się drobnej krosty na naszym czole, policzku, brodzie, czy nosie, ma swoją konkretną przyczynę. Treść tego artykułu w dużej mierze wyjaśnia mechanizm powstawania pryszczy.

Istnieją różne odmiany trądziku, który odpowiada za zmiany skórne, takie jak przykładowo krosty.

  • Pryszcze na twarzy - Co oznaczają krosty na brodzie?
  • Krosty na twarzy - Co oznaczają pryszcze na czole?
  • Pryszcze na twarzy - Co mogą oznaczać krosty w okolicy nosa?
  • Krosty na twarzy - Co mogą oznaczać pryszcze na czubku nosa?
  • Pryszcze na twarzy - O czym mogą świadczyć krosty na policzkach?
  • Krosty na twarzy - O czym mogą świadczyć pryszcze w okolicach brwi?
  • Pryszcze na twarzy - O czym mogą świadczyć pryszcze nad ustami?
  • Pryszcze na uchu - O czym mogą świadczyć krosty na uszach?

przy regeneracji skóry często używa się jej po zabiegach medycyny estetycznej, a także w przypadku nadmiernej ekspozycji na słońce tylko na zdrową, nie uszkodzoną skórę jako silny antyoksydant wykazuje działanie neutralizujące na działanie wolnych rodników, a do tego uszkodzeń spowodowanych przez obecność stresu oksydacyjnego;.

Czytaj dalej...

Warto jednak pamiętać, że samodzielna diagnoza na podstawie zdjęć nie zastąpi wizyty u dermatologa, który może zalecić odpowiednie leczenie, takie jak maść na krosty na pupie lub inne specyfiki dostosowane do konkretnej diagnozy.

Czytaj dalej...

Aby poprawić stan skóry i zmniejszyć ryzyko powstawania nowych wyprysków należy nosić lekkie, przewiewne ubrania, wykonane z naturalnych tkanin, które zapewnią odpowiedni przewiew i warunki do gojenia.

Czytaj dalej...

Jeśli trądzik jest nasilony, zazwyczaj zalecane są te same doustne leki na trądzik, jakie przepisywane są w przypadku trądziku pospolitego antybiotyki takie jak tetracyklina, doksycyklina czy erytromycyna, a także, trudniejsze do nakładania, antybiotyki do stosowania miejscowego.

Czytaj dalej...