Pryszcze na czole - Co Oznaczają i Jak Z Nimi Postępować?

Jak powstaje trądzik na czole i skroniach?

Trądzik na czole oraz na skroniach dotyczy najczęściej pacjentów w wieku dojrzewania. Szacuje się, że nawet 60-100%osób w wieku nastoletnim doświadczy zmian trądzikowych na skórze. Coraz częściej z tym problemem borykają się osoby dorosłe po 25. roku życia.

W świetle współczesnej medycyny uważa się, że proces powstawania trądziku zawiera cztery składowe:

  1. Nadprodukcja łoju (sebum).
  2. Zaczopowanie ujścia gruczołów łojowych przez zrogowaciały naskórek.
  3. NadkażenieCutibacterium acnes.
  4. Stan zapalny.

Wykwitami pierwotnymi w trądziku pospolitym są mikrozaskórniki, które przekształcają się w zaskórniki otwarte(ciemne) i zamknięte (jasne), stanowiące podłoże dla charakterystycznych dla tej choroby skóry zmian - grudek, ropnych krost, guzów podskórnych.

Trądzik można podzielić ze względu na jego postacie kliniczne. W literaturze istnieje wiele jego klasyfikacji. Trądzik pospolity można podzielić ze względu na nasilenie na łagodny, umiarkowany oraz ciężki.

Innym podziałem jest klasyfikacja ze względu na dominujące w obrazie klinicznym choroby zmiany: trądzik zaskórnikowy, grudkowo-krostkowy (najczęstszy), bliznowcowy oraz ropowiczy.

Zmiany trądzikowe najczęściej lokalizują się w obszarach skóry bogatych w gruczoły łojowe. Należą do nich:

  • strefa T obejmująca czoło, nos oraz brodę,
  • rynna łojotokowa - skóra pleców wzdłuż kręgosłupa,
  • klatka piersiowa.
e-Recepta Express

Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja stała, leki stałe, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych, leki na potencję.

Trądzik na czole – przyczyny

Trądzik na czole może mieć różne przyczyny:

  • Wzmożona produkcja łoju – na czole znajduje się dużo gruczołów łojowych, dlatego skóra w tej okolicy często jest tłusta. Jeśli dojdzie do zaburzeń w wydzielaniu sebum, a dodatkowo zanieczyszczenia skóry, powstaje duże ryzyko pojawienia się trądziku na czole.
  • Hormony – nasilenie trądziku może być silnie związane z wahaniami hormonalnymi. W okresach, gdy poziom hormonów w ciele jest wyższy, na przykład podczas dojrzewania, ciąży lub menstruacji, produkcja sebum jest zwiększona, co prowadzi do zablokowania porów i powstawania pryszczy na czole.
  • Niewłaściwa pielęgnacja skóry – używanie nieodpowiednich kosmetyków może prowadzić do podrażnienia skóry lub zatykania porów, co prowadzi do powstawania trądziku.
  • Błędy przy demakijażu – niedokładne oczyszczanie skóry, np. pozostawianie makijażu przy linii włosów lub brak zmywania makijażu przed snem.
  • Stres – może zaostrzyć istniejące problemy skórne poprzez wywołanie większej aktywności gruczołów łojowych oraz zaburzenie równowagi hormonalnej.

Pryszcze na plecachkto jest najbardziej narażony?

Opisywane zmiany dotykają najczęściej młodzież. Zdecydowana większość nastolatków zmaga się z problemem zmian skórnych w mniejszym lub większym stopniu. Zmiany dotyczą nie tylko pleców – mogą być zlokalizowane w wielu miejscach ciała (głównie na twarzy i klatce piersiowej). Zwykle pojawiają się tam, gdzie najwięcej jest gruczołów łojowych. Nieco rzadziej mamy do czynienia z występowaniem zmian skórnych w innym wieku. W grupie osób od 35. do 44. roku życia mówimy tutaj o 8% populacji, natomiast w przypadku noworodków zmiany mogą dotykać co piąte urodzone dziecko [1, 2].

By zmniejszyć ryzyko powstawania wykwitów, należy skupić się na higienie. Dokładne i częste mycie stref dotkniętych zmianami jest konieczne, by stale zwalczać drobnoustroje gromadzące się w tych miejscach. Odpowiednia higiena jest szczególnie istotna w okresie letnim, gdy skóra wystawiona jest na działanie wysokich temperatur, co sprzyja intensywnemu poceniu się. Dodatkowo należy zadbać o prawidłowo zbilansowaną dietę. Pomocne będą także preparaty dostępne w aptece, takie jak witaminy z grupy B o działaniu przeciwłojotokowym. Warto także zadbać o prawidłowy poziom witamin C, A, E. Pomocny może okazać się także cynk, który pomaga utrzymać prawidłową kondycję skóry. Alternatywnie można zaopatrzyć się w preparaty złożone zawierające najczęściej witaminy oraz wyciągi roślinne o działaniu antyseptycznym, antyoksydacyjnym i oczyszczającym. W aptece znajdziemy również szeroki wybór kosmetyków przeciwtrądzikowych. Działają one nawilżająco, łagodząco i przeciwbakteryjnie, a jednocześnie regulują wydzielanie sebum. Warto rozważyć także kąpiele ziołowe, do których można użyć np.:

  • fiołka trójbarwnego,
  • lipy,
  • rumianku,
  • szałwii [2].

Krosty na skroniach

Wypryski na skroniach mają przede wszystkim swoje podłoże w zmianach, pojawiających się w cerze. Bakterie, martwy naskórek lub pot (często pojawiający się na skroniach) zatykają pory, czyli ujścia gruczołów łojowych w postaci „dziurek” na skórze twarzy. Dzięki porom skóra pozbywa się nadmiaru serum, a zatkane pory to uniemożliwiają i przyczyniają się do tworzenia niedoskonałości na skórze, tym samym sprzyjają pojawianiu się krost na skroniach.

Co jeszcze powoduje takie zmiany? Główne przyczyny to nadmierne wytwarzanie sebum, nieodpowiednia dieta, zmiany hormonalne czy aktywność bakterii odpowiadających za tego typu zmiany. Częstą przyczyną jest także alergia.

Jak można zapobiec tym nieestetycznym zmianom? Przede wszystkim należy zachowywać odpowiednią higienę całej twarzy. Kobiety powinni dokładnie zmywać makijaż, nie omijając tej części twarzy. Najlepiej sprawdzają się kosmetyki naturalne.

Zmiany skórne w postaci czyraków wynikają najczęściej z obniżonej odporności, a ich powstawaniu sprzyjają również choroby przewlekłe, takie jak cukrzyca, atopowe zapalenie skóry, niewydolność nerek lub wątroby, nowotwory, otyłość czy alkoholizm.

Czytaj dalej...

Zmiany trądzikowe na plecach zazwyczaj pojawiają się u tych osób, które walczą z trądzikiem pospolitym w ich przypadku za pojawianie się wyprysków i krost odpowiadają hormony i wywołana ich działaniem nadmierna aktywność gruczołów łojowych.

Czytaj dalej...

Jeśli nakładasz je w taki sposób, że włosy z kosmetykiem opadają swobodnie na plecy i ramiona, substancje drażniące czy uczulające mogą wywoływać zmiany w miejscu kontaktu, czyli na ramionach i plecach,.

Czytaj dalej...

Jeśli trądzik jest nasilony, zazwyczaj zalecane są te same doustne leki na trądzik, jakie przepisywane są w przypadku trądziku pospolitego antybiotyki takie jak tetracyklina, doksycyklina czy erytromycyna, a także, trudniejsze do nakładania, antybiotyki do stosowania miejscowego.

Czytaj dalej...