Sure, here it is -htmlCopy codePryszcze na czole - Mapa Twojej Twarzy

Przyczyny powstawania pryszczy

Przyczyny pojawienia się trądziku pospolitego są złożone i nie do końca wyjaśnione. Na przebieg choroby wpływ ma wiele czynników:

  • Genetyczny - dziedziczona jest głównie skłonność do ciężkiego przebiegu dermatozy,
  • Nadmierna aktywność gruczołów łojowych oraz wpływ hormonów - ilość łoju wytwarzanego przez gruczoły kontrolowana jest hormonalnie, zaburzenia hormonalne mają bezpośredni wpływ na przebieg choroby i pogorszenie stanu skóry,
  • Zmiany keratynizacji mieszków włosowych - nadmierne rogowacenie ujść mieszków włosowych ma bezpośredni wpływ na powstanie zmian trądzikowych,
  • Bakterie i drożdżaki - choć większość z nich bytuje na skórze, w specyficznych warunkach mogą wpłynąć na pogorszenie przebiegu dermatozy,
  • Dieta - posiłki bogate w wysoki wskaźnik glikemiczny oraz nabiał,
  • Stres - zwiększenie ilości kortyzolu, który podobnie jak androgeny stymuluje rozrost gruczołów łojowych oraz produkcję łoju,
  • Klimat - można zauważyć pogorszenie zmian trądzikowych w wilgotnym i gorącym klimacie,
  • Niektóre leki i związki chemiczne,
  • Codzienna pielęgnacja - niedokładne oczyszczanie skóry, stosowanie substancji o potencjalnym działaniu komedogennym,
  • Palenie papierosów.

Trądzikowa mapa twarzy czy profesjonalna diagnostyka?

Mapa twarzy jest narzędziem, które może pomóc zrozumieć i znaleźć przyczynę pojawiania się pryszczy w określonych obszarach. Jest jak lustrzane odbicie funkcjonowania organizmu i może odzwierciedlać stan konkretnych narządów wewnętrznych. Trądzikowa mapa twarzy może dawać cenne wskazówki, ale nie zastąpi konsultacji ze specjalistą i profesjonalnej diagnozy. Ponieważ trądzik jest przewlekłą chorobą, która może doprowadzić do trwałych zmian skórnych, zalecany jest kontakt z dermatologiem, który po rozpoznaniu przypadłości, podejmie decyzje dotyczące dalszego postępowania.

Znajomość trądzikowej mapy twarzy pozwala na wprowadzenie zmian w diecie lub w dotychczasowych nawykach, co może wpłynąć na poprawę funkcjonowania organizmu i wyglądu twarzy.

Zdaniem lekarzy, w przypadku skłonności do powstawania pryszczy, warto stosować się do kilku zasad, które mogą minimalizować ryzyko pojawiania się wyprysków. Zaleca się przede wszystkim:

W przypadku pojawienia się uporczywych objawów, nieustępujących po zastosowaniu zmian, należy skonsultować się z lekarzem, ponieważ może być konieczna szczegółowa diagnostyka i profesjonalne leczenie.

e -Konsultacja z Receptą Online Trądzik

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

Trądzik na policzkach

Jeśli kiedykolwiek borykałaś się z trądzikiem, wiesz jak długotrwałe i uciążliwe bywa jego leczenie, a nawet samo uzyskanie trafnej diagnozy u dermatologa. Nawet wtedy, gdy uporamy się z pryszczami, wspomnienie o nich i przebawienia po trądziku pozostają z nami na długo. Choć z każdym pojawiającym się okazjonalnie wypryskiem oblewa nas zimny pot musimy pamiętać, że krostki na policzkach nie muszą oznaczać nawrotu uciążliwej dolegliwości.

Pryszcze zlokalizowane na policzkach bardzo często świadczą o reakcji alergicznej, dlatego warto udać się na badania, które pomogą ustalić, co może nas uczulać.

Częstym powodem trądziku po bokach twarzy jest niezdrowy styl życia, bogata w przetworzoną żywność dieta, a także palenie papierosów. Organizm za dostarczanie do niego toksyn, zwyczajnie odwdzięcza się wysypem niedoskonałości.

Lokalizacja trądziku — przyczyny problemu

Często zmiany trądzikowe pojawiają się w na całej twarzy lub innych obszarach ciała, np. na klatce piersiowej, ramionach lub plecach. Taka sytuacja wskazuje zazwyczaj na problemy z nadmiernym wydzielaniem sebum i/lub niewłaściwą higieną. Natomiast trądzik pojawiający się wyłącznie na konkretnych fragmentach twarzy może świadczyć o określonych problemach zdrowotnych i może być cenną wskazówką diagnostyczną.

Według twórców teorii, obserwacja zmian na trądzikowej mapie twarzy pozwala na wstępne ustalenie głównej przyczyny dolegliwości, czyli konkretnych zaburzeń funkcjonowania organizmu, wynikających z problemów zdrowotnych (np. nietolerancje pokarmowe), złych nawyków (dotykanie twarzy brudnymi rękami) lub niewłaściwych zasad higieny (dotyczących głównie pielęgnacji włosów i twarzy).

Wypróbuj polecane dermokosmetyki na trądzik:

Najniższa cena: 74.99 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką Najniższa cena: 43.99 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką Najniższa cena: 76.99 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką Najniższa cena: 17.99 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką Najniższa cena: 40.99 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

Pryszcze podskórne mogą pojawić się w różnych miejscach na twarzy pryszcze podskórne na brodzie, skroniach, policzkach i żuchwie oraz częściach ciała, czasami bardzo nietypowych podskórne pryszcze pod pachami.

Czytaj dalej...

Zmiany trądzikowe na plecach zazwyczaj pojawiają się u tych osób, które walczą z trądzikiem pospolitym w ich przypadku za pojawianie się wyprysków i krost odpowiadają hormony i wywołana ich działaniem nadmierna aktywność gruczołów łojowych.

Czytaj dalej...

Jeśli nakładasz je w taki sposób, że włosy z kosmetykiem opadają swobodnie na plecy i ramiona, substancje drażniące czy uczulające mogą wywoływać zmiany w miejscu kontaktu, czyli na ramionach i plecach,.

Czytaj dalej...

Jeśli trądzik jest nasilony, zazwyczaj zalecane są te same doustne leki na trądzik, jakie przepisywane są w przypadku trądziku pospolitego antybiotyki takie jak tetracyklina, doksycyklina czy erytromycyna, a także, trudniejsze do nakładania, antybiotyki do stosowania miejscowego.

Czytaj dalej...