Domowe sposoby na usuwanie pryszczy na dekolcie

Różnice między krostami, krostkami i pryszczami na dekolcie

  • Krosty na dekolcie to zapalne zmiany skórne, które często są wypełnione ropą. Zazwyczaj są bolesne i mogą pozostawić blizny po wyleczeniu. Charakteryzują się czerwoną otoczką i białym czubkiem w centralnej części.
  • Krostki na dekolcie są mniejsze i mniej zapalne niż krosty. Mogą nie zawierać ropy i częściej pojawiają się jako wynik zatkania porów skóry przez sebum lub martwe komórki skóry.
  • Pryszcze na dekolcie , z kolei, to ogólne określenie, które może dotyczyć zarówno krost, jak i krostek. Są to najczęściej niezapalne zaskórniki otwarte (czarne kropki) lub zamknięte (białe kropki), które nie są bolesne, ale mogą być problemem estetycznym.

Zrozumienie przyczyn powstawania krost na dekolcie jest kluczowe dla skutecznego leczenia i zapobiegania przyszłym wypryskom. Wśród najczęstszych czynników wywołujących krosty, krostki oraz pryszcze na dekolcie, wyróżnić można:

  • Zaburzenia hormonalne : Fluktuacje hormonalne, zwłaszcza wzrost poziomu androgenów, mogą zwiększać produkcję sebum, prowadząc do zablokowania porów i powstawania zmian trądzikowych.
  • Niewłaściwa dieta : Spożywanie dużych ilości cukrów prostych, tłustych pokarmów oraz produktów mlecznych może przyczyniać się do nasilenia trądziku.
  • Nadmierne pocenie się : Ciepło i wilgoć sprzyjają rozmnażaniu bakterii, co może prowadzić do zapalenia porów i powstawania krostek na dekolcie .
  • Niewłaściwa pielęgnacja skóry : Używanie kosmetyków, które zatykają pory lub są nieodpowiednie dla typu skóry, może nasilać problem trądziku.
  • Stres : Długotrwały stres może wpływać na poziom hormonów i zwiększać produkcję sebum, co sprzyja powstawaniu krost .

Aby skutecznie zapobiegać i leczyć trądzik na dekolcie, konieczne jest identyfikowanie i minimalizowanie wpływu tych czynników. Zmiany w diecie, odpowiednia pielęgnacja skóry oraz zarządzanie stresem mogą znacząco pomóc w redukcji problemu.

Jak pozbyć się trądziku na plecach?

Trądzik na plecach i ramionach jest trochę trudniejszy do zwalczenia, niż ten na twarzy - przede wszystkim ze względu na trudniejszy dostęp do tych obszarów. Jednak i na to są sposoby! Po pierwsze – jak wspomniano wcześniej – podczas codziennych rytuałów pielęgnacyjnych na te obszary stosuj te same kosmetyki, co do twarzy. Po drugie – zmień dietę i oczyszczaj organizm z toksyn.

Co wchodzi w skład skutecznej, domowej kuracji antytrądzikowej? To przede wszystkim:

  • żel do mycia skóry trądzikowej - dobrze, by zawierał antybakteryjny kwas salicylowy lub któryś z kwasów AHA (np. migdałowy), jednak wystrzegaj się alkoholu. Kwas salicylowy czy migdałowy mają działanie lekko złuszczające oraz antybakteryjne. W przeciwieństwie do alkoholu nie wysuszają jednak skóry i nie uszkadzają warstwy hydrolipidowej naskórka,
  • tonik - przywracający właściwe pH skóry po kontakcie z wodą, a także zawierający substancje normalizujące wydzielanie sebum - również bez alkoholu!,
  • serum - nie jest to konieczny kosmetyk, ale stosowanie go pod krem wzmacnia jego właściwości pielęgnacyjne,
  • krem - głęboko nawilżający, o lekkiej konsystencji. Wystrzegaj się silikonów, parafiny i wosków - substancje te mogą zapychać pory skóry, co w przypadku skóry trądzikowej przyniesie efekty odwrotne do oczekiwanych!

Jeśli pojawiają się zaskórniki na plecach, warto usuwać je mechanicznie - na przykład za pomocą specjalnej łyżeczki do oczyszczania skóry. Zaskórniki (otwarte lub zamknięte) to wczesna faza wyprysku trądzikowego i na ich podstawie tworzą się ropne wykwity.

Pryszcze na plecach – przyczyny

Pryszcze na plecach powstają najczęściej w obrębie ramion, karku i górnej części pleców. Mogą jednak tworzyć się również na całej ich powierzchni - także wzdłuż kręgosłupa i w okolicach jego odcinka lędźwiowego. W zdecydowanej większości przypadków pryszcze na plecach są wynikiem nadmiernej aktywności gruczołów łojowych w tej okolicy, pobudzonych zmianami hormonalnymi w wieku dojrzewania. W takim przypadku owe krosty to po prostu trądzik na plecach. Występują przede wszystkim w okolicach ramion i karku.

Wypryski na plecach mogą jednak świadczyć również o:

  • uczuleniu i być efektem tzw. alergii kontaktowej,
  • niewłaściwej diecie – bogatej np. w ostre przyprawy i konserwanty,
  • uczuleniach pokarmowych – w takim przypadku zmiany podobne do tych, które występują na plecach, tworzą się również w innych miejscach na ciele,
  • stosowaniu niewłaściwych, uczulających lub podrażniających kosmetyków do włosów – szamponów i odżywek. Jeśli nakładasz je w taki sposób, że włosy z kosmetykiem opadają swobodnie na plecy i ramiona, substancje drażniące czy uczulające mogą wywoływać zmiany w miejscu kontaktu, czyli na ramionach i plecach,
  • niewłaściwej higienie – jeśli masz tendencje do nadmiernego pocenia się, powinnaś szczególnie dbać o higienę i brać prysznic nawet dwa razy dziennie. Jeśli robisz to zbyt rzadko, a przy tym nosisz ubrania z materiałów nieprzepuszczających powietrza, ujścia gruczołów łojowych mogą się zapychać, wskutek czego powstają stany zapalne, objawiające się właśnie w postaci pryszczy.

Kluczem do znalezienia skutecznej metody na pozbycie się pryszczy z ramion i pleców jest trafne określenie przyczyny ich powstawania. Jeśli jest to klasyczny trądzik na ramionach i plecach, te części ciała pielęgnuj tymi samymi preparatami, których używasz do twarzy.

Leczenie krost na dekolcie

Krosty na dekolcie, podobnie jak inne zmiany trądzikowe, wymagają odpowiedniego leczenia. W przypadku pojedynczych, niegroźnych zmian, można stosować dostępne bez recepty maści czy kremy zawierające substancje o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbakteryjnym. Warto pamiętać, że nie należy wyciskać samodzielnie krost, zwłaszcza tych wypełnionych ropną treścią, ponieważ najczęściej skutkuje to rozproszeniem bakterii i nasileniem stanu zapalnego.

Jeśli trądzik jest nasilony, warto zasięgnąć porady dermatologa. Lekarz może zalecić leki działające miejscowo (np. Duac, Dalacin T, Izotziaja, Epiduo) lub (rzadziej) leki doustne, takie jak antybiotyki stosowane przy zakażeniach skóry (np. Dalacin C, Clindamycin-MIP), retinoidy (np. Isotec, Axotret, Curacne) lub preparaty hormonalne (np. Syndi-35, Cyprodiol). Leki o działaniu ogólnym są bardzo skuteczne w leczeniu trądziku na dekolcie, ale mogą mieć wiele skutków ubocznych, dlatego stosowane są wyłącznie w wyjątkowych przypadkach.

Zmiany skórne w postaci czyraków wynikają najczęściej z obniżonej odporności, a ich powstawaniu sprzyjają również choroby przewlekłe, takie jak cukrzyca, atopowe zapalenie skóry, niewydolność nerek lub wątroby, nowotwory, otyłość czy alkoholizm.

Czytaj dalej...

Warto jednak pamiętać, że samodzielna diagnoza na podstawie zdjęć nie zastąpi wizyty u dermatologa, który może zalecić odpowiednie leczenie, takie jak maść na krosty na pupie lub inne specyfiki dostosowane do konkretnej diagnozy.

Czytaj dalej...

Aby poprawić stan skóry i zmniejszyć ryzyko powstawania nowych wyprysków należy nosić lekkie, przewiewne ubrania, wykonane z naturalnych tkanin, które zapewnią odpowiedni przewiew i warunki do gojenia.

Czytaj dalej...

Jeśli trądzik jest nasilony, zazwyczaj zalecane są te same doustne leki na trądzik, jakie przepisywane są w przypadku trądziku pospolitego antybiotyki takie jak tetracyklina, doksycyklina czy erytromycyna, a także, trudniejsze do nakładania, antybiotyki do stosowania miejscowego.

Czytaj dalej...