Przyczyny trądziku na dekolcie - co powoduje wypryski na skórze w okolicach dekoltu?
Dlaczego powstają pryszcze na plecach?
Przyczyny powstawania pryszczy na plecach są takie same jak w przypadku pryszczy na twarzy. Najczęstszą przyczyną powstawania wyprysków są zmiany hormonalne w organizmie, które są nieodłącznym elementem okresu dojrzewania, ale mogą pojawić się również w późniejszym okresie.
Testosteron i pryszcze na plecach
W dużej mierze to testosteron wpływa na funkcjonowanie gruczołów łojowych i jest odpowiedzialny za powstawanie pryszczy. Pod wpływem tego hormonu gruczoły wydzielają nadmierną ilość sebum, które zatyka pory. Z kolei one stanowią idealne miejsce do namnażania się bakterii, co prowadzi do powstawania stanów zapalnych – bolesnych, ropnych pryszczy na plecach, ramionach, dekolcie oraz twarzy.
Inne przyczyny pryszczy na plecach u dorosłego
Zaburzenia hormonalne to nie jedyna przyczyna powstawania wyprysków. U osób dorosłych, po 30 r.ż., pryszcze na plecach mogą być wywołane przez czynniki takie jak:
- przyjmowanie niektórych leków (sterydowych, przeciwpadaczkowych),
- czynniki genetyczne ,
- silny, przewlekły stres ,
- ogólne przemęczenie ,
- nietolerancja glutenu czy nabiału,
- złe nawyki żywieniowe – zbyt częste sięganie po produkty wysoko przetworzone i zawierające duże ilości cukru,
- wysuszenie skóry m.in. przez działanie promieni UV,
- szkodzące skórze kosmetyki – m.in. niektóre kolorowe żele pod prysznic zawierające sztuczne barwniki,
- noszenie ubrań ze sztucznych tkanin nieprzepuszczających powietrza.
Przyczyny pryszczy na plecach u kobiet
Za pryszcze na plecach u kobiet często odpowiadają zaburzenia hormonalne, a dokładniej nadmiar w organizmie androgenów, męskich hormonów. Poza zmianami skórnymi symptomy, które powinny skłonić do zbadania poziomu androgenów, to nieregularne miesiączki i hirsutyzm – nadmierne owłosienie.
Pryszcze na plecach - przyczyny występowania. Jak leczyć trądzik na plecach?
Pryszcze na plecach pojawiają się dokładnie z tych samych powodów, co zmiany trądzikowe na twarzy i dekolcie. Z racji lokalizacji ciężej jest się ich jednak pozbyć. Przeczytaj, jakie są przyczyny pojawienia się pryszczy na plecach, poznaj sposoby ich leczenia i dowiedz się, czy istnieją domowe sposoby na tę przypadłość.
Spis treści
Pryszcze na plecach to problem nie tylko estetyczny – są dokuczliwe, a czasem wręcz bolesne, zwłaszcza, gdy trądzik jest nasilony i zmian ropnych jest tam naprawdę dużo. Zazwyczaj najwięcej jest ich w górnej części pleców, w okolicach ramion – tam skóra jest najgrubsza i ma najwięcej gruczołów łojowych.
Zabiegi na trądzik na dekolcie
Czy da się usunąć wypryskina dekolcie? Oczywiście, że tak. Najpierw przyjrzyjmy się profesjonalnym metodom. Zaskórniki, czyli popularnie zwane wągry, mogą być redukowane poprzez stosowanie leków miejscowych zawierających nadtlenek benzoilu lub kwas azelainowy. Jeśli na skórze pojawiają się grudki, zaleca się korzystanie z miejscowych retinoidów, takich jak izotretynoina, tretynoina lub adapalen.
Natomiast krostki, które są bardziej zaawansowaną formą trądziku, mogą wymagać leczenia z użyciem miejscowych antybiotyków. W przypadku bardziej zaawansowanych stanów trądzikowych, takich jak trądzik młodzieńczy, trądzik późny, trądzik ropowiczy lub skupiony, konieczne może być stosowanie antybiotyków doustnych w połączeniu z lekami miejscowymi. Zdarzają się przypadki, że kobiety sięgają również po hormonalną antykoncepcję, aby kontrolować stan skóry. W przypadku braku zadowalających efektów po antybiotykoterapii istnieje możliwość zastosowania doustnej izotretinoiny, uważanej za najskuteczniejszy lek w leczeniu trądziku.