Przyczyny Pryszczów na Głowie we Włosach - Klucze do Zrozumienia i Leczenia
Pryszcze na głowie: jak wyleczyć trądzik we włosach?
Trądzik na skórze głowy jest tak samo dokuczliwy i trudny do wyleczenia, jak ten na twarzy, plecach czy dekolcie. Za to dużo łatwiej jest go zamaskować. Jak pozbyć się pryszczy pojawiających się na głowie?
Spis treści
Pryszcze pod włosami odkrywane są zazwyczaj w podobny sposób – w trakcie odruchowego drapania się po głowie nagle wyczuwamy pod palcami dziwne grudki, które czasem swędzą, a naciśnięte bolą. Niektóre dają się zdrapać, inne tkwią pod skórą. Ale wystarczy spróbować obejrzeć sobie skórę pod włosami (np. używając dwóch lusterek) albo zrobić jej zdjęcie smartfonem, by nieprzyjemna prawda wyszła na jaw – to pryszcze. Zwykle ich pojawieniu się towarzyszy kilka innych dolegliwości: nadmierne przetłuszczanie się włosów, łupież tłusty czy łojotok skóry głowy.
Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.
Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.
Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.
Czerwone krosty na głowie to może być łuszczyca
Jeśli czerwone krosty na głowie są przykryte białymi, srebrzystymi lub jasnożółtymi łuskami, należy podejrzewać łuszczycę. Jest to przewlekła choroba zapalna o nieustalonym do końca podłożu.
Podejrzewa się, że główną rolę w jej patogenezie stanowią czynniki immunologiczne, w tym przede wszystkim wzmożona produkcja cytokin zapalnych TNF-alfa, Il-12, Il-17 i Il-23. Kluczowe są też predyspozycje genetyczne, a zwłaszcza występowanie genu HLA-Cw6, zwanego genem łuszczycy.
Na to wszystko nakładają się czynniki środowiskowe, w tym stres, dieta, używki, leki, zakażenia bakteryjne, wirusowe i grzybicze.
Wszystko to powoduje:
- nadmierne i przyspieszone rogowacenie komórek naskórka,
- stan zapalny skóry.
Krosty, grudki i łuski obejmują całą owłosioną skórę głowy, z czasem też zaczynają nachodzić na czoło oraz potylicę. W ten sposób powstaje niezwykle charakterystyczny objaw „korony łuszczycowej”.
SPRAWDŹ, JAKI MASZ RODZAJ SKÓRY
jest sucha i cienka, charakteryzuje się łagodnym łuszczeniem sięPryszcze na głowie u niemowlaka
Drobne krosty na skórze głowy mogą pojawić się na skórze bardzo małych dzieci, w tym niemowląt. Objawem towarzyszącym bywa wówczas swędzenie. W większości przypadków krosty są skutkiem reakcji alergicznej na szampon. W związku z tym lekarze rekomendują stosowanie dermokosmetyków hipoalergicznych, które nie mają w składzie substancji drażniących, SLS-ów, parabenów, sztucznych aromatów, barwników i środków konserwujących.
Zdarza się, że na skutek nieprawidłowej pielęgnacji tzw. ciemieniuchy, czyli łuszczącej się skóry w ciemieniowej części czaszki, dochodzi do zapalenia mieszków włosowych i zakażenia bakteryjnego. Stan zapalny z czopem ropnym w okolicy ciemieniowej u niemowląt wymaga pilnej konsultacji pediatrycznej. Pęknięcie i rozlanie się zainfekowanej treści może spowodować zakażenie naczyń mózgu, a konsekwencje tego są bardzo poważne. Tego rodzaju zmian nie można wyciskać, a do ich leczenia pediatra zaleca najczęściej maści z antybiotykiem lub antybiotyk doustny.
3 produkty, które pomogą Ci zwalczyć krosty na głowie
W leczeniu krost na głowie niezwykle ważne jest zachowanie prawidłowej higieny. Ważne jest, aby codzienna pielęgnacja odbywała się przy pomocy odpowiednich kosmetyków. Szczególną uwagę warto zwrócić na:
1 . PHARMACERIS H STIMUPEEL Oczyszczający Peeling Trychologiczny
To kosmetyk, który doskonale usuwa zanieczyszczenia i wspiera proces złuszczania martwego naskórka. Przyczynia się do przywrócenia skórze głowy fizjologicznej równowagi oraz odblokowuje ujścia mieszków włosowych.
2 . PHARMACERIS H-SEBOPURIN Szampon Normalizujący Do Skóry Łojotokowej
Szampon przywraca prawidłową pracę gruczołów łojowych oraz równowagę naturalnej mikroflory skóry głowy. Łagodzi podrażnienia i świąd, a przede wszystkim doskonale oczyszcza. Formuła wzbogacona jest o biotynę, ekstrakt z łopianu, sole cynku, proteiny pszeniczne oraz piroktonian olaminy.
3 . IOSSI Olej Do Włosów Przetłuszczających Się
To olejek dedykowany włosom ze skłonnością do nadmiernego przetłuszczania się. Dzięki olejkowi ylang-ylang reguluje pracę gruczołów łojowych i wydzielanie sebum. Jest w 100% naturalny. Można stosować go jako wcierkę w skórę głowy lub na przesuszone końcówki.