Przyczyny i skuteczne sposoby leczenia pryszczów na karku u mężczyzn

Krosty na plecach – przyczyny i leczenie

Trądzik na plecach nie jest tylko problemem nastolatków. Z powodu krost na plecach zgłaszają się do dermatologa również osoby dorosłe. Częściej problem dotyczy mężczyzn, co ma związek ze zwiększonym wydzielaniem sebum, które jest pożywką dla wywołujących stan zapalny drobnoustrojów. Nie oznacza to jednak, że krosty i zaskórniki nie pojawiają się na plecach kobiet. W tym przypadku niedoskonałości mogą być związane m.in. ze zmianami hormonalnymi w cyklu menstruacyjnym.

Występujące przez dłuższy czas oraz uporczywie nawracające pryszcze na plecach wymagają odpowiedniego postępowania, które pozwoli zadbać o zdrowie skóry oraz uniknąć nasilenia się dolegliwości. Kluczową rolę odgrywa w tym przypadku odpowiednie nawilżenie i oczyszczanie skóry, a także redukcja czynników, które sprzyjają rozwojowi pryszczy na plecach.

Krosty na szyi – przyczyny

Trądzik na szyi, podobnie jak w innych częściach ciała, może mieć wiele przyczyn.

  • Hormony – zmiany w organizmie mogą prowadzić do zwiększonej produkcji łoju, a jego nadmiar może zablokować pory skóry, co prowadzi do powstawania krost i pryszczy.
  • Stres – może prowadzić zmian hormonalnych i nasilenia objawów trądziku. W okresach zwiększonego napięcia organizm produkuje więcej hormonów stresu, takich jak kortyzol, co może zwiększać produkcję sebum.
  • Dieta – badania sugerują związek między dietą a trądzikiem. Szczególnie produkty o wysokim indeksie glikemicznym mogą przyczyniać się do nasilenia objawów (również w przypadku trądziku późnego).
  • Alergie – nadwrażliwość na niektóre produkty czy substancje, szczególnie kosmetyki czy detergenty, może powodować podrażnienia skóry i wywoływać objawy trądziku na szyi.
  • Brak higieny – nie stanowi bezpośredniej przyczyny trądziku, ale może przyczynić się do zablokowania porów i rozwoju trądziku. Duże znaczenie ma regularne mycie twarzy i szyi oraz unikanie dotykania ich brudnymi rękami.
  • Nadmierne pocenie się – wysoka temperatura i wilgoć mogą prowadzić do zwiększonego pocenia się i zablokowania porów, a tym samym powstania krost i pryszczy.
  • Używanie nieodpowiednich kosmetyków – szczególnie tłustych i ciężkich, ponieważ mogą zatykać pory skóry i prowadzić do powstawania krost na szyi.

Objawem czego są pryszczy na plecach?

W przypadku nastolatków za pojawienie się pryszczy na plecach najczęściej odpowiada trądzik pospolity. Ta dermatoza dotyczy większości nastolatków, stając się prawdziwym utrapieniem młodzieży oraz ich rodziców. Pryszcze na twarzy i plecach obniżają samoocenę oraz bywają powodem żartów rówieśników, dlatego warto zacząć działać, zanim trądzik zacznie sprawiać poważne problemy.

Dlaczego powstają pryszcze na plecach? Przyczyną pryszczy na plecach najczęściej są:

  • zmiany hormonalne,
  • zwiększone wydzielanie sebum,
  • stres,
  • spożywanie przetworzonej żywności,
  • źle dobrane kosmetyki.

Ryzyko związane z pojawieniem się wyprysków na plecach zwiększają predyspozycje genetyczne. Do chorób, które mogą być dziedziczone wraz z genami, zaliczamy nie tylko trądzik pospolity, ale także zapalenie mieszka włosowego, które częściej diagnozowane jest u młodych mężczyzn z bujnie owłosionymi plecami i klatką piersiową, stan zapalny mieszka włosowego może występować także na głowie, karku i w obrębie zarostu na twarzy.

Do innych przyczyn powstawania pryszczy na plecach, zaliczamy m.in.:

  • nieprzestrzeganie zasad codziennej higieny,
  • nadmierne pocenie,
  • noszenie obcisłych ubrań z włókien sztucznych,
  • nadużywanie alkoholu i palenie papierosów,
  • spożywanie tłustych, słodkich i ostrych pokarmów.

Jak należy pielęgnować skórę głowy z krostami?

Istnieje wiele sposobów na pozbycie się pryszczy z powierzchni skóry głowy. Dermatolodzy polecają szampony, w których znajdują się m.in. ketokonazol lub cyklopiroksyna. Dobre efekty daje stosowanie preparatów z kwasem salicylowym i tlenkiem cynku. Przed ich nałożeniem na skórę należy upewnić się, że wymienione składniki aktywne nie powodują reakcji alergicznych.

Jeśli zmiany są zbyt rozległe, konieczna jest wizyta u dermatologa. W zależności od przyczyny zmian ropnych lekarz może zaproponować stosowanie maści z antybiotykiem, a nawet preparatów doustnych. Domowe sposoby na pryszcze na głowie mogą okazać się mało skuteczne. Nie da się jednak ukryć, że wiele problemów dermatologicznych można wyraźnie zmniejszyć za pomocą zmiany nawyków żywieniowych i stylu życia.

Aby cieszyć się zdrowym naskórkiem:

  • porzuć zgubne nawyki, tj. zrezygnuj z palenia papierosów i picia alkoholu,
  • zadbaj o odpowiednią dietę, bogatą w witaminy i minerały, najlepiej pochodzące ze świeżych warzyw i owoców. Ogranicz słodycze i częściej zaglądaj do sklepu z ekologiczną, nieprzetworzoną żywnością. Zadbaj o odpowiednie nawodnienie, bo od niego również zależy kondycja skóry. Zalecane jest picie około 2 litrów niegazowanej wody mineralnej dziennie,
  • wykonuj płukanki na bazie naparów ziołowych. Pamiętaj jednak, że aby zaobserwować pierwsze efekty, konieczne jest stosowanie tych preparatów regularnie, najlepiej co kilka dni. Wyniki badań naukowych wskazują na dużą skuteczność płukanek z kwiatów rumianku, szałwii i lipy,
  • wypróbuj domową kurację, która polega na wymieszaniu zwykłych drożdży spożywczych z ciepłym mlekiem i nałożeniu takiej mikstury na głowę. Rytuał ten może przynieść liczne korzyści, jednak problematyczne może okazać się doczyszczenie włosów z resztek drożdży.

Mitem okazuje się skuteczność stosowania na pryszcze spirytusu salicylowego. Przede wszystkim podrażnia on skórę głowy, a przy tym zbyt silnie ją wysusza. Nie jest to zatem dobre rozwiązanie. Aby uniknąć powstawania pryszczy na głowie, skoncentruj się na wypracowaniu dobrych nawyków, które przysłużą się nie tylko skórze, ale pozytywnie wpłyną na ogólny stan twojego zdrowia.

Pryszcze podskórne mogą pojawić się w różnych miejscach na twarzy pryszcze podskórne na brodzie, skroniach, policzkach i żuchwie oraz częściach ciała, czasami bardzo nietypowych podskórne pryszcze pod pachami.

Czytaj dalej...

Zmiany trądzikowe na plecach zazwyczaj pojawiają się u tych osób, które walczą z trądzikiem pospolitym w ich przypadku za pojawianie się wyprysków i krost odpowiadają hormony i wywołana ich działaniem nadmierna aktywność gruczołów łojowych.

Czytaj dalej...

Aby poprawić stan skóry i zmniejszyć ryzyko powstawania nowych wyprysków należy nosić lekkie, przewiewne ubrania, wykonane z naturalnych tkanin, które zapewnią odpowiedni przewiew i warunki do gojenia.

Czytaj dalej...

Jeśli trądzik jest nasilony, zazwyczaj zalecane są te same doustne leki na trądzik, jakie przepisywane są w przypadku trądziku pospolitego antybiotyki takie jak tetracyklina, doksycyklina czy erytromycyna, a także, trudniejsze do nakładania, antybiotyki do stosowania miejscowego.

Czytaj dalej...