Pryszcze na klatce - Przyczyny, Leczenie i Profilaktyka
Trądzik na plecach - jakie są przyczyny powstawania?
Główną przyczyną trądziku na plecach jest brak równowagi w działaniu gruczołów łojowych, nadmierne rogowacenie naskórka i namnażanie bakterii, co blokuje ujście mieszka włosowego oraz sprzyja powstawaniu zmian trądzikowych.
Pryszcze na plecach - co to znaczy?
Poza trądzikiem pospolitym, na plecach może się pojawić także trądzik mechaniczny związany tylko z regularnym, mechanicznym drażnieniem danej okolicy skóry (np. występuje u skrzypków, w miejscu, gdzie instrument styka się z żuchwą czy szyją).
Innym schorzeniem jest tzw. trądzik tropikalny, zwykle występujący na plecach lub pośladkach i związany jest z czasową ekspozycją na bardzo wysokie temperatury (np. w trakcie misji wojskowych). Takie zmiany trądzikowe ustępują po zmianie klimatu na chłodniejszy.
Trądzik na plecach wzmaga się w sprzyjających warunkach - noszenie plecaka, spoconych ubrań, uprawianie sportu sprawia, że dochodzi do zwiększenia tarcia skóry trądzikowej i doprowadza do powstawania kolejnych zmian skórnych oraz zaostrzania tych już istniejących.
Oleje mineralne czy syntetyczne związki barwników również nie pozwalają cieszyć się gładką skórą.
Okazuje się, że nie bez znaczenia pozostają czynniki rodzinne (genetyczne) - jeśli rodzice mieli trądzik w ciągu życia, to istnieje większe prawdopodobieństwo, że także u dziecka dojdzie do rozwoju zmian trądzikowych.
Krosty na plecach – przyczyny i leczenie
Trądzik na plecach nie jest tylko problemem nastolatków. Z powodu krost na plecach zgłaszają się do dermatologa również osoby dorosłe. Częściej problem dotyczy mężczyzn, co ma związek ze zwiększonym wydzielaniem sebum, które jest pożywką dla wywołujących stan zapalny drobnoustrojów. Nie oznacza to jednak, że krosty i zaskórniki nie pojawiają się na plecach kobiet. W tym przypadku niedoskonałości mogą być związane m.in. ze zmianami hormonalnymi w cyklu menstruacyjnym.
Występujące przez dłuższy czas oraz uporczywie nawracające pryszcze na plecach wymagają odpowiedniego postępowania, które pozwoli zadbać o zdrowie skóry oraz uniknąć nasilenia się dolegliwości. Kluczową rolę odgrywa w tym przypadku odpowiednie nawilżenie i oczyszczanie skóry, a także redukcja czynników, które sprzyjają rozwojowi pryszczy na plecach.
Objawem czego są pryszczy na plecach?
W przypadku nastolatków za pojawienie się pryszczy na plecach najczęściej odpowiada trądzik pospolity. Ta dermatoza dotyczy większości nastolatków, stając się prawdziwym utrapieniem młodzieży oraz ich rodziców. Pryszcze na twarzy i plecach obniżają samoocenę oraz bywają powodem żartów rówieśników, dlatego warto zacząć działać, zanim trądzik zacznie sprawiać poważne problemy.
Dlaczego powstają pryszcze na plecach? Przyczyną pryszczy na plecach najczęściej są:
- zmiany hormonalne,
- zwiększone wydzielanie sebum,
- stres,
- spożywanie przetworzonej żywności,
- źle dobrane kosmetyki.
Ryzyko związane z pojawieniem się wyprysków na plecach zwiększają predyspozycje genetyczne. Do chorób, które mogą być dziedziczone wraz z genami, zaliczamy nie tylko trądzik pospolity, ale także zapalenie mieszka włosowego, które częściej diagnozowane jest u młodych mężczyzn z bujnie owłosionymi plecami i klatką piersiową, stan zapalny mieszka włosowego może występować także na głowie, karku i w obrębie zarostu na twarzy.
Do innych przyczyn powstawania pryszczy na plecach, zaliczamy m.in.:
- nieprzestrzeganie zasad codziennej higieny,
- nadmierne pocenie,
- noszenie obcisłych ubrań z włókien sztucznych,
- nadużywanie alkoholu i palenie papierosów,
- spożywanie tłustych, słodkich i ostrych pokarmów.