Pojawianie się Pryszczy na Klatce Piersiowej - Przyczyny, Leczenie i Zapobieganie
Leczenie krost na dekolcie
Krosty na dekolcie, podobnie jak inne zmiany trądzikowe, wymagają odpowiedniego leczenia. W przypadku pojedynczych, niegroźnych zmian, można stosować dostępne bez recepty maści czy kremy zawierające substancje o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbakteryjnym. Warto pamiętać, że nie należy wyciskać samodzielnie krost, zwłaszcza tych wypełnionych ropną treścią, ponieważ najczęściej skutkuje to rozproszeniem bakterii i nasileniem stanu zapalnego.
Jeśli trądzik jest nasilony, warto zasięgnąć porady dermatologa. Lekarz może zalecić leki działające miejscowo (np. Duac, Dalacin T, Izotziaja, Epiduo) lub (rzadziej) leki doustne, takie jak antybiotyki stosowane przy zakażeniach skóry (np. Dalacin C, Clindamycin-MIP), retinoidy (np. Isotec, Axotret, Curacne) lub preparaty hormonalne (np. Syndi-35, Cyprodiol). Leki o działaniu ogólnym są bardzo skuteczne w leczeniu trądziku na dekolcie, ale mogą mieć wiele skutków ubocznych, dlatego stosowane są wyłącznie w wyjątkowych przypadkach.
Trądzik na dekolcie – o czym świadczy, leczenie i przyczyny
- Trądzik na dekolcie jest częstym problemem u kobiet i mężczyzn.
- Krosty, zaskórniki i pryszcze na dekolcie mogą świadczyć o zaburzeniach hormonalnych, produkcji nadmiernej ilości sebum przez gruczoły łojowe lub wynikać z nieprawidłowej pielęgnacji skóry.
- W celu leczenia trądziku na dekolcie zaleca się stosowanie odpowiednich kosmetyków, a w poważniejszych przypadkach konieczne jest leczenie farmakologiczne.
- Domowe sposoby na trądzik na dekolcie mogą być skuteczne przy niewielkim nasileniu problemu. Jeśli krosty nie znikają lub w przypadku rozległych zmian zaleca się konsultację z dermatologiem.
Trądzik na dekolcie to powszechny problem skórny, który może być wynikiem wielu czynników. Przypadłość charakteryzuje się występowaniem zaskórników i wyprysków na dekolcie i okolicach, przede wszystkim na ramionach. Pryszcze na dekolcie mogą wpływać na pogorszenie samopoczucia i obniżenie samooceny, dlatego w większości przypadków zaleca się konsultację z dermatologiem i podjęcie skutecznego leczenia dolegliwości. O czym świadczą krostki na dekolcie i jak można je leczyć?

Jak pozbyć się pryszczy?
Ogólny przepis na pryszcze i nie tylko to: ograniczenie sytuacji stresowych, kontrolowanie poziomu hormonów, stosowanie odpowiednich, bezpiecznych dla problematycznej skóry kosmetyków, utrzymywanie zdrowej diety, a także zwracanie uwagi na warunki zewnętrzne. Warto także zażywać dobre suplementy diety, jak chociażby tabletki Royal Skin 500. Ponieważ jednak zmiany skórne pojawiają się w różnych miejscach – stąd takie określenie jak mapa pryszczy – powód i sposób zwalczania mogą się różnić w zależności od tego, gdzie pojawiają się krosty.
Pryszcze na czole
Nadmierna ilość wyprysków na czole może sugerować, że praca naszego układu trawiennego jest zaburzona. Jeśli w naszej diecie nie brakuje tłustych potraw, fast foodów czy gazowanych napojów – natychmiast trzeba je odstawić, ponieważ najprawdopodobniej to właśnie one odpowiadają za tworzenie się niepokojących zmian. Pryszcze na czole często są też spowodowane stresem i ogólnym zmęczeniem. Szczególnie uciążliwe są pryszcze między brwiami.
Pryszcze na policzkach
Pryszcze na policzkach zazwyczaj wiążą się z układem pokarmowym. Może to być nietolerancja jakiegoś składnika odżywczego czy zaburzona praca jelita grubego. Powodu należy też szukać w reakcji alergicznej.
Pryszcze na nosie
Nasz nos stale jest zaczerwieniony i pełen krost? Powodów może być kilka. W ten sposób objawiają się zaburzenia w pracy trzustki, dodatkowo nasza skóra reaguje w ten sposób, jeśli organizm nie radzi sobie z tłuszczem, cukrem czy innymi składnikami. Warto wówczas wykonać kompleksowe badania. Zbyt wysoki cholesterol bądź poziom cukru może być odpowiedzialny za zmiany skórne.
Pryszcze wokół ust
Ropne pryszcze tworzące się w pobliżu ust są z reguły wynikiem niewłaściwej higieny. Dlatego ważne jest, by zawsze dokładnie myć nie tylko ręce, ale także owoce i warzywa, które planujemy zjeść. Osoby ze skłonnościami do pryszczy powinny pilnować się, by w ciągu dnia nie dotykać nadmiernie twarzy, ponieważ w ten sposób przenoszone są zarazki. Prowadzi to zarówno do powstawania nowych niedoskonałości, jak i zaognienia tych już istniejących.
Domowe sposoby na trądzik na dekolcie
Istnieje wiele domowych sposobów, które mogą pomóc złagodzić objawy trądziku na dekolcie. Jedną z możliwości jest wykorzystanie olejku z drzewa herbacianego, który ma silne działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Można również zastosować maseczkę z kurkumy i miodu lub tonizować skórę za pomocą octu jabłkowego.
Istotne znaczenie ma wprowadzenie kilku zmian w stylu życia. Przede wszystkim stosowanie zbilansowanej diety, ograniczenie produktów o wysokim indeksie glikemicznym i unikanie stresu, który może doprowadzać do zaburzeń hormonalnych, tym samym przyczyniać się do powstawania trądziku na dekolcie.
Należy pamiętać, że domowe sposoby zwykle nie przynoszą szybkich efektów, nie zawsze są skuteczne, a w niektórych przypadkach mogą powodować nasilenie dolegliwości. Dlatego zawsze warto skonsultować się z dermatologiem
e -Konsultacja z Receptą Online TrądzikWypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

Objawy trądziku na plecach
Trądzik na plecach niewiele różni się od trądziku na twarzy. Może mieć postać łagodną, umiarkowaną lub ciężką. Zmiany chorobowe na plecach występują przede wszystkim w górnej części pleców, gdzie jest najwięcej gruczołów łojowych.
Łagodny trądzik na plecach (trądzik zaskórnikowy) powoduje, że na skórze pojawiają się otwarte i zamknięte zaskórniki, a także nieliczne grudki. Brak jest w tym przypadku większych guzków oraz ropnych cyst. Nie występuje również przerost gruczołów łojowych.
Trądzik na plecach o umiarkowanym nasileniu (trądzik grudkowy) cechuje się obecnością licznych zaskórników, grudek, a także niewielkiej ilości guzków, które pojawiają się na skutek przerostu gruczołów łojowych. Brak jest w tym przypadku ropnych cyst.
Ciężka postać trądziku na plecach (trądzik guzkowy, cystowy) objawia się licznymi zaskórnikami, grudkami, guzkami i obecnością wielu zmian o charakterze ropnym. Ropne cysty mogą mieć nawet kilkanaście minimetrów średnicy. W tym przypadku rozrost gruczołów łojowych jest znaczny, a stan zapalny bywa rozległy. Pryszcze na plecach mogą powodować ból, a duże guzki przeszkadzają w czasie leżenia i siedzenia. Typowe dla tej postaci trądziku, jest nadkażenie bakteryjne zmian skórnych, co może wymuszać zastosowanie m.in. antybiotyków do stosowania miejscowego.
Nawracający trądzik zawsze wymaga zasięgnięcia porady lekarskiej, co pozwoli na dobór odpowiedniej metody leczenia.
