Banana Peel for Pimples - Myth or Miracle?
Domowe sposoby wybielania zębów
Poza skórką od banana popularnością cieszy się soda oczyszczona i kurkuma. Z kurkumy można przyrządzić domową pastę wybielającą – wystarczy dodać olejek miętowy i olej kokosowy. Soda oczyszczona natomiast wykazuje ogólne działanie wybielające, dlatego jej zastosowanie jest wszechstronne – zarówno w kosmetologii, jak i gastronomii czy gospodarstwie domowym. Warto pamiętać, że nie jest to bezpieczna metoda wybielania zębów. Może niszczyć szkliwo.
Aby bezpiecznie i skutecznie wybielić zęby najlepiej udać się do stomatologa. Po obejrzeniu uzębienia i całej jamy ustnej dobierze on optymalną metodę wybielania. Wcześniej wyleczy ubytki, pozbędzie się kamienia nazębnego i płytki nazębnej oraz poinformuje pacjenta, jak dbać o utrzymanie efektów wybielania. Popularne środki wybielające dostępne w aptekach i sklepach kosmetycznych mogą stanowić uzupełnienie pielęgnacji zębów.
Polecane produkty:
BIO Acerola - naturalna witamina C
Naturalna witamina C pozyskana została z ekologicznych upraw z owocu o nazwie Acerola. Jest standaryzowana co oznacza, że wyselekcjonowano tylko najwyższej jakości owoce, a z nich pozyskano ekstrakt. Dzięki temu . Zobacz więcej.
Bibliografia
- Wojtowicz W., Grabowska R., Zawilska A., Dukat A., Wybielanie zębów z żywą miazgą, Twój przegląd stomatologiczny, 8/2019.
- Kasiak M., Kasiak M., Wybielanie i rozjaśnianie zębów – przegląd piśmiennictwa, Farmakologia Polska, 1/2010.
- Słotwińska S., Majkowski M., Wybielanie zębów a środowisko jamy ustnej, Nowa Stomatologia, 3/2011.
- Chrobak M., Kaczmarek U., Wpływ wybielania zębów nadtlenkiem wodoru na mikrotwardość szkliwa, Dental and Medical Problems, 1/2009.
- Nagel R., Naturalne metody na zdrowe zęby, Wydawnictwo Vital, Białystok 2015.
Jak przygotować nawóz ze skórek bananów?
Najprostszym sposobem wykorzystania skórek od bananów jako nawozu jest umieszczenie ich w podłożu. Świeże skórki z banana wystarczy pociąć na drobniejsze kawałki i zmieszać z ziemią, np. w czasie sadzenia roślin. Warto pamiętać, że skórki rozkładają się powoli, stopniowo uwalniając składniki pokarmowe, wpływając jednocześnie na poprawę struktury gleby.
Ze skórek od bananów można także sporządzać inne naturalne nawozy – w formie tzw. gnojówki (podobnie jak z pokrzyw lub czosnku). Po rozdrobnieniu skórek na mniejsze fragmenty, zalewa się je wodą w przygotowanym pojemniku, który zakrywamy i całość pozostawiamy na około 14 dni, mieszając regularnie każdego dnia.
Po dwóch tygodniach gnojówka powinna być gotowa do sporządzenia roztworu do zasilania (podlewania) roślin. Właściwy nawóz uzyskamy po rozcieńczeniu gnojówki z wodą (np. w stosunku 1:10 – 1 litr gnojówki na 10 l wody). Należy pamiętać, że gnojówka może wydzielać specyficzny, nie zawsze przyjemny zapach, dlatego najlepiej pojemnik z roztworem najlepiej ustawić w ustronnym miejscu w ogrodzie.
Można także stosować do nawożenia roślin roztwór powstały z zalania skórek od bananów wodą nieco szybciej i bez rozcieńczenia. Wtedy jest on nieco słabszy, ponieważ skórki zalane wodą pozostawia się jedynie na około 48 godzin.
Właściwości odżywcze skórki banana – czy kolor ma znaczenie?
Okazuje się, że kryterium wyboru skórki od banana może podyktować nam jej kolor. To on wskazuje nam, jakie składniki posiada dana skórka i na jakie efekty prozdrowotne możemy liczyć. Którą wybrać?
Żółta skórka od banana zawiera większą ilość przeciwutleniaczy, które działają antyrakowo. Przeciwutleniacze to związki, które hamują procesy utleniania w organizmie, chroniąc go przed niekorzystnym działaniem wolnych rodników. W szczególności przeciwdziałają powstawaniu nowotworów i opóźniają procesy starzenia się.
Z kolei zielona skórka od banan zawiera tryptofan. To aminokwas, który jest ściśle powiązany z samopoczuciem człowieka i jego stanem emocjonalnym. Jest źródłem serotoniny, która bezpośrednio wpływa na pracę układu nerwowego. Bierze również udział w tworzeniu melatoniny, odpowiadającej za zasypianie i jakość snu.Tryptofan jest też ważnym elementem w walce z depresją, wzmacnia odporność i poprawia samopoczucie.
Jak spożywać skórkę od banana?
Jest wiele metod, jak przemycać w codziennej diecie skórkę od banana. Najprostsza to zblendowanie jej i dodanie do ulubionego koktajlu, owsianki lub do masy domowego ciasta przed upieczeniem. Nie zapomnij, by wcześniej sparzyć ją wrzątkiem lub umyć płynem do oczyszczania warzyw i owoców. Na zdrowie!