Banana Peel for Pimples - Myth or Miracle?

Nawóz dolistny ze skórek bananów

Ze skórek bananów można przygotować także nawóz w formie suszonej i rozdrobnionej, do sporządzania płynnej zawiesiny. Skórki należy pociąć na mniejsze kawałki, a następnie wysuszyć. Można użyć do tego celu piekarnika lub suszarki do owoców (np. do grzybów).

Wysuszone skórki należy rozdrobnić lub po prostu zmielić, a następnie zalać wodą, by powstała zawiesina. Powstały nawóz ze skórek od bananów można stosować jako zasilanie dolistne roślin, po rozcieńczeniu wodą (lub wykorzystywać jako ochronę przed szkodnikami). Ten sposób zasilania jest szczególnie przydatny w pielęgnacji roślin domowych, a także uprawianych w pojemnikach na balkonie lub tarasie.

Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe Imaginechina-Tuchong/Depositphotos

Z wykształcenia specjalista ogrodnik, „przewidziany” do kształtowania wszelkich terenów zieleni, ale najlepiej wychodzi mu pisanie o roślinach i ogrodach. Od 2011 roku pisze artykuły i porady ogrodnicze, a z nami współpracuje regularnie od 2018 roku. Oprócz ciągłego podpatrywania świata i uczenia się czegoś nowego, lubi długie spacery, leniwe popołudnia i wieczory w ogrodzie, muzykę i smak kawy – najlepszego sprzymierzeńca przy tworzeniu tekstów dla Was.

Ile kosztuje zwalczanie pryszczy?

To zależy od metod: jeśli odwiedzamy co miesiąc kosmetyczkę, kupujemy całą serię kosmetyków, wybieramy się do lekarza dermatologa, kupujemy leki to koszt miesięcznej kuracji może wynieść nawet 300 złotych. Jest to całkiem spora kwota, ale uporczywy, ostry trądzik, musi sporo kosztować. Oszczędności mogą przedłużyć zwalczanie trądziku, a niewiele osób na to się godzi.

Pryszcze nie muszą zostać na całe życie, można się ich pozbyć, walcząc z nimi systemowo i kompleksowo, łącząc higienę, dietę, leczenie u dermatologa (przy najbardziej zaawansowanych postaciach trądziku> oraz kosmetyczki. Walka z pryszczami kosztuje, ale każdy chce wyglądać dobrze i nie mieć na twarzy pryszczy i krostek.

Odpowiednia dieta bywa kluczowa: nabiał, orzechy, skorupiaki, jodowana sól, alkohol, przetworzone mięso oraz słodycze – takie produkty mogą działać uczulająco. Korzystne są na pewno szpinak, mięta, sok jabłkowy, marchewka, ogórek, kapusta, seler, mango i awokado. Te produkty można spożywać bez najmniejszych obaw, wiedząc, że poprawią one wygląd cery i są źródłem wielu dobrych substancji.

Picie alkoholu zwiększa ilość hormonów powodujących trądzik, dlatego należy zrezygnować z picia alkoholu aż do zakończenia leczenia tej przypadłości.

Niektórzy specjaliści twierdzą, że dieta wcale nie ma wpływu na trądzik, że to, co jemy jest obojętne. Biorąc pod uwagę składniki odżywcze nie jest to prawdą, a dobre jedzenie wpływa i na cerę, i na ogólną kondycję każdego człowieka.

Podsumowując, Chociaż pryszcze i trądzik nie są chorobą to jednak należy podejść systemowo do ich zwalczania. Wpływają one na wygląd i psychikę – nastolatek walczący z pryszczami czuje się źle, odsuwa się od rówieśników, unika kolegów i koleżanek ze szkoły. Dlatego warto wspomagać dzieci i nastolatki w walce z tą przypadłością. Może ona powodować duży dyskomfort psychiczny i przyczyniać się do problemów społecznych. A przecież pryszcze i trądzik to zjawisko przejściowe. Rodzice nastolatków powinni czytać książki, gazety, portale internetowe poświęcone tej właśnie przypadłości. Nie można pozwolić, aby trądzik zawładnął życiem dzieci i wpłynął na funkcjonowanie ich rodziców.

Czym jest wybielanie zębów?

Współcześnie środki wybielające zęby występują w 2 podstawowych grupach:

  • przeznaczone do samodzielnego stosowania przez pacjentów,
  • zarezerwowane do profesjonalnego stosowania w gabinecie.

Na granicy pomiędzy nimi znajdują się popularne preparaty, które pacjenci stosują samodzielnie w domu, pozostając jednak pod kontrolą lekarza stomatologa. Do wybielania zębów żywych wykorzystuje się nadtlenek karbamidu lub nadtlenek wodoru w różnych stężeniach uzależnionych od tego, czy preparat stosowany jest przez profesjonalistę, czy też przeznaczony jest do samodzielnego stosowania przez pacjenta. Warto podkreślić, że tylko preparaty działające chemicznie można faktycznie nazwać wybielającymi.

Na rynku znajduje się jednak wiele preparatów, których działanie polega na abrazyjnym usuwaniu osadów. Nie wpływają one jednak na barwę szkliwa ani zębiny. W tej grupie znajdują się różne pasty do zębów, płukanki, gumy do żucia, a ostatnio nawet szczoteczki. Czy więc wybielanie zębów domowymi sposobami, np. wykorzystując skórkę od banana ma sens?

Czym są pryszcze?

Pryszcze są szpecącymi znakami na skórze, które potrafią swędzić, boleć, męczyć. Czasami znikają szybko, czasem trzeba się z nimi męczyć przez długie miesiące. Pryszcze są rodzajem zmiany chorobowej skóry, którą należy leczyć dermatologicznie i kosmetycznie. Czasami jednak wystarczy kilka prostych metod, aby pryszcze, nieciekawe zmiany skórne, zniknęły: mycie twarzy, czyli codzienna higiena, rezygnacja z wyciskania pryszczy, unikanie pudrowania pryszczy, bo jest to tylko tuszowanie problemu, stosowanie dobrej diety, czyli rezygnacja z ostrych przypraw i alkoholu, oczyszczanie twarzy u kosmetyczki – może być manualne lub laserowe.

Pryszcze pojawiają się na twarzy, szyi, ramionach, pod pachami, na plecach, dekolcie i na nogach. W innych miejscach są rzadkością. Pryszcze mogą być na powierzchni skóry lub podskórne. Te ostatnie wyglądają jak wielkie gule, męczące i drażniące. Jednym sposobem na pozbycie się pryszczy jest przemywanie twarzy sokiem z cytryny lub maseczka z drożdży.

I know a lot of it actually has to do with how late I sleep and even partly genetics since I m not one of those lucky ones who can sleep 3 hours a night and still look bright eyed and awake in the morning.

Czytaj dalej...

Kiehl s Powerful-Strength Line-Reducing Concentrate This fast-selling serum from Kiehl s offers the same promising combo of vitamin C and hyaluronic acid to deliver even skin texture and extra hydration.

Czytaj dalej...

Warto wpisać do swojego stałego jadłospisu produkty bogate w cynk pieczywo pełnoziarniste, pomidory, kakao, otręby czy witaminy z grupy B jaja, orzechy, rośliny strączkowe , które wspomogą prace gruczołów łojowych i pomogą złagodzić różne schorzenia skórne.

Czytaj dalej...

Skład Aqua, Glycerin, PEG-40 Hydrogenated Castor Oil, Sodium Fluoride, Cetylpyridinium Chloride, Tetrapotassium Pyrophosphate, Zinc Citrate, Tetrasodium Pyrophosphate, Aroma, Disodium EDTA, Sodium Citrate, Sodium Saccharin, Polysorbate 20, Citric Acid, Sodium Benzoate, Limonene, CI 42051.

Czytaj dalej...