Banana Peel for Pimples - Myth or Miracle?
Czym są pryszcze?
Pryszcze są szpecącymi znakami na skórze, które potrafią swędzić, boleć, męczyć. Czasami znikają szybko, czasem trzeba się z nimi męczyć przez długie miesiące. Pryszcze są rodzajem zmiany chorobowej skóry, którą należy leczyć dermatologicznie i kosmetycznie. Czasami jednak wystarczy kilka prostych metod, aby pryszcze, nieciekawe zmiany skórne, zniknęły: mycie twarzy, czyli codzienna higiena, rezygnacja z wyciskania pryszczy, unikanie pudrowania pryszczy, bo jest to tylko tuszowanie problemu, stosowanie dobrej diety, czyli rezygnacja z ostrych przypraw i alkoholu, oczyszczanie twarzy u kosmetyczki – może być manualne lub laserowe.
Pryszcze pojawiają się na twarzy, szyi, ramionach, pod pachami, na plecach, dekolcie i na nogach. W innych miejscach są rzadkością. Pryszcze mogą być na powierzchni skóry lub podskórne. Te ostatnie wyglądają jak wielkie gule, męczące i drażniące. Jednym sposobem na pozbycie się pryszczy jest przemywanie twarzy sokiem z cytryny lub maseczka z drożdży.
Pryszcze – Jak się pozbyć?
Pryszcze potrafią dokuczyć każdemu. Nie jedna osoba narzeka na pryszcze, ponieważ bolą, szpecą i są paskudne. Jednak można zwalczyć tę przypadłość. Pryszcze są częścią trądziku, który jest męczący, ale na szczęście mija. Wytrwała walka z pryszczami pozwala pozbyć się ich już po pół roku, a maksymalnie po dwóch latach. Dlatego nie warto zwlekać, lecz wydać wojnę pryszczom od razu.
Pryszcze są objawem trądziku, a rodzajów trądziku jest sporo: chlorowy, młodzieńczy, różowaty, neuropatyczny, niemowlęcy. Trądzik chlorowy jest związany z dioksynami, a to jak wygląda tego rodzaju trądzik najlepiej widać na twarzy Wiktora Juszczenki: duży wysyp ogromnych krost, których zwalczenie jest bardzo trudne. Taki trądzik pozostaje na twarzy do końca życia. Inne rodzaje trądziku zwalcza się znacznie szybciej oraz efektywniej.
Najbardziej znany i najszerzej opisywany jest trądzik młodzieńczy pojawiający się w okresie pokwitania, związany z nadmierną pracą gruczołów łojowych. Nastolatek cierpiący na trądzik młodzieńczy ma pełno pryszczy oraz przetłuszczające się włosy.
Trądzik niemowlęcy pojawia się i znika samoistnie, a przyczyny jego występowania nie są do końca znane.
Trądzik różowaty to wykwity grudkowo-krostkowe na skórze występujące u osób dojrzałych, szpeci i dręczy, a walka z nim jest trudna. Na tę odmianę trądziku chorują osoby między 30 a 60 rokiem życia, częściej kobiety, bardzo często mieszkańcy Skandynawii i Irlandii.
Najbardziej dokuczliwe są pryszcze ropne, czyli grudki wypełnione ropą, żółtawą substancją. Takich pryszczy nie wolno wyciskać, bo można je rozsiać po całej twarzy i doprowadzić do zakażenia. A wtedy leczenie będzie dłuższe, cera poraniona, a efektem mogą być zrogowacenia skóry oraz blizny.
Ile kosztuje zwalczanie pryszczy?
To zależy od metod: jeśli odwiedzamy co miesiąc kosmetyczkę, kupujemy całą serię kosmetyków, wybieramy się do lekarza dermatologa, kupujemy leki to koszt miesięcznej kuracji może wynieść nawet 300 złotych. Jest to całkiem spora kwota, ale uporczywy, ostry trądzik, musi sporo kosztować. Oszczędności mogą przedłużyć zwalczanie trądziku, a niewiele osób na to się godzi.
Pryszcze nie muszą zostać na całe życie, można się ich pozbyć, walcząc z nimi systemowo i kompleksowo, łącząc higienę, dietę, leczenie u dermatologa (przy najbardziej zaawansowanych postaciach trądziku> oraz kosmetyczki. Walka z pryszczami kosztuje, ale każdy chce wyglądać dobrze i nie mieć na twarzy pryszczy i krostek.
Odpowiednia dieta bywa kluczowa: nabiał, orzechy, skorupiaki, jodowana sól, alkohol, przetworzone mięso oraz słodycze – takie produkty mogą działać uczulająco. Korzystne są na pewno szpinak, mięta, sok jabłkowy, marchewka, ogórek, kapusta, seler, mango i awokado. Te produkty można spożywać bez najmniejszych obaw, wiedząc, że poprawią one wygląd cery i są źródłem wielu dobrych substancji.
Picie alkoholu zwiększa ilość hormonów powodujących trądzik, dlatego należy zrezygnować z picia alkoholu aż do zakończenia leczenia tej przypadłości.
Niektórzy specjaliści twierdzą, że dieta wcale nie ma wpływu na trądzik, że to, co jemy jest obojętne. Biorąc pod uwagę składniki odżywcze nie jest to prawdą, a dobre jedzenie wpływa i na cerę, i na ogólną kondycję każdego człowieka.
Podsumowując, Chociaż pryszcze i trądzik nie są chorobą to jednak należy podejść systemowo do ich zwalczania. Wpływają one na wygląd i psychikę – nastolatek walczący z pryszczami czuje się źle, odsuwa się od rówieśników, unika kolegów i koleżanek ze szkoły. Dlatego warto wspomagać dzieci i nastolatki w walce z tą przypadłością. Może ona powodować duży dyskomfort psychiczny i przyczyniać się do problemów społecznych. A przecież pryszcze i trądzik to zjawisko przejściowe. Rodzice nastolatków powinni czytać książki, gazety, portale internetowe poświęcone tej właśnie przypadłości. Nie można pozwolić, aby trądzik zawładnął życiem dzieci i wpłynął na funkcjonowanie ich rodziców.
Nawóz dolistny ze skórek bananów
Ze skórek bananów można przygotować także nawóz w formie suszonej i rozdrobnionej, do sporządzania płynnej zawiesiny. Skórki należy pociąć na mniejsze kawałki, a następnie wysuszyć. Można użyć do tego celu piekarnika lub suszarki do owoców (np. do grzybów).
Wysuszone skórki należy rozdrobnić lub po prostu zmielić, a następnie zalać wodą, by powstała zawiesina. Powstały nawóz ze skórek od bananów można stosować jako zasilanie dolistne roślin, po rozcieńczeniu wodą (lub wykorzystywać jako ochronę przed szkodnikami). Ten sposób zasilania jest szczególnie przydatny w pielęgnacji roślin domowych, a także uprawianych w pojemnikach na balkonie lub tarasie.
Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe Imaginechina-Tuchong/Depositphotos
Z wykształcenia specjalista ogrodnik, „przewidziany” do kształtowania wszelkich terenów zieleni, ale najlepiej wychodzi mu pisanie o roślinach i ogrodach. Od 2011 roku pisze artykuły i porady ogrodnicze, a z nami współpracuje regularnie od 2018 roku. Oprócz ciągłego podpatrywania świata i uczenia się czegoś nowego, lubi długie spacery, leniwe popołudnia i wieczory w ogrodzie, muzykę i smak kawy – najlepszego sprzymierzeńca przy tworzeniu tekstów dla Was.
Domowe sposoby wybielania zębów
Poza skórką od banana popularnością cieszy się soda oczyszczona i kurkuma. Z kurkumy można przyrządzić domową pastę wybielającą – wystarczy dodać olejek miętowy i olej kokosowy. Soda oczyszczona natomiast wykazuje ogólne działanie wybielające, dlatego jej zastosowanie jest wszechstronne – zarówno w kosmetologii, jak i gastronomii czy gospodarstwie domowym. Warto pamiętać, że nie jest to bezpieczna metoda wybielania zębów. Może niszczyć szkliwo.
Aby bezpiecznie i skutecznie wybielić zęby najlepiej udać się do stomatologa. Po obejrzeniu uzębienia i całej jamy ustnej dobierze on optymalną metodę wybielania. Wcześniej wyleczy ubytki, pozbędzie się kamienia nazębnego i płytki nazębnej oraz poinformuje pacjenta, jak dbać o utrzymanie efektów wybielania. Popularne środki wybielające dostępne w aptekach i sklepach kosmetycznych mogą stanowić uzupełnienie pielęgnacji zębów.
Polecane produkty:
BIO Acerola - naturalna witamina C
Naturalna witamina C pozyskana została z ekologicznych upraw z owocu o nazwie Acerola. Jest standaryzowana co oznacza, że wyselekcjonowano tylko najwyższej jakości owoce, a z nich pozyskano ekstrakt. Dzięki temu . Zobacz więcej.
Bibliografia
- Wojtowicz W., Grabowska R., Zawilska A., Dukat A., Wybielanie zębów z żywą miazgą, Twój przegląd stomatologiczny, 8/2019.
- Kasiak M., Kasiak M., Wybielanie i rozjaśnianie zębów – przegląd piśmiennictwa, Farmakologia Polska, 1/2010.
- Słotwińska S., Majkowski M., Wybielanie zębów a środowisko jamy ustnej, Nowa Stomatologia, 3/2011.
- Chrobak M., Kaczmarek U., Wpływ wybielania zębów nadtlenkiem wodoru na mikrotwardość szkliwa, Dental and Medical Problems, 1/2009.
- Nagel R., Naturalne metody na zdrowe zęby, Wydawnictwo Vital, Białystok 2015.