Pryszcze na nogach - przyczyny, objawy i skuteczne sposoby leczenia

Krosty na udach jako objaw trądziku

Może się zdarzyć, że ropne pryszcze na udach to objaw trądziku odwróconego lub trądziku skupionego. Oba rodzaje są trudne w leczeniu i mogą przyjąć bardzo nasiloną postać, dlatego wymagają prowadzenia kuracji pod okiem doświadczonego dermatologa.

Trądzik skupiony jest odmianą trądziku pospolitego i dotyczy głównie mężczyzn, choć również kobiety mogą się z nim zmagać. Często ma przewlekły charakter i prowadzi do powstania przebarwień i blizn potrądzikowych. Na skórze obecne są wówczas bardzo liczne zaskórniki, grudki, krostki, a nawet ropne torbiele (cysty) i tzw. przetoki. Lokalizują się one nie tylko w typowych miejscach, takich jak twarz czy plecy, ale właśnie także na udach i pośladkach.

Równie uciążliwy i nierzadko przewlekły jest trądzik odwrócony, który także częściej spotykany jest u mężczyzn, zwłaszcza po okresie pokwitania. Obejmuje on mieszki włosowe i gruczoły apokrynowe, dlatego ważną wskazówką przy stawianiu diagnozy jest umiejscowienie trądzikowych zmian skórnych. W jego przypadku znajdują się on przede wszystkim w obrębie pachwin, pach, pośladków, pod biustem, po wewnętrznej stronie ud.

Czerwone krostki na nogach u dziecka

Krosty na udach u dziecka to często symptom wspomnianej ospy wietrznej, która należy do chorób zakaźnych wieku dziecięcego. Rzadko kiedy jednak wysypka ogranicza się tylko do nóg, lecz obejmuje również inne partie ciała: nieraz cały tułów, ręce, a nawet skórę głowy. Radzenie sobie z nimi polega głównie na łagodzeniu objawów choroby. Krostki na nogach u dziecka to często również potówki albo alergia kontaktowa.

Najlepiej od razu udać się do lekarza pierwszego kontaktu lub dermatologa, który oceni, gdzie leży źródło problemu. Jeśli krosty na udach to objawy chorób skóry, od razu zostanie wprowadzone odpowiednie leczenie. Najważniejsze jest jednak postawienie diagnozy i ustalenie konkretnej przyczyny.

W przypadku gdy wysypka ma podłoże alergiczne, lekarz może zalecić leki antyhistaminowe, ale kluczowe jest rozpoznanie alergenu i wyeliminowanie go. Jeśli więc podejrzenie pada właśnie na alergię, na jakiś czas zrezygnujcie z nakładania na uda jakichkolwiek balsamów, nie depilujcie skóry, a do mycia używajcie delikatnych preparatów z emolientami (odpowiednie będą nawet te przeznaczone dla dzieci).

Leczenie bakteryjnego zapalenia mieszków włosowych wymaga zastosowania miejscowych maści z antybiotykiem. Jeśli zmiany są nasilone i liczne, niezbędny może okazać się również antybiotyk doustny. Pamiętajcie, żeby w żadnym razie nie rozdrapywać ani nie wyciskać krostek! W przypadku rogowacenia okołomieszkowego najważniejsze jest z kolei regularne złuszczanie peelingami oraz zmiękczanie skóry, np. za pomocą maści z wysokim stężeniem (20-30 proc.) mocznika, alantoiną czy kwasem salicylowym.

Krosty na udach, za które odpowiada infekcja grzybicza, wymagają wprowadzenia preparatów przeciwgrzybiczych. Ospa leczona jest natomiast objawowo, a więc przy pomocy środków, które łagodzą gorączkę i uciążliwy świąd skóry.

Leczenie trądziku na udach jest o wiele trudniejsze i bardziej czasochłonne, nieraz trwające miesiącami. Przy trądziku skupionym opiera się głównie na stosowaniu antybiotyków i izotretynoiny, zarówno w formie miejscowej, jak i doustnej. Pomocne są też maści z nadtlenkiem benzoilu i kwasem azelainowym.

SPRAWDŹ, JAKI MASZ RODZAJ SKÓRY

jest sucha i cienka, charakteryzuje się łagodnym łuszczeniem się

4. Potówki

Potówki występują nie tylko u niemowląt - mogą się pojawić również u dorosłych i to w takich miejscach jak pośladki. Jak sama nazwa wskazuje, ich przyczyną jest nadpotliwość. Jak rozpoznać potówki na pośladkach? Przypominają małe pęcherzyki i znajdują się pod naskórkiem. Zdarzają się również potówki czerwone - zaczerwienione i bardziej dokuczliwe niż zwykłe potówki. Jeśli chcesz się pozbyć potówek, ubieraj luźne ubrania z przewiewnych tkanin - dostosuj swój ubiór do temperatury. Pomóc może również chłodna kąpiel oraz zastosowanie na potówki żelu aloesowego. Gdy domowe sposoby zawiodą, udaj się do dermatologa.

5. Czyrak

Czyraki nie dość, że są brzydkie, to jeszcze bolesne. Najpierw wyglądem przypominają krostkę, później w tej krostce zaczyna zbierać się ropa. Czyrak jest chorobą bakteryjną, wywoływaną zazwyczaj przez gronkowca złocistego, jego objawem, oprócz ropnych wyprysków, jest również podwyższona temperatura. Czyrak może też występować przy powikłaniach egzemy, świerzbu, atopowego zapalenia skóry (AZS).

6. Niewłaściwa higiena

Niewłaściwa higiena intymna nie musi oznaczać, że mycie i pielęgnowanie "tych" miejsc zaniedbujemy, lecz że dbamy o nie w niewłaściwy sposób. Jeśli więc zauważasz, że podrażnienia pojawiły się na pupie po zakupie konkretnego środka do mycia, oznacza to najprawdopodobniej, że ten akurat preparat działa na twoją skórę drażniąco i warto go zamienić na inny. Do pielęgnacji pośladków możesz stosować te same kosmetyki, co do twarzy - powinny mieć one właściwości złuszczające, co zapobiegnie powstawaniu kolejnych wyprysków.

7. Noszenie nieodpowiedniej bielizny

W ostatnich latach modne stało się noszenie stringów czy koronkowych majtek z materiałów syntetycznych (m. in. nylonu, poliestru, akrylu). Niestety, choć wizualnie niektórym się podobają, mogą powodować powstawanie wyprysków. Pupie jest w nich po prostu ciasno, poci się, a pot zostaje dodatkowo zatrzymany blisko skóry. Pojawiają się podrażnienia, które choć typowym trądzikiem nie są, mogą go z wyglądu przypominać. Zanim przystąpisz do leczenia wyprysków, spróbuj przez tydzień-dwa nosić bieliznę z naturalnych materiałów i zobacz, jakie będą efekty - być może to właśnie niewłaściwie dobrana bielizna (zwłaszcza powodujące dodatkowe otarcia stringi) jest przyczyną wysypu krostek.

Przyczyny pojawiania się pryszczów na nogach

Przyczyny pojawiania się pryszczów na nogach mogą być różnorodne i często zaskakujące. Jednym z głównych czynników jest nadmierna produkcja sebum przez gruczoły łojowe skóry, co sprzyja tworzeniu się zatorów i infekcjom. Noszenie ciasnych ubrań lub obuwia może również przyczynić się do powstawania pryszczy poprzez blokowanie naturalnego przepływu powietrza oraz podrażnianie skóry.

Innym ważnym aspektem jest higiena osobista – niedostateczne mycie nóg oraz brak regularnej zmiany pościeli czy ręczników to zaproszenie dla bakterii i wirusów do rozmnażania się. Częste golenie nóg może prowadzić do podrażnień skóry, które stają się otwartymi drzwiami dla pryszczowatych kłopotów.

Dodatkowo, dieta bogata w tłuszcze trans czy cukry proste może wpływać negatywnie na kondycję skóry, sprzyjając występowaniu wyprysków. Stres to także istotny czynnik – ciągłe napięcie emocjonalne ma zdolność osłabienia odporności organizmu oraz nasilania problemów skórnych. Warto więc zadbać o równowagę psychiczną, aby uniknąć niechcianych gości na swoich nogach!

Może również poprosić nas o wykonanie dodatkowych badań, ponieważ jak zostało już wspomniane, różne choroby oraz dolegliwości, z jakimi zmaga się nasz organizm, mogą prowadzić do powstawania niedoskonałości na twarzy.

Czytaj dalej...

Zmiany trądzikowe na plecach zazwyczaj pojawiają się u tych osób, które walczą z trądzikiem pospolitym w ich przypadku za pojawianie się wyprysków i krost odpowiadają hormony i wywołana ich działaniem nadmierna aktywność gruczołów łojowych.

Czytaj dalej...

Jeśli nakładasz je w taki sposób, że włosy z kosmetykiem opadają swobodnie na plecy i ramiona, substancje drażniące czy uczulające mogą wywoływać zmiany w miejscu kontaktu, czyli na ramionach i plecach,.

Czytaj dalej...

Jeśli trądzik jest nasilony, zazwyczaj zalecane są te same doustne leki na trądzik, jakie przepisywane są w przypadku trądziku pospolitego antybiotyki takie jak tetracyklina, doksycyklina czy erytromycyna, a także, trudniejsze do nakładania, antybiotyki do stosowania miejscowego.

Czytaj dalej...