Przyczyny trądziku na plecach i dekolcie - Jak sobie z nimi radzić?

Pryszcze na plecach - przyczyny występowania. Jak leczyć trądzik na plecach?

Pryszcze na plecach pojawiają się dokładnie z tych samych powodów, co zmiany trądzikowe na twarzy i dekolcie. Z racji lokalizacji ciężej jest się ich jednak pozbyć. Przeczytaj, jakie są przyczyny pojawienia się pryszczy na plecach, poznaj sposoby ich leczenia i dowiedz się, czy istnieją domowe sposoby na tę przypadłość.

Spis treści

Pryszcze na plecach to problem nie tylko estetyczny – są dokuczliwe, a czasem wręcz bolesne, zwłaszcza, gdy trądzik jest nasilony i zmian ropnych jest tam naprawdę dużo. Zazwyczaj najwięcej jest ich w górnej części pleców, w okolicach ramion – tam skóra jest najgrubsza i ma najwięcej gruczołów łojowych.

Pryszcze na głowie u niemowlaka

Drobne krosty na skórze głowy mogą pojawić się na skórze bardzo małych dzieci, w tym niemowląt. Objawem towarzyszącym bywa wówczas swędzenie. W większości przypadków krosty są skutkiem reakcji alergicznej na szampon. W związku z tym lekarze rekomendują stosowanie dermokosmetyków hipoalergicznych, które nie mają w składzie substancji drażniących, SLS-ów, parabenów, sztucznych aromatów, barwników i środków konserwujących.

Zdarza się, że na skutek nieprawidłowej pielęgnacji tzw. ciemieniuchy, czyli łuszczącej się skóry w ciemieniowej części czaszki, dochodzi do zapalenia mieszków włosowych i zakażenia bakteryjnego. Stan zapalny z czopem ropnym w okolicy ciemieniowej u niemowląt wymaga pilnej konsultacji pediatrycznej. Pęknięcie i rozlanie się zainfekowanej treści może spowodować zakażenie naczyń mózgu, a konsekwencje tego są bardzo poważne. Tego rodzaju zmian nie można wyciskać, a do ich leczenia pediatra zaleca najczęściej maści z antybiotykiem lub antybiotyk doustny.

Pryszcze na plecach – przyczyny

Pryszcze na plecach powstają najczęściej w obrębie ramion, karku i górnej części pleców. Mogą jednak tworzyć się również na całej ich powierzchni - także wzdłuż kręgosłupa i w okolicach jego odcinka lędźwiowego. W zdecydowanej większości przypadków pryszcze na plecach są wynikiem nadmiernej aktywności gruczołów łojowych w tej okolicy, pobudzonych zmianami hormonalnymi w wieku dojrzewania. W takim przypadku owe krosty to po prostu trądzik na plecach. Występują przede wszystkim w okolicach ramion i karku.

Wypryski na plecach mogą jednak świadczyć również o:

  • uczuleniu i być efektem tzw. alergii kontaktowej,
  • niewłaściwej diecie – bogatej np. w ostre przyprawy i konserwanty,
  • uczuleniach pokarmowych – w takim przypadku zmiany podobne do tych, które występują na plecach, tworzą się również w innych miejscach na ciele,
  • stosowaniu niewłaściwych, uczulających lub podrażniających kosmetyków do włosów – szamponów i odżywek. Jeśli nakładasz je w taki sposób, że włosy z kosmetykiem opadają swobodnie na plecy i ramiona, substancje drażniące czy uczulające mogą wywoływać zmiany w miejscu kontaktu, czyli na ramionach i plecach,
  • niewłaściwej higienie – jeśli masz tendencje do nadmiernego pocenia się, powinnaś szczególnie dbać o higienę i brać prysznic nawet dwa razy dziennie. Jeśli robisz to zbyt rzadko, a przy tym nosisz ubrania z materiałów nieprzepuszczających powietrza, ujścia gruczołów łojowych mogą się zapychać, wskutek czego powstają stany zapalne, objawiające się właśnie w postaci pryszczy.

Kluczem do znalezienia skutecznej metody na pozbycie się pryszczy z ramion i pleców jest trafne określenie przyczyny ich powstawania. Jeśli jest to klasyczny trądzik na ramionach i plecach, te części ciała pielęgnuj tymi samymi preparatami, których używasz do twarzy.

Zmiany skórne w postaci czyraków wynikają najczęściej z obniżonej odporności, a ich powstawaniu sprzyjają również choroby przewlekłe, takie jak cukrzyca, atopowe zapalenie skóry, niewydolność nerek lub wątroby, nowotwory, otyłość czy alkoholizm.

Czytaj dalej...

Warto jednak pamiętać, że samodzielna diagnoza na podstawie zdjęć nie zastąpi wizyty u dermatologa, który może zalecić odpowiednie leczenie, takie jak maść na krosty na pupie lub inne specyfiki dostosowane do konkretnej diagnozy.

Czytaj dalej...

Aby poprawić stan skóry i zmniejszyć ryzyko powstawania nowych wyprysków należy nosić lekkie, przewiewne ubrania, wykonane z naturalnych tkanin, które zapewnią odpowiedni przewiew i warunki do gojenia.

Czytaj dalej...

Jeśli trądzik jest nasilony, zazwyczaj zalecane są te same doustne leki na trądzik, jakie przepisywane są w przypadku trądziku pospolitego antybiotyki takie jak tetracyklina, doksycyklina czy erytromycyna, a także, trudniejsze do nakładania, antybiotyki do stosowania miejscowego.

Czytaj dalej...