Przyczyny trądziku na plecach i dekolcie - Jak sobie z nimi radzić?

Jak pozbyć się trądziku na plecach?

Trądzik na plecach i ramionach jest trochę trudniejszy do zwalczenia, niż ten na twarzy - przede wszystkim ze względu na trudniejszy dostęp do tych obszarów. Jednak i na to są sposoby! Po pierwsze – jak wspomniano wcześniej – podczas codziennych rytuałów pielęgnacyjnych na te obszary stosuj te same kosmetyki, co do twarzy. Po drugie – zmień dietę i oczyszczaj organizm z toksyn.

Co wchodzi w skład skutecznej, domowej kuracji antytrądzikowej? To przede wszystkim:

  • żel do mycia skóry trądzikowej - dobrze, by zawierał antybakteryjny kwas salicylowy lub któryś z kwasów AHA (np. migdałowy), jednak wystrzegaj się alkoholu. Kwas salicylowy czy migdałowy mają działanie lekko złuszczające oraz antybakteryjne. W przeciwieństwie do alkoholu nie wysuszają jednak skóry i nie uszkadzają warstwy hydrolipidowej naskórka,
  • tonik - przywracający właściwe pH skóry po kontakcie z wodą, a także zawierający substancje normalizujące wydzielanie sebum - również bez alkoholu!,
  • serum - nie jest to konieczny kosmetyk, ale stosowanie go pod krem wzmacnia jego właściwości pielęgnacyjne,
  • krem - głęboko nawilżający, o lekkiej konsystencji. Wystrzegaj się silikonów, parafiny i wosków - substancje te mogą zapychać pory skóry, co w przypadku skóry trądzikowej przyniesie efekty odwrotne do oczekiwanych!

Jeśli pojawiają się zaskórniki na plecach, warto usuwać je mechanicznie - na przykład za pomocą specjalnej łyżeczki do oczyszczania skóry. Zaskórniki (otwarte lub zamknięte) to wczesna faza wyprysku trądzikowego i na ich podstawie tworzą się ropne wykwity.

Leczenie farmakologiczne krost na dekolcie

W przypadku, gdy zmiany skórne są bardziej uporczywe i nie reagują na zmiany w pielęgnacji czy dietę, leczenie farmakologiczne może okazać się konieczne. Poniżej przedstawiamy niektóre z opcji leczenia farmakologicznego krost na dekolcie :

  • Antybiotyki doustne i miejscowe : Lekarz może przepisać antybiotyki w celu zmniejszenia stanu zapalnego i zwalczania bakterii odpowiedzialnych za krostki na dekolcie. Są one często stosowane w połączeniu z innymi terapiami.
  • Retinoidy miejscowe : Preparaty zawierające pochodne witaminy A mogą być skuteczne w regulacji procesu złuszczania się naskórka, co zapobiega zatykaniu porów i powstawaniu nowych pryszczów na dekolcie.
  • Terapia hormonalna : W przypadku kobiet, gdy przyczyną trądziku na dekolcie są zaburzenia hormonalne, lekarz może zasugerować terapię hormonalną, taką jak doustne środki antykoncepcyjne, które regulują poziom hormonów i mogą przynieść poprawę stanu skóry.

Ważne jest, aby wszelkie leczenie farmakologiczne było prowadzone pod ścisłą kontrolą dermatologa, który dostosuje terapię do indywidualnych potrzeb pacjenta, monitorując jednocześnie efekty leczenia i ewentualne skutki uboczne. Regularne wizyty kontrolne umożliwiają odpowiednie dostosowanie leczenia, maksymalizując szanse na sukces i minimalizując ryzyko negatywnych reakcji.

Pryszcze na plecach: przyczyny

Zmiany trądzikowe na plecach zazwyczaj pojawiają się u tych osób, które walczą z trądzikiem pospolitym – w ich przypadku za pojawianie się wyprysków i krost odpowiadają hormony i wywołana ich działaniem nadmierna aktywność gruczołów łojowych. Stan zapalny pojawia się wówczas, gdy zbyt duża ilość sebum blokuje ujścia gruczołów, a w gromadzącym się łoju zaczynają namnażać się bakterie. Ale nie jest to jedyna przyczyna pryszczy na plecach.

Zdarza się, że zmiany są zlokalizowane wyłącznie w tym miejscu, a wywołują je źle dobrane kosmetyki lub niewłaściwa pielęgnacja. Powstawaniu trądziku na plecach mogą sprzyjać zwłaszcza środki do pielęgnacji włosów, które, spływając po plecach, doprowadzają do pojawienia się ropnych wykwitów. Wreszcie, przyczyną pryszczy na plecach są zaniedbania higieniczne – nagromadzony na skórze pot wraz z dużą ilością sebum i złuszczonymi komórkami naskórka zatyka pory skórne.

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Pryszcze na plecach – przyczyny

Pryszcze na plecach powstają najczęściej w obrębie ramion, karku i górnej części pleców. Mogą jednak tworzyć się również na całej ich powierzchni - także wzdłuż kręgosłupa i w okolicach jego odcinka lędźwiowego. W zdecydowanej większości przypadków pryszcze na plecach są wynikiem nadmiernej aktywności gruczołów łojowych w tej okolicy, pobudzonych zmianami hormonalnymi w wieku dojrzewania. W takim przypadku owe krosty to po prostu trądzik na plecach. Występują przede wszystkim w okolicach ramion i karku.

Wypryski na plecach mogą jednak świadczyć również o:

  • uczuleniu i być efektem tzw. alergii kontaktowej,
  • niewłaściwej diecie – bogatej np. w ostre przyprawy i konserwanty,
  • uczuleniach pokarmowych – w takim przypadku zmiany podobne do tych, które występują na plecach, tworzą się również w innych miejscach na ciele,
  • stosowaniu niewłaściwych, uczulających lub podrażniających kosmetyków do włosów – szamponów i odżywek. Jeśli nakładasz je w taki sposób, że włosy z kosmetykiem opadają swobodnie na plecy i ramiona, substancje drażniące czy uczulające mogą wywoływać zmiany w miejscu kontaktu, czyli na ramionach i plecach,
  • niewłaściwej higienie – jeśli masz tendencje do nadmiernego pocenia się, powinnaś szczególnie dbać o higienę i brać prysznic nawet dwa razy dziennie. Jeśli robisz to zbyt rzadko, a przy tym nosisz ubrania z materiałów nieprzepuszczających powietrza, ujścia gruczołów łojowych mogą się zapychać, wskutek czego powstają stany zapalne, objawiające się właśnie w postaci pryszczy.

Kluczem do znalezienia skutecznej metody na pozbycie się pryszczy z ramion i pleców jest trafne określenie przyczyny ich powstawania. Jeśli jest to klasyczny trądzik na ramionach i plecach, te części ciała pielęgnuj tymi samymi preparatami, których używasz do twarzy.

Domowe sposoby na krostki na dekolcie

W walce z krostkami na dekolcie istnieje wiele skutecznych domowych metod, które mogą wspomóc proces leczenia i przynieść ulgę:

  • Maseczki z naturalnych składników : Maseczki z mięty, miodu, cynamonu, czy zielonej herbaty posiadają właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne. Regularne stosowanie takich maseczek może pomóc w zmniejszeniu krost i uspokojeniu podrażnionej skóry.
  • Toniki z kwasem salicylowym lub octem jabłkowym : Naturalne toniki, przygotowane na bazie kwasu salicylowego lub octu jabłkowego, mogą skutecznie oczyszczać pory i regulować produkcję sebum, minimalizując ryzyko powstawania krostek.
  • Kompresy z naparów ziołowych : Napary z rumianku, szałwii czy kory dębu mają działanie łagodzące i antyseptyczne. Stosowanie chłodnych kompresów na problematyczne obszary może przynieść ulgę i przyspieszyć proces gojenia.

Te domowe metody, stosowane regularnie, mogą być efektywnym uzupełnieniem profesjonalnych terapii leczniczych trądziku na dekolcie. Ważne jest jednak, aby przed ich zastosowaniem upewnić się, że nie występują przeciwwskazania czy alergie na wykorzystywane składniki. W przypadku wątpliwości lub gdy domowe metody nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, zalecana jest konsultacja z dermatologiem, który może zaproponować bardziej specjalistyczne metody leczenia.

przy regeneracji skóry często używa się jej po zabiegach medycyny estetycznej, a także w przypadku nadmiernej ekspozycji na słońce tylko na zdrową, nie uszkodzoną skórę jako silny antyoksydant wykazuje działanie neutralizujące na działanie wolnych rodników, a do tego uszkodzeń spowodowanych przez obecność stresu oksydacyjnego;.

Czytaj dalej...

Warto jednak pamiętać, że samodzielna diagnoza na podstawie zdjęć nie zastąpi wizyty u dermatologa, który może zalecić odpowiednie leczenie, takie jak maść na krosty na pupie lub inne specyfiki dostosowane do konkretnej diagnozy.

Czytaj dalej...

Aby poprawić stan skóry i zmniejszyć ryzyko powstawania nowych wyprysków należy nosić lekkie, przewiewne ubrania, wykonane z naturalnych tkanin, które zapewnią odpowiedni przewiew i warunki do gojenia.

Czytaj dalej...

Jeśli trądzik jest nasilony, zazwyczaj zalecane są te same doustne leki na trądzik, jakie przepisywane są w przypadku trądziku pospolitego antybiotyki takie jak tetracyklina, doksycyklina czy erytromycyna, a także, trudniejsze do nakładania, antybiotyki do stosowania miejscowego.

Czytaj dalej...