Przyczyny trądziku na plecach u mężczyzn
Wypryski na plecach a zmiana stylu życia
Leczenie trądziku na plecach wymaga zdrowego trybu życia, na który składa się odpowiednia dieta, regularny sen, aktywność fizyczna, a także eliminacja stresu. Jaka powinna być dieta osoby borykającej się z wypryskami na plecach? Należy ograniczyć bądź wyeliminować z jadłospisu takie produkty jak:
• białe pieczywo,
• słodkie napoje,
• cukier,
• wysokoprzetworzona żywność,
• nabiał ze szczególnym uwzględnieniem mleka,
• produkty tłuste ze szczególnym uwzględnieniem tłustych mięs,
• produkty o wysokim indeksie glikemicznym (np. gotowane ziemniaki, arbuz, płatki kukurydziane, piwo, daktyle, miód).
Odpowiednio zbilansowana dieta może pomóc w ograniczeniu zmian hormonalnych w organizmie, które powoduje na przykład nadmierne spożycie cukru. Dieta o niskim indeksie glikemicznym zapobiega nadprodukcji sebum, czego efektem jest powstawanie bądź namnażanie się stanów zapalnych w trądziku.
Nie tylko jedzenie odpowiednich produktów czy nawadnianie organizmu ma znaczący wpływ na leczenie trądziku na plecach – jak leczyć tę chorobę innymi sposobami? Warto wprowadzić suplementację selenem i cynkiem. Cynk reguluje działanie bakterii Propionibacterium acnes, co przyczynia się do zahamowania namnażania się bakterii powodujących trądzik pospolity. Selen natomiast powoduje zmniejszenie stanów zapalnych, dlatego często stosuje się go w terapiach przeciwtrądzikowych.
Co jeszcze sprawi, że leczenie trądziku na plecach będzie skuteczne, a jego efekty długotrwałe? Pamiętajmy o tym, aby każdego dnia poświęcić trochę czasu na spacer, gimnastykę lub inną formę sportu, dzięki czemu organizm będzie dotleniony i zdrowszy. Ponadto warto zrezygnować z obcisłej i syntetycznej odzieży, która sprawia, że skóra pleców jest niedotleniona, co również powoduje namnażanie się stanów zapalnych i pojawiania nowych krostek. Co na trądzik na plecach poza powyższym sprawdzi się w trakcie leczenia? Regularny sen – warto zadbać o to, aby nie kłaść się spać zbyt późno oraz, aby przesypiać odpowiednią ilość godzin. Dobrze również unikać sytuacji, które wywołują silny stres.
Jak powstają pryszcze na plecach?
Powstawanie pryszczy na plecach (i nie tylko) związane jest z nadmierną aktywnością gruczołów łojowych, które odpowiedzialne są za wydzielanie sebum. Sebum (łój) stanowi pożywkę dla znajdujących się na naszej skórze bakterii. Jeżeli jest go pod dostatkiem, pojawiają się warunki korzystne do nadmiernego namnażania się drobnoustrojów.
Zmiany trądzikowe powstają w miejscach na skórze, w których zlokalizowanych jest najwięcej gruczołów łojowych. W przypadku pryszczy na plecach koncentrują się one w okolicy ramion, jednak mogą także występować na całych plecach. Zwiększona produkcja łoju przez gruczoły łojowe spowodowana jest m.in. tzw. burzą hormonalną, jednak może mieć także inne podłoże. Dość często nadmierna produkcja sebum wywołana jest stosowaniem przesuszających skórę kosmetyków oraz produktów do pielęgnacji, które zawierają szkodliwe dla zdrowia skóry substancje.
Powstawanie wyprysków ma także związek z blokowaniem ujścia gruczołów łojowych przez zrogowaciały naskórek. Czop rogowy powstały ze zrogowaciałego naskórka prowadzi do rozwoju nasilającego się stanu zapalnego w obrębie zatkanego mieszka włosowego. Na plecach mogą pojawiać się zarówno otwarte oraz zamknięte zaskórniki, jak i ropne krosty, a nawet wyjątkowo bolesne czyraki, których średnica może mieć kilkanaście milimetrów.
Do powstawania zmian trądzikowych przyczyniają się również nasze codzienne nawyki – dotykanie skóry brudnymi rękami, rozdrapywanie i wyciskanie krost, a także stosowanie preparatów na pryszcze, które w swoim składzie mają alkohol oraz inne substancje, które mogą podrażniać skórę.
Pryszcze na plecach - przyczyny występowania. Jak leczyć trądzik na plecach?
Pryszcze na plecach pojawiają się dokładnie z tych samych powodów, co zmiany trądzikowe na twarzy i dekolcie. Z racji lokalizacji ciężej jest się ich jednak pozbyć. Przeczytaj, jakie są przyczyny pojawienia się pryszczy na plecach, poznaj sposoby ich leczenia i dowiedz się, czy istnieją domowe sposoby na tę przypadłość.
Spis treści
Pryszcze na plecach to problem nie tylko estetyczny – są dokuczliwe, a czasem wręcz bolesne, zwłaszcza, gdy trądzik jest nasilony i zmian ropnych jest tam naprawdę dużo. Zazwyczaj najwięcej jest ich w górnej części pleców, w okolicach ramion – tam skóra jest najgrubsza i ma najwięcej gruczołów łojowych.