Przyczyny trądziku na plecach u mężczyzn
Trądzik na plecach – przyczyny, leczenie, kosmetyki na pryszcze na plecach
Trądzik na plecach to powszechny problem, który może dotyczyć osób w każdym wieku. Chociaż jest wiele przyczyn powstawania pryszczy na plecach, zwykle pojawiają się u osób obficie pocących się z powodu stresu, zmian hormonalnych lub noszenia obcisłej nieoddychającej odzieży i plecaków. Leczenie opiera się na stosowaniu preparatów o działaniu miejscowym, a w przypadku ciężkich zmian, zazwyczaj proponowane jest leczenie doustne. Skąd się bierze i jak pozbyć się trądziku na plecach? Wyjaśniamy!
Trądzik na plecach – co oznacza?
Trądzik na plecach to choroba skóry objawiająca się obecnością pryszczy, krostek i zaskórników na plecach. Zmiany skórne powstają w wyniku zablokowania porów przez nadmiar sebum i martwe komórki skóry, które w odpowiednich warunkach mogą doprowadzić do namnażania się bakterii i powstania stanu zapalnego.
Trądzik na plecach, podobnie jak trądzik na twarzy, jest częstym problemem, szczególnie u młodzieży i młodych dorosłych, ale może występować u osób w każdym wieku. Jeśli pryszcze są duże i bolesne, trądzik na plecach może powodować duży dyskomfort fizyczny.
Pryszcze na plecach u nastolatków
Trądzik jest powszechnym zjawiskiem u nastolatków, dlatego pojawianie się pryszczy na plecach u dorastających dziewcząt i chłopców nie jest niczym nadzwyczajnym. Zmiany skórne w tym wieku związane są z wahaniami hormonalnymi prowadzącymi do zwiększonej produkcji sebum.
Nastolatki mogą doświadczać różnych typów pryszczy na plecach: zaskórników, grudek, krost, a zmiany są trudniejsze do leczenia ze względu na ich lokalizację. Tymczasem istnieje wiele dostępnych metod leczenia, zarówno leków, jak i domowych sposobów na trądzik na plecach.
Krostki na plecach u kobiet
Trądzik na plecach u kobiet może występować z wielu przyczyn. Najczęściej krostki na plecach u kobiet mają związek z cyklem menstruacyjnym i pojawiają się przed okresem. Spadek estrogenów prowadzi do zwiększonej produkcji sebum, zatykania porów i powstawania krostek. Problem często dotyczy również okresu ciąży i menopauzy.
Innymi czynnikami odpowiedzialnymi za występowania trądziku na plecach u kobiet jest stres i niewłaściwa dieta.
Krosty na plecach u mężczyzn
Krosty na plecach u mężczyzn są równie powszechne. Zazwyczaj zmiany powstają w wyniku zbyt wysokiego poziomu testosteronu, który wpływa na wydzielanie sebum i może prowadzić do większej skłonności do występowania trądziku.
Objawem czego są pryszczy na plecach?
W przypadku nastolatków za pojawienie się pryszczy na plecach najczęściej odpowiada trądzik pospolity. Ta dermatoza dotyczy większości nastolatków, stając się prawdziwym utrapieniem młodzieży oraz ich rodziców. Pryszcze na twarzy i plecach obniżają samoocenę oraz bywają powodem żartów rówieśników, dlatego warto zacząć działać, zanim trądzik zacznie sprawiać poważne problemy.
Dlaczego powstają pryszcze na plecach? Przyczyną pryszczy na plecach najczęściej są:
- zmiany hormonalne,
- zwiększone wydzielanie sebum,
- stres,
- spożywanie przetworzonej żywności,
- źle dobrane kosmetyki.
Ryzyko związane z pojawieniem się wyprysków na plecach zwiększają predyspozycje genetyczne. Do chorób, które mogą być dziedziczone wraz z genami, zaliczamy nie tylko trądzik pospolity, ale także zapalenie mieszka włosowego, które częściej diagnozowane jest u młodych mężczyzn z bujnie owłosionymi plecami i klatką piersiową, stan zapalny mieszka włosowego może występować także na głowie, karku i w obrębie zarostu na twarzy.
Do innych przyczyn powstawania pryszczy na plecach, zaliczamy m.in.:
- nieprzestrzeganie zasad codziennej higieny,
- nadmierne pocenie,
- noszenie obcisłych ubrań z włókien sztucznych,
- nadużywanie alkoholu i palenie papierosów,
- spożywanie tłustych, słodkich i ostrych pokarmów.