Jak skutecznie pozbyć się pryszczy na pośladkach?

Krosty na pupie a niewłaściwa higiena

W rzeczywistości występujące pryszcze są nieestetyczne, a dodatkowo zmiany ropne mogą powodować większy ból, swędzenie i pieczenie. Osoby chorujące skarżą się, na duży dyskomfort i zaczynają z niechęcią podchodzić do aktywności fizycznej w miejscach publicznych takich jak basen czy siłownia. Często pojawia się pytanie, czy takie zmiany skórne są spowodowane niewłaściwą higieną intymną?

Nieodpowiednia higiena może, ale nie musi być przyczyną trądziku na pośladkach, ale niezależnie od przyczyny pojawienia się wysypek skórnych, ważne jest, aby odpowiednio o nie dbać. Codzienna pielęgnacja okolic intymnych i przestrzeganie zasad higieny może złagodzić objawy i znacznie przyspieszyć gojenie się powierzchni skóry. Odpowiednio dobrana bielizna na co dzień również pozwala pozbyć się krost.

Przyczyny powstawania pryszczy na pośladkach

Krostki na pośladkach pojawiają się najczęściej, gdy wrażliwa skóra wchodzi w kontakt z mikroorganizmami. Dzieje się tak, ponieważ mikroorganizmy znajdują się w zasadzie wszędzie w najbliższym otoczeniu, na przykład na bieliźnie przylegającej do części ciała, z którą skóra pośladków jest stale w bezpośrednim kontakcie. Krosty na pośladkach mogą być również efektem ubocznym stosowania niektórych leków.

Najczęstszą przyczyną powstawania trądziku na pośladkach jest zapalenie mieszków włosowych, które występuje po depilacji lub goleniu. Ten rodzaj zapalenia może wystąpić również w innych miejscach, w których zastosowano zabieg depilacji.

Powstawanie tego typu wyprysków jest spowodowane jednak nie tylko zapaleniem mieszków włosowych, ale może być również wywołane przez:

  • stany zapalne powstałe w wyniku ropnego zapalenia gruczołów apokrynowych,
  • ropne zapalenie gruczołów potowych,
  • trądzik skupiony,
  • łuszczyca odwrócona,
  • nadmierne rogowacenie okołomieszkowe,
  • stosowanie diety bogatej w nasycone kwasy tłuszczowe,
  • siedzący tryb życia zwłaszcza w długotrwałej pracy siedzącej,
  • stosowanie bielizny wykonanej ze sztucznego materiału.

Pryszcze na pośladkach a. czyraki

Gdy wokół krosty na pośladkach gromadzi się ropa, może to oznaczać, że mamy do czynienia z czyrakiem. Wtedy oprócz bolesnych krost pojawia się również gorączka. W takiej sytuacji należy udać się do lekarza POZ. Zaleci on odpowiednie leczenie.

Aby zapobiec pojawianiu się krost na pośladkach, warto zadbać o odpowiednią dietę oraz aktywność fizyczną. Dieta odgrywa olbrzymią rolę: im mniej przetworzonych produktów jemy, tym w lepszej kondycji są zarówno nasza skóra, jak i organizm. Warto więc przyjrzeć się swojemu jadłospisowi, wyeliminować z niego słodycze, fast-foody, cukry proste i węglowodany.

Warto również dbać o codzienną dawkę ruchu: spacerować, jeździć na rowerze, pływać. Do powstawania pryszczy na pośladkach przyczynia się siedzący tryb życia.

Informacje zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane na indywidualnej wizycie lekarskiej z lekarzem specjalistą. Udostępnij Skomentuj

Krosty na pośladkach u dziecka

Czerwone krosty na pośladkach i udach u dziecka to najczęściej zwykłe potówki, tudzież skórne wypryski pojawiające się w przebiegu pieluszkowego zapalenia skóry. W obu przypadkach głównym powodem ich powstawania jest przegrzanie i przepocenie ciała w miejscu szczelnie zakrytym pieluchą.

Dodatkowym czynnikiem może być toksyczne, drażniące działanie amoniaku oraz innych substancji zawartych w moczu.

Negatywny wpływ mają też bakterie bytujące w kale. Rzadziej zdarza się, by krostki na pupie dziecka były świadectwem alergii - tego typu objawy zazwyczaj lokują się na buzi, ramionach, plecach, klatce piersiowej i kończynach górnych.

Krosty na pośladkach u dziecka nie są groźne, ale mogą powodować u malucha znaczny dyskomfort, zwiększając tym samym jego płaczliwość.

Pryszcze podskórne mogą pojawić się w różnych miejscach na twarzy pryszcze podskórne na brodzie, skroniach, policzkach i żuchwie oraz częściach ciała, czasami bardzo nietypowych podskórne pryszcze pod pachami.

Czytaj dalej...

Warto jednak pamiętać, że samodzielna diagnoza na podstawie zdjęć nie zastąpi wizyty u dermatologa, który może zalecić odpowiednie leczenie, takie jak maść na krosty na pupie lub inne specyfiki dostosowane do konkretnej diagnozy.

Czytaj dalej...

Jeśli nakładasz je w taki sposób, że włosy z kosmetykiem opadają swobodnie na plecy i ramiona, substancje drażniące czy uczulające mogą wywoływać zmiany w miejscu kontaktu, czyli na ramionach i plecach,.

Czytaj dalej...

Jeśli trądzik jest nasilony, zazwyczaj zalecane są te same doustne leki na trądzik, jakie przepisywane są w przypadku trądziku pospolitego antybiotyki takie jak tetracyklina, doksycyklina czy erytromycyna, a także, trudniejsze do nakładania, antybiotyki do stosowania miejscowego.

Czytaj dalej...

Suplement diety Prostoxalen zwalcza wszystkie najczęściej występujące dolegliwości związane z łagodnym przerostem prostaty, a także wiele innych objawów chorobowych układu moczowo-płciowego, które pojawiają się u mężczyzn w średnim i podeszłym wieku.

Czytaj dalej...