Jak pozbyć się pryszczy na ramionach?
Pryszcze na plecach – leczenie
W przypadku występowania intensywnych zmian skórnych konieczna jest wizyta u lekarza dermatologa. Należy się do niego udać także, gdy stosowanie odpowiednich kosmetyków oraz dostępnych bez recepty preparatów nie przynosi poprawy. Pryszcze na plecach leczymy zwykle miejscowo, a w przypadku braku skuteczności terapii sięgamy po leczenie ogólnoustrojowe. Dermatolodzy najczęściej zalecają stosowanie maści, kremów lub płynów do użytku zewnętrznego. Gdy te nie przynoszą pożądanych efektów, stosuje się antybiotyki lub retinoidy. W przypadku kobiet skuteczna można okazać się doustna antykoncepcja, lecz decyzję o jej włączeniu warto podjąć w porozumieniu z ginekologiem. Leczenie trwa zwykle długi okres czasu, dlatego nie należy zniechęcać się w przypadku braku natychmiastowych efektów [1, 2].
W przypadku często powracającego problemu pryszczy na plecach należy szczególną uwagę zwrócić na odzież – powinna być przewiewna i wykonana z dobrej jakości naturalnych materiałów.
Zmian trądzikowych nie powinno się opalać, ponieważ grozi to pogorszeniem stanu skóry. Bezwzględnie zakazane jest wyciskanie pryszczy, które powoduje rozsiew bakterii na większą powierzchnię skóry. Całkowite wyleczenie trądziku jest możliwe pod warunkiem utrzymywania prawidłowej higieny i włączenia odpowiedniej terapii [1].
Skąd się biorą pelikany na ramionach
Problem z wiotkością ramion występuje najczęściej u starszych kobiet, rzadziej u mężczyzn, gdyż mają oni mniej tkanki tłuszczowej, a więcej mięśniowej, a dodatkowo ich powięzi (kluczowe przy „pelikanach”, o czym za chwilę) są mocniejsze i nie ulegają zbyt łatwo degradacji.
Obwisłe ramiona zdarzają się też czasem u osób młodszych, co jest związane z gwałtownymi wahaniami wagi.
Gdyby na tzw. pelikany na ramionach składała się tylko obwisła skóra, problem ten dałby się opanować. Niestety oprócz wiotkiej skóry występuje też drugi komponent: galaretowata tkanka tłuszczowa. Czasami mamy tylko wiotką skórę, czasem tylko „galaretkę”, a czasem obydwa te komponenty.
Najważniejszym jednak komponentem jest ten, o którym nikt nie mówi – powięzi.
Pryszcze na plecach – kto jest najbardziej narażony?
Opisywane zmiany dotykają najczęściej młodzież. Zdecydowana większość nastolatków zmaga się z problemem zmian skórnych w mniejszym lub większym stopniu. Zmiany dotyczą nie tylko pleców – mogą być zlokalizowane w wielu miejscach ciała (głównie na twarzy i klatce piersiowej). Zwykle pojawiają się tam, gdzie najwięcej jest gruczołów łojowych. Nieco rzadziej mamy do czynienia z występowaniem zmian skórnych w innym wieku. W grupie osób od 35. do 44. roku życia mówimy tutaj o 8% populacji, natomiast w przypadku noworodków zmiany mogą dotykać co piąte urodzone dziecko [1, 2].
By zmniejszyć ryzyko powstawania wykwitów, należy skupić się na higienie. Dokładne i częste mycie stref dotkniętych zmianami jest konieczne, by stale zwalczać drobnoustroje gromadzące się w tych miejscach. Odpowiednia higiena jest szczególnie istotna w okresie letnim, gdy skóra wystawiona jest na działanie wysokich temperatur, co sprzyja intensywnemu poceniu się. Dodatkowo należy zadbać o prawidłowo zbilansowaną dietę. Pomocne będą także preparaty dostępne w aptece, takie jak witaminy z grupy B o działaniu przeciwłojotokowym. Warto także zadbać o prawidłowy poziom witamin C, A, E. Pomocny może okazać się także cynk, który pomaga utrzymać prawidłową kondycję skóry. Alternatywnie można zaopatrzyć się w preparaty złożone zawierające najczęściej witaminy oraz wyciągi roślinne o działaniu antyseptycznym, antyoksydacyjnym i oczyszczającym. W aptece znajdziemy również szeroki wybór kosmetyków przeciwtrądzikowych. Działają one nawilżająco, łagodząco i przeciwbakteryjnie, a jednocześnie regulują wydzielanie sebum. Warto rozważyć także kąpiele ziołowe, do których można użyć np.:
- fiołka trójbarwnego,
- lipy,
- rumianku,
- szałwii [2].
Krępujący trądzik na dekolcie?
Z trądzikiem nie jest tak łatwo, jeśli pryszcz wyskoczył Ci nagle, a Ty następnego dnia masz zamiar włożyć zwiewną sukienkę z dekoltem, to po prostu zatuszuj go!
Gdy pryszcz na dekolcie jest czerwony, to pierwszym krokiem będzie nałożenie zielonego korektora, który unicestwi czerwony pigment.
Następnie nałóż korektor w kolorze skóry i nieco przypudruj to miejsce! Powinno wyglądać ok!
Mam nadzieję, że mój sposób na trądzik na dekolcie pozwoli Ci nosić bluzki z dekoltem tak głębokim jaki tylko sobie zapragniesz!
Wybrane specjalnie dla Ciebie:
- Maseczka z ziemniaka surowego na trądzik, włosy i zmarszczki!
- Domowe maseczki na trądzik – poznaj ten [PRZEPIS]!
- Maseczka z ogórka na cerę trądzikową, suchą, skłonną do podrażnień i na przebarwienia
- Maseczka z aspiryny na zmarszczki i trądzik – [PRZEPIS]
- Wszystko o trądziku kosmetycznym [POZNAJ] te sekrety!
- Zioła wspierające walkę z trądzikiem [LISTA]
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.
18 KOMENTARZE
dlaczego powstają mi wypryski na dekolcie po opalaniu? w normalnych okolicznościach nic się nie dzieje a gdy zaczynam się opalać to robi mi się masakra… czy to może jakieś uczulenie na słońce?
Dziewczyny, jesli macie wypryski na dekolcie i szyi to zastosujcie maść cynkową, mi pomaga! Nie ma co załamywać rąk bo to w niczym nie pomoże. Smarujcie miejsca gdzie pojawiły sie wypryski a wszystko będzie dobrze, należy jednak uzbroić się w cierpliwość…
Dzięki za artykuł, teraz już wiem jak się pozbyć krostki na dekolcie!U mnie jest jeszcze gorzej, nękają mnie krostki na dekolcie plecach i ramionach :///// mam dopiero 19 lat i być może jest to związane z okresem dojrzewania (taką mam nadzieję) wydaje mi się że krostki i wypryski miną bezpowrotnie gdy “nabiorę” trochę lat… czy może już teraz wybrać się do dermatologa?
Przyczyny powstawania pryszczy (trądziku)
Choć pryszcze kojarzą się z okresem dojrzewania, nie dotyczą tylko nastolatków. Niezależnie od wieku i rodzaju cery, pryszcze mogą pojawić się na całym ciele. Najczęstszą ich przyczyną jest wzmożona produkcja łoju przez gruczoły łojowe rozmieszczone w okolicy czoła, nosa, brody, a także górnej połowy pleców. Trądzik występuje częściej u płci męskiej, zdaniem dermatologów wynika to z silnej produkcji androgenów, które pobudzają gruczoły. Istotną rolę w tworzeniu się pryszczy odgrywa higiena. Warstwa łoju wraz ze złuszczonym naskórkiem i ciężkim makijażem stanowi idealny grunt do rozwoju bakterii. Poza tym taka mieszanka blokuje pory skóry, doprowadzając do rozwoju zaskórników i stanu zapalnego.
Lekarze podkreślają także wpływ rogowacenia przewodów gruczołów łojowych oraz dziedziczenia genetycznego w rozwoju i tendencjach do powstawania pryszczy. Prawdopodobieństwo wystąpienia ropnych wykwitów jest większe, jeśli dotknięci byli nimi też członkowie rodziny. Ponadto na pryszcze narażone są osoby żyjące w stresie, który ma bardzo duży wpływ na gospodarkę hormonalną.