Pryszcze na szyi a tarczyca - Wpływ układu tarczycy na stan skóry

Krosty na szyi na linii żuchwy

Trądzik pospolity lokalizuje się głównie w tzw. strefie T twarzy, obejmującej czoło, nos i brodę. Ponadto przybiera postać zaskórnikową, grudkową lub krostkową.

Te trzy wymienione postaci trądziku atakują przede wszystkim młodzież, dlatego zalicza się je do tzw. trądziku młodzieńczego.

Natomiast pryszcze na żuchwie są typową oznaką trądziku dorosłych, nazywanego także późnym. Ten rodzaj dermatozy atakuje głównie kobiety po 25. roku życia, które wcześniej chorowały na trądzik młodzieńczy, aczkolwiek zdarza się u pań, które wcześniej nie miały problemów skórnych (Szczurek, Kamińska-Winciorek, Śpiewak)

Trądzik późny ma podobny przebieg do młodzieńczego, to znaczy charakteryzuje się występowaniem zaskórników, krost lub grudek, jednakże w innym miejscu twarzy - na linii żuchwy. Trądzik na żuchwie ma jednak tendencję do zostawiania po sobie blizn.

Czym jest trądzik na szyi?

Trądzik na szyi jest przypadłością charakteryzującą się występowaniem twardych krost na szyi i pryszczy na karku. Dolegliwość dotyczy najczęściej osób dorosłych, szczególnie kobiet po 25. roku życia. Bardzo często jest objawem tzw. trądziku późnego. Powstawanie krost na szyi przebiega podobnie, jak na innych częściach ciała, takich jak twarz, plecy czy klatka piersiowa, ale ze względu na umiejscowienie zmiany mogą wymagać specyficznego podejścia do leczenia.

Pryszcze na szyi u młodzieży

Trądzik na szyi u nastolatków ma podłoże hormonalne. Za ich powstawanie odpowiada przede wszystkim testosteron, który prowadzi do zwiększonej produkcji sebum przez gruczoły łojowe, co może powodować zablokowanie porów i prowadzić do powstania pryszczy i wyprysków. U młodzieży trądzik na szyi raczej nie występuje samoistnie. Zmiany skórne w tym rejonie wynikają najczęściej z rozległego i zaawansowanego trądziku na twarzy.

Krosty na szyi u dorosłych

Trądzik na szyi u dorosłych może być spowodowany wieloma czynnikami. U niektórych osób problem ten może się utrzymywać od młodości, inni mogą zacząć doświadczać symptomów trądziku na szyi po 25. roku życia. Problem dotyczy szczególnie kobiet. Częstość występowania trądziku późnego (który może objawiać się występowaniem wyprysków na szyi) wynosi u nich ok. 54 % (dla porównania u mężczyzn 40%). Zmiany trądzikowe na szyi u dorosłych mogą pojawiać się w przebiegu chorób przewlekłych, takich jak np. choroby tarczycy lub cukrzyca typu II.

Skąd się biorą pryszcze na szyi?

Pryszcze na szyi to często nie tylko kwestia estetyczna. Krosty ropne oraz twarde czerwone grudki bywają bolesne, a skóra staje się obrzęknięta i tkliwa, co wywołuje dyskomfort . Tego rodzaju zmiany pojawiają się zarówno u młodzieży w wieku dojrzewania, jak i u dorosłych po 25. roku życia. Większą częstość występowania trądziku późnego obserwuje się u kobiet. Zanim na dobre zaczniesz walkę z niedoskonałościami lub leczenie trądziku pod okiem dermatologa, dowiedz się, jakie są najczęstsze przyczyny powstawania pryszczy w okolicach szyi i dekoltu.

Czynnikiem, który bezpośrednio wpływa na pojawienie się niedoskonałości na szyi, jest nadmiar sebum, produkowany przez gruczoły łojowe w skórze. To właśnie przez to dochodzi do zablokowania gruczołów łojowych, zatykania porów. Czego efektem są zaskórniki i ropne pryszcze . Bardzo duży wpływ ma tu też flora bakteryjna skóry. Zbyt intensywna praca gruczołów łojowych spowodowana jest najczęściej zaburzeniami hormonalnymi, jak nadmiar androgenów czy choroby tarczycy. Trądzik pospolity może pojawić się także u osób, które zażywają niektóre leki hormonalne. W takiej sytuacji warto udać się do lekarza i wykonać badania laboratoryjne, aby oznaczyć poziom poszczególnych hormonów w organizmie.

Warto wiedzieć, że nie tylko hormony mają wpływ na powstawanie krost na szyi. Trądzik w tym miejscu może również pojawić się w wyniku nieprawidłowej higieny. Zbyt rzadkie i niedokładne mycie szyi oraz dekoltu, szczególnie jeśli każdego dnia nakładasz na nie krem lub podkład, może skutkować wystąpieniem niedoskonałości. Skóra szyi poci się i łatwo ulega zanieczyszczeniom. Ponadto jest narażona na kontakt z bakteriami, bytującymi na brudnej odzieży, czy nieczyszczonej biżuterii.

Nawet jeśli dbasz o skórę szyi, regularnie ją oczyszczasz i stosujesz kosmetyki, trądzik również może się pojawić. Pryszcze ropne mogą powstawać w wyniku nieprawidłowej pielęgnacji lub reakcji alergicznej. Niewłaściwa troska o skórę, np. zbyt mocne przesuszanie czy stosowanie dużej ilości emolientów, może niweczyć Twoje wysiłki, pogłębiając stan zapalny.

Pryszcze podskórne mogą pojawić się w różnych miejscach na twarzy pryszcze podskórne na brodzie, skroniach, policzkach i żuchwie oraz częściach ciała, czasami bardzo nietypowych podskórne pryszcze pod pachami.

Czytaj dalej...

Zmiany trądzikowe na plecach zazwyczaj pojawiają się u tych osób, które walczą z trądzikiem pospolitym w ich przypadku za pojawianie się wyprysków i krost odpowiadają hormony i wywołana ich działaniem nadmierna aktywność gruczołów łojowych.

Czytaj dalej...

Aby poprawić stan skóry i zmniejszyć ryzyko powstawania nowych wyprysków należy nosić lekkie, przewiewne ubrania, wykonane z naturalnych tkanin, które zapewnią odpowiedni przewiew i warunki do gojenia.

Czytaj dalej...

Jeśli trądzik jest nasilony, zazwyczaj zalecane są te same doustne leki na trądzik, jakie przepisywane są w przypadku trądziku pospolitego antybiotyki takie jak tetracyklina, doksycyklina czy erytromycyna, a także, trudniejsze do nakładania, antybiotyki do stosowania miejscowego.

Czytaj dalej...