Pryszcze na szyi a tarczyca - Wpływ układu tarczycy na stan skóry

Trądzik niemowlęcy na szyi

Trądzik na szyi może występować również u noworodków i niemowląt. Ma wówczas postać drobnych krostek z białą lub żółtą końcówką. Zwykle obejmuje też twarz, a czasem nawet plecy i klatkę piersiową. Za jego przyczynę uznaje się krążące we krwi niemowlęcia hormony matki, które dostawały się do jego organizmu w czasie ciąży. Zazwyczaj znika samoistnie po upływie kilku tygodni i wymaga jedynie wdrożenia odpowiedniej pielęgnacji, np. przemywania skóry przegotowaną wodą i nawilżania emolientami. Stosowanie innych środków powinno być skonsultowane z lekarzem.

Trądzik na szyi ma zwykle postać twardych grudek, krostek wypełnionych ropą i podskórnych pryszczy. W zaawansowanej postaci mogą też pojawiać się bolesne ropne torbiele, a choroba przekształca się w trądzik ropowiczy, obejmujący często kark. Rzadko kiedy trądzik objawia się wyłącznie krostami na szyi. Zmiany trądzikowe, szczególnie w trądziku późnym, lokalizują się też na brodzie i linii żuchwy, nieraz tworząc mocno nasilone skupiska.

Jeśli wykwity skórne są objęte stanem zapalnym, głębokie i wypełnione ropą, skutkiem trądziku na szyi mogą być potrądzikowe blizny i przebarwienia. Do ich powstania przyczynia się rozdrapywanie i wyciskanie zmian.

Zobacz także: Trądzik na brodzie – przyczyny, leczenie, domowe sposoby

Wysypka na szyi – co może oznaczać?

Wysypka na szyi, a także wszelkie inne zmiany w tym obszarze ciała, w tym krosty na szyi, mogą stanowić zarówno objaw alergii, jak i chorób ogólnoustrojowych. Wysypka to przy tym zmiany skórne, które przyjmują formę jedno- i wielopostaciową. W niektórych przypadkach obejmują również dekolt i ramiona. Niektórzy chorzy odczuwają silny świąd, wypryski mogą być też bolesne, natomiast u innych problem ogranicza się przede wszystkim do dyskomfortu estetycznego.

Jeżeli wykwity skórne utrzymują się przez dłuższy czas, a żaden z domowych sposobów nie doprowadza do złagodzenia objawów, należy udać się do lekarza dermatologa. W niektórych przypadkach konieczna będzie też konsultacja z alergologiem, hepatologiem lub reumatologiem.

Te choroby widać na skórze. Wypryski czy bladość mogą świadczyć o złym stanie zdrowia

Obserwujesz u siebie bladą cerę, wysypkę lub trądzik? To mogą być nie tylko defekty kosmetyczne, ale też oznaki wielu chorób. W ich przypadku nie wystarczy używanie dobrych kremów czy zabiegi…

Krosty na szyi na linii żuchwy

Trądzik pospolity lokalizuje się głównie w tzw. strefie T twarzy, obejmującej czoło, nos i brodę. Ponadto przybiera postać zaskórnikową, grudkową lub krostkową.

Te trzy wymienione postaci trądziku atakują przede wszystkim młodzież, dlatego zalicza się je do tzw. trądziku młodzieńczego.

Natomiast pryszcze na żuchwie są typową oznaką trądziku dorosłych, nazywanego także późnym. Ten rodzaj dermatozy atakuje głównie kobiety po 25. roku życia, które wcześniej chorowały na trądzik młodzieńczy, aczkolwiek zdarza się u pań, które wcześniej nie miały problemów skórnych (Szczurek, Kamińska-Winciorek, Śpiewak)

Trądzik późny ma podobny przebieg do młodzieńczego, to znaczy charakteryzuje się występowaniem zaskórników, krost lub grudek, jednakże w innym miejscu twarzy - na linii żuchwy. Trądzik na żuchwie ma jednak tendencję do zostawiania po sobie blizn.

Krosty na szyi - przyczyny i leczenie. Co oznaczają i jak się ich pozbyć?

Krosty na szyi oraz karku stanowią częsty objaw trądziku. Wbrew powszechnemu przekonaniu, nie musi on być zlokalizowany wyłącznie na twarzy. Co jeszcze mogą oznaczać takie wypryski? Sprawdź, jakie są inne przyczyny zmian na szyi, a także jak można je wyleczyć.

  • Krosty na szyi spowodowane mogą być trądzikiem, który jest jedną z najczęściej występujących chorób skóry. Kogo dotyczy?
  • Krosty na szyi mogą mieć różne przyczyny, np. zmiany hormonalne. Co jeszcze?
  • Ze względu na rodzaj wyprysków oraz ich lokalizację stosuje się zróżnicowane leczenie. Na czym ono polega?

Czerwone krostki, guzki i obrzęki na szyi mogą być objawem alergii

Wysypka na szyi często stanowi wynik reakcji alergicznej organizmu. Dla alergii kontaktowej charakterystyczne jest występowanie zmian skórnych takich jak:

  • czerwone krostki,
  • podskórne grudki,
  • bąble,
  • pręgi,
  • obrzęki.

Zmiany te mogą wywoływać silne swędzenie. Pojawienie się wyprysku kontaktowego jest wynikiem stymulacji limfocytów T, do czego dochodzi w następstwie kontaktu z alergenem, na który organizm wcześniej wytworzył wrażliwość. Reakcję alergiczną mogą wywołać m.in. składniki kosmetyków czy chemii gospodarczej, np. środków piorących czy przeznaczonych do płukania odzieży, które pozostają na ubraniach mających bezpośredni kontakt ze skórą.

W przypadku podejrzenia alergii kontaktowej należy jak najszybciej przerwać kontakt z czynnikiem uczulającym. Konieczna będzie obserwacja objawów skórnych i konsultacja dermatologiczna. W cięższych postaciach wysypki zarówno na szyi, jak i w innych miejscach ciała, lekarz może skierować chorego do alergologa celem poszerzenia diagnostyki i wdrożenia leczenia odczulającego.

Jak leczyć pokrzywkę? Objawy i przyczyny powstawania wysypki

Pokrzywka to rodzaj zmian skórnych o różnym podłożu i podobnych objawach. Najczęściej diagnozowaną postacią jest pokrzywka idiopatyczna, czyli o nieokreślonym pochodzeniu. Wysypka może być też…

Może również poprosić nas o wykonanie dodatkowych badań, ponieważ jak zostało już wspomniane, różne choroby oraz dolegliwości, z jakimi zmaga się nasz organizm, mogą prowadzić do powstawania niedoskonałości na twarzy.

Czytaj dalej...

Warto jednak pamiętać, że samodzielna diagnoza na podstawie zdjęć nie zastąpi wizyty u dermatologa, który może zalecić odpowiednie leczenie, takie jak maść na krosty na pupie lub inne specyfiki dostosowane do konkretnej diagnozy.

Czytaj dalej...

Jeśli nakładasz je w taki sposób, że włosy z kosmetykiem opadają swobodnie na plecy i ramiona, substancje drażniące czy uczulające mogą wywoływać zmiany w miejscu kontaktu, czyli na ramionach i plecach,.

Czytaj dalej...

Jeśli trądzik jest nasilony, zazwyczaj zalecane są te same doustne leki na trądzik, jakie przepisywane są w przypadku trądziku pospolitego antybiotyki takie jak tetracyklina, doksycyklina czy erytromycyna, a także, trudniejsze do nakładania, antybiotyki do stosowania miejscowego.

Czytaj dalej...