Pryszcze na twarzy u mężczyzn - przyczyny i sposoby leczenia
Dieta na trądzik kluczem do zdrowej i promiennej skóry
Marzysz o pięknej skórze, która tryska zdrowiem? Właściwa dieta na trądzik może być kluczem do osiągnięcia tego celu. Niezależnie od tego, czy Twoim problemem jest trądzik młodzieńczy, czy trądzik wieku dorosłego, pamiętaj, jak istotne jest odpowiednie nawodnienie organizmu. Postaw na pełnowartościowe posiłki, bogate w świeże owoce i warzywa, które dostarczą Twojej skórze niezbędnych witamin, minerałów i antyoksydantów.
Wybieraj zdrowe tłuszcze, takie jak te znajdujące się w rybach morskich, orzechach i nasionach, aby wspomóc naturalną ochronę skóry. Unikaj przetworzonej żywności i produktów bogatych w cukier, które mogą wpływać negatywnie na stan Twojej skóry. Przełam stare nawyki i włącz do swojej codzienności powyższe składniki, a przekonasz się, jak zbawienny wpływ wywierają na skórę.
Trądzik u dorosłych mężczyzn – przyczyny
Czasem nawet doświadczony dermatolog może mieć drobne trudności z określeniem, jakie jest podłoże trądziku u dorosłego mężczyzny. Konieczne jest tutaj wykonanie kompleksowych badań i przeprowadzenie szczegółowego wywiadu. Nie da się jednak ukryć, że istnieje kilka czynników, które szczególnie przyczyniają się do powstawania trądziku i są zazwyczaj głównymi winowajcami.
Pierwsze z nich to uwarunkowanie genetyczne. Trądzik, podobnie jak wiele innych chorób, może być dziedziczny. Dlatego w pierwszej kolejności, nawet jeszcze przed wizytą u lekarza, powinniśmy spróbować się dowiedzieć, czy w naszej najbliższej rodzinie występowały podobne przypadki. Niestety podłoże genetyczne to bardzo silny czynnik, którego czasem nie da się obejść. Biologiczne predyspozycje do trądziku mogą dominować nad zastosowaną profilaktyką. Jednocześnie jeśli okaże się, że nasi rodzice bądź dziadkowie przechodzili to samo, być może szybciej uda się zastosować skuteczne leczenie.
Drugim podejrzeniem są zaburzenia hormonalne – dlatego po skonsultowaniu się z lekarzem z pewnością zostaniemy skierowani na badanie hormonalne. W tym przypadku mowa o zawyżonej ilości androgenów, czyli hormonów płciowych produkowanych przez nadnercza. Za duży poziom testosteronu, DHEA i DHT zaburza pracę mieszków włosowych, przez co sebum jest coraz więcej. To zaś idealne warunki do rozwoju trądziku. Jednym z sygnałów świadczących o tym, że to właśnie hormony są odpowiedzialne za zmiany skórne, może być wypadanie włosów. Wszystko dlatego, że zwiększona ilość testosteronu może przyczynić się do łysienia.
Czasem zdarza się również, że krosty i grudki powstają na skutek uszkodzeń skóry – mowa tu o zarówno o podrażnieniach powstałych podczas golenia zarostu, jak i otarciach pochodzących z niedopasowanych ubrań wykonanych z syntetycznych materiałów. Mówimy wówczas o trądziku mechanicznym. Dodajmy także, że golenie, jeśli korzystamy z niesprawdzonych narzędzi bądź też nie dbamy o to, by były czyste, prowadzi do roznoszenia wielu bakterii.
Jednym z podstawowych elementów zapobiegających trądzikowi jest zastosowanie odpowiedniej pielęgnacji oraz zachowywanie zasad higieny. Niestety stosowanie kiepskiej jakości kosmetyków może stać się głównym powodem, dla którego pojawiają się bolesne, ropne zmiany na skórze. Duży udział mają w tym produkty na bazie alkoholu, substancji sztucznych lub składników nieznanego pochodzenia. Alkohol nadmiernie wysusza skórę, dlatego ta stara się bronić i produkuje więcej sebum, żeby zapewnić sobie nawilżenie.
Dodatkowo warto zwrócić uwagę na fakt, że mężczyźni rzadziej niż kobiety sięgają po kosmetyki do pielęgnacji, nie szukają też porady u dermatologów. Dlatego istnieje duże prawdopodobieństwo, że trądzik u dorosłego mężczyzny został wywołany nie tyle niewłaściwą pielęgnacją, co wręcz jej brakiem.
Niacynamid - podsumowanie
Powyższy artykuł przedstawia, jak szerokie zastosowanie posiada niacynamid. To substancja, która znajduje swoje zastosowanie w kosmetykach o działaniu przeciwzmarszczkowym, regenerującym, normalizującym czy nawilżającym. Poniżej znajdują się najważniejsze informacje podsumowujące to, jakiej skórze niacynamid jest niezbędny w pielęgnacji. Są to:
- skóra sucha i odwodniona,
- posiadająca przebarwienia wynikające z ekspozycji na słońce,
- wrażliwa, podatna na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych (także atopowa)
- skóra posiadająca wyraźne objawy fotostarzenia
- skóra ze skłonnością do trądziku, z rozszerzonymi porami, zaskórnikami, zmianami łojotokowymi, bliznami i przebarwieniami potrądzikowymi
- skóra pozbawiona blasku i witalności, zmęczona, poszarzała
- z wyraźnymi oznakami starzenia jak zmarszczki
- narażona na działanie wolnych rodników
- skóra poddawana zabiegom medycyny estetycznej (nie uszkodzona)
Leczenie trądziku – poznaj domowe metody na trądzik
Natura daje nam ogrom możliwości na każdej życiowej płaszczyźnie, również podczas walki ze zmianami trądzikowymi. Wiele zmian trądzikowych można zredukować, sięgając po bezpieczne metody, które oferuje nam bogactwo przyrody. Poznaj domowe metody na trądzik, które mogą wspomóc leczenie trądziku :
- żel aloesowy – posiada właściwości przeciwzapalne, łagodzące i nawilżające,
- olejki eteryczne – takie jak olejek z drzewa herbacianego, lawendowy czy rozmarynowy, mają właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne,
- kwas salicylowy – jego źródłem jest kora wierzby. Ma właściwości złuszczające i przeciwzapalne,
- olej z nasion konopi – dzięki zawartości kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6, może pomóc w łagodzeniu podrażnień, redukcji stanów zapalnych i nawilżeniu skóry trądzikowej,
- miód – wykazuje działanie antybakteryjne i przeciwzapalne. Pamiętaj, aby na zmiany skórne stosować tylko cienką warstwę,
- czarna herbata – zawiera taniny, które działają przeciwzapalnie i antybakteryjnie.
Pamiętaj, że każda skóra jest inna, więc może również w różny sposób reagować na naturalne substancje. Zanim sięgniesz po nowe kosmetyki i produkty naturalne, przeprowadź test na niewielkiej partii skóry.