Pryszcze w ciąży - Jak sobie radzić?

Trądzik w ciąży – powody niedoskonałości

Często mówi się, że ciąża to czas, kiedy kobieta promienieje naturalnym blaskiem. W rzeczywistości nie każda przyszła mama czuje się dobrze w swoim zmieniającym się ciele. Wahania hormonów, które są typowe dla tego okresu, mogą przynieść ze sobą niechciane niespodzianki w postaci wyprysków na skórze. Zrozumienie, skąd bierze się trądzik w ciąży jest kluczowe do znalezienia skutecznych sposobów radzenia sobie z tym problemem.

Pierwszym i najważniejszym powodem występowania trądziku w ciąży są zmiany hormonalne. Zwłaszcza w pierwszym trymestrze poziom androgenów w organizmie kobiety znacznie wzrasta. Androgeny to męskie hormony płciowe, które w mniejszych ilościach są obecne również u kobiet. Wzrost ich poziomu prowadzi do zwiększenia produkcji sebum. Pod tą nazwą kryje się naturalny tłuszcz, który tworzy na skórze warstwę ochronną. Nadmiar sebum może jednak zatykać pory, co prowadzi do powstawania zaskórników i bolesnych stanów zapalnych.

Na stan skóry ma wpływ również progesteron – kolejny hormon, którego poziom rośnie podczas ciąży. Wykazuje on relaksujące działanie na mięśnie gładkie, co jest korzystne dla macicy, ale zła wiadomość jest taka, że jego działanie obejmuje także skórę na twarzy. W efekcie skóra staje się bardziej podatna na rozciąganie i mikrourazy, które mogą przyczyniać się do powstawania trądziku.

Nie sposób pominąć rolę czynników psychologicznych. Ciąża jest okresem bardzo intensywnych emocji, zarówno tych pozytywnych, jak i negatywnych. Stres, nieodłączny towarzysz przyszłych mam, może mieć negatywny wpływ na kondycję cery. Hormon stresu, czyli kortyzol, także wzmaga produkcje sebum. Podwyższony poziom kortyzolu skutkuje zaostrzeniem stanów zapalnych i spotęgowaniem objawów trądziku.

Wraz z zajściem w ciąże, zmienia się niemal wszystko. Spodziewające się dziecka kobiety nierzadko modyfikują swoje nawyki żywieniowe, aby dostarczać organizmowi jak najwięcej witamin i minerałów. Takie drastyczne zmiany mogą odbić się na kondycji cery, zwłaszcza na samym początku transformacji jadłospisu. Analogicznie sytuacja może wyglądać w przypadku kosmetyków. Niektóre z produktów przeznaczonych dla przyszłych mam mogą zawierać składniki komedogenne, czyli takie, które zatykają pory. Ważne jest, aby dokładnie czytać etykiety i wybierać produkty bezpieczne oraz niekomedogenne.

Kosmetyki na trądzik w ciąży

Domowe sposoby na trądzik w ciąży nie są jedynym rozwiązaniem na pozbycie się niedoskonałości. Na rynku znajdziesz całą masę produktów, które z powodzeniem mogą stosować przyszłe mamy.

Podstawą pielęgnacji powinno być delikatne, ale dokładne oczyszczanie twarzy. W kosmetyczce ciężarnej kobiety nie powinno zabraknąć łagodnego żelu do mycia twarzy marki Floslek. Preparat usuwa wszelkie zanieczyszczenia, działa kojąco, zmiękcza naskórek oraz zachowuje naturalne pH skóry.

Równie dobrym wyborem do codziennego mycia jest pianka z probiotykami od Bandi. Jej lekka formuła usuwa nadmiar sebum oraz resztki makijażu, nawilża oraz przyjemnie odświeża skórę.

Po oczyszczaniu czas na zaaplikowanie kierunkowego serum. Sekretem promiennego naskórka jest witamina C. Jej regularne stosowanie wyrównuje koloryt cery, rozświetla oraz niweluje plamy pigmentacyjne. Stabilną, aktywną biologicznie formę witaminy C zawiera koncentrat Bandi. Ten sam składnik aktywny znajdziesz także w multikorygującym serum do twarzy Egzosomy marki Mokosh.

Przyszłe mamy mogą bez obaw sięgnąć również po kosmetyki z dodatkiem śluzu ślimaka. Substancja o właściwościach antybakteryjnych przyspiesza naturalny proces regeneracji naskórka, intensywnie nawilża oraz koi ewentualne stany zapalne.

W kryzysowych sytuacjach, gdy skóra jest wyjątkowo przesuszona i zmęczona, na ratunek przychodzi ekspresowa maska z probiotykami od Korres. Grecki kosmetyk już po 15 minutach przywraca cerze komfort i blask.

W ciągu dnia błyskawiczne odświeżenie zapewni lekka mgiełka Fitomed, która w swoim składzie zawiera hydrolat oczarowy Ecocert, pantenol, alantoinę oraz olejek „neroli”

Nie wszystkie składniki aktywne mogą być stosowane przez kobiety w trakcie ciąży. W okresie stanu błogosławionego i karmienia piersią lepiej odstawić retinoidy, takie jak retinol i tretinoina, które znajdują się w produktach przeciwstarzeniowych i przeciwtrądzikowych. Należy także uważać na wysokie stężenia kwasu salicylowego, który jest popularny w leczeniu zmian skórnych. Chociaż stosowanie go w niskich dawkach, takich jak w płynach do mycia twarzy, może być bezpieczne, jego większe ilości mogą być ryzykowne.

Trądzik w ciąży – przyczyny powstawania i bezpieczne metody leczenia

Za trądzik w ciąży najczęściej odpowiedzialne są hormony. Jak go skutecznie i bezpiecznie leczyć?

Kiedy byłam w ciąży (już w I trymestrze) doświadczyłam czym jest trądzik i jak skutecznie potrafi zepsuć nastrój ciężarnej kobiecie. Wydawałoby się to dziwne, JA, dermatolog a jednak trądzik spędzał mi sen z oczu. Problem polegał jednak na tym, że ja trądzik miałam nie na twarzy (no może minimalny) ale na całych plecach. O zgrozo! Jak tu posmarować samodzielnie, po pierwsze taki duży obszar ciała a po drugie coś do czego nie sięgam? (miałam wrażenie, że wraz z powiększającym się brzuchem skracają mi się kończyny górne 🙂 ). Jeśli ktoś mnie obserwuje to wie, że byłam samo(dzielną) matką i tu wyprzedzam Wasze pytania dlaczego nie mogłam poprosić partnera o pomoc w pielęgnacji skóry pleców (ale nie o tym miałam tu napisać).

Tuż po zakończeniu karmienia a nawet już w trakcie trwającej laktacji, trądzik całkowicie ustąpił. Często trafiając do lekarza czy kosmetologa możecie się spotkać ze stanowiskiem, że lepiej poczekać z leczeniem trądziku do zakończenia ciąży a najlepiej leczyć go po zakończeniu laktacji. Ja też nierzadko sama doradzam tak swoim pacjentkom, bo wiem, że zmiany trądzikowe często same ustępują! Przede wszystkim rozważam korzyść wynikającą z leczenia nad ryzykiem potencjalnej toksyczności leku dla płodu. Stąd niestety wynika wiele trudności terapeutycznych.

Oczywiście na rynku dostępne są bezpieczne opcje leczenia i dla pacjentek w ciąży i dla pacjentek karmiących piersią i można opracować skuteczne schematy terapeutyczne. Z roku na rok pojawiają się też nowe badania substancji aktywnych, które będą bezpieczne dla Was i Waszego dzieciątka.

Spis treści:

Domowe sposoby na wypryski na twarzy

Wypryski na twarzy można załagodzić domowymi sposobami – za pomocą produktów, które znajdują się niemal w każdym gospodarstwie. Przykładowo, na zaskórniki dobrze zadziała cynamon w połączeniu z miodem albo mieszanka kurkumy i oleju kokosowego. Miejscowo na wypryski można nanieść również ocet jabłkowy.

Walcząc z krostami i wypryskami, należy pamiętać także o ogólnych zasadach:

Ze sporadycznie występującymi wypryskami na twarzy jesteśmy w stanie poradzić sobie sami – właściwą pielęgnacją czy dietą – jeśli natomiast mamy do czynienia z poważnymi zmianami trądzikowymi, warto zasięgnąć opinii specjalisty, który ustali przyczynę, a także wdroży odpowiednie leczenie.

O czym świadczą wypryski na twarzy

O ile wypryski na twarzy w wieku dojrzewania związane są ze zmianami hormonalnymi i nie są powodem do niepokoju, o tyle wykwity w późniejszym wieku mogą świadczyć o nieprawidłowym funkcjonowaniu naszego organizmu.

Bardzo częstą przyczyną jest niewłaściwa i nieodpowiednio zbilansowana dieta, uboga w witaminy A oraz B, a bogata w nabiał, ostre przyprawy oraz produkty o wysokim indeksie glikemicznym (np. słodycze). Na kondycję naszej skóry wpływ ma również nasz styl życia – nadmierny stres, sięganie po używki, zwłaszcza po papierosy.

Coraz częściej też, wypryski w dorosłym wieku są objawem alergii pokarmowych, ale też mogą wskazywać na nieprawidłową pracę wątroby, jelit czy żołądka.

Najczęściej jednak wypryski na twarzy świadczą o… niewłaściwej pielęgnacji i to właśnie na tym aspekcie skupimy się w tym artykule. Często wystarczy wprowadzić zmiany do codziennej rutyny pielęgnacyjnej, wymienić produkty kosmetyczne i poświęcić skórze nieco więcej uwagi, a problem wykwitów i pryszczy, zniknie bardzo szybko.

Może również poprosić nas o wykonanie dodatkowych badań, ponieważ jak zostało już wspomniane, różne choroby oraz dolegliwości, z jakimi zmaga się nasz organizm, mogą prowadzić do powstawania niedoskonałości na twarzy.

Czytaj dalej...

Zmiany trądzikowe na plecach zazwyczaj pojawiają się u tych osób, które walczą z trądzikiem pospolitym w ich przypadku za pojawianie się wyprysków i krost odpowiadają hormony i wywołana ich działaniem nadmierna aktywność gruczołów łojowych.

Czytaj dalej...

Aby poprawić stan skóry i zmniejszyć ryzyko powstawania nowych wyprysków należy nosić lekkie, przewiewne ubrania, wykonane z naturalnych tkanin, które zapewnią odpowiedni przewiew i warunki do gojenia.

Czytaj dalej...

Jeśli trądzik jest nasilony, zazwyczaj zalecane są te same doustne leki na trądzik, jakie przepisywane są w przypadku trądziku pospolitego antybiotyki takie jak tetracyklina, doksycyklina czy erytromycyna, a także, trudniejsze do nakładania, antybiotyki do stosowania miejscowego.

Czytaj dalej...