Jak pozbyć się pryszczy na tyłku - Skuteczne metody i porady
Przyczyny krost na pośladkach. Skąd się biorą?
Krosty na pośladkach są nieszczególnie groźnym, lecz mocno dyskomfortowym objawem licznych schorzeń i zaburzeń o zróżnicowanej etiologii i patogenezie. Wbrew powszechnemu przekonaniu, nie muszą być to wyłącznie pryszcze powstałe w wyniku trądziku.
Tego typu wypryski mogą być związane z takimi dolegliwościami, jak:
- zapalenie mieszków włosowych (Folliculitis), w tym czyraczność (Furunculus),
- ropne zapalenie gruczołów łojowych (Hydradenitis suppurativalub Acne inversa),
- łuszczyca odwrócona (Psoriasis inversa),
- trądzik skupiony (Acne conglo),
- rogowacenie okołomieszkowe (Keratosis piliaris).
Dodatkowo należy pamiętać, że krosty na pośladkach pojawiają się w wyniku przegrzania i przepocenia. Problem ten często występuje u niemowląt – skórne wykwity są jednym z głównych objawów tak zwanego pieluszkowego zapalenia skóry.
U osób dorosłych występowaniu podobnych objawów sprzyjają natomiast:
- noszenie ciasnych, nieprzewiewnych ubrań,
- siedzący tryb życia,
- zaniedbania higieniczne,
- dieta bogata w nasycone kwasy tłuszczowe oraz tłuszcz trans.
Krosty na pośladkach zdarzają się również w ciąży. Zazwyczaj jest to objaw spowodowany gwałtownym wzrostem hormonów. Zmiany grudkowe, które pojawiają się również na rozstępach, ale nigdy na twarzy, określane są jako osutka. Pojawia się ona zazwyczaj pod koniec ciąży i znika po porodzie.
Najczęstszą przyczyną powstawania krostek na pośladkach jest jednak depilacja. Po goleniu dojść może do zapalenia mieszków włosowych lub wrastających włosków. Dzieje się tak zazwyczaj przez nieodpowiednie stosowanie golarki.
Leczenie pryszczy pośladkowych
Jeśli masz pryszcze na pośladkach, nie martw się. Istnieją kroki, które możesz podjąć, aby usunąć trądzik na pośladkach, bez względu na przyczynę.
Nadtlenek benzoilu
Mimo że nie wszystkie pryszcze na pośladkach są technicznie trądzikowe, nadal można je leczyć dostępnymi bez recepty produktami do leczenia trądziku. Najlepszym rozwiązaniem jest mydło do mycia ciała lub mydło w kostce zawierające nadtlenek benzoilu. Możesz go dostać w dowolnej drogerii lub dużym sklepie bez recepty, nie będziesz potrzebować recepty.
Nadtlenek benzoilu działa najlepiej w przypadku stanów zapalnych, takich jak zapalenie mieszków włosowych. Aby go użyć, delikatnie myj wszystkie dotknięte obszary za każdym razem, gdy bierzesz prysznic i spłukujesz.
Złuszczające kremy do skóry
Zapobieganie blokowaniu mieszków włosowych pomoże Twojej skórze zachować gładkość. Aby to zrobić, kluczowe jest regularne złuszczanie. Kremy złuszczające pomagają przyspieszyć wymianę komórek, jednocześnie utrzymując nawilżenie skóry i są szczególnie pomocne w przypadku rogowacenia mieszkowego.
Poszukaj kremów dostępnych bez recepty, które zawierają kwas glikolowy, kwas mlekowy lub kwas salicylowy. W cięższych przypadkach można stosować kremy na receptę zawierające tretinoinę (syntetyczną formę witaminy A).
Antybiotyki miejscowe lub doustne
Jeśli twoje wypryski są bardzo czerwone, opuchnięte i bolesne – a leczenie domowe nie pomaga – powinieneś odwiedzić swojego lekarza.
Jeśli masz ciężką infekcję, możesz potrzebować miejscowych lub doustnych antybiotyków.
Nakłuwanie i opróżnianie
Często można wyleczyć czyraki dzięki dobremu leczeniu domowemu. Ciepłe okłady mogą pomóc im dojść do głowy i drenażu. To ustawia je na drodze do uzdrowienia i pomaga w bólu.
Ale jeśli twój czyrak nie zaczyna się poprawiać po kilku dniach przy tym konserwatywnym podejściu, skontaktuj się z lekarzem. Mogą nakłuć czyrak (wykonać małe nacięcie, aby odprowadzić infekcję) lub zalecić inną opcję leczenia. Nigdy nie próbuj samodzielnie nakłuwać wrzenia.
Pryszcze na plecach – kto jest najbardziej narażony?
Opisywane zmiany dotykają najczęściej młodzież. Zdecydowana większość nastolatków zmaga się z problemem zmian skórnych w mniejszym lub większym stopniu. Zmiany dotyczą nie tylko pleców – mogą być zlokalizowane w wielu miejscach ciała (głównie na twarzy i klatce piersiowej). Zwykle pojawiają się tam, gdzie najwięcej jest gruczołów łojowych. Nieco rzadziej mamy do czynienia z występowaniem zmian skórnych w innym wieku. W grupie osób od 35. do 44. roku życia mówimy tutaj o 8% populacji, natomiast w przypadku noworodków zmiany mogą dotykać co piąte urodzone dziecko [1, 2].
By zmniejszyć ryzyko powstawania wykwitów, należy skupić się na higienie. Dokładne i częste mycie stref dotkniętych zmianami jest konieczne, by stale zwalczać drobnoustroje gromadzące się w tych miejscach. Odpowiednia higiena jest szczególnie istotna w okresie letnim, gdy skóra wystawiona jest na działanie wysokich temperatur, co sprzyja intensywnemu poceniu się. Dodatkowo należy zadbać o prawidłowo zbilansowaną dietę. Pomocne będą także preparaty dostępne w aptece, takie jak witaminy z grupy B o działaniu przeciwłojotokowym. Warto także zadbać o prawidłowy poziom witamin C, A, E. Pomocny może okazać się także cynk, który pomaga utrzymać prawidłową kondycję skóry. Alternatywnie można zaopatrzyć się w preparaty złożone zawierające najczęściej witaminy oraz wyciągi roślinne o działaniu antyseptycznym, antyoksydacyjnym i oczyszczającym. W aptece znajdziemy również szeroki wybór kosmetyków przeciwtrądzikowych. Działają one nawilżająco, łagodząco i przeciwbakteryjnie, a jednocześnie regulują wydzielanie sebum. Warto rozważyć także kąpiele ziołowe, do których można użyć np.:
- fiołka trójbarwnego,
- lipy,
- rumianku,
- szałwii [2].
Ropne wypryski na pośladkach
Swędzące, bolesne, ropne krosty na pośladkach i udach występują nie tylko przy trądziku skupionym, ale też w przebiegu schorzenia znanego jako ropne zapalenie gruczołów apokrynowych (łac.: Hydradenitis suppurativa). Choroba ta ma nieznaną etiologię.
Od czego robią się takie krosty na pośladkach? Funkcjonujące równorzędnie hipotezy zakładają, iż może ona być efektem takich procesów, jak:
- zatkanie przewodu mieszka włosowego,
- przeniesienie zapalenia mieszków włosowych na gruczoły apokrynowe - w świetle tej teorii część naukowców i lekarzy nazywa tę chorobę trądzikiem odwróconym (łac. Acne Inversa),
- zakażenia Streptococcus milleri, Staphylococcus aureuslub chlamydią.
W przebiegu Hydradenitis suppurativapojawiają się takie objawy, jak:
- ropnie na powierzchni skóry,
- ropna wydzielina wokół odbytu,
- lekkie krwawienia,
- świąd i ból,
- stan zapalny skóry,
- stwardnienie skóry.