Pryszcze nad ustami - Przyczyny, Leczenie i Skuteczne Porady
Kosmetyki na pryszcz na ustach — co warto stosować?
Zastanawiasz się jakie kosmetyki warto stosować na zimno na ustach? Tutaj sprawdzą się hipoalergiczne balsamy do ust, których zadaniem jest ochrona warg przed zmieniającymi się czynnikami atmosferycznymi. Dodatkowo:
- Nie rób makijażu z użyciem kosmetyków bazujących na sztucznych składnikach i dodatkach.
- Codziennie oczyszczaj skórę twarzy z wykorzystaniem dobrej jakości preparatów złuszczających i przeciwbakteryjnych.
- Używaj kremów nawilżających.
- Używaj peelingi do twarzy.
- Stosuj maseczki do twarzy według preferencji.
Sprawdź również: Plastry na pryszcze – jak działają i czy pomagają? [4 TYPY]
Pryszcze — rodzaje
Pryszcz — wypełniony jest najczęściej białą substancją i pojawia się na twarzy, policzkach, czole lub pod nosem.
Pęcherz opryszczki — wypełniony jest przezroczystym płynem i zwykle występuje w grupach. Pojawia się często w okolicy ust, z czasem formowania się, staje się bolesny i miękki.
Zajad — wyglądem przypominają popękane kąciki ust, ale po pewnym czasie zamienia się w nieestetyczne ranki. Zajady powstają przez nagromadzone w kącikach ust bakterie i grzyby. Najczęściej objawem jest niedobór żelaza. Zajady wyglądem nie przypominają pęcherzyków wypełnionych substancją.
Afta — to małe, nadżerki lub owrzodzenia występujące w jamie ustnej. Najczęściej mieszczą się po wewnętrznej stronie policzków lub warg. Na aftach po około 2 dniach można zauważyć charakterystyczny biało-żółty nalot. Warto wiedzieć, że afty nie są zaraźliwe.
Zobacz również: Pryszcz w uchu — dlaczego boli i jak go usunąć? (PORADY)
Pryszcze w okolicy nosa - Co oznaczają pryszcze przy nosie?
Pojawienie się pryszczy w okolicy nosa z pewnością nie zaliczymy do najbardziej przyjemnych doświadczeń. Zmiany skórne w centralnej części twarzy mogą przyczyniać się do pogorszenia nastroju, a nawet tymczasowego wycofania się z życia społecznego i rezygnacji z odwiedzania ulubionych miejsc publicznych.
Powszechną przyczyną pojawiania się podskórnych pryszczy przy nosie jest tak zwany trądzik dorosłych. W przypadku osób w wieku 11-18 lat może to być również trądzik młodzieńczy. Objawy tej choroby to zaskórniki, grudki, oraz ropne wykwity, które w sumie mogą się pojawiać na całej twarzy. Powodem występowania wyprysków na nosie są dość często zaburzenia hormonalne, a także przewlekły stres. Jeśli w życiu dorosłym pryszcze na nosie pojawiają się często, warto ograniczyć używki i zadbać o zdrowy sposób odżywiania się.
Jeśli pryszcze pojawiają się bezpośrednio na czubku nosa to mogą za to odpowiadać stres, nadmiar cukru w diecie, oraz nietolerancje pokarmowe. Czubek nosa to miejsce związane również z sercem, ciśnieniem krwi, cholesterolem, oraz poziomem witamin B (źródło 4). Aby w przyszłości zapobiec krostom w tej okolicy twarzy warto unikać spożywania ostrych i drażniących pokarmów, ograniczyć mięso i spędzać więcej czasu na świeżym powietrzu. Poza tym należy zastąpić niezdrowe tłuszcze produktami bogatymi w kwasy Omega 3 i 6, takie jak orzechy, awokado, niektóre ryby i siemię lniane.