Jak przyspieszyć wzrost włosów na głowie - Skuteczne metody i porady
Maseczki i serum na skórę głowy
Zdrowa i odżywiona skóra głowy jest dobrym podłożem do wzrostu mocnych włosów, gdyż włosy są wytworem czystej, zrównoważonej skóry głowy, a dokładnie jej naskórka.
Różne dolegliwości skóry głowy mogą powodować obecność grubych warstw martwego, złuszczonego naskórka i zalegającego łoju. W efekcie mogą wytwarzać się czopy łojowe, które zamykają ujścia mieszków włosowych. Z wyhodowanej w ten sposób warstwy łojowo-rogowej powstaje bariera ograniczająca dostęp aktywnym składnikom, które są stosowane w preparatach pielęgnacyjnych i leczniczych. Jeśli więc zauważymy jakieś nieprawidłowości lub odczuwamy swędzenie lub nadmierne przetłuszczanie się skóry głowy, warto zweryfikować jej kondycję podczas badania trichoskopowego – wyjaśnia Anna Mackojć, trycholog.
Zdrową skórę głowy możemy wspomóc, aby przyspieszyć porost włosów, używając na przykład serum zawierającego peptydy biomimetyczne czy inne wartościowe składniki jak na przykład: proteiny, aminokwasy. Będą one poprawiały kondycję skóry i wzmacniały cebulki, a w efekcie przyczyniały się po prostu nowych włosów.
Stymulowanie i odżywanie mieszków włosowych za pomocą diety, peelingu połączonego z masażem i prawidłowo dobraną pielęgnacją to istotne elementy w procesie zadbania o zdrowy wzrost włosa. Niestety często skupiamy się na łodydze włosa, zapominając, że jego siła wynika z mocnych i dobrze odżywionych mieszków włosowych oraz zdrowej skóry głowy.
Co jest dobre na porost włosów?
Wyeliminowaliśmy błędy pielęgnacyjne – i co dalej? Jak pobudzić włosy do wzrostu? Jeśli szukamy odpowiednich kosmetyków lub domowych sposobów na bardzo szybki porost włosów, to niestety na początku możemy być lekko rozczarowani. Jednak nie dlatego, że kosmetyki i pielęgnacja nie działają, ale dlatego, że efekty dbania o włosy i skalp widać dopiero po 2-3 miesiącach. Dlatego tak ważne jest, żeby sposobów na to najlepiej szukać kilka miesięcy przed wakacjami, imprezą, czy innym ważnym wydarzeniem, na którym chcemy pochwalić się długimi włosami. Dobrze, skoro już wiesz, kiedy zacząć kurację i zdajesz sobie sprawę, że w tym wszystkim najważniejsza jest cierpliwość, to możemy przejść do przeglądu kosmetyków na porost włosów. Zaczynajmy.
Pierwszą grupą kosmetyków, które przychodzą do głowy kiedy szukamy preparat przyspieszający wzrost włosów to wcierki do skóry głowy. Co to są wcierki do włosów i jak przyśpieszyć wzrost włosów za ich pomocą? To kosmetyki w formie wodnistego płynu, zawierające składniki aktywne wpływające na skórę głowy i włosy. Wcierki dostarczają skórze głowy ważne substancje, czego efektem jest pobudzenie nowych cebulek i przyspieszenie wzrostu włosów. Efekty regularnego stosowania wcierek widać zazwyczaj po 2-3 miesiącach – przy głowie pojawia się wysyp tzw. baby hair, a długie włosy rosną szybciej.
Jeśli zastanawiasz się, co jeszcze zrobić aby przyspieszyć porost włosów - drugą popularną metodą jest olejowanie. Wpłynie ono nie tylko na szybszy wzrost, ale też na lepszy wygląd włosów na długości. Jak olejować włosy, aby wspierały porost włosów? Wystarczy wybrany olejek nałożyć na długość włosów oraz na skórę głowy, pozostawić na ok. 30 minut (nie dłużej niż godzinę), a następnie zmyć z użyciem odżywki lub delikatnego szamponu.
Peeling do skóry głowy to kolejny kosmetyk przyspieszający wzrost włosów. Powinno się go wykonywać nie częściej niż raz w tygodniu, aby nie podrażnić skóry. Ma za zadanie dokładnie oczyścić skalp, usunąć martwy naskórek i poprawić krążenie, dlatego to kolejny dobry sposób na przyspieszenie wzrostu włosów.
Jakie czynniki wpływają na tempo wzrostu włosa?
Wygląd włosów uwarunkowany jest genetycznie, podobnie jak tempo ich wzrostu. Ponadto każdy mieszek włosowy w ciągu życia wytwarza określoną ilość cebulek i łodyg włosowych - zwykle jest ich od 20 do 30 - po czym obumiera. Już w momencie narodzin wiadomo więc, ile włosów będziemy posiadać. Żywotności mieszków nie można przedłużyć, ale można wyeliminować czynniki, które przyczyniają się do ich przedwczesnego obkurczania i utraty zdolności do produkcji włosów.
Oczywiście mamy więc wpływ na poszczególne fazy wzrostu włosa, który może ulegać zaburzeniu pod wpływem wielu czynników. Dzięki odpowiedniemu postępowaniu można poprawić kondycję fryzury oraz zachować genetycznie uwarunkowane, zdrowe i piękne włosy.
Czy można sprawić, żeby włosy szybciej rosły? Od czego zależy stan włosów?
Kondycja fryzury zależy przede wszystkim od ogólnego stanu zdrowia. Mieszki włosowe do prawidłowego funkcjonowania, a tym samym wytwarzania mocnych i długich łodyg potrzebują wielu witamin i minerałów. Negatywnie na cebulki włosów działają również m.in. zaburzenia hormonalne, niektóre choroby, a także przewlekły stres i deficyt snu.
Nie bez znaczenia pozostaje również sposób pielęgnacji fryzury. Bardzo często mamy szybki cykl wzrostu włosa, ale nie zauważamy tego przez stale łamiące się końcówki. Do wypadania włosów może przyczyniać się również ich niewłaściwe traktowanie, np. nieodpowiedni sposób mycia i szarpanie podczas czesania.
Aby przyspieszyć wzrost włosów, zadbaj o dietę
Niedobory żywieniowe i stan odwodnienia organizmu może skracać etap wzrostu włosa i wydłużać fazę wytwarzania nowego, przez co pasma rosną wolniej i nadmiernie wypadają. Dbając o zdrową, zbilansowaną dietę można przyspieszyć ich wzrost. Składnikami szczególnie potrzebnymi dla kondycji skóry i włosów są: