Przyczyny pryszczy nad ustami - Poznaj ich źródła i skuteczne metody zwalczania
Domowe sposoby na opryszczkę wokół ust
Istnieje kilka domowych sposobów, które pomagają usunąć pryszcze na ustach, wokół nich oraz na brodzie i innych partiach na twarzy. Ich zadaniem jest złagodzenie dolegliwości oraz przyspieszenie gojenia się ewentualnych ran. Do najpopularniejszych sposobów zaliczamy:
- Nakładanie miodu — badania i głosy ekspertów mówią o tym, że miód manuka przyspiesza gojenie się opryszczki o nawet 72%. Leczenie opryszczki miodem w wielu przypadkach może być tak samo efektywne jak leczenie z wykorzystaniem acyklowiru.
- Okład na usta — zimny okład na usta pozytywnie wpływa na redukcję opuchlizny wokół pęcherzy. Przy tej metodzie warto wiedzieć, że nie należy np. lodu aplikować bezpośrednio na skórę warg. Zimny okład należy zawsze owinąć ręcznikiem lub innym kawałkiem materiału.
- Zdrowe odżywianie — pomóc w tym może tzw. dieta przeciwzapalna bogata w warzywa o właściwościach antyoksydacyjnych, kwasy omega-3, nasycone kwasy tłuszczowe, witaminy C i B.
- Odpoczynek — gdy czujesz, że opryszczka się zbliża, weź relaksacyjną kąpiel, obejrzyj ulubiony serial i dobrze się wyśpij.
MIT! Przez lata istniało przekonanie, że pasta do zębów nałożona na opryszczkę pomaga ją zredukować. Okazuje się, że to mit. Pasta do zębów jest nieskuteczna, a dodatkowo może prowadzić do podrażnień skóry.
Do pielęgnacji ust warto również stosować:
Pryszcz na ustach — przyczyny i zapobieganie
Okolica ust jest bardzo delikatna, a powstające w tych miejscach pryszcze są często bolesne i wiążą się z dużym dyskomfortem. Przyczyn może być wiele. Najczęściej mamy do czynienia zmian skórnych o podłożu hormonalnym (np. trądzik dorosłych lub trądzik młodzieńczy). Pryszcze na ustach mogą również pojawiać się przez alergie, podrażnienia skóry (np. podczas bolenia twarzy) lub jako objaw nadmiernego odwodnienia, lub braku witamin z grupy B.
Eksperci zaznaczają, że w zapobieganiu pojawianiu się pryszczy warto stosować zdrową dietę, unikać tłustych dań typu fast food, unikać ostrych przypraw nie nie spożywać alkoholu i nie palić papierosów. Pomóc może również odpowiednie nawodnienie, regularny zdrowy sen oraz odpoczynek.
Metody specjalistycznego leczenia powinno się wprowadzać po wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Specjalista jest w stanie ustalić dokładną przyczynę powstawania pryszczy wokół ust, może ustalić, czy jest to „zwykły” trądzik hormonalny lub czy konieczne będzie wprowadzenie kuracji farmakologicznej.
NAJCIEKAWSZE WPISY
- Masaż twarzy Kobido – japoński lifting twarzy (bez skalpela)
- Kamień gua sha – efekty stosowania masażu w 8 krokach
- Co to jest laminowanie włosów? Uzyskaj taflę włosów
- Olejowanie włosów – wszystko o olejowej pielęgnacji
- Kaszka na twarzy: jak się jej pozbyć? (SKUTECZNE SPOSOBY)
- Retinol – jak stosować? 10 pytań i odpowiedzi – nasz poradnik
- Jak szczotkować ciało na sucho? Pobudź swoją skórę do życia
- Metoda OMO – 3 etapy mycia włosów. Czy warto?
- Usuwanie wągrów w domu – jak to zrobić? 4 skuteczne kosmetyki
- Najlepsze szczotki do włosów – zobacz nasze top 5!
Cześć! To my, dziewczyny z drogerii horex.pl 🙂 Specjalnie dla Ciebie testujemy, sprawdzamy, opisujemy i weryfikujemy wszystko, co związane z…
Jakie są przyczyny zapalenia okołoustnego?
Zapalenie okołoustne, inaczej określane jako dermatoza, to stan zapalny skóry zlokalizowany w okolicach ust. Wiele czynników sprzyja wystąpieniu dermatozy, dlatego czasem trudno jest jednoznacznie określić przyczynę. Wśród przyczyn wymienia się:
- przewlekłe stosowanie glikokortykosteroidów miejscowych,
- używanie nieodpowiednio dobranych kosmetyków,
- infekcje grzybicze i bakteryjne,
- bardzo tłustą lub bardzo suchą cerę,
- nadmierną ekspozycję na promienie UV.
Czynnikami sprzyjającymi stanom zapalnym są także:
- niedobory pokarmowe (szczególnie niedobór witamin z grupy B i żelaza),
- obecność pasożytów skórnych (np. nużeńca ludzkiego),
- AZS,
- alergie,
- zaburzenia hormonalne,
- przyjmowanie niektórych leków (np. antykoncepcji hormonalnej),
- inne choroby (ogólnoustrojowe, immunologiczne).
Dermatoza okołoustna znacznie częściej występuje u kobiet i dzieci . U mężczyzn natomiast może pojawić się w wyniku nieumiejętnego usuwania zarostu i powstających mikrourazów [1, 2].
Pryszcze na dolnych okolicach twarzy - Co oznaczają pryszcze na brodzie?
Powodem powstawania pryszczy na brodzie może być trądzik hormonalny, który występuje u osób po 25 roku życia i dotyka najczęściej kobiet. Ropne krosty na brodzie, lub innych dolnych okolicach twarzy, mogą wynikać z dużych wahań poziomu hormonów (np. ciąża, miesiączka, czy karmienie piersią), choć przyczyna może być o wiele bardziej złożona.
Podskórne pryszcze na brodzie u kobiet mogą wskazywać na nadmiar męskich hormonów w organizmie - tak zwany hiperandrogenizm.
Przyczyn tej dolegliwości najczęściej upatruje się w chorobach jajników, ale nie tylko. Wahanie poziomów hormonów, takich jak przykładowo testosteron, może przyczyniać się do wzmożonej aktywności gruczołów łojowych. Swoją drogą nadmierna ilość łoju może zatykać pory skórne i powodować pryszcze. Aby ograniczyć to zjawisko, na tydzień przed miesiączką (jeśli podejrzewasz, że taka może być przyczyna krost) stosuj duże ilości środka czyszczącego cerę ze składnikiem przeciwtrądzikowym, takim jak przykładowo nadtlenek benzoilu, lub kwas salicylowy i dokładnie przemywaj nim nie tylko podbródek, ale również zapobiegawczo wszelkie inne okolice twarzy (źródło 2).
Zmiany skórne w dolnej części twarzy mogą być objawem problemów z zębami - to oznaka stanu zapalnego zachodzącego w jamie ustnej. Aby zniwelować ropne pryszcze na brodzie, warto przyjmować suplementy zawierające cynk, który wspomaga organizm w walce z trądzikiem, ale przede wszystkim zdrowo się odżywiać.