Przebarwienia i Podrażnienia - Jak uniknąć Pryszczy po Goleniu

Krosty na szyi a hormony

Wszystkie opisane wyżej odmiany trądziku mają podobną etiologię. W literaturze medycznej najczęściej wskazuje się na zależność pomiędzy hormonami a trądzikiem.

Trądzik młodzieńczy rozwija się przecież w okresie dojrzewania, w czasie którego w organizmach młodych ludzi dochodzi do gwałtownego wzrostu poziomu androgenów (hormonów płciowych o działaniu maskulinizującym).

Podobnie jest z trądzikiem dorosłych. Z badań epidemiologicznych wynika, że rozwija się on najczęściej u kobiet zmagających się z nadmiarem androgenów (Szczurek, Kamińska-Winciorek, Śpiewak).

Co więcej, kobiety chorują niekiedy na trądzik skupiony, co zwykle ma związek z zespołem policystycznych jajników.

Pryszcze pojawiają się również w ciąży. Krosty mogą być zlokalizowane nie tylko na twarzy, ale również na szyi czy nawet plecach. Jest to związane ze wzmożonym wydzielaniem sebum. Wywołuje je podwyższony poziom progesteronu i androgenów.

Krosty na szyi na linii żuchwy

Trądzik pospolity lokalizuje się głównie w tzw. strefie T twarzy, obejmującej czoło, nos i brodę. Ponadto przybiera postać zaskórnikową, grudkową lub krostkową.

Te trzy wymienione postaci trądziku atakują przede wszystkim młodzież, dlatego zalicza się je do tzw. trądziku młodzieńczego.

Natomiast pryszcze na żuchwie są typową oznaką trądziku dorosłych, nazywanego także późnym. Ten rodzaj dermatozy atakuje głównie kobiety po 25. roku życia, które wcześniej chorowały na trądzik młodzieńczy, aczkolwiek zdarza się u pań, które wcześniej nie miały problemów skórnych (Szczurek, Kamińska-Winciorek, Śpiewak)

Trądzik późny ma podobny przebieg do młodzieńczego, to znaczy charakteryzuje się występowaniem zaskórników, krost lub grudek, jednakże w innym miejscu twarzy - na linii żuchwy. Trądzik na żuchwie ma jednak tendencję do zostawiania po sobie blizn.

Krostki po goleniu – przyczyny powstawania

Krostki po goleniu, określane również jako „trądzik mechaniczny”, powstają w wyniku wielu czynników. Jednym z głównych winowajców są wrastające włoski, które zawijają się i wrastają w skórę, wywołując stan zapalny. Często ich przyczyną jest także nieodpowiednie użytkowanie i przechowywanie maszynki oraz technika golenia. Zbyt mocne dociskanie do skory podczas golenia, tępe ostrza i przechowywanie maszynki w wilgotnym miejscu (np. na wannie) zwiększają ryzyko powstawania krostek i podrażnień po goleniu.

Z kolei krostki po goleniu pod pachami powstają najczęściej wskutek nieodpowiedniego zabezpieczenia skóry – dlatego warto pamiętać, by do depilacji zawsze używać pianki lub żelu do golenia, dobranego do rodzaju skóry.

Krosty po goleniu miejsc intymnych nasilają się przez noszenie zbyt obcisłych ubrań – w tym zwłaszcza bielizny z tkanin syntetycznych – zaraz po depilacji. Wysypka po goleniu miejsc intymnych pojawia się wówczas, bo skóra wciąż jest podrażniona i podatna na uszkodzenia.

Jak powstają krostki po goleniu? Czy można im zapobiec?

Czerwone krostki pojawiają się najczęściej w wyniku golenia przy pomocy tępej maszynki. Zużyte ostrze szarpie podrażnia skórę, prowadząc do mikrourazów i rozwoju stanu zapalnego. Dodatkowo, na powierzchni starej maszynki osadzają się bakterie, fragmenty martwego naskórka czy brud, co sprzyja rozwojowi infekcji. Nawet jeśli jednorazowa maszynka wygląda na czystą po użyciu, wiele groźnych drobnoustrojów kryje się w trudnodostępnej przestrzeni pomiędzy ostrzami.

Podrażnienia po goleniu miejsc intymnych zdarzają się dużo częściej niż po goleniu nóg. To dlatego, że skóra okolic bikini jest wyjątkowo delikatna, a przez to podatna na stany zapalne. Wszelkiego rodzaju fałdy i zagłębienia są idealnym siedliskiem bakterii - jest to odpowiedzią na pytanie, czemu czerwone krostki pojawiają się zazwyczaj przy pachwinach i wszelkich miejscach, gdzie zbiera się pot.

Powstawaniu czerwonych krostek sprzyja również nieodpowiednie nawilżenie skóry. Jeśli masz skłonność do suchej skóry, golenie - zwłaszcza bez użycia pianki - może być przyczyną takich problemów jak wrastające włoski czy zapalenie mieszków włosowych.

Stosowanie odpowiedniej pielęgnacji skóry jest kluczem do tego, jak uniknąć krostek. Przede wszystkim do golenia należy używać ostrej maszynki, najlepiej wielorazowej, z wymiennymi ostrzami. Można także całkowicie zrezygnować z golenia na rzecz depilacji. Poza tym, dbanie o odpowiednie nawilżenie pozwala uniknąć podrażnień i zapobiega powstawaniu nieestetycznych krostek. Jednakże przypadku skóry szczególnie wrażliwej może okazać się, że podrażnienia po goleniu bikini mogą powstawać pomimo stosowania właściwej pielęgnacji. Wtedy szczególnie warto rozważyć zamianę golenia z użyciem maszynki na depilację.

Tak więc, aby cieszyć się gładką skórą, należy golić się czystą maszynką, zgodnie z kierunkiem wzrostu włosków, z użyciem pianki lub kremu. Nie powinno się w tym samym dniu używać peelingu, dobrze jest natomiast zapewnić skórze nawilżenie za pomocą odpowiednich kosmetyków.

Wszelkiego rodzaju fałdy i zagłębienia są idealnym siedliskiem bakterii - jest to odpowiedzią na pytanie, czemu czerwone krostki pojawiają się zazwyczaj przy pachwinach i wszelkich miejscach, gdzie zbiera się pot.

Czytaj dalej...

Specjaliści jednak są innego zdania, a z ich porad wynika, że całkowite golenie tych miejsc zwiększa ryzyko infekcji, ponieważ włosy łonowe stanowią naturalną barierę dla chorobotwórczych drobnoustrojów i innych szkodliwych czynników zewnętrznych.

Czytaj dalej...

Wszelkiego rodzaju fałdy i zagłębienia są idealnym siedliskiem bakterii - jest to odpowiedzią na pytanie, czemu czerwone krostki pojawiają się zazwyczaj przy pachwinach i wszelkich miejscach, gdzie zbiera się pot.

Czytaj dalej...

Z kolei krostki po goleniu pod pachami powstają najczęściej wskutek nieodpowiedniego zabezpieczenia skóry dlatego warto pamiętać, by do depilacji zawsze używać pianki lub żelu do golenia, dobranego do rodzaju skóry.

Czytaj dalej...