Przebarwienia i Podrażnienia - Jak uniknąć Pryszczy po Goleniu
Krostki po goleniu, a podrażnienie po goleniu?
Krostki po goleniu i podrażnienie po goleniu to dwa powszechne problemy skórne po goleniu, które mogą powodować dyskomfort i podrażnienia.
Krostki po goleniu, nazywane również zapaleniem mieszka włosowego lub czerwonymi plamami po goleniu, pojawiają się, gdy włosy skręcają się z powrotem w skórę, powodując małe, bolesne krostki. Często są mylone z pryszczami i występują głównie w miejscach, gdzie golenie jest powszechne, takich jak twarz, szyja, nogi, pachy i linia bikini.
Z kolei podrażnienie po goleniu jest wynikiem podrażnienia skóry podczas zbyt silnego nacisku podczas golenia lub golenia na suchej skórze . Objawia się zaczerwienieniem, dyskomfortem i czasem małymi, czerwonymi krostkami.
Prawidłowe techniki golenia, przygotowanie skóry i pielęgnacja po goleniu mogą pomóc w zapobieganiu obu tym problemom związanym z goleniem, zapewniając bardziej komfortowe i gładkie doświadczenie podczas golenia.
Jak leczyć krostki na szyi?
W zależności od objawów krostek na szyi, stosuje się inne metody leczenia. Zaskórniki, czerwone krostki na szyi lub niewielkie grudki leczy się najczęściej miejscowo.
Jak zatem się ich pozbyć? Do najczęściej stosowanych preparatów zaliczają się:
- nadtlenek benzoilu, który ma miejscowe działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne,
- kwas azelainowy - działa wybielająco, złuszczająco, a także przeciwzapalnie,
- antybiotyki (głównie makrolidy),
- pochodne witaminy A (tretinoina, adapalen i tazaroten) - mające za zadanie złuszczać naskórek, hamować jego rogowacenie.
Krosty pojawiają się nie tylko po goleniu na nogach, ale także na twarzy i szyi u dorosłych mężczyzn. Jest to wyniki podrażnienia skóry i powstania stanu zapalnego w mieszkach włosowych przez wrośniętego włoska, który nie został odpowiednio usunięty.
Aby pozbyć się krostek po goleniu, należy rozpocząć działania profilaktyczne. Skóra musi być odpowiednio oczyszczona i nawilżona. Nie powinno się golić na sucho. Dodatkowo może pomóc wykonanie peelingu raz czy dwa razy w tygodniu.
Natomiast na bolące pryszcze na szyi, przybierające postać torbieli, guzów czy owrzodzeń stosuje się dodatkowo doustne antybiotyki, najczęściej tetracyklinę, erytromycynę lub klindamycynę, ze względu na szeroki zakres działania przeciwbakteryjnego.
Niekiedy do terapii włącza się doustne glikokortykosteroidy lub retinoidy. Dostępne są one również w postaci maści.
Na krosty na szyi nie ma tak naprawdę domowych sposobów. Zmiana używanych kosmetyków jedynie wspomoże leczenie, ale nie zniweluje problemu występowania wyprysków.
Domowe sposoby na podrażnienia skóry po goleniu - zioła, olejki, okłady
Wiele ziół ma naturalne działanie przeciwzapalne i antybakteryjne. Miejscowe okłady z ziół nie tylko przyspieszają gojenie podrażnień, ale także zapobiegają ich powstawaniu. Z tego powodu najlepiej jest stosować domowe sposoby na podrażnienia bezpośrednio po goleniu, nie czekając na pojawienie się zaczerwienienia czy krostek. Szczególnie pomocne w domowej apteczce są:
- Żel aloesowy - sok z aloesu znany jest z działania kojącego i nawilżającego. Potrafi złagodzić pieczenie, wspomaga również regenerację podrażnionej skóry. Zawiera wiele witamin - m.in. A, C, E i witaminy z grupy B, a także ważne minerały, jak wapń czy chrom. Żel z aloesem powstaje na skutek kontrolowanej fermentacji bogatego w sok miąższu i ze względu na konsystencję idealnie zastępuje piankę do golenia.
- Olejek z drzewa herbacianego - zawiera ekstrakt z liści drzewa herbacianego Melaleuca alternifolia i polecany jest zwłaszcza osobom borykającym się z wypryskami po goleniu bikini. Dobrze radzi sobie ze skórą tłustą i trądzikową, zapobiega wrastaniu włosków. Olejku z drzewa herbacianego powinno się używać rozcieńczonego - dodając kilka kropel do balsamu, kremu do ciała itd.
- Ziarna kawy - domowy peeling kawowy usuwa zbędny naskórek, odsłaniając mieszki włosowe, co ułatwia golenie i zapobiega podrażnieniom. Ziarna kawy mają dodatkowo działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne. Tak jak innych peelingów, także tego nie powinno się używać w dniu golenia, a dzień przed lub po.
- Szałwia - napar z szałwii białej działa kojąco na powstałe po goleniu podrażnienia, zapobiega zakażeniom grzybami z rodzaju Candida oraz pojawianiu się krostek, łagodzi też alergię. Gorący kompres zawierający napar z szałwii może być stosowany zarówno przed, jak i po goleniu. Szałwia przywraca równowagę pH miejsc intymnych, a więc nasiadówki z szałwii polecane są w przypadku problemów z podrażnieniami okolic bikini.
- Olejek z mięty - za kojące właściwości mięty odpowiada mentol. Miętowy olejek nałożony na podrażnioną i zaczerwienioną skórę przynosi natychmiastową ulgę, najlepiej jednak stosować go z umiarem, rozcieńczając kremem lub balsamem.
Wysypka po goleniu i podrażnienia po goleniu – co je powoduje?
Zrozumienie przyczyn powstawania wysypki po goleniu pomoże Ci dowiedzieć się, jak jej zapobiegać. Przedstawiliśmy kilka najczęstszych powodów, aby pomóc Ci zrozumieć, czego należy unikać podczas golenia.
Czym jest wysypka po goleniu?
Wysypka po goleniu to rodzaj podrażnienia skóry. Pojawia się zazwyczaj kilka minut po goleniu, ale może też pojawić się nieco później, szczególnie gdy masz na sobie obcisłe ubrania lub jesteś narażony na działanie czynników atmosferycznych. Wysypka po goleniu to nie to samo co pryszcze po goleniu, które są spowodowane dużą ilością małych, wrastających włosków.
Wysypka po goleniu – co ją powoduje?
Być może masz wrażliwą, bardziej podatną na podrażnienia skórę, jednak jest kilka czynników, które mogą przyczyniać się do powstawania wysypki:
- Golenie na sucho – to zawsze zły pomysł. Golenie na sucho powoduje podrażnienia, ponieważ pomiędzy skórą a ostrzem maszynki nie ma bariery ochronnej, co powoduje tarcie i uniemożliwia gładkie przesuwanie się ostrza po skórze. Zawsze używaj żelu lub pianki do golenia.