Pryszcze pod pachami po goleniu - Przyczyny, leczenie i sposoby zapobiegania
Jak łagodzić i leczyć uporczywe swędzenie pod pachami?
Uporczywe swędzenie pod pachami w prosty sposób wyeliminować można tylko wtedy, gdy nie jest ono związane z żadnym schorzeniem, a jedynie niewłaściwą higieną ciała.
W takiej sytuacji wystarczającymi środkami zaradczymi są:
- stosowanie kosmetyków i proszków do prania o możliwie naturalnym, hipoalergicznym składzie,
- utrzymywanie ciała w czystości, wycieranie pach do sucha po kąpieli, nie korzystanie ze wspólnych ręczników z innymi osobami,
- przemywanie pach łagodnymi roztworami ziołowymi o działaniu kojącym (np. ekstrakt z rumianku), używanie maści i kremów na bazie substancji łagodzących, takich jak alantoina czy b-pantenol,
- golenie lub depilacja pach bezpośrednio po kąpieli lub prysznicu, nieużywanie dezodorantu z alkoholem bezpośrednio po „zabiegu”, częsta wymiana maszynek.
Jeżeli chodzi o poważniejsze schorzenia, leczenie polega przede wszystkim na terapii przyczynowej, dobranej adekwatnie do określonej jednostki chorobowej. Przykładowo, w łuszczycy odwróconej stosuje się glikokortykosteroidy przeciwzapalne, pochodne witaminy D oraz cygnolinę, ewentualnie także cyklosporynę oraz metotreksat.
W leczeniu grzybicy z kolei podstawę stanowią środki z grupy azoli, takie jak ketokonazol czy itrakonazol. Doraźnie i czysto objawowo na świąd w tych i innych schorzeniach podaje się też leki antyhistaminowe.
Wysypka po goleniu i podrażnienia po goleniu – co je powoduje?
Zrozumienie przyczyn powstawania wysypki po goleniu pomoże Ci dowiedzieć się, jak jej zapobiegać. Przedstawiliśmy kilka najczęstszych powodów, aby pomóc Ci zrozumieć, czego należy unikać podczas golenia.
Czym jest wysypka po goleniu?
Wysypka po goleniu to rodzaj podrażnienia skóry. Pojawia się zazwyczaj kilka minut po goleniu, ale może też pojawić się nieco później, szczególnie gdy masz na sobie obcisłe ubrania lub jesteś narażony na działanie czynników atmosferycznych. Wysypka po goleniu to nie to samo co pryszcze po goleniu, które są spowodowane dużą ilością małych, wrastających włosków.
Wysypka po goleniu – co ją powoduje?
Być może masz wrażliwą, bardziej podatną na podrażnienia skórę, jednak jest kilka czynników, które mogą przyczyniać się do powstawania wysypki:
- Golenie na sucho – to zawsze zły pomysł. Golenie na sucho powoduje podrażnienia, ponieważ pomiędzy skórą a ostrzem maszynki nie ma bariery ochronnej, co powoduje tarcie i uniemożliwia gładkie przesuwanie się ostrza po skórze. Zawsze używaj żelu lub pianki do golenia.
Krostki po goleniu – przyczyny powstawania
Krostki po goleniu, określane również jako „trądzik mechaniczny”, powstają w wyniku wielu czynników. Jednym z głównych winowajców są wrastające włoski, które zawijają się i wrastają w skórę, wywołując stan zapalny. Często ich przyczyną jest także nieodpowiednie użytkowanie i przechowywanie maszynki oraz technika golenia. Zbyt mocne dociskanie do skory podczas golenia, tępe ostrza i przechowywanie maszynki w wilgotnym miejscu (np. na wannie) zwiększają ryzyko powstawania krostek i podrażnień po goleniu.
Z kolei krostki po goleniu pod pachami powstają najczęściej wskutek nieodpowiedniego zabezpieczenia skóry – dlatego warto pamiętać, by do depilacji zawsze używać pianki lub żelu do golenia, dobranego do rodzaju skóry.
Krosty po goleniu miejsc intymnych nasilają się przez noszenie zbyt obcisłych ubrań – w tym zwłaszcza bielizny z tkanin syntetycznych – zaraz po depilacji. Wysypka po goleniu miejsc intymnych pojawia się wówczas, bo skóra wciąż jest podrażniona i podatna na uszkodzenia.
Świąd pod pachami po goleniu i depilacji
Świąd pod pachami najczęściej jednak ma związek z usuwaniem owłosienia z tej części ciała. Podrażnienie niemal zawsze powoduje użycie depilatora, także zwykła maszynka do golenia może uszkadzać powierzchnię naskórka, zwłaszcza jeśli jest świeżo wyjęta z opakowania lub przeciwnie – bardzo stara i stępiona.
Zdarzają się również przypadki uczulenia na któryś ze składników pianki do golenia, a także wosku lub kremu do depilacji. Na tej samej zasadzie drażnić mogą składniki dezodorantu oraz inne środki przeznaczone do higieny ciała. Dlatego odczuwając swędzenie w tej części ciała w pierwszej kolejności należy zweryfikować skład używanych kosmetyków, a dopiero w dalszej szukać przyczyn chorobowych.
Swędzące pachy jako objaw raka
Swędzące pachy mogą być manifestacją lub zwiastunem nowotworu. Świąd utrzymujący się chronicznie powyżej 6 tygodni uznawany jest za jeden z objawów tzw. zespołu paraneoplastycznego, stanowiącego efekt nadpodaży hormonów oraz cytokin w organizmie u osób cierpiących na raka.
W takim przypadku objawy skórne w danym miejscu nie są związane z przerzutem, nie muszą też wynikać z bezpośredniego sąsiedztwa guza. Możliwe jest, że świąd pojawia się wówczas nawet na wiele lat przed postawieniem właściwej diagnozy. Najczęściej swędzenie skóry pod pachami występuje w przebiegu chłoniaków (nowotworów układu limfatycznego), zarówno ziarniczego (Hodgkina), jak też nieziarniczego.
Niejednokrotnie w ten sposób objawia się też rak piersi. We wszystkich tych przypadkach odnotowuje się znaczną aktywność ulokowanych pod pachami węzłów chłonnych, odpowiedzialnych za produkcję cytokin.
Oprócz objawów zaliczanych do zespołu paraneoplastycznego, możliwe jest też wystąpienie świądu będącego bezpośrednim symptomem zmian rozrostowych, zazwyczaj nacieków nowotworu na różnego typu struktury wewnętrzne. Także i w tym przypadku swędząca skóra pod pachami jest konsekwencją przede wszystkim postępującego raka piersi.