Pryszcze w okolicach intymnych po goleniu - Przyczyny, Zapobieganie i Leczenie
Podrażnienia po goleniu bikini – jak je usunąć?
Podrażniona skóra po goleniu miejsc intymnych regeneruje się trochę trudniej, szczególnie w okolicach pachwin, gdzie jest drażniona przez brzegi bielizny. To znacznie utrudnia proces przywracania jej komfortu. Dlatego pierwszym krokiem do łagodzenia podrażnień i zaczerwienień jest noszenie bawełnianej, miękkiej bielizny, wykończonej najlepiej bezszwowo. Podrażnienia po goleniu miejsc intymnych pojawiają się najczęściej po mechanicznej depilacji, jak wspomniana maszynka czy depilator. Występują również po depilacji woskiem – w tym przypadku również łatwo naruszyć barierę naskórka.
Jak usunąć podrażnienia po goleniu i zapobiec im w przyszłości? Oto kilka prostych, ale skutecznych sposobów:
- nawilżanie i zmiękczanie skóry – balsamami, kremami lub oliwkami, najlepiej dedykowanymi do pielęgnacji skóry po depilacji. Im bardziej elastyczna i głębiej nawilżona będzie skóra, tym bardziej będzie odporna na podrażnienia i szybciej się zregeneruje,
- unikanie detergentów – przynajmniej przez kilka godzin po goleniu. Mydła i peelingi zaaplikowane na podrażnioną skórę mogą zaostrzyć ten stan,
- chłodny prysznic – podrażnioną po goleniu skórę warto schłodzić niezbyt mocnym strumieniem wody. Chłód przyniesie ulgę w swędzeniu i pieczeniu, obkurczy również naczynka krwionośne, dzięki czemu zahamuje krwawienie (jeśli wystąpiło),
- delikatne osuszanie skóry po depilacji – podrażnionej skóry nie trzyj ręcznikiem, a jedynie delikatnie go przykładaj. Na jeszcze wilgotną skórę możesz nanieść oliwkę dla dzieci (zatrzyma wodę w skórze) lub naturalny olejek pielęgnacyjny,
- aplikacja kremów i balsamów regenerujących – jeśli nie masz nic innego pod ręką, wystarczający będzie zwykły balsam nawilżający. Dobrze będzie jednak zaopatrzyć się w kosmetyki o jak najbardziej naturalnym składzie (przede wszystkim bez alkoholu) i zawierające składniki łagodzące.
Jak zapobiec krostkom po goleniu?
Jeśli mamy tendencję do czerwonych krostek po depilacji bardzo ważne jest, aby w miarę możliwości nie dopuszczać do mocnego podrażnienia skóry. Warto zastosować się do kilku zasad:
- Po pierwsze - przed goleniem należy wykonać dokładny peeling, aby odblokować pory skóry, złuszczyć naskórek i pobudzić cebulki.
- Zawsze należy stosować czystą maszynkę do golenia z odpowiednio ostrymi ostrzami. Możemy wybrać tę z paskiem nawilżającym, jeśli jednak mamy tendencję do uczuleń, lepiej wybrać tę bez nawilżania. Z reguły mniejsze podrażnienia pojawiają się po zastosowaniu maszynki z więcej niż dwoma ostrzami. Stosując krem do depilacji najlepiej wybrać ten do skóry wrażliwej, a po zastosowaniu nie podgalać pozostałych włosów maszynką.
- Nigdy nie powinno się golić włosów 'na sucho'. Dobrym sposobem jest nałożenie na skórę odżywki do włosów albo specjalnej pianki do golenia.
- Golenie włosów, szczególnie w strefie intymnej, najlepiej robić z włosem, a nie pod włos. Gdy włoski zaczynają odrastać, lepiej ponownie je depilować, gdy osiągnąć długość kilku milimetrów.
- Po depilacji lub goleniu warto ukoić skórę żelem aloesowym lub ostudzonym naparem z zielonej herbaty. Bezpośrednio po zabiegu nie powinno się smarować ciężkimi balsamami i kremami, bo mogą one zapchać skórę i spowodować powstawanie krostek.
Jak złagodzić podrażnienia po goleniu miejsc intymnych. Dlaczego podrażnienia po goleniu powstają?
Podrażnienia po goleniu miejsc intymnych, w szczególności zaś okolic pachwin, pojawiają się najczęściej po depilacji mechanicznej. Taką jak depilacja maszynką do golenia. Choć to najczęściej wybierany, najtańszy i najszybszy sposób depilacji, wiąże się również niestety z największym ryzykiem podrażnień. Zbyt mocne dociśnięcie maszynki do skóry może nawet prowadzić do skaleczeń. Używanie maszynki do golenia może naruszać naskórek – w końcu przesuwa się ostrzem żyletki po skórze. Odrastające już po 1-2 dniach włoski bardzo często wrastają, przez co tworzą się stany zapalne mieszków włosowych. Chcąc tego uniknąć można pokusić się o depilację przy użyciu depilatora, która polega na wyrywaniu włosków wraz z cebulkami. Taki sposób usuwa owłosienie na dłużej (nawet na kilka tygodni), ale również może prowadzić do podrażnień skóry, w tym nawet mikroranek.
Podrażnienia po goleniu odbijają się na wyglądzie skóry – powodują zaczerwienienia, a nawet krostki). Przede wszystkim są jednak niekomfortowe. Podrażniona skóra po goleniu może swędzieć i piec, a nawet po prostu boleć (szczególnie w przypadku bardzo wrażliwej i cienkiej skóry). W skrajnych przypadkach podrażnienia po goleniu bikini czy pach, a nawet nóg, mogą skutkować pojawieniem się krwawienia. Jak złagodzić podrażnienia po goleniu? Przede wszystkim zadbaj o dogłębne nawilżenie skóry. Im bardziej nawilżona, tym lepsze ma zdolności regeneracyjne.
Na zaczerwienienia po goleniu dobrze sprawdzają się kremy i balsamy o działaniu nawilżającym, zmiękczającym i regenerującym skórę. Warto zaopatrzyć się również w kosmetyki, które w swoim składzie mają składniki opóźniające odrost włosków. Najczęściej jest to roślinny wyciąg Larrea divaricata. Dzięki temu wydłuży się czas pomiędzy kolejnymi depilacjami, co pozwoli na szybszą regenerację skóry
Domowe sposoby na podrażnienia skóry po goleniu - zioła, olejki, okłady
Wiele ziół ma naturalne działanie przeciwzapalne i antybakteryjne. Miejscowe okłady z ziół nie tylko przyspieszają gojenie podrażnień, ale także zapobiegają ich powstawaniu. Z tego powodu najlepiej jest stosować domowe sposoby na podrażnienia bezpośrednio po goleniu, nie czekając na pojawienie się zaczerwienienia czy krostek. Szczególnie pomocne w domowej apteczce są:
- Żel aloesowy - sok z aloesu znany jest z działania kojącego i nawilżającego. Potrafi złagodzić pieczenie, wspomaga również regenerację podrażnionej skóry. Zawiera wiele witamin - m.in. A, C, E i witaminy z grupy B, a także ważne minerały, jak wapń czy chrom. Żel z aloesem powstaje na skutek kontrolowanej fermentacji bogatego w sok miąższu i ze względu na konsystencję idealnie zastępuje piankę do golenia.
- Olejek z drzewa herbacianego - zawiera ekstrakt z liści drzewa herbacianego Melaleuca alternifolia i polecany jest zwłaszcza osobom borykającym się z wypryskami po goleniu bikini. Dobrze radzi sobie ze skórą tłustą i trądzikową, zapobiega wrastaniu włosków. Olejku z drzewa herbacianego powinno się używać rozcieńczonego - dodając kilka kropel do balsamu, kremu do ciała itd.
- Ziarna kawy - domowy peeling kawowy usuwa zbędny naskórek, odsłaniając mieszki włosowe, co ułatwia golenie i zapobiega podrażnieniom. Ziarna kawy mają dodatkowo działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne. Tak jak innych peelingów, także tego nie powinno się używać w dniu golenia, a dzień przed lub po.
- Szałwia - napar z szałwii białej działa kojąco na powstałe po goleniu podrażnienia, zapobiega zakażeniom grzybami z rodzaju Candida oraz pojawianiu się krostek, łagodzi też alergię. Gorący kompres zawierający napar z szałwii może być stosowany zarówno przed, jak i po goleniu. Szałwia przywraca równowagę pH miejsc intymnych, a więc nasiadówki z szałwii polecane są w przypadku problemów z podrażnieniami okolic bikini.
- Olejek z mięty - za kojące właściwości mięty odpowiada mentol. Miętowy olejek nałożony na podrażnioną i zaczerwienioną skórę przynosi natychmiastową ulgę, najlepiej jednak stosować go z umiarem, rozcieńczając kremem lub balsamem.
Jak powstają krostki po goleniu? Czy można im zapobiec?
Czerwone krostki pojawiają się najczęściej w wyniku golenia przy pomocy tępej maszynki. Zużyte ostrze szarpie podrażnia skórę, prowadząc do mikrourazów i rozwoju stanu zapalnego. Dodatkowo, na powierzchni starej maszynki osadzają się bakterie, fragmenty martwego naskórka czy brud, co sprzyja rozwojowi infekcji. Nawet jeśli jednorazowa maszynka wygląda na czystą po użyciu, wiele groźnych drobnoustrojów kryje się w trudnodostępnej przestrzeni pomiędzy ostrzami.
Podrażnienia po goleniu miejsc intymnych zdarzają się dużo częściej niż po goleniu nóg. To dlatego, że skóra okolic bikini jest wyjątkowo delikatna, a przez to podatna na stany zapalne. Wszelkiego rodzaju fałdy i zagłębienia są idealnym siedliskiem bakterii - jest to odpowiedzią na pytanie, czemu czerwone krostki pojawiają się zazwyczaj przy pachwinach i wszelkich miejscach, gdzie zbiera się pot.
Powstawaniu czerwonych krostek sprzyja również nieodpowiednie nawilżenie skóry. Jeśli masz skłonność do suchej skóry, golenie - zwłaszcza bez użycia pianki - może być przyczyną takich problemów jak wrastające włoski czy zapalenie mieszków włosowych.
Stosowanie odpowiedniej pielęgnacji skóry jest kluczem do tego, jak uniknąć krostek. Przede wszystkim do golenia należy używać ostrej maszynki, najlepiej wielorazowej, z wymiennymi ostrzami. Można także całkowicie zrezygnować z golenia na rzecz depilacji. Poza tym, dbanie o odpowiednie nawilżenie pozwala uniknąć podrażnień i zapobiega powstawaniu nieestetycznych krostek. Jednakże przypadku skóry szczególnie wrażliwej może okazać się, że podrażnienia po goleniu bikini mogą powstawać pomimo stosowania właściwej pielęgnacji. Wtedy szczególnie warto rozważyć zamianę golenia z użyciem maszynki na depilację.
Tak więc, aby cieszyć się gładką skórą, należy golić się czystą maszynką, zgodnie z kierunkiem wzrostu włosków, z użyciem pianki lub kremu. Nie powinno się w tym samym dniu używać peelingu, dobrze jest natomiast zapewnić skórze nawilżenie za pomocą odpowiednich kosmetyków.