Pryszcze w okolicach intymnych po goleniu - Przyczyny, Zapobieganie i Leczenie
Czerwone krostki po goleniu? Pożegnaj je raz na zawsze dzięki odpowiednim kosmetykom i akcesoriom!
Czerwone krostki po goleniu zazwyczaj nie stanowią poważnego problemu. Zmiany w metodzie golenia, przerzucenie się na depilację lub używanie odpowiednich kosmetyków łagodzących podrażnienia i stany zapalne pozwala skutecznie je wyeliminować. Czasami trzeba jednak zastosować metodę prób i błędów, aby być świadomą tego, jaka metoda usuwania zbędnego owłosienia będzie dla nas najlepsza.
Bibliografia
- Brochmann, N., & Støkken-Dahl, E. (2017). Radości z kobiecości: czyli wszystko o zarządzaniu narządami. Sonia Draga Sp. z oo.
- Sybilski, A. J. (2012). Skóra–najważniejszy narząd naszego ciała. Dbajmy o nią!. Pediatria i Medycyna Rodzinna, 8(4), 375-379.
- Kieć-Świerczyńska, M., Kręcisz, B., & Świerczyńska-Machura, D. (2004). Uczulenie na kosmetyki i środki zapachowe. Med Pr, 55(2), 203-206.
- Mańkowska, A., Adamski, Z., & Kasprzak, W. (2011). Różnice w efektach depilacji laserowej na twarzy u kobiet, w porównaniu z innymi okolicami ciała. ERMATOLOGiA Dwumiesięcznik, 19.
- Kowalczyk, A. (2021). Czy depilacja laserowa jest bezpieczna? Na czym polega i jak wpływa na zdrowie?.
Copywriterka, dziennikarka, feministka, samorzeczniczka osób w spektrum autyzmu. W wolnym czasie piszę wiersze, fanfiction oraz zwiedzam internet niczym daleki kraj pełen dziwacznych kultur. Staram się propagować wiedzę z zakresu profilaktyki zdrowotnej i rozwiewać popularne mity medyczne. Mam nadzieję, że w przyszłości uda mi się zgrać własną świadomość do chmury i obserwować z daleka, jak roboty zastępują ludzi.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Jak złagodzić podrażnienia po goleniu miejsc intymnych. Dlaczego podrażnienia po goleniu powstają?
Podrażnienia po goleniu miejsc intymnych, w szczególności zaś okolic pachwin, pojawiają się najczęściej po depilacji mechanicznej. Taką jak depilacja maszynką do golenia. Choć to najczęściej wybierany, najtańszy i najszybszy sposób depilacji, wiąże się również niestety z największym ryzykiem podrażnień. Zbyt mocne dociśnięcie maszynki do skóry może nawet prowadzić do skaleczeń. Używanie maszynki do golenia może naruszać naskórek – w końcu przesuwa się ostrzem żyletki po skórze. Odrastające już po 1-2 dniach włoski bardzo często wrastają, przez co tworzą się stany zapalne mieszków włosowych. Chcąc tego uniknąć można pokusić się o depilację przy użyciu depilatora, która polega na wyrywaniu włosków wraz z cebulkami. Taki sposób usuwa owłosienie na dłużej (nawet na kilka tygodni), ale również może prowadzić do podrażnień skóry, w tym nawet mikroranek.
Podrażnienia po goleniu odbijają się na wyglądzie skóry – powodują zaczerwienienia, a nawet krostki). Przede wszystkim są jednak niekomfortowe. Podrażniona skóra po goleniu może swędzieć i piec, a nawet po prostu boleć (szczególnie w przypadku bardzo wrażliwej i cienkiej skóry). W skrajnych przypadkach podrażnienia po goleniu bikini czy pach, a nawet nóg, mogą skutkować pojawieniem się krwawienia. Jak złagodzić podrażnienia po goleniu? Przede wszystkim zadbaj o dogłębne nawilżenie skóry. Im bardziej nawilżona, tym lepsze ma zdolności regeneracyjne.
Na zaczerwienienia po goleniu dobrze sprawdzają się kremy i balsamy o działaniu nawilżającym, zmiękczającym i regenerującym skórę. Warto zaopatrzyć się również w kosmetyki, które w swoim składzie mają składniki opóźniające odrost włosków. Najczęściej jest to roślinny wyciąg Larrea divaricata. Dzięki temu wydłuży się czas pomiędzy kolejnymi depilacjami, co pozwoli na szybszą regenerację skóry
Domowe sposoby na podrażnienia skóry po goleniu - zioła, olejki, okłady
Wiele ziół ma naturalne działanie przeciwzapalne i antybakteryjne. Miejscowe okłady z ziół nie tylko przyspieszają gojenie podrażnień, ale także zapobiegają ich powstawaniu. Z tego powodu najlepiej jest stosować domowe sposoby na podrażnienia bezpośrednio po goleniu, nie czekając na pojawienie się zaczerwienienia czy krostek. Szczególnie pomocne w domowej apteczce są:
- Żel aloesowy - sok z aloesu znany jest z działania kojącego i nawilżającego. Potrafi złagodzić pieczenie, wspomaga również regenerację podrażnionej skóry. Zawiera wiele witamin - m.in. A, C, E i witaminy z grupy B, a także ważne minerały, jak wapń czy chrom. Żel z aloesem powstaje na skutek kontrolowanej fermentacji bogatego w sok miąższu i ze względu na konsystencję idealnie zastępuje piankę do golenia.
- Olejek z drzewa herbacianego - zawiera ekstrakt z liści drzewa herbacianego Melaleuca alternifolia i polecany jest zwłaszcza osobom borykającym się z wypryskami po goleniu bikini. Dobrze radzi sobie ze skórą tłustą i trądzikową, zapobiega wrastaniu włosków. Olejku z drzewa herbacianego powinno się używać rozcieńczonego - dodając kilka kropel do balsamu, kremu do ciała itd.
- Ziarna kawy - domowy peeling kawowy usuwa zbędny naskórek, odsłaniając mieszki włosowe, co ułatwia golenie i zapobiega podrażnieniom. Ziarna kawy mają dodatkowo działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne. Tak jak innych peelingów, także tego nie powinno się używać w dniu golenia, a dzień przed lub po.
- Szałwia - napar z szałwii białej działa kojąco na powstałe po goleniu podrażnienia, zapobiega zakażeniom grzybami z rodzaju Candida oraz pojawianiu się krostek, łagodzi też alergię. Gorący kompres zawierający napar z szałwii może być stosowany zarówno przed, jak i po goleniu. Szałwia przywraca równowagę pH miejsc intymnych, a więc nasiadówki z szałwii polecane są w przypadku problemów z podrażnieniami okolic bikini.
- Olejek z mięty - za kojące właściwości mięty odpowiada mentol. Miętowy olejek nałożony na podrażnioną i zaczerwienioną skórę przynosi natychmiastową ulgę, najlepiej jednak stosować go z umiarem, rozcieńczając kremem lub balsamem.