Przebarwienia pod oczami - Przyczyny, leczenie i skuteczne metody pielęgnacji skóry
Zmiany skórne pod oczami – dlaczego się pojawiają?
Na samym wstępie zdecydowanie warto bliżej przyjrzeć się budowie skóry pod oczami. Jest ona znacznie cieńsza niż na pozostałych obszarach twarzy, a dodatkowo pozbawiona gruczołów łojowych. Te zaś są odpowiedzialne za produkcję sebum, czyli naturalne nawilżenie, stanowiące powłokę ochronną przed czynnikami z zewnątrz. Bez tej zabezpieczającej warstwy styczność z wszelkimi zjawiskami atmosferycznymi (i nie tylko) jest dla naszej skóry pod oczami wyjątkowo obciążająca. Może ona ulegać przesuszeniom i podrażnieniom, co sprawi, że stanie się w dotyku szorstka i chropowata. Podrażniona skóra wokół oczu bardzo często objawia się właśnie poprzez zaczerwienienie, ale do tego jeszcze wrócimy.
Specyfika skóry pod oczami powoduje, że to właśnie na niej najszybciej widoczne są objawy starzenia. Polega to na utracie dotychczasowej elastyczności i jędrności, przez co ujawniają się pierwsze zmarszczki i załamania. Charakterystyczna budowa decyduje też o delikatności tej partii naszej twarzy – łatwo ją uszkodzić i przyczynić się do powstania wspomnianych zmian, które nie zawsze chcą szybko zniknąć. Zazwyczaj mamy tutaj do czynienia z obrzękiem, zaczerwienieniem, a nierzadko również z wysypką pod oczami. Ustalenie przyczyny takiego stanu może wymagać porady dermatologa, szczególnie jeśli wyeliminujemy te powody, które są zdecydowanie najczęstsze, a jednocześnie dość łatwe do zredukowania.
Małe pryszcze pod oczami
Małe pryszcze pod oczami pojawiają się z powodu reakcji alergicznych na produkty do pielęgnacji skóry, jedzenie i wszelkie inne bodźce zewnętrzne. Mała wysypka często działa jako sygnał dla organizmu na temat problemów z przewodem pokarmowym lub wątrobą. W takim przypadku w leczeniu wysypki konieczne jest zrewidowanie diety, ograniczenie stosowania ostrych i tłustych produktów spożywczych. Nie będzie zbędne stosowanie ultradźwięków w celu wykluczenia kamieni w pęcherzyku żółciowym. Podobnie jak w przypadku tej choroby wielu pacjentów ma niewielką wysypkę pod oczami.
Jeśli pryszcze są białe i nie powodują bolesnych wrażeń, najprawdopodobniej jest to mil, które pojawia się z powodu zatykania porów. Jeśli wysypka jest czerwona, oznacza to jej alergię, stan zapalny lub zakaźną. W takim przypadku należy skontaktować się z dermatologiem, aby ustalić przyczynę wysypki i uzupełnić leczenie.
Kilka słów o usuwaniu prosaków pod oczami przy pomocy termokoagulacji
Termokoagulacja to nowoczesna, niezwykle skuteczna i bezinwazyjna metoda usuwania różnorodnych zmian skórnych. Oprócz prosaków pod oczami z jej pomocą można także zlikwidować żółtaki, naczyniaki gwiaździste i wiśniowe, brodawki oraz włókniaki. Co istotne, w wielu przypadkach wystarczy tylko jeden zabieg, abyś na nowo mogła cieszyć się gładką, wolną od jakichkolwiek zmian skórą. W czym tkwi sekret skuteczności termokoagulacji? W wykorzystaniu generującej ciepło fali radiowej o odpowiednich parametrach, która po zetknięciu z powierzchnią twarzy prowadzi do wystąpienia efektu koagulacji. Sam zabieg usuwania prosaków pod oczami nie wymaga nacinania i nakłuwania skóry, a do tego jest bezpieczny dla sąsiednich tkanek, które nie zostają w żadnym stopniu naruszone. To wszystko dzięki zastosowaniu certyfikowanego urządzenia Lamprobe! Amerykański sprzęt najnowszej generacji zapewnia maksymalną precyzję i pełną kontrolę intensywności podczas zabiegu.
Pamiętaj, że choć usuwanie prosaków pod oczami termokoagulacją jest bardzo bezpieczne i bezinwazyjne, to nie każdy może umówić się na zabieg. Do przeciwwskazań zaliczamy:
- ciążę i okres karmienia
- hemofilię
- bielactwo
- padaczkę
- łuszczycę
- mocną i świeżą opaleniznę
- spożywanie alkoholu przynajmniej 24 godziny przez zabiegiem
Warto mieć na uwadze, że szczerość podczas wywiadu przeprowadzanego przez kosmetologa to podstawa Twojego bezpieczeństwa. Nie ukrywaj swoich chorób i dolegliwości. W niektórych przypadkach wystarczy jedynie odczekać, aby móc skorzystać ze wszystkich korzyści, jakie niesie za sobą usuwanie prosaków pod oczami termokoagulacją.
Zaczerwienienie wokół oczu u dziecka
Skóra dziecka jest wrażliwsza niż u osoby dorosłej, co wynika m.in. z tego, że jej bariera ochronna nie jest jeszcze w pełni rozwinięta. Dotyczy to również okolic oczu. Niemniej czerwone powieki u niemowlaka zdecydowanie powinny zwrócić naszą uwagę. Jeśli czerwone plamy pod oczami u dziecka nie wynikają z żadnej konkretnej przyczyny, a są po prostu skutkiem tak dużej reaktywności skóry, wystarczy jej regularne przemywanie i delikatna pielęgnacja. Jeśli natomiast objawy nie znikają, a dodatkowo zaczyna im towarzyszyć wyciek ropny, najprawdopodobniej mamy do czynienia z infekcją. Wówczas najlepiej zgłosić się do zaufanego pediatry, który powie nam, jak dalej postępować.
Zaczerwienienie pod oczami u dziecka może również wynikać z alergii, żeby jednak z całą pewnością to stwierdzić, konieczne jest wykonanie testów alergicznych, dzięki którym możliwe będzie wskazanie alergenu. Dobrze jest także zdecydować się na badanie pod kątem atopowego zapalenia skóry, ponieważ czerwone oczy u niemowlaka mogą być objawem nawracającego zapalenia spojówek, które często towarzyszy tej chorobie.