Jak Skutecznie Pozbyć Się Pryszczy Podskórnych - Praktyczne Porady
Jak można pozbyć się podskórnego pryszcza? Przyjrzyj się swojej diecie
Zmagasz się z pryszczami podskórnymi? Domowym sposobem na złagodzenie istniejących już zmian i zapobieganie pojawianiu się nowych jest… prawidłowe zbilansowanie diety. Na redukcję zmian trądzikowych szczególnie korzystny wpływ mają witaminy:
- B6 (pirydoksyna), która zmniejsza produkcję sebum,
- B2 (ryboflawina), która reguluje pracę gruczołów łojowych, a dodatkowo uczestniczy w keratynizacji (rogowaceniu) komórek naskórka,
- B3 (nikotynamid), która działa przeciwzapalnie.
Jeśli stosujesz restrykcyjną dietę eliminacyjną, głodówki albo zmagasz się z alergiami pokarmowymi lub chorobami autoimmunologicznymi (np. celiakią), dostarczenie organizmowi wszystkich niezbędnych witamin wraz z pożywieniem może być utrudnione. W takiej sytuacji warto rozważyć suplementację. Zanim jednak sięgniesz po witaminy z grupy B, oznacz laboratoryjnie stężenie tych związków we krwi, a następnie skonsultuj wyniki z lekarzem lub dietetykiem. Pamiętaj, że nadmiar witamin w organizmie jest równie niebezpieczny, jak ich niedobór.
A: Katarzyna Grzyś-Kurka
Jak skutecznie pozbyć się pryszczy wokół ust?
Leczenie pęcherzyków na ustach powinno zależeć od przyczyny ich powstania. Przykładowo: jeśli są to pryszcze podskórne w okolicach ust, to najprawdopodobniej oznacza to zaburzoną gospodarkę hormonalną – wtedy warto udać się do endokrynologa.
Domowe sposoby
Warto wiedzieć, że istnieje kilka skutecznych domowych sposobów na usunięcie bąbla na ustach:
- kostki lodu – lód szybko eliminuje obrzęk, jednakże nie można trzymać go zbyt długo na skórze, ponieważ spowoduje to ogromny ból,
- czosnek – wystarczy przyłożyć plasterek czosnku, aby pryszcz na ustach szybciej zniknął,
- miód i cynamon – maseczka z tych dwóch składników ma działanie przeciwzapalne i regenerujące,
- naturalne olejki – doskonale sprawdza się przykładowo olejek z drzewa herbacianego o właściwościach antybakteryjnych i przeciwzapalnych,
- soda oczyszczona – pasta stworzona z 1/2 łyżeczki sody oczyszczonej i 1/2 łyżeczki przegotowanej wody, nałożona na wyprysk, sprawi, że gojenie się pryszcza będzie znacznie szybsze.
Jeśli jednak zależy ci na tym, aby pryszcz na ustach jak najszybciej zniknął, to udaj się do najbliższej apteki i kup maść z cynkiem na wypryski.
Pryszcze podskórne: czym są?
To różnej wielkości podskórne ropne zmiany znajdujące się w głębokiej warstwie skóry, niemożliwe do wyciśnięcia, ponieważ ich ujście zasłonięte jest przez skórę. Czasem są rozsiane po twarzy i drobne. Częściej jednak mają formę cyst lub nawet twardych guzków. Guzki znajdują się głębiej niż cysty i są twarde. Cysty są nieco bardziej miękkie i czasem widocznie nabrzmiałe ropą, ponieważ znajdują płycej niż ropne guzki. Zmiany mogą mieć lekko siny lub czerwonawy odcień, czasem jedynie czerwoną obwódkę. Zarówno cysty, jak i guzki charakteryzują się tym, że przy dotknięciu bolą, chociaż przy mniejszych pryszczach ból może nie być wyczuwalny, szczególnie u odpornych osób. Nie należy ich wyciskać, ponieważ zostawiają trwałe, ciemne blizny. Przyjmuje się, że najczęściej podskórne pryszcze tworzą się w strefie T (czoło, nos, broda), podobnie jak inne zaskórniki. Nie jest to prawda. W rzeczywistości mogą wystąpić w bardzo wielu miejscach na ciele, przede wszystkim na policzkach i na czole tuż przy włosach, na skroniach, na szyi, w okolicach uszu, na plecach oraz na dekolcie. Kiedy pryszcz podskórny się pojawi, warto dać mu czas. Niektóre same wchłaniają się już po kilku dniach, a te mniejsze okazują się być zwykłymi pryszczami, które wychodzą na wierzch, przez co stają się o niebo prostsze do usunięcia. Jeśli jednak podskórne cysty i guzki nie znikają lub pojawiają się regularnie, należy się temu przyjrzeć. Czytaj też: Trądzik: objawy i skuteczne leczenie Trądzik zaskórnikowy: jak go wyleczyć? Pryszcze na pośladkach: jak powstają i jak się ich pozbyć?
- używanie kosmetyków zapychających pory, zbyt tłustych kremów
- skłonności genetyczne
- choroby, np. cukrzyca oraz inne choroby metaboliczne
- długotrwały stres (szczególnie, kiedy pryszcze występują w okolicy szyi i uszu)
Rodzajem pryszczy podskórnych można też nazwać łagodne czyraki, czyli ropne zmiany skórne wynikające z zapalenia mieszków włosowych. Są bardziej bolesne i większe od zwyczajnych pryszczy. Bolą bez dotykania, kiedy już urosną. Częste występowanie czyraków może świadczyć o chorobach nerek i wątroby, cukrzycy, osłabionej odporności organizmu, zarażeniu wirusem HIV. Jeśli zdiagnozujesz u siebie czyraka, koniecznie udaj się do lekarza dermatologa.
NAJCIEKAWSZE WPISY
- Masaż twarzy Kobido – japoński lifting twarzy (bez skalpela)
- Kamień gua sha – efekty stosowania masażu w 8 krokach
- Co to jest laminowanie włosów? Uzyskaj taflę włosów
- Olejowanie włosów – wszystko o olejowej pielęgnacji
- Kaszka na twarzy: jak się jej pozbyć? (SKUTECZNE SPOSOBY)
- Retinol – jak stosować? 10 pytań i odpowiedzi – nasz poradnik
- Jak szczotkować ciało na sucho? Pobudź swoją skórę do życia
- Metoda OMO – 3 etapy mycia włosów. Czy warto?
- Usuwanie wągrów w domu – jak to zrobić? 4 skuteczne kosmetyki
- Najlepsze szczotki do włosów – zobacz nasze top 5!
Cześć! To my, dziewczyny z drogerii horex.pl 🙂 Specjalnie dla Ciebie testujemy, sprawdzamy, opisujemy i weryfikujemy wszystko, co związane z…
Podskórne pryszcze – czym są i co je powoduje?
Trądzik jest jedną z najczęściej diagnozowanych dermatoz. Zmagają się z nim przede wszystkim ludzie młodzi w wieku 14–19 lat – powstaje na cerze 83–95% osób w tej grupie wiekowej. Charakterystyczne zamknięte i otwarte zaskórniki przekształcające się w stany zapalne (niekiedy ropiejące). Coraz częściej trądzik pojawia się też na skórze osób w wieku 40 czy 50 lat. Mowa wówczas o trądziku późnym.
Zmiany trądzikowe powstają na cerze, której:
- gruczoły łojowe produkują nadmierną ilość sebum,
- przewody łojowe nadmiernie rogowacieją, co powoduje zwężenie ich światła i zakłóca prawidłowe wydalanie sebum na zewnątrz,
- mieszki włosowe stały się siedliskiem tlenowych ziarenkowców.
Wszystkie te czynniki przyczyniają się do powstania mikrozaskórników, które niekiedy przekształcają się w zamknięte i otwarte zaskórniki. To właśnie w przypadku zaskórników zamkniętych, gdy ujście jest niewidoczne gołym okiem, wydalanie sebum na zewnątrz jest utrudnione albo wręcz niemożliwe. Wówczas powstają krosty podskórne, mające postać bolesnych i zaczerwienionych guzków lub grudek. Takie pryszcze przy każdym dotyku wywołują intensywne kłucie. To efekt stanu zapalnego. Walka z tą postacią dermatozy nie jest łatwa ani krótka. Wymaga stosowania odpowiednich preparatów do pielęgnacji we właściwej kolejności. Jeśli jednak zachowasz regularność – uda Ci się pozbyć podskórnych pryszczy.