Jak Skutecznie Pozbyć Się Pryszczy Podskórnych - Praktyczne Porady

Jak można pozbyć się podskórnego pryszcza? Przyjrzyj się swojej diecie

Zmagasz się z pryszczami podskórnymi? Domowym sposobem na złagodzenie istniejących już zmian i zapobieganie pojawianiu się nowych jest… prawidłowe zbilansowanie diety. Na redukcję zmian trądzikowych szczególnie korzystny wpływ mają witaminy:

  • B6 (pirydoksyna), która zmniejsza produkcję sebum,
  • B2 (ryboflawina), która reguluje pracę gruczołów łojowych, a dodatkowo uczestniczy w keratynizacji (rogowaceniu) komórek naskórka,
  • B3 (nikotynamid), która działa przeciwzapalnie.

Jeśli stosujesz restrykcyjną dietę eliminacyjną, głodówki albo zmagasz się z alergiami pokarmowymi lub chorobami autoimmunologicznymi (np. celiakią), dostarczenie organizmowi wszystkich niezbędnych witamin wraz z pożywieniem może być utrudnione. W takiej sytuacji warto rozważyć suplementację. Zanim jednak sięgniesz po witaminy z grupy B, oznacz laboratoryjnie stężenie tych związków we krwi, a następnie skonsultuj wyniki z lekarzem lub dietetykiem. Pamiętaj, że nadmiar witamin w organizmie jest równie niebezpieczny, jak ich niedobór.

A: Katarzyna Grzyś-Kurka

Opryszczka a pryszcz na ustach – jakie są między nimi różnice?

Niektórzy mylą pryszcza z opryszczką. Dlatego musisz wiedzieć, że główną różnicą pomiędzy tymi zmianami jest to, że pryszcze pojawiają się w wyniku zablokowania porów z powodu łoju i nagromadzenia martwych komórek, natomiast opryszczka przenoszona jest przez ślinę bądź kontakt z zakażonymi osobami.

Bardzo ważne jest to, że opryszczka bardzo łatwo się rozprzestrzenia. To wirus, który znajduje się w ciele nawet 90% Polaków. Objawia się głównie:

  • uczuciem pieczenia, swędzenia i pieczenia skóry w okolicach ust,
  • dolegliwościami bólowymi wokół ust,
  • bolesnymi pęcherzami z płynem surowiczym,
  • zaczerwienieniem wokół pęcherzy,
  • bólami mięśni,
  • powiększonymi węzłami chłonnymi,
  • gorszym samopoczuciem.

Jak przebiega powstawanie opryszczki wargowej?

Pojawianie się opryszczki wargowej jest stopniowe. Zwykle jej objawy ustępują w przeciągu 1–2 tygodni, dlatego niektórzy są zdania, że nie trzeba jej leczyć, choć lekarze to zalecają. Leczenie opryszczki polega zwykle na stosowaniu leków przeciwwirusowych i innych preparatów, które skracają czas trwania symptomów i łagodzą nieprzyjemne dolegliwości. Gdy objawy opryszczki są bardzo nasilone lub leki okazują się bezskuteczne, to koniecznie trzeba skonsultować się z lekarzem.

Jak skutecznie pozbyć się pryszczy wokół ust?

Leczenie pęcherzyków na ustach powinno zależeć od przyczyny ich powstania. Przykładowo: jeśli są to pryszcze podskórne w okolicach ust, to najprawdopodobniej oznacza to zaburzoną gospodarkę hormonalną – wtedy warto udać się do endokrynologa.

Domowe sposoby

Warto wiedzieć, że istnieje kilka skutecznych domowych sposobów na usunięcie bąbla na ustach:

  • kostki lodu – lód szybko eliminuje obrzęk, jednakże nie można trzymać go zbyt długo na skórze, ponieważ spowoduje to ogromny ból,
  • czosnek – wystarczy przyłożyć plasterek czosnku, aby pryszcz na ustach szybciej zniknął,
  • miód i cynamon – maseczka z tych dwóch składników ma działanie przeciwzapalne i regenerujące,
  • naturalne olejki – doskonale sprawdza się przykładowo olejek z drzewa herbacianego o właściwościach antybakteryjnych i przeciwzapalnych,
  • soda oczyszczona – pasta stworzona z 1/2 łyżeczki sody oczyszczonej i 1/2 łyżeczki przegotowanej wody, nałożona na wyprysk, sprawi, że gojenie się pryszcza będzie znacznie szybsze.

Jeśli jednak zależy ci na tym, aby pryszcz na ustach jak najszybciej zniknął, to udaj się do najbliższej apteki i kup maść z cynkiem na wypryski.

Pryszcze podskórne: jak powstają? Jak je leczyć?

Pryszcze podskórne miał kiedyś każdy. Niektóre z nich znikają, inne rosną i bolą każdego dnia coraz bardziej. Dopiero ocena stopnia nasilenia tego problemu daje odpowiedź, czy zmiany skórne w postaci cyst, torbieli i guzków świadczą o czymś poważniejszym. Sprawdź, jak rozpoznać pryszcze podskórne i o jakich chorobach może świadczyć ich powstawanie.

Spis treści

Pryszcze podskórne - jak je rozpoznać? W końcu pryszcz pryszczowi nierówny, dlatego pierwszą rzeczą, jaką należy uczynić, to lepiej poznać swoje pryszcze. Ocenić ich wielkość, stopień zaawansowania, a przede wszystkim miejsce położenia. Najprościej podzielić pryszcze na te znajdujące się pod skórą i te "na powierzchni". Pryszcze podskórne wyglądają jak wybrzuszenia, wypustki o różnym kształcie i kolorze. Z kolei pryszcze na powierzchni to zwykle te, które już wyszły spod skóry i mają ropną końcówkę.

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Pryszcze podskórne mogą pojawić się w różnych miejscach na twarzy pryszcze podskórne na brodzie, skroniach, policzkach i żuchwie oraz częściach ciała, czasami bardzo nietypowych podskórne pryszcze pod pachami.

Czytaj dalej...

Zmiany trądzikowe na plecach zazwyczaj pojawiają się u tych osób, które walczą z trądzikiem pospolitym w ich przypadku za pojawianie się wyprysków i krost odpowiadają hormony i wywołana ich działaniem nadmierna aktywność gruczołów łojowych.

Czytaj dalej...

Jeśli nakładasz je w taki sposób, że włosy z kosmetykiem opadają swobodnie na plecy i ramiona, substancje drażniące czy uczulające mogą wywoływać zmiany w miejscu kontaktu, czyli na ramionach i plecach,.

Czytaj dalej...

Jeśli trądzik jest nasilony, zazwyczaj zalecane są te same doustne leki na trądzik, jakie przepisywane są w przypadku trądziku pospolitego antybiotyki takie jak tetracyklina, doksycyklina czy erytromycyna, a także, trudniejsze do nakładania, antybiotyki do stosowania miejscowego.

Czytaj dalej...