Pryszcze w pierwszych dniach ciąży - Przyczyny, Objawy i Porady

Piersi w 1 miesiącu ciąży

Teraz już wiesz, skąd to uczucie, że coś dziwnego stało się z piersiami. Zrobiły się tkliwe, pełniejsze, jakby napuchnięte i w dodatku „niedotykalskie“ – tak wrażliwe, że nawet lekkie dotknięcie powoduje ból.

Piersi w 1 miesiącu ciąży powiększają się pod wpływem hormonów, są też lepiej ukrwione. Naczynia krwionośne rozszerzają się i prześwitują przez cienką skórę – na piersiach widać siateczkę sinych żyłek.

Brodawki i otoczki stają się ciemniejsze. By zmniejszyć dyskomfort, kup dobrze dopasowany biustonosz na szerokich ramiączkach, który porządnie podtrzymuje biust, ale go nie uciska. Nie kupuj na zapas – zbyt duży biustonosz nie podtrzyma piersi i ich skóra rozciągnie się.

Piersi to miejsce narażone na powstanie rozstępów. Od początku ciąży stosuj więc krem, który zmniejszy to ryzyko. Nanoś go dwa razy dziennie, omijając brodawki.

Pierwszy trymestr ciąży: pierwszy miesiąc

Zapłodnione jajeczko dzieli się na komórki, które wszczepiają się w błonę śluzową macicy - kształtują się główne organy, w tym serce. Embrion jest wielkości ziarnka ryżu. Nie miesiączkujesz, ale możesz mieć plamienia lub krwawienia około 11-12 dnia od zapłodnienia, ale to nie miesiączka. Czasem występują nawet trzy kolejne krwawienia w terminach przypadających na normalną miesiączkę. Piersi są nabrzmiałe i wrażliwe. Na cerze mogą pojawić się wypryski, a temperatura ciała wzrasta do 37 st. C. Czasem odczuwasz senność i zmęczenie, a także poranne nudności (czasem mogą trwać cały dzień). Możesz być też drażliwa i mieć wahania nastrojów. Za wszystko odpowiedzialne są zmiany hormonalne, jakie zachodzą w twoim organizmie. Staraj się odpoczywać i unikać stresu. Zwracaj baczną uwagę na to, co i ile jesz, ma to bowiem wielki wpływ na stan dziecka po urodzeniu, a także na twoje samopoczucie. W pierwszym trymestrze ciąży twoje zapotrzebowanie na energię wynosi ok. 2300 kcal.

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Śluz na początku ciąży a przed okresem

Jak już zostało powiedziane - nie da się jednoznacznie rozpoznać ciąży jedynie po wyglądzie wydzieliny z pochwy. Podejrzewając, że doszło do zapłodnienia, warto wykonać test ciążowy, a najlepiej - iść do lekarza i poddać się badaniu poziomu hormonu hCG z pobranej próbki krwi.

Wygląd śluzu może oczywiście świadczyć o ciąży (choć to za mało by mieć pewność o jej obecności). Inny jest śluz płodny, inny po owulacji, a jeszcze inny w czasie ciąży. We wczesnej ciąży może być przezroczysty i rozciągliwy, choć zwykle po kilku tygodniach staje się biały i gęsty, ponieważ zaczyna chronić układ rodny i płód przed drobnoustrojami.

Należy jednak pamiętać, że wygląd wydzieliny zmienia się też wraz z fazami cyklu menstruacyjnego. Przed owulacją śluz jest elastyczny i przezroczysty, przed okresem gęstnieje i robi się biały lub żółtawy. Ponadto nie tylko ciąża i cykl mają wpływ na konsystencję i barwę śluzu. Mogą zmieniać go też inne czynniki, takie jak choćby stres.

Ból, obrzęk i obrzmienie piersi

Zdecydowanie najczęstszy pierwszy objaw ciąży. Jest do tego stopnia częsty (występuje u ok. 95% kobiet), że znam lekarkę, która na podstawie tego czy bolą pacjentkę piersi, czy nie, jest w stanie stwierdzić ciążę.

Ze względu na wzrost progesteronu oraz innych hormonów związanych z ciążą, piersi stają się większe (wiele kobiet już w pierwszych tygodniach musi kupić nowe biustonosze), obrzęknięte i tkliwe.

U większości dolegliwość ta nie jest bardzo dokuczliwa, jest po prostu zauważalna. Ale zdarzają się kobiety, które niemalże płaczą z bólu piersi. Dolegliwość ta ustępuje zazwyczaj po I trymestrze, kiedy tkanki przyzwyczają się do nowego, większego stanu rzeczy.

Nie ma sposobu, by zaradzić tej dolegliwości. Można nosić odpowiednie staniki, dopasowane do rozmiaru piersi. Niektóre kobiety muszą również spać w biustonoszu.

Zalecam wtedy kupienie sobie tzw. sportowych staników na noc. Kąpiele w ciepłej (nie gorącej) wodzie też potrafią pomóc. Leki przeciwbólowe, chociaż nie są zupełnie przeciwwskazane, przy tej konkretnej dolegliwości raczej niewiele pomogą.

Tu opowiem pewną (chyba śmieszną) anegdotkę – jak wiele razy wam już mówiłam, mimo, że jestem lekarzem, wcale nie jestem inna od Was i podobnie jak pewnie większość kobiet w ciąży w I trymestrze bardzo martwiłam się czy ciąża jest dalej „żywa” – czy nie minęły mi objawy ciąży. Dość często uciskałam sobie jedną lub drugą pierś, żeby zobaczyć czy na pewno dalej boli. Oczywiście nikomu o tym nie mówiłam, bo to troche wstyd 😉 Aż do momentu, kiedy była u mnie w gabinecie pacjentka, z która się bardzo zżyłam – nazwijmy ją Ania.

Ania nieco zawstydzona mówi mi „Pani doktor, ja to już wariuje w tej ciąży – co jakiś czas uciskam sobie pierś, żeby zobaczyć czy boli”. Wtedy powiedziałam Ani, że ja robiłam tak samo i nagle obie poczułyśmy się „normalne” i rozgrzeszone z tego ciążowego szaleństwa.

Konsystencja śluzu w ciąży. Jaka powinna być?

Wydzielina z pochwy wiele mówi o aktualnym stanie zdrowia układu rodnego - zarówno podczas ciąży, jak i poza nią. Ponieważ jednak dla kobiet ciężarnych stan jest szczególnie ważny, powinny one dokładnie obserwować rozmaite objawy i zachodzące w ich organizmach procesy.

Jeśli chodzi o śluz w ciąży, należy zwracać uwagę na jego barwę, zapach oraz konsystencję. Ta ostatnia często zmienia się w kolejnych tygodniach od zapłodnienia. Początkowo może być rzadsza, by z czasem zgęstnieć i stworzyć trudniejszą do pokonania przeszkodę dla chorobotwórczych drobnoustrojów.

Kiedy w ciąży śluzu jest dużo, nie oznacza to od razu nieprawidłowości. Gdy kolor wydzieliny jest prawidłowy, a jej struktura jednolita, zwiększona produkcja śluzu wynika najpewniej z przyczyn fizjologicznych i zmian hormonalnych.

Gęsta wydzielina z pochwy

W którym momencie gęsty śluz w ciąży uznawany jest za prawidłowy? Na to pytanie trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ pojawiające się kolejno po zapłodnieniu objawy są poniekąd indywidualną kwestią kobiecego organizmu.

U niektórych ciężarnych śluz robi się bardzo gęsty już w ciąży wczesnej, u innych gęstnieje stopniowo przez kilka tygodni. Biały gęsty śluz w ciąży uznawany jest za prawidłowy, o ile jego konsystencja jest jednolita i nie towarzyszą mu objawy infekcji grzybiczej (świąd, pieczenie, zaczerwienienie, podrażnienie).

Niekiedy nie wycieka on na zewnątrz, zatrzymując się we wnętrzu szyjki macicy i tym samym dając uczucie suchości pochwy. Czasem biały gęsty śluz zostaje wydalony dopiero pod koniec ciąży (niekiedy przed samym porodem, czasem około 36 tygodnia). Wydalenie czopa śluzowego zwykle świadczy o zbliżającym się porodzie.

Galaretowaty śluz u ciężarnych

Gęsty śluz, uznawany w ciąży za prawidłowy, opisywany bywa przez pacjentki jako galaretowaty. W samym galaretowatym śluzie nie ma nic niepokojącego (bez względu na to, czy pojawia się on w 1, w 2 czy 3 trymestrze), o ile jest on bezwonny i bezbarwny (ewentualnie biały czy też lekko żółtawy).

przy regeneracji skóry często używa się jej po zabiegach medycyny estetycznej, a także w przypadku nadmiernej ekspozycji na słońce tylko na zdrową, nie uszkodzoną skórę jako silny antyoksydant wykazuje działanie neutralizujące na działanie wolnych rodników, a do tego uszkodzeń spowodowanych przez obecność stresu oksydacyjnego;.

Czytaj dalej...

Warto jednak pamiętać, że samodzielna diagnoza na podstawie zdjęć nie zastąpi wizyty u dermatologa, który może zalecić odpowiednie leczenie, takie jak maść na krosty na pupie lub inne specyfiki dostosowane do konkretnej diagnozy.

Czytaj dalej...

Aby poprawić stan skóry i zmniejszyć ryzyko powstawania nowych wyprysków należy nosić lekkie, przewiewne ubrania, wykonane z naturalnych tkanin, które zapewnią odpowiedni przewiew i warunki do gojenia.

Czytaj dalej...

Jeśli trądzik jest nasilony, zazwyczaj zalecane są te same doustne leki na trądzik, jakie przepisywane są w przypadku trądziku pospolitego antybiotyki takie jak tetracyklina, doksycyklina czy erytromycyna, a także, trudniejsze do nakładania, antybiotyki do stosowania miejscowego.

Czytaj dalej...