Pryszcze w pierwszych dniach ciąży - Przyczyny, Objawy i Porady

Śluz na początku ciąży a przed okresem

Jak już zostało powiedziane - nie da się jednoznacznie rozpoznać ciąży jedynie po wyglądzie wydzieliny z pochwy. Podejrzewając, że doszło do zapłodnienia, warto wykonać test ciążowy, a najlepiej - iść do lekarza i poddać się badaniu poziomu hormonu hCG z pobranej próbki krwi.

Wygląd śluzu może oczywiście świadczyć o ciąży (choć to za mało by mieć pewność o jej obecności). Inny jest śluz płodny, inny po owulacji, a jeszcze inny w czasie ciąży. We wczesnej ciąży może być przezroczysty i rozciągliwy, choć zwykle po kilku tygodniach staje się biały i gęsty, ponieważ zaczyna chronić układ rodny i płód przed drobnoustrojami.

Należy jednak pamiętać, że wygląd wydzieliny zmienia się też wraz z fazami cyklu menstruacyjnego. Przed owulacją śluz jest elastyczny i przezroczysty, przed okresem gęstnieje i robi się biały lub żółtawy. Ponadto nie tylko ciąża i cykl mają wpływ na konsystencję i barwę śluzu. Mogą zmieniać go też inne czynniki, takie jak choćby stres.

Pierwsze objawy ciąży – 7 najczęstszych objawów wczesnej ciąży

Zauważyłaś, że bywasz rozdrażniona, bolą Cię piersi a wizyty w łazience są zdecydowanie częstsze niż do tej pory? Przeczytaj o najpopularniejszych pierwszych objawach ciąży.

Pierwsze objawy ciąży – jedno z najczęściej wpisywanych haseł z kategorii ciąża i poród. W filmach, gdy kobieta jest w ciąży – wymiotuje. W rzeczywistości jest trochę inaczej.

Oto lista najczęstszych pierwszych objawów ciąży u moich pacjentek (czyli na pierwszej, drugiej wizycie u ginekologa, do 12. tygodnia ciąży).

Spis treści:

  1. Ból, obrzęk i obrzmienie piersi
  2. Senność i zmęczenie
  3. Bóle brzucha
  4. Częste oddawanie moczu
  5. Wzdęcia i zaparcia
  6. Częste zmiany nastroju
  7. Mdłości, zawroty głowy i wymioty

Ból, obrzęk i obrzmienie piersi

Zdecydowanie najczęstszy pierwszy objaw ciąży. Jest do tego stopnia częsty (występuje u ok. 95% kobiet), że znam lekarkę, która na podstawie tego czy bolą pacjentkę piersi, czy nie, jest w stanie stwierdzić ciążę.

Ze względu na wzrost progesteronu oraz innych hormonów związanych z ciążą, piersi stają się większe (wiele kobiet już w pierwszych tygodniach musi kupić nowe biustonosze), obrzęknięte i tkliwe.

U większości dolegliwość ta nie jest bardzo dokuczliwa, jest po prostu zauważalna. Ale zdarzają się kobiety, które niemalże płaczą z bólu piersi. Dolegliwość ta ustępuje zazwyczaj po I trymestrze, kiedy tkanki przyzwyczają się do nowego, większego stanu rzeczy.

Nie ma sposobu, by zaradzić tej dolegliwości. Można nosić odpowiednie staniki, dopasowane do rozmiaru piersi. Niektóre kobiety muszą również spać w biustonoszu.

Zalecam wtedy kupienie sobie tzw. sportowych staników na noc. Kąpiele w ciepłej (nie gorącej) wodzie też potrafią pomóc. Leki przeciwbólowe, chociaż nie są zupełnie przeciwwskazane, przy tej konkretnej dolegliwości raczej niewiele pomogą.

Tu opowiem pewną (chyba śmieszną) anegdotkę – jak wiele razy wam już mówiłam, mimo, że jestem lekarzem, wcale nie jestem inna od Was i podobnie jak pewnie większość kobiet w ciąży w I trymestrze bardzo martwiłam się czy ciąża jest dalej „żywa” – czy nie minęły mi objawy ciąży. Dość często uciskałam sobie jedną lub drugą pierś, żeby zobaczyć czy na pewno dalej boli. Oczywiście nikomu o tym nie mówiłam, bo to troche wstyd 😉 Aż do momentu, kiedy była u mnie w gabinecie pacjentka, z która się bardzo zżyłam – nazwijmy ją Ania.

Ania nieco zawstydzona mówi mi „Pani doktor, ja to już wariuje w tej ciąży – co jakiś czas uciskam sobie pierś, żeby zobaczyć czy boli”. Wtedy powiedziałam Ani, że ja robiłam tak samo i nagle obie poczułyśmy się „normalne” i rozgrzeszone z tego ciążowego szaleństwa.

Może również poprosić nas o wykonanie dodatkowych badań, ponieważ jak zostało już wspomniane, różne choroby oraz dolegliwości, z jakimi zmaga się nasz organizm, mogą prowadzić do powstawania niedoskonałości na twarzy.

Czytaj dalej...

Zmiany trądzikowe na plecach zazwyczaj pojawiają się u tych osób, które walczą z trądzikiem pospolitym w ich przypadku za pojawianie się wyprysków i krost odpowiadają hormony i wywołana ich działaniem nadmierna aktywność gruczołów łojowych.

Czytaj dalej...

Jeśli nakładasz je w taki sposób, że włosy z kosmetykiem opadają swobodnie na plecy i ramiona, substancje drażniące czy uczulające mogą wywoływać zmiany w miejscu kontaktu, czyli na ramionach i plecach,.

Czytaj dalej...

Jeśli trądzik jest nasilony, zazwyczaj zalecane są te same doustne leki na trądzik, jakie przepisywane są w przypadku trądziku pospolitego antybiotyki takie jak tetracyklina, doksycyklina czy erytromycyna, a także, trudniejsze do nakładania, antybiotyki do stosowania miejscowego.

Czytaj dalej...