Pryszcze w środku nosa - Przyczyny, Leczenie i Porady

Strupki w nosie u dzieci

U dziecka strupy w nosie powstają często na skutek mechanicznego podrażnienia śluzówki. Dzieci mają tendencję do wydłubywania z nosa zaschniętej wydzieliny, przy czym często nieświadomie uszkadzają śluzówkę lub wprowadzają do wnętrza jamy nosowej zanieczyszczenia i drobnoustroje. Problem może więc narastać – im więcej strupków, tym bardziej wzmożona tendencja dziecka do ich wydłubywania i kolejne podrażnienia.

Ponadto dzieci bardziej narażone są na nieżyty czy występowanie alergii wziewnych, a ich śluzówka jest delikatniejsza niż u osób dorosłych i podatna na szybsze przesuszenie. Aby temu zapobiec, można (głównie w sezonie grzewczym) zadbać o właściwe nawilżenie pomieszczeń, w których przebywa dziecko, stosując np. różnego rodzaju nawilżacze lub rozkładając na grzejnikach mokre ręczniki.

Kiedy problem nie ustępuje samoistnie przez dłuższy czas, powinno się skonsultować go z pediatrą. Może okazać się, że w nosie lub zatokach rozwinął się stan zapalny wymagający odpowiedniej terapii.

Bibliografia

  • Preparaty nawilżające błonę śluzową nosa i gardła, https://www.pzss.org.pl/assets/files/biblioteka-trenera/2015/04_2015_szandruk-skrzypiec-szelag-szelag-preparaty-nawilzajace-blone-sluzowa-nosa-i-gardla.pdf, data dostępu: 21.07.2021
  • Zastosowanie izotonicznego roztworu NaCl u chorych z ostrym zapaleniem błony śluzowej nosa i zatok przynosowych, https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0030665711706278
  • Jak zwiększyć skuteczność działania donosowych glikokortykosteroidów?, https://www.journalsmededu.pl/index.php/alergoprofil/article/view/171/143, data dostępu: 21.07.2021
  • Wachnicka-Bąk, A., Lipińska-Opałka, A., Będzichowska, A., Kalicki, B., & Jung, A. (2014). Zapalenie błony śluzowej nosa i zatok przynosowych–jedno z najczęstszych zakażeń górnych dróg oddechowych. Pediatria i Medycyna Rodzinna, 10(1), 25-31.
  • Woszczek, G., et al.

Przyczyny strupów w nosie

Strupy czy drobne strupki w nosie to dolegliwość, z którą boryka się wielu ludzi. Co sprawia, że jest ona tak powszechna? Otóż strupy takie mogą powstawać pod wpływem bardzo wielu czynników, a mianowicie wszystkich tych, które przyczyniają się do zwiększenia produkcji wydzieliny.

Wśród nich najczęstszymi są:

  • wszelkie nieżyty nosa, w tym pospolity katar,
  • alergie wziewne,
  • stany zapalne, np. zapalenie zatok,
  • krwotoki z nosa,
  • suche powietrze,
  • podrażnienia lub mechaniczne uszkodzenia śluzówki.

Najczęściej strupy w nosie jest to po prostu zaschnięta krew lub ropna wydzielina. Wzmożone wytwarzanie wydzieliny powoduje jej odkładanie na ściankach jamy nosowej i zasychanie. Dzieje się tak, szczególnie w nocy, kiedy nos nie jest na bieżąco oczyszczany. Dlatego większość pacjentów narzeka na dyskomfort przede wszystkim rano, po przebudzeniu.

Powodem powstawania zakażeń i owrzodzeń w jamie nosowej bardzo często bywają wprowadzane do niej mechanicznie bakterie i inne drobnoustroje. Szczególnie narażone na podobne sytuacje są dzieci, które mają tendencję do wkładania do nosa nie tylko palców, ale też nierzadko przedmiotów.

Zwiększone ryzyko infekcji wewnątrz nosa występuje również w przypadku spadku odporności.

Pryszcze – Krosty

Jak wyglądają krosty?

Jeśli można mówić o istnieniu typowego pryszcza, to takim typowym pryszczem jest krostka. Moi znajomi często mówili o tym „zjawisku” – dioda. Też czasem je tak nazywam. Krosty są dość mocno zaczerwienione a w ich punkcie centralnym tkwi biały łepek, pod którym, blisko pod powierzchnią czai się ropa.
Wygląda to tak, że aż trudno powstrzymać się przed wyciśnięciem, ale … mimo wszystko radzę się powstrzymać, bo nigdy nie wiadomo, jakie paskudztwa przy wyciskaniu krosty dostaną się do środka i jakiego bałaganu mogą narobić.

Jak powstają krosty?

To również efekt nagromadzenia się pod skórą zanieczyszczeń (z łojem i różnymi innymi organicznymi śmieciami) oraz działalności bakterii. Tyle tylko, że krostka tworzy się już wtedy, gdy do boju przystąpią białe krwinki. W efekcie ich działalności (i wcześniejszej działalności bakterii) tworzy się ropa, która zbiera się w skórze, jest wypychana ku górze i widać ją tuż pod powierzchnią często bardzo cieniutkiego w tym miejscu, obumarłego naskórka.

Jak postępować z krostami?

Gdy widzę krostę muszę wykazać się ogromną siłą woli, by jej nie wycisnąć. Większość osób tak ma.

A wyciskanie naprawdę nie jest wskazane, bo może uszkadzać skórę, mogą po tym pozostać nieładne blizny i przebarwienia (dorobiłam się takich, a jakże), a poza tym otwiera ono drogę bakteriom, które mogą powodować poważniejsze problemy niż zwykłe pryszcze.

Krosty najlepiej traktować płynami przeciwbakteryjnymi, kremami o takim działaniu lub wspomnianym już wyżej olejkiem herbacianym – on też je ładnie wysusza.

Przy dużej ilości krost wskazane jest typowe trądzikowe leczenie, czyli … warto odwiedzić dermatologa.

przy regeneracji skóry często używa się jej po zabiegach medycyny estetycznej, a także w przypadku nadmiernej ekspozycji na słońce tylko na zdrową, nie uszkodzoną skórę jako silny antyoksydant wykazuje działanie neutralizujące na działanie wolnych rodników, a do tego uszkodzeń spowodowanych przez obecność stresu oksydacyjnego;.

Czytaj dalej...

Warto jednak pamiętać, że samodzielna diagnoza na podstawie zdjęć nie zastąpi wizyty u dermatologa, który może zalecić odpowiednie leczenie, takie jak maść na krosty na pupie lub inne specyfiki dostosowane do konkretnej diagnozy.

Czytaj dalej...

Jeśli nakładasz je w taki sposób, że włosy z kosmetykiem opadają swobodnie na plecy i ramiona, substancje drażniące czy uczulające mogą wywoływać zmiany w miejscu kontaktu, czyli na ramionach i plecach,.

Czytaj dalej...

Jeśli trądzik jest nasilony, zazwyczaj zalecane są te same doustne leki na trądzik, jakie przepisywane są w przypadku trądziku pospolitego antybiotyki takie jak tetracyklina, doksycyklina czy erytromycyna, a także, trudniejsze do nakładania, antybiotyki do stosowania miejscowego.

Czytaj dalej...