Pryszcze po 25. roku życia - przyczyny i rozwiązania

TRĄDZIK po czterdziestym roku życia

Kiedy z pryszczami na buzi walczy nastolatek, uważasz to za normalne. Ale trądzik pojawiający się u ciebie, po trzydziestce albo nawet czterdziestce budzi zdziwienie, a potem i niepokój, bo okazuje się bardzo trudny do leczenia. Czy winne są hormony czy nieumiejętna pielęgnacja cery?

Spis treści

Zmiany trądzikowe, które prawie wszyscy dobrze znasz z własnego doświadczenia, pojawiają się w okresie dojrzewania, kiedy zaczynają „buzować” hormony – u dziewcząt ok. 13. roku życia, u chłopców przeważnie 2 lata później. Większość z nas z doświadczenia wie również, że zwykle po 3–5 latach walki z pryszczami przestają pojawiać się nowe i można z ulgą odetchnąć. Okazuje się jednak, że nie wszyscy mają to szczęście i coraz częściej trądzik pojawia się u osób dorosłych, przeważnie kobiet, u których wcześniej praktycznie nie występował lub przebiegał bardzo łagodnie. Dlaczego tak się dzieje?

Wypryski i ropne pryszcze na twarzy po 30, 40 i 50-tce – przyczyny, leczenie

  • Ropne pryszcze i krostki to stosunkowo częste zmiany skórne występujące u dorosłych.
  • Wśród najważniejszych przyczyn wyprysków na twarzy po 30., 40. i 50. roku życia wymienia się zmiany hormonalne, stres i niewłaściwą dietę.
  • Objawy trądziku w późniejszym wieku są zwykle charakterystyczne dla różnych rodzajów trądziku pospolitego oraz różowatego.
  • Jest wiele leków zwalczających pryszcze na twarzy u osób powyżej 30. roku życia, ale wskazana jest konsultacja u dermatologa, który dobierze preparaty do charakteru zmian i nasilenia dolegliwości.

Wypryski na twarzy, najczęściej kojarzone z okresem dojrzewania, mogą dotyczyć również osób po 30., 40. i 50. roku życia. Przyczyny wyprysków w tym wieku są zróżnicowane, ale najczęściej wiążą się ze zmianami hormonalnymi, stresem i dietą. Jest wiele sposobów na radzenie sobie z problemem czerwonych krostek na twarzy w dorosłym wieku, ale wybór najwłaściwszej metody leczenia warto zostawić specjaliście. Skąd się biorą ropne wypryski na twarzy po 30. i jak można im zaradzić?

Pryszcz - skąd się bierze, jak się go pozbyć

Powstawanie pryszczy na skórze związane jest z trądzikiem, chorobą skóry obfitującej w gruczoły łojowe. Trądzik to dolegliwość powszechna, często występująca w okresie dojrzewania tak u kobiet, jak i mężczyzn. U mężczyzn ma on przebieg ostrzejszy. Trądzik występuje najczęściej w okolicach obfitujących w gruczoły łojowe, to znaczy w strefie T na twarzy i w rynnach potowych na klatce piersiowej i plecach.

Trądzik rozpoczyna się powiększeniem gruczołów łojowych i nasilonym wydzielaniem łoju. Następuje nadmierne i zmienione rogowacenie ujścia mieszka włosowego, do którego wnika przewód gruczołu łojowego. W ten sposób powstaje czop rogowy, który wypełnia mieszek włosowy i wypycha go ku górze. Dochodzi do zablokowania wydzielania łoju i powstaje woreczek wypełniony tłuszczami i keratyną czyli zaskórnik (comedo). Wraz z powstawaniem zaskórników gwałtownie rozmnażają się bakterie, które normalnie występują w skórze i na jej powierzchni jako nieszkodliwe drobnoustroje. Dopiero łój je uzjadliwia, jest dla nich doskonałą pożywką i stwarza warunki do namnażania.

Niedostateczne pielęgnacja a krosty

Wypryski mogą pojawić się w wyniku niedostatecznej higieny, ale także. z powodu nadmiernego mycia twarzy, podczas którego niszczona jest naturalną bariera, a skóra jest wysuszona. Warto wówczas postawić na kosmetyki do pielęgnacji twarzy dobrej jakości. Bez względnie stosować kremy ochronno-nawilżające i wybierać takie produkty do mycia twarzy, które nie niszczą skóry, ale jednak ją oczyszczają.

Oddychanie zanieczyszczonym powietrzem odbija się na naszych płucach i sercu. Jednak zapominamy, że smog ma także zły wpływ na naszą cerę. Jeśli nie mamy możliwości uniknięcia kontaktu z zanieczyszczeniami, powinniśmy chociaż sięgnąć po odpowiednie kremy ochronne. Dziś na rynku nie brakuje już takich, które tworzą na skórze niejako antysmogową tarczę.

wypróbować domowe sposoby na ropne pryszcze maseczki na bazie glinki, delikatne złuszczanie za pomocą peelingów enzymatycznych, stosowanie octu jabłkowego lub leków dostępnych bez recepty zawierających kwas salicylowy i azelainowy oraz nadtlenek benzoilu,.

Czytaj dalej...

W zaczopowanych gruczołach łojowych są doskonałe warunki do rozwoju bakterii beztlenowych i innych drobnoustrojów, które prowokują stany zapalne na skórze powstają krostki, grudki, potem guzki i ropne nacieki.

Czytaj dalej...

Najczęstsze błędy w pielęgnacji skóry dorosłych to przede wszystkim używanie zbyt agresywnych środków myjących, które mogą uszkadzać naturalną barierę ochronną skóry i prowadzić do nadprodukcji sebum.

Czytaj dalej...

Przed jej rozpoczęciem trzeba skontrolować poziom cholesterolu wysoki jest przeciwwskazaniem , a podczas jej stosowania nie wolno zajść w ciążę po zakończeniu kuracji kobieta powinna odczekać jeszcze 3 6 miesięcy, nim zajdzie w ciążę , opalać się ani poddawać inwazyjnym zabiegom kosmetycznym.

Czytaj dalej...