Przyczyny i leczenie ciągłych pryszczy na brodzie

Co na pryszcze na brodzie? Jak się ich pozbyć?

Tym samym odpowiedziała też nie tylko na pytanie, co oznaczają pryszcze na brodzie, ale i jak się ich pozbyć. „W przypadku wystąpienia takich zmian należy wykonać badania hormonalne” – podkreśla dermatolog. Bo to właśnie nieprawidłowe stężenie męskich hormonów jest ich przyczyną. I to właśnie badania, a następnie konkretne leczenie, pozwalają się pozbyć pryszczy na brodzie raz na zawsze. Lekarze proponują najczęściej terapię hormonalną albo terapię antybiotykami. Z pryszczami na brodzie można walczyć też doraźnie, tak jak z innymi rodzajami krostek. Przydatne mogą okazać się żele na wypryski, maść cynkowa i inne kosmetyki do walki z trądzikiem. Trzeba jednak podkreślić, że poradzą sobie one jedynie z objawami problemu, a nie z ich przyczyną. Dlatego też badania są nieuniknione.

Przed wizytą u lekarza, warto zastanowić się jednak nad dietą, bo to właśnie ona może przyczynić się do zaburzeń hormonalnych. Za głównego winowajcę uważa się mleko (krów, kóz czy owiec), które samo w sobie pełne jest hormonów. W trosce o cerę lepiej więc zrezygnować z mleka i nabiału: masła, serów czy jogurtów. Spróbujcie zrobić to choćby na jakiś czas, na przykład na trzy tygodnie – to wystarczy, by zobaczyć efekty. Jeśli pryszcze nie znikną, koniecznie odwiedźcie dermatologa.

Trądzik na brodzie – przyczyny

Wśród najważniejszych przyczyn powstawania wyprysków na brodzie wymienia się przede wszystkim:

  • hormony – mają wpływ na aktywność gruczołów łojowych,
  • stres – może prowadzić do wzmożonej produkcji sebum i/lub zmian hormonalnych,
  • leki – przede wszystkim antydepresanty, witaminy B i kortykosteroidy mogą zwiększać aktywność gruczołów łojowych,
  • nieprzestrzeganie zasad higieny – np. częste dotykanie brody brudnymi rękami,
  • nieodpowiednia pielęgnacja skóry – źle dobrane kosmetyki, niewystarczające lub agresywne oczyszczanie skóry

Trądzik na żuchwie – jakie hormony powodują krosty na brodzie?

Hormony to główna przyczyna pojawiania się zmian na brodzie. Odpowiedzialne są przede wszystkim androgeny (m.in. testosteron). Jest to jeden z najważniejszych męskich hormonów, ale obecny jest również u kobiet, a jego poziom różni się nie tylko między płciami, ale również w poszczególnych okresach życia.

Pod wpływem androgenów gruczoły łojowe w skórze zaczynają produkować więcej sebum, który ma na celu ochronę skóry i włosów. Jego nadmiar może prowadzić do zablokowania porów, tworząc idealne środowisko dla bakterii Propionibacterium acnes, które mogą powodować stany zapalne i powstawanie pryszczy.

U kobiet pryszcze na brodzie są zwykle związane z cyklem miesiączkowym. Jest to również stosunkowo częsty problem przy zespole policystycznych jajników (PCOS), który powoduje wyższy poziom męskich hormonów.

Zdarza się również, że zmiany skórne mają związek z nieprawidłową pracą tarczycy. Zarówno nadczynność, jak i niedoczynność gruczołu może wywoływać szereg dolegliwości, które wpływają na powstawanie pryszczy na brodzie.

Leczenie trądziku na brodzie i żuchwie

W przypadku krost na brodzie warto skonsultować się ze specjalistą, szczególnie w przypadku rozległych zmian u osób dorosłych. Wybór metody leczenia zależy od stopnia nasilenia dolegliwości. W niektórych przypadkach wystarczy odpowiednia pielęgnacja skóry i leki bez recepty, w innych konieczne jest zastosowanie specjalistycznych terapii leczniczych.

Wykorzystanie leków bez recepty, zawierających kwas salicylowy, nadtlenek benzoilu lub kwas azelainowy może być pomocne w przypadku niewielkich zmian. Umiarkowany lub ciężki trądzik na brodzie wymaga zwykle zastosowania leków na receptę. Zazwyczaj pacjentom przepisywane są preparaty o działaniu miejscowych:

  • retinoidy, np. Izotziaja, Isotrex,
  • antybiotyki, np. Dalacin T, Klindacin T,
  • kremy i maści regulujące wydzielanie sebum, np. Acnatac, Duac.

W rzadkich przypadkach konieczne jest działanie ogólnoustrojowe. Wówczas przepisuje się retinoidy doustne (np. Axotret, Curacne), antybiotyki (przy zakażeniach skóry, np. Clindamycin MIP, Dalacin C) lub leki hormonalne (np. Cyprodiol, Syndi-35).

To niepokojące, że coraz więcej ankietowanych odczuwa nadmierną senność i zmęczenie, dlatego że naukowcy dostrzegają związek między zaburzeniami snu a wypadkami, otyłością, a nawet chorobami serca i naczyń.

Czytaj dalej...

Oczywiście są one kwestią indywidualną, u niektórych osób z ciemniejszą miazgą nie będzie żadnych rezultatów, ponieważ jak wspomniano skórka od banana nie wybiela zębów, ponieważ to nie szkliwo odpowiada za ich barwę, lecz właśnie miazga.

Czytaj dalej...

Warto wpisać do swojego stałego jadłospisu produkty bogate w cynk pieczywo pełnoziarniste, pomidory, kakao, otręby czy witaminy z grupy B jaja, orzechy, rośliny strączkowe , które wspomogą prace gruczołów łojowych i pomogą złagodzić różne schorzenia skórne.

Czytaj dalej...

Mimo że szczoteczka wraz z pastą do zębów jest fundamentalną częścią odpowiedniej higieny jamy ustnej, to niestety nie jest w stanie dotrzeć do wszystkich zakamarków, takich jak przestrzenie międzyzębowe.

Czytaj dalej...