Przyczyny i leczenie ciągłych pryszczy na brodzie
Co na pryszcze na brodzie? Jak się ich pozbyć?
Tym samym odpowiedziała też nie tylko na pytanie, co oznaczają pryszcze na brodzie, ale i jak się ich pozbyć. „W przypadku wystąpienia takich zmian należy wykonać badania hormonalne” – podkreśla dermatolog. Bo to właśnie nieprawidłowe stężenie męskich hormonów jest ich przyczyną. I to właśnie badania, a następnie konkretne leczenie, pozwalają się pozbyć pryszczy na brodzie raz na zawsze. Lekarze proponują najczęściej terapię hormonalną albo terapię antybiotykami. Z pryszczami na brodzie można walczyć też doraźnie, tak jak z innymi rodzajami krostek. Przydatne mogą okazać się żele na wypryski, maść cynkowa i inne kosmetyki do walki z trądzikiem. Trzeba jednak podkreślić, że poradzą sobie one jedynie z objawami problemu, a nie z ich przyczyną. Dlatego też badania są nieuniknione.
Przed wizytą u lekarza, warto zastanowić się jednak nad dietą, bo to właśnie ona może przyczynić się do zaburzeń hormonalnych. Za głównego winowajcę uważa się mleko (krów, kóz czy owiec), które samo w sobie pełne jest hormonów. W trosce o cerę lepiej więc zrezygnować z mleka i nabiału: masła, serów czy jogurtów. Spróbujcie zrobić to choćby na jakiś czas, na przykład na trzy tygodnie – to wystarczy, by zobaczyć efekty. Jeśli pryszcze nie znikną, koniecznie odwiedźcie dermatologa.
Trądzik na brodzie – przyczyny
Wśród najważniejszych przyczyn powstawania wyprysków na brodzie wymienia się przede wszystkim:
- hormony – mają wpływ na aktywność gruczołów łojowych,
- stres – może prowadzić do wzmożonej produkcji sebum i/lub zmian hormonalnych,
- leki – przede wszystkim antydepresanty, witaminy B i kortykosteroidy mogą zwiększać aktywność gruczołów łojowych,
- nieprzestrzeganie zasad higieny – np. częste dotykanie brody brudnymi rękami,
- nieodpowiednia pielęgnacja skóry – źle dobrane kosmetyki, niewystarczające lub agresywne oczyszczanie skóry
Trądzik na żuchwie – jakie hormony powodują krosty na brodzie?
Hormony to główna przyczyna pojawiania się zmian na brodzie. Odpowiedzialne są przede wszystkim androgeny (m.in. testosteron). Jest to jeden z najważniejszych męskich hormonów, ale obecny jest również u kobiet, a jego poziom różni się nie tylko między płciami, ale również w poszczególnych okresach życia.
Pod wpływem androgenów gruczoły łojowe w skórze zaczynają produkować więcej sebum, który ma na celu ochronę skóry i włosów. Jego nadmiar może prowadzić do zablokowania porów, tworząc idealne środowisko dla bakterii Propionibacterium acnes, które mogą powodować stany zapalne i powstawanie pryszczy.
U kobiet pryszcze na brodzie są zwykle związane z cyklem miesiączkowym. Jest to również stosunkowo częsty problem przy zespole policystycznych jajników (PCOS), który powoduje wyższy poziom męskich hormonów.
Zdarza się również, że zmiany skórne mają związek z nieprawidłową pracą tarczycy. Zarówno nadczynność, jak i niedoczynność gruczołu może wywoływać szereg dolegliwości, które wpływają na powstawanie pryszczy na brodzie.
Leczenie trądziku na brodzie i żuchwie
W przypadku krost na brodzie warto skonsultować się ze specjalistą, szczególnie w przypadku rozległych zmian u osób dorosłych. Wybór metody leczenia zależy od stopnia nasilenia dolegliwości. W niektórych przypadkach wystarczy odpowiednia pielęgnacja skóry i leki bez recepty, w innych konieczne jest zastosowanie specjalistycznych terapii leczniczych.
Wykorzystanie leków bez recepty, zawierających kwas salicylowy, nadtlenek benzoilu lub kwas azelainowy może być pomocne w przypadku niewielkich zmian. Umiarkowany lub ciężki trądzik na brodzie wymaga zwykle zastosowania leków na receptę. Zazwyczaj pacjentom przepisywane są preparaty o działaniu miejscowych:
- retinoidy, np. Izotziaja, Isotrex,
- antybiotyki, np. Dalacin T, Klindacin T,
- kremy i maści regulujące wydzielanie sebum, np. Acnatac, Duac.
W rzadkich przypadkach konieczne jest działanie ogólnoustrojowe. Wówczas przepisuje się retinoidy doustne (np. Axotret, Curacne), antybiotyki (przy zakażeniach skóry, np. Clindamycin MIP, Dalacin C) lub leki hormonalne (np. Cyprodiol, Syndi-35).