Pryszczęta na czole i brodzie - Przyczyny, Leczenie i Porady

Domowe sposoby na pryszcze na brodzie

Ze względu na złożoną patogenezę trądziku i innych tego typu schorzeń, w której znaczny udział mają czynniki hormonalne, zapalne i genetyczne, domowe sposoby na pryszcze na brodzie stosować powinno się jedynie wspomagająco. Co więcej, należy się liczyć z tym, że skuteczność „babcinych” receptur będzie względnie niewielka w porównaniu z profesjonalnym leczeniem.

Niemniej, niezależnie od terapii zaordynowanej przez dermatologa, warto jest profilaktycznie wdrożyć takie działania, jak:

  • zmiana diety, eliminacja tłuszczów nasyconych oraz trans a także węglowodanów o wysokim IG,
  • rezygnacja z używek – alkoholu i papierosów,
  • stosowanie jedynie naturalnych kosmetyków, bez detergentów i konserwantów,
  • unikanie kosmetyków na bazie lipidów, które dodatkowo natłuszczają skórę oraz alkoholu, który ją przesusza, stymulując gruczoły łojowe do wytężonej pracy,
  • unikanie sytuacji stresujących.

Należy pamiętać, że pryszczy na brodzie nie wolno wyciskać. Można je natomiast posmarować wyciągiem z cebuli lub delikatnym kremem z alantoiną czy kwasem hialuronowym. Ponadto wśród kosmetyków leczniczych szukać można takich, które zawierają w swoim składzie cynk, krzem, siarkę, a także heparynę, elastynę, kwas glikolowy czy witaminy A, C i E.

Jakie są objawy trądziku pojawiającego się przed miesiączką?

U każdej z kobiet objawy będą wyglądać nieco inaczej. Trądzik przedmiesiączkowy najczęściej występuje w podobnych miejscach do tych, które powinny być szczególnie pielęgnowane przez osoby wchodzące w okres dojrzewania. Można zatem mówić o tak zwanej strefie T, która obejmuje brodę, nos i czoło. Trądzik związany ze zmianami hormonalnymi zazwyczaj pojawia się w okolicach brody oraz szczęki, więc – co z pewnością ucieszy wszystkie panie cierpiące na tę przypadłość – jest nieco mniej inwazyjny niż zmiany skórne występujące u nastolatków.

Warto zadbać o odpowiednią pielęgnację skóry twarzy, ponieważ często na twarzy mogą pojawić się bolesne małe wypryski, które są wypełnione ropą. Absolutnie nie należy próbować ich wyciskać – w ten sposób można doprowadzić do pogorszenia objawów! Oprócz torbieli, przed miesiączką mogą pojawiać się zaskórniki.

Rozpoznanie ich nie będzie trudne – to białe lub czarne grudki znajdujące się pod powierzchnią skóry, lub na niej. Możliwe jest także czasowe występowanie zapalenia mieszków włosowych, które jest widoczne w postaci małych, czerwonych grudek.

Co powoduje pryszcze na brodzie?

Pryszcze na brodzie powstają najczęściej wskutek zaburzeń gospodarki hormonalnej oraz nadaktywności gruczołów łojowych, przy współudziale różnych czynników chorobowych lub środowiskowych.

Możliwe przyczyny występowania tego typu zmian skórnych, to:

  • trądzik, w różnych jego odmianach, w tym pospolity (młodzieńczy) i hormonalny (późny),
  • hiperandrogenizm, czyli nadmiar męskich hormonów płciowych u kobiet,
  • niewłaściwa pielęgnacja, powodująca przesuszanie lub przetłuszczanie się skóry,
  • zła dieta, zwłaszcza produkty typu fast food i przekąski zawierające duże ilości nasyconych kwasów tłuszczowych oraz tłuszczów trans, a także pokarmy o wysokim indeksie glikemicznym,
  • zanieczyszczenie powietrza,
  • nadmierna ekspozycja na stres.

Pryszcze na brodzie mają postać białych lub żółtawych kropek, wypełnione są sebum lub ropną treścią, niekiedy też płynem surowiczym. Wykwity tworzyć się mogą zarówno na powierzchni twarzy, jak i pod skórą.

W jaki sposób można próbować pozbyć się trądziku przedmiesiączkowego?

Raz jeszcze warto przypomnieć, że ciała kobiet są różne. Z tego powodu nie ma jednej, uniwersalnej recepty, która pozwoliłaby raz na zawsze pozbyć się problemu nawracającego przed okresem trądziku. Można jedynie próbować zasugerować kilka sposobów, które z dużą dozą prawdopodobieństwa mogą okazać się skuteczne.
Jednym z nich jest stosowanie odpowiednio dobranych kosmetyków. Warto poświęcić trochę czasu na wybranie produktu idealnie pasującego do danego typu skóry.

Jednym z kosmetyków, które mogą okazać się bardzo skuteczne w walce z trądzikiem, jest emulsja do mycia AFRONIS CLEAN . Regularnie stosowana pozwala ograniczyć nadmierną produkcję sebum i złagodzić występujące podrażnienia skórne. Stosowanie odpowiedniej higieny jest konieczne, aby zwalczyć trądzik przedmiesiączkowy.

Złagodzenie występujących zmian skórnych jest także możliwe, jeśli kobieta będzie zwracać uwagę na to, jaki tryb życia prowadzi. Przede wszystkim należy zadbać o regularne mycie twarzy i unikanie nadmiernego dotykania jej rękami. Im mniej bakterii będzie znajdować się na skórze twarzy, tym lepiej dla cery.

Choć pojawianie się trądziku przedmiesiączkowego jest często bardzo problematyczne, można spróbować zminimalizować dolegliwości. Skuteczna walka z hormonami byłaby karkołomnym przedsięwzięciem, dlatego dużo lepiej zadbać o skórę od zewnątrz, poprzez jej odpowiednią pielęgnację i prowadzenie zdrowego trybu życia. Skorzystanie ze sprawdzonych sposobów z pewnością pozwoli złagodzić występowanie trądziku przed okresem.

    • Pomoc
    • Refundacja - produkty dla diabetyków
    • Refundacja - produkty chłonne
    • Formularz kontaktowy
    • Pomoc
    • Moje konto
    • Twoje zamówienia
    • Ustawienia konta
    • Przechowalnia

    Wypryski na brodzie u młodzieży - skąd się biorą?

    Wypryski na brodzie u osób w wieku nastoletnim (11-18 lat) z dużą dozą prawdopodobieństwa są manifestacją schorzenia znanego jako trądzik młodzieńczy (Acne juvenilis). Jest to przewlekła choroba gruczołów łojowych oraz ujść mieszków włosowych, powodująca nadprodukcję sebum.

    Bezpośrednią jej przyczyną jest:

    • nadmierne stężenie androgenów w okresie dojrzewania płciowego, zwłaszcza u chłopców,
    • przyspieszone rogowacenie ujść gruczołów łojowych,
    • nadkażenia bakteryjne, zwłaszcza ze strony szczepu Propionibacterium acnesi.

    W zależności od charakteru objawów przypadłość ta występuje w kilku odmianach, wśród których wyróżnić można:

    • trądzik zaskórnikowy – podstawowym wykwitem są tak zwane wągry (zaskórniki), otwarte lub zamknięte. Mają one średnicę od 1 do 3 milimetrów. Są efektem zatkania gruczołów łojowych,
    • trądzik krostkowy – na twarzy, w tym w szczególności w tzw. strefie T (czoło, nos, broda), pojawiają się wypełnione ropą, żółtawe krosty, zaś skóra objęta zostaje stanem zapalnym. Pryszcze te są miękkie, ale nie powinny być wyciskane, a to z uwagi na ryzyko dalszego rozprzestrzenienia choroby. Po ustąpieniu pryszczy z twarzy, do końca życia mogą po nich pozostać blizny,
    • trądzik grudkowy lub grudkowo-krostkowy – oprócz ropnych krost, na brodzie pojawić się mogą twarde, zbite, czerwone grudki.

Oczywiście są one kwestią indywidualną, u niektórych osób z ciemniejszą miazgą nie będzie żadnych rezultatów, ponieważ jak wspomniano skórka od banana nie wybiela zębów, ponieważ to nie szkliwo odpowiada za ich barwę, lecz właśnie miazga.

Czytaj dalej...

Warto wpisać do swojego stałego jadłospisu produkty bogate w cynk pieczywo pełnoziarniste, pomidory, kakao, otręby czy witaminy z grupy B jaja, orzechy, rośliny strączkowe , które wspomogą prace gruczołów łojowych i pomogą złagodzić różne schorzenia skórne.

Czytaj dalej...

Mimo że szczoteczka wraz z pastą do zębów jest fundamentalną częścią odpowiedniej higieny jamy ustnej, to niestety nie jest w stanie dotrzeć do wszystkich zakamarków, takich jak przestrzenie międzyzębowe.

Czytaj dalej...

Jego trwałość oceniam jako wystarczającą, nie ściera się z twarzy, wytrzymuje około 6 godzin bez poprawek a cały dzień z małymi poprawkami, co jest bardzo dobrym wynikiem, nie ciemnieje, nie warzy się, nie podkreśla porów i zmarszczek, nie wchodzi mi w skórki, nie roluje się ani się nie waży.

Czytaj dalej...