Pryszcz wypełniony wodą - Przyczyny, leczenie i porady pielęgnacyjne
Jak skutecznie leczyć pryszcze i trądzik na brodzie?
Skuteczne leczenie trądziku i pryszczy na brodzie obejmuje stosowanie miejscowych preparatów zawierających kwas salicylowy lub kwas azelainowy, które pomagają w zwalczaniu stanu zapalnego i redukcji nadmiernego wydzielania sebum. Ważne jest także stosowanie łagodnych środków myjących i unikanie kosmetyków, które mogą zatykać pory. Dla osób z cięższymi formami trądziku dermatolodzy mogą zalecić antybiotykoterapię lub retinoidy doustne. Ponadto, zmiany w diecie, ograniczenie spożycia modyfikowanych produktów i tłustych potraw, mogą wspomóc leczenie. W niektórych przypadkach warto skorzystać z konsultacji endokrynologicznej, aby wyeliminować zaburzenia hormonalne.
4 rodzaje pryszczy – poznaj je wszystkie, a łatwiej się ich pozbędziesz
Pryszcz to pryszcz, ale nie każdy pryszcz jest taki sam. I żeby skutecznie zwalczać trądzikowe wypryski warto poznać przede wszystkim rodzaje pryszczy i dostosować do nich metody postępowania tudzież używaną „broń”, czyli wszelkie maści tabletki czy inne przeciwtrądzikowe specyfiki.
Poniższy artykuł przygotowałam na podstawie publikacji w serwisie acne.about.com (polecam!). Nie jest to może pełna klasyfikacja, ale i ta ściągawka powinna się wam przydać tym bardziej, że oprócz opisów poszczególnych rodzajów pryszczy zamieszczam dodatkowo informacje na temat podstawowych metod postępowania z nimi. Mam nadzieję, że ściąga okaże się pomocna.
Ważna uwaga:
Zdjęcie, które widzisz na początku jest zdjęciem poglądowym i jednocześnie punktem odniesienia. Niestety nie dysponują fotografiami poszczególnych rodzajów pryszczy, ale postaram się je możliwie najdokładniej opisać w odniesieniu do tego właśnie zdjęcia.
Postaram się zrobić to tak, byś nie miał / nie miała żadnych wątpliwości. Jeśli jednak jakiekolwiek się pojawią proponuję byś poszukał / poszukała poszczególnych rodzajów w zdjęciach google, ewentualnie wysłał / wysłała pytanie do mnie – wtedy postaram się rozstrzygnąć ewentualne wątpliwości.
Pryszcze – Krosty
Jak wyglądają krosty?
Jeśli można mówić o istnieniu typowego pryszcza, to takim typowym pryszczem jest krostka. Moi znajomi często mówili o tym „zjawisku” – dioda. Też czasem je tak nazywam. Krosty są dość mocno zaczerwienione a w ich punkcie centralnym tkwi biały łepek, pod którym, blisko pod powierzchnią czai się ropa.
Wygląda to tak, że aż trudno powstrzymać się przed wyciśnięciem, ale … mimo wszystko radzę się powstrzymać, bo nigdy nie wiadomo, jakie paskudztwa przy wyciskaniu krosty dostaną się do środka i jakiego bałaganu mogą narobić.
Jak powstają krosty?
To również efekt nagromadzenia się pod skórą zanieczyszczeń (z łojem i różnymi innymi organicznymi śmieciami) oraz działalności bakterii. Tyle tylko, że krostka tworzy się już wtedy, gdy do boju przystąpią białe krwinki. W efekcie ich działalności (i wcześniejszej działalności bakterii) tworzy się ropa, która zbiera się w skórze, jest wypychana ku górze i widać ją tuż pod powierzchnią często bardzo cieniutkiego w tym miejscu, obumarłego naskórka.
Jak postępować z krostami?
Gdy widzę krostę muszę wykazać się ogromną siłą woli, by jej nie wycisnąć. Większość osób tak ma.A wyciskanie naprawdę nie jest wskazane, bo może uszkadzać skórę, mogą po tym pozostać nieładne blizny i przebarwienia (dorobiłam się takich, a jakże), a poza tym otwiera ono drogę bakteriom, które mogą powodować poważniejsze problemy niż zwykłe pryszcze.
Krosty najlepiej traktować płynami przeciwbakteryjnymi, kremami o takim działaniu lub wspomnianym już wyżej olejkiem herbacianym – on też je ładnie wysusza.
Przy dużej ilości krost wskazane jest typowe trądzikowe leczenie, czyli … warto odwiedzić dermatologa.
Dieta przy trądziku ropowiczym
Leczenie wyprysków ropnych nie będzie skuteczne, jeśli w kuracji nie uwzględnicie zmian w codziennym jadłospisie. Warto ograniczyć produkty sprzyjające powstawaniu zmian skórnych, a należą do nich produkty wysokoprzetworzone, fast foody, słodycze. Warto też zastanowić się nad wykonaniem badań na nietolerancje pokarmowe i wykluczeniem konkretnych pokarmów. Niewskazane są używki: papierosy, alkohol, nadmiar kawy.
Pamiętajcie o spożywaniu pokarmów bogatych w błonnik, nienasycone kwasy tłuszczowe, które odpowiadają za prawidłowy skład i płynność sebum, oraz witaminy i minerały poprawiające kondycję skóry: cynk, siarkę, miedź, żelazo, krzem, witaminy z grupy B. Bardzo ważne jest także pilnowanie ilości wypijanej wody – zaleca się 2 litry dziennie.
Pryszcze na brodzie: przyczyny, leczenie i zapobieganie trądzikowi na podbródku
Pryszcze na brodzie to częsty problem zarówno u młodzieży, jak i dorosłych. Mając na uwadze, że mogą one wynikać z wielu przyczyn - od zmian hormonalnych, przez nieprawidłową pielęgnację skóry, aż po niezdrową dietę - istotne jest zrozumienie, jak kompleksowo podejść do problemu. W tym artykule poznasz, przyczyny pojawiania się pryszczy na brodzie, skuteczne metody leczenia oraz praktyczne porady, które pomogą utrzymać skórę w dobrej kondycji, minimalizując ryzyko powstawania nowych zmian skórnych.
Informujemy, że obecnie nasza działalność skupia się wyłącznie na świadczeniu usług z zakresu medycyny estetycznej. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą w zakresie tych specjalizacji.