Pryszcze z wodą na twarzy - Przyczyny, Skuteczne Leczenie i Profesjonalne Porady

Wyprysk kontaktowy na twarzy

W większości przypadków za wypryski na twarzy odpowiadają hormony. Ale zdarza się, że krostki na skórze są skutkiem alergii. Wyprysk kontaktowy pojawia się w wyniku – jak wskazuje nazwa – kontaktu skóry z czynnikiem drażniącym. Może być nim określony składnik kosmetyku bądź np. nikiel zawarty w biżuterii. Takiemu wypryskowi towarzyszy świąd, zaczerwienienie, pieczenie.

Według medycyny chińskiej rozmieszczenie wyprysków na twarzy odzwierciedla stan organizmu i wskazuje, które narządy mogą nie funkcjonować prawidłowo. Pryszcze na czole mogą sugerować, że nie najlepiej działa jelito cienkie i że występują problemy trawienne. Pryszcze na brodzie podpowiadają, żeby lepiej przyjrzeć się narządom miednicy małej. Trądzik na policzkach można wiązać z pracą żołądka, płuc. Z kolei pryszcze pod nosem i wokół ust wiązane są z niewłaściwym działaniem jelita grubego czy serca.

Pielęgnacja skóry z ropnymi wypryskami

W przypadku trądziku ropowiczego, ale i wtedy, gdy na skórze pojawiają się tylko pojedyncze ropne zmiany zapalne, kluczowa jest prawidłowa pielęgnacja. W pielęgnacji cery trądzikowej najważniejszym zabiegiem jest demakijaż i dokładne oczyszczanie, co pozwala usunąć nadmiar sebum i zalegające w porach skórnych zanieczyszczenia.

Po myciu twarzy niezbędne jest przetarcie skóry tonikiem, który przywróci fizjologiczne (kwaśne) pH. Zarówno w przypadku kosmetyków do mycia twarzy, jak i toników unikajcie preparatów zawierających alkohol. Błędne jest przekonanie, że cerę trądzikową trzeba przesuszać. Tak naprawdę stosowanie kosmetyków wysuszających prowadzi do nasilenia wydzielania łoju, a w efekcie do zaostrzenia zmian.

Raz w tygodniu wykonajcie peeling, ale uwaga – w żadnym razie nie może to być peeling ziarnisty! Złuszczające drobinki mogą naruszyć ropne krosty, „otworzyć” je i doprowadzić do rozsiania bakterii na inne partie skóry. Stosujcie więc wyłącznie peelingi enzymatyczne.

Codziennie stosujcie lekki krem nawilżający do cery tłustej, który zapewni skórze odpowiedni poziom nawodnienia, a przy tym nie zapcha porów. Włączcie również krem lub serum o działaniu przeciwtrądzikowym. W takim kosmetyku nie powinno zabraknąć składników przeciwbakteryjnych, złuszczających i regulujących wydzielanie sebum. Zwykle jest to:

W przypadku ropnych pryszczy na twarzy warto stosować również dostępne w aptece bez recepty maści na trądzik:

  • maść cynkową,
  • maść ichtiolową,
  • maść z kwasem azelainowym,
  • maść z nadtlenkiem benzoilu.

Wyciskanie pryszczy – tak czy nie?

Pryszcze na twarzy, zwłaszcza jeśli bardzo licznie pokrywają skórę, nierzadko są źródłem kompleksów. Nic więc dziwnego, że chcąc jak najszybciej się ich pozbyć, wiele osób decyduje się na wyciskanie. Odradzamy jednak taką metodę, ponieważ może ona przynieść skutek odwrotny do zamierzonego. Nieumiejętne wyciskanie często prowadzi do rozsiania bakterii na inne partie skóry. Zdarza się też, że zbyt mocny nacisk skutkuje powstaniem rany, a w rezultacie – blizny.

Jeśli jednak nie jesteśmy w stanie was odwieść od wyciskania, radzimy, żeby dobrze się do niego przygotować. Dokładnie umyjcie, a najlepiej też zdezynfekujcie, ręce. Wyciskajcie wyłącznie „dojrzałe” pryszcze, a więc takie, które mają dobrze widoczną białą końcówkę. Nie naciskajcie na skórę zbyt mocno: jeśli zawartość pryszcza nie wychodzi łatwo, to znak, że jeszcze jest za wcześnie i trzeba poczekać, aż ropa podejdzie pod wierzch skóry. Po wyciśnięciu koniecznie odkaźcie skórę, np. za pomocą spirytusu salicylowego.

przy regeneracji skóry często używa się jej po zabiegach medycyny estetycznej, a także w przypadku nadmiernej ekspozycji na słońce tylko na zdrową, nie uszkodzoną skórę jako silny antyoksydant wykazuje działanie neutralizujące na działanie wolnych rodników, a do tego uszkodzeń spowodowanych przez obecność stresu oksydacyjnego;.

Czytaj dalej...

Warto jednak pamiętać, że samodzielna diagnoza na podstawie zdjęć nie zastąpi wizyty u dermatologa, który może zalecić odpowiednie leczenie, takie jak maść na krosty na pupie lub inne specyfiki dostosowane do konkretnej diagnozy.

Czytaj dalej...

Aby poprawić stan skóry i zmniejszyć ryzyko powstawania nowych wyprysków należy nosić lekkie, przewiewne ubrania, wykonane z naturalnych tkanin, które zapewnią odpowiedni przewiew i warunki do gojenia.

Czytaj dalej...

Jeśli trądzik jest nasilony, zazwyczaj zalecane są te same doustne leki na trądzik, jakie przepisywane są w przypadku trądziku pospolitego antybiotyki takie jak tetracyklina, doksycyklina czy erytromycyna, a także, trudniejsze do nakładania, antybiotyki do stosowania miejscowego.

Czytaj dalej...