Pryszcze z wodą na twarzy - Przyczyny, Skuteczne Leczenie i Profesjonalne Porady
Zadbaj o odpowiednią pielęgnację
OCZYSZCZAJ TWARZ
Choć mycie twarzy nie zastąpi samego leczenia, oczyszczanie skóry dwa razy dziennie jest niezbędne. Sprzyja to wysuszaniu istniejących wyprysków i zapobiega powstawaniu nowych.
Przy myciu, nie trzyj i nie pocieraj twarzy zbyt mocno, żeby jej nie urazić.
Codzienna higiena i pielęgnacja cery trądzikowej to podstawa, a szczególnie po aktywności fizycznej.
Zaleca się też myć twarz po intensywnym wysiłku lub kiedy jest bardzo spocona.
Pot pozostawiony na skórze spowoduje gromadzenie się łoju na twarzy, a w rezultacie wysyp wyprysków.
Oleje W PIELĘGNACJI Cery TRĄDZIKOWEJ
Choć może się to wydać nielogiczne, preparaty zawierające oleje pomagają zwalczać pryszcze i je wysuszają.
Olejki twarzy lub preparaty z ich dodatkiem stosuje się, kiedy skóra wydziela za dużo sebum. Rozpuszczają one sebum i umożliwiają dokładne oczyszczenie porów.
Używaj toników ściągajacych
Toniki ściągające pomagają napiąć tkanki na twarzy, wysuszyć skórę i zmniejszyć stany zapalne.
Jest wiele ziół, herbat i innych płynów, które mają działanie ściągające, kiedy przetrzesz nimi skórę.
Właściwości ściągające ma na przykład napar z czarnej i zielonej herbaty, a także rumianek, szałwia i nierozcieńczony sok z cytryny.
Z pomocą przyjdą Ci także olejki z drzewa herbacianego, jałowca, róży i pestek winogron. Uważaj na olej kokosowy - może zapychać pory.
Ważne jest jednak, aby nie przesadzać z tą metodą. Wymienione środki działają naprawdę wysuszająco dlatego stosuj je od czasu do czasu.
Dlatego, jeśli z nimi przesadzisz, Twoja skóra stanie się sucha i zacznie produkować więcej sebum. To przyczyni się do pojawienia większej ilości wyprysków.
Wypryski na twarzy a menopauza
Menopauza związana jest z ogromnymi wahaniami hormonów. Przede wszystkim drastycznie zmniejsza się poziom estrogenów, a to one w znacznej mierze odpowiadają za wygląd skóry, m.in. za poziom jej nawilżenia. Zmiany w gospodarce hormonalnej w okresie menopauzy prowadzą do drastycznego ograniczenia syntezy włókien kolagenowo-elastynowych i spadku poziomu kwasu hialuronowego. Nierzadko to właśnie na okres menopauzy przypada największe nasilenie trądziku różowatego.
Ciąża to kolejny przykład, jak ogromny wpływ na organizm i wygląd skóry mają zmiany hormonalne. Burza hormonów, która rozpoczyna się we wczesnej ciąży, może skutkować znacznym pogorszeniem wyglądu cery i pojawieniem się wyprysków na twarzy. Na szczęście problem ten zwykle zmniejsza się wraz z upływem kolejnych miesięcy, a cera uspokaja się po pewnym czasie od porodu.
Jak Wysuszyć Pryszcza
Pamiętaj, że sebum wydzielane przez Twoją skórę również jest potrzebne, bo nawilża skórę i pomaga zwalczać wypryski. Dopiero jego nadmiar powoduje pryszcze.
Dlatego nie możesz przesadzać z całościowym wysuszaniem. Sucha skóra będzie starała się zregenerować, produkując jeszcze większą ilość łoju.
Zatem zanim zaczniesz wysuszać swoje pryszcze na twarzy i ciele, musisz je zrozumieć. Nie każdy pryszcz można wysuszyć, więc najpierw określ, co właściwie masz na twarzy.
zaskórniki zamknięte
zaskórniki otwarte
blizny po pryszczach
pryszcze guzkowate
ropne pryszcze
Z tej grupy możesz samodzielnie wysuszyć jedynie krosty z białymi czubkami oraz zwalczyć zaskórniki obu typów (ale nie przez wysuszanie).
Jeśli zastanawiasz się jak wysuszyć podskórnego pryszcza, nie będzie to takie proste - będziesz potrzebować pomocy dermatologa.
Wszystko zależy od ogólnej kondycji Twojej twarzy. Musisz określić, czy masz stan zapalny, czy trądzik niezapalny.
Trądzik niezapalny czy stan zapalny?
Trądzik niezapalny to łagodna forma trądziku, którą można bez trudu leczyć w domu.
Trądzik niezapalny występuje wtedy, kiedy na twarzy masz tylko kilka niewielkich krostek (mniej niż 20), a także nie więcej niż 20 zaskórników zamkniętych albo otwartych, bez stanu zapalnego.
Jeśli to opis Twojego trądziku, możesz go leczyć poprzez prawidłowe oczyszczanie skóry, a także stosując odpowiednie maski, toniki ściągające i inne domowe sposoby.
W naszym rankingu najlepszych kosmetyków na trądzik znajdziesz najlepsze produkty, które pomogą Ci w walce.
Jeśli na Twojej twarzy widać ponad 20 wyprysków ze stanem zapalnym albo wykwity pokrywają większą część twarzy, oznacza to, że masz trądzik zapalny a może nawet piorunujący, który wymaga leczenia dermatologicznego.
Wyciskanie pryszczy – tak czy nie?
Pryszcze na twarzy, zwłaszcza jeśli bardzo licznie pokrywają skórę, nierzadko są źródłem kompleksów. Nic więc dziwnego, że chcąc jak najszybciej się ich pozbyć, wiele osób decyduje się na wyciskanie. Odradzamy jednak taką metodę, ponieważ może ona przynieść skutek odwrotny do zamierzonego. Nieumiejętne wyciskanie często prowadzi do rozsiania bakterii na inne partie skóry. Zdarza się też, że zbyt mocny nacisk skutkuje powstaniem rany, a w rezultacie – blizny.
Jeśli jednak nie jesteśmy w stanie was odwieść od wyciskania, radzimy, żeby dobrze się do niego przygotować. Dokładnie umyjcie, a najlepiej też zdezynfekujcie, ręce. Wyciskajcie wyłącznie „dojrzałe” pryszcze, a więc takie, które mają dobrze widoczną białą końcówkę. Nie naciskajcie na skórę zbyt mocno: jeśli zawartość pryszcza nie wychodzi łatwo, to znak, że jeszcze jest za wcześnie i trzeba poczekać, aż ropa podejdzie pod wierzch skóry. Po wyciśnięciu koniecznie odkaźcie skórę, np. za pomocą spirytusu salicylowego.