Pryszcze są popularnym określeniem wszystkich wykwitów skórnych, które mogą być objawem zarówno trądziku pospolitego, jak i sporadycznie pojawiających się zmian na skórze. Pryszcze przeważnie kojarzą nam się z niewielkimi krostkami, wypełnionymi białą ropą, ale to nie jedyny typ krostki, którą określamy tym mianem. Pamiętajmy, że idealne, całkowicie pozbawione pryszczy cery są rzadkością i każdy przynajmniej raz w życiu doświadczył walki z chociaż pojedynczą krostką na twarzy lub na ciele. Zmiany skórne rozwijają się w miejscach, w których mamy najbardziej aktywne gruczoły łojowe, a więc zazwyczaj w strefie T na twarzy (na czole, brodzie, w okolicy ust i nosa), na dekolcie lub plecach.
Zaskórniki, potocznie nazywane wągrami, to zapchane zanieczyszczeniami pory. Są jedną z najczęściej występujących niedoskonałości skórnych. Zazwyczaj mają średnicę od 1 do 3 mm. Występują w dwóch odmianach: otwartej i zamkniętej.
Swędzące bąble na skórze i śluzówce,wywołane przez wirus opryszczki ludzkiej (Herpes Simplex Virus) lokują się w kilku charakterystycznych miejscach ciała. HSV1 infekuje:
Sporadycznie zmiany skórne mogą pojawić się też na dłoniach, na szyi i za uszami, w okolicach nosa i na brodzie. Natomiast HSV2 manifestuje swoją obecność głównie w dolnych partiach ciała, w szczególności na skórze i śluzówce narządów płciowych – w tej odmianie zakażenie przenoszone jest drogą kontaktów seksualnych.
Bąble na skórze są białe, mogą się grupować w większe skupiska o nieregularnych kształtach, osadzone na wspólnym rumieniowym podłożu. W pierwszej kolejności bąble wypełniają się przezroczystym płynem surowiczym, później jednak gromadzi się w nich ropa. Na koniec twardnieją, zamieniając się w nieestetyczne, wysuszone strupy.
Pękając mogą tworzyć bolesne nadżerki. Objawom skórnym towarzyszy świąd i lekka bolesność. Infekcja rozwija się około 7 dni, a trwa d0 4 tygodni.
Bąble na skórze stanowią charakterystyczny objaw takich schorzeń, jak opryszczka, ospa, czy pęcherzyca. Wiele osób zastanawia się co mogą oznaczać bąble na skórze jak po oparzeniu, czy ugryzieniu komara. Zobacz, jakie są przyczyny ich powstawania – wodnych i ropnych. Dowiedz się, jak wyglądają zmiany skórne w poszczególnych chorobach.
Są one niemożliwe do wyciśnięcia ich ujście zasłonięte jest przez skórę ; wyciskanie krostek jest zresztą bardzo niewskazane, ponieważ wówczas rozsiewamy bakterie odpowiedzialne za trądzik i powoduje namnażanie się krostek oraz stany zapalne.
Pryszcze podskórne mogą pojawić się w różnych miejscach na twarzy pryszcze podskórne na brodzie, skroniach, policzkach i żuchwie oraz częściach ciała, czasami bardzo nietypowych podskórne pryszcze pod pachami.
Warto jednak pamiętać, że samodzielna diagnoza na podstawie zdjęć nie zastąpi wizyty u dermatologa, który może zalecić odpowiednie leczenie, takie jak maść na krosty na pupie lub inne specyfiki dostosowane do konkretnej diagnozy.
Jeśli nakładasz je w taki sposób, że włosy z kosmetykiem opadają swobodnie na plecy i ramiona, substancje drażniące czy uczulające mogą wywoływać zmiany w miejscu kontaktu, czyli na ramionach i plecach,.