Jak Radzić Sobie z Pryszczami za Uszami i na Szyi?

Objawy uczulenia na twarzy – jak się objawia uczulenie na twarzy?

Alergia na twarzy, podobnie jak inne reakcje alergiczne, może mieć zarówno różne przyczyny, jak i symptomy. Jak zatem rozpoznać uczulenie na twarzy? Objawy alergii, które powinny zaniepokoić to między innymi:
  • kaszka na twarzy
  • czerwone suche plamy na policzkach
  • swędzenie skóry
  • wysypka na szyi i dekolcie
  • wysypka wokół ust i na brodzie
  • ropiejące krostki
  • obrzęk

Powyższe objawy uczulenia na twarzy zazwyczaj poprzedza uciążliwy świąd. Symptomy mogą występować w parze z pieczeniem, łuszczeniem, a nawet bolesnym pękaniem skóry, na której wystąpiła reakcja alergiczna. Świąd może być nawet wynikiem zapalenia skóry. Dodatkowo niewskazane drapanie chorobowo zmienionych miejsc może być przyczyną podrażnienia zdrowego naskórka, a w ostateczności – przerwania jego ciągłości.

Alergia skórna – leczenie domowe

Gdy wystąpi alergia na twarzy, szybka reakcja na nią ma kluczowe znaczenie. Jednak bywa tak, że odległy termin wizyty lekarskiej uniemożliwia natychmiastowe wdrożenie kuracji. Pod ręką nie znajduje się żadna maść na uczulenie na twarzy. W takich przypadkach nie pozostaje nic innego jak leczenie domowe alergii skórnej.

Domowe sposoby

Domowe sposoby na uczulenie na twarzy opierają się o składniki, które niemal każdy ma w domu. Są to zielony ogórek oraz banan, rumianek, a także olejek arganowy czy olej kokosowy.

Z ogórka i banana można sporządzić kojącą i łagodzącą czerwone plamy maseczkę. Wystarczy zblendować połówkę banana oraz ćwiartkę ogórka. Powstałą naturalną „maść” na 40 minut nałożyć na skórę twarzy – wysypkę, a następnie spłukać letnią wodą.

Drugim domowym sposobem na uczulenie na twarzy jest rumianek. Należy zalać go wrzątkiem, przykryć i pozostawić do wystygnięcia. Następnie namoczyć gazę w naparze i przyłożyć do zmienionej alergicznie skóry.

Trzeci domowy sposób na uczulenie na twarzy to posmarowanie rumienia olejkiem arganowym lub olejem kokosowym, które natłuszczą wysypkę i zniwelują uczucie ściągnięcia. Warto jednak zerknąć na etykietę – czy dany olej jest naturalny i nie ma w składzie dodatkowych pozycji, które mogłyby pogłębić problem alergii.

Wysypka na szyi – najczęstsze przyczyny u dzieci i u dorosłych

Istnieje wiele przyczyn powstawania wysypki na szyi w postaci krostek, grudek i wybroczyn. Dermatolodzy wskazują jednak na kilka chorób, które znacznie częściej dają się we znaki osobom zmagającym się ze zmianami skórnymi w tej części ciała. Wśród nich wymienia się trądzik młodzieńczy, pokrzywkę, a także alergię kontaktową. Rzadziej dotyczą one chorób ogólnoustrojowych, alergicznych czy uszkodzeń narządów.

Trądzik młodzieńczy dotyka osoby w wieku dojrzewania, najczęściej między 11. a 18. rokiem życia. Pierwszymi objawami są zaskórniki – krostki otwarte (ropne) lub zamknięte (podskórne grudki). Mogą znajdować się w obrębie twarzy i szybko się pojawić się na szyi, plecy i ramiona. Z otwartych zaskórników tworzy się stan zapalny. Wśród głównych przyczyn powstawania trądziku młodzieńczego wyróżnia się wzrost poziomu androgenów we krwi, gromadzenie się bakterii w okolicach gruczołów i rogowacenie w obrębie mieszków włosowych.

Podobne objawy mogą pojawić się także u dorosłych. Trądzik u osób dorosłych ma jednak inną przyczynę niż ten dotykający młodzież w wieku dojrzewania. Wynika najczęściej ze stresu i jego destruktywnego wpływu na układ hormonalny, ponadto stosowania makijażu, niewłaściwej diety (słodycze, biała mąka, ostre przyprawy), a nawet miejsca zamieszkania (w dużych miastach stężenia kurzu i spalin są większe niż w pozostałych miejscach, co przyczynia się do wytwarzania łoju). Osoby dorosłe cierpiące na trądzik zauważają u siebie najczęściej zmiany skórne w dolnej części twarzy (dolna część policzków, okolice ust i brody) i właśnie szyi. Często zmiany są mylone z wysypką lub alergią i przez to osoby starające się leczyć trądzik dorosłych na własną rękę podejmują niewłaściwe metody terapii, co skutkuje pogorszeniem stanu. W przypadku trądziku dorosłych oraz trądziku młodzieńczego należy udać się do dermatologa.

Czym jest trądzik hormonalny?

Przyjęło się, że trądzik to choroba wieku dojrzewania. Niestety trądzik hormonalny, znany także jako trądzik androgenny, może wystąpić w każdym wieku, niezależnie od płci, choć u osób dorosłych częściej pojawia się u kobiet niż mężczyzn. Co więcej, w ciągu ostatnich 10 lat zauważa się znaczny wzrost zachorowań u kobiet między 25. a 30. rokiem życia. Oprócz tego z trądzikiem hormonalnym coraz częściej zmagają się kobiety dojrzałe, wchodzące w okres menopauzy, a więc między 40. a 50. rokiem życia.

Dlaczego trądzik po 25. roku życia to tak powszechna choroba w XXI wieku? W dużej mierze winne są hormony. Trądzik u osób dorosłych związany jest z zaburzeniami gospodarki hormonalnej oraz zmianami w stężeniu określonych hormonów płciowych, które mogą pojawiać się w różnych okresach życia:

  • produkcja testosteronu (męskiego hormonu płciowego) wzrasta w okresie dojrzewania zarówno u chłopców, jak i u dziewczyn,
  • testosteron zaburza równowagę hormonalną i zwiększa produkcję sebum skórnego, które powoduje zatykanie porów, rozrost flory bakteryjnej, a w konsekwencji – trądzik,
  • zmiany hormonalne na twarzy mogą pojawiać się także u kobiet tuż przed okresem, w trakcie ciąży, po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych, a także w okresie menopauzy.

Etiopatogeneza trądziku

Aby jak najlepiej zrozumieć istotę trądziku hormonalnego, należy zacząć od podstaw, a więc tego, dlaczego na naszej twarzy w pewnym momencie mogą pojawić się zmiany skórne świadczące o tej chorobie. Skąd bierze się trądzik? Odpowiedź na to pytanie w dużej mierze leży w naszych genach. Skłonności do tej choroby są warunkowane genetycznie. Dlatego też, jeśli jedno lub oboje rodziców posiadało trądzik w młodości, prawdopodobieństwo posiadania go przez dziecko znacznie wzrasta.

Oprócz tego wpływ na pojawienie się trądziku mają 3 istotne czynniki:

  • zwiększona aktywność gruczołów łojowych – decydujące są hormony androgenne, które mają wpływ na powiększenie gruczołów łojowych i dodatkowo wzmagają wydzielanie przez nie sebum,
  • zaburzony proces rogowacenia przewodów wyprowadzających mieszków włosowych – dochodzi do nadmiernego złuszczania komórek skóry, które znacznie szybciej obumierają, a następnie, zamiast ulec złuszczeniu, zaczynają zapychać ujścia gruczołów łojowych. W tym samym czasie kanały łojowe ulegają zwężeniu, przez co sebum nie może w prawidłowy sposób przedostać się na powierzchnię skóry. To z kolei prowadzi do powstawania zaskórników otwartych i zamkniętych, które z kolei mogą przekształcać się w grudki lub krosty,
  • kolonizacja mieszków włosowych przez bakterie Propionibacterium acnes – stanowią one naturalny element mikrobiomu naszej skóry. Jeśli jednak dochodzi do jego zaburzenia, np. poprzez zaczopowanie ujść mieszków włosowych, dochodzi do ich zwiększonego namnażania, przez co dochodzi do zainfekowania skóry i powstawania na niej niedoskonałości.

Co oznaczają krosty na szyi z tyłu?

Trądzik pospolity atakuje głównie twarz, plecy i ramiona, rzadziej natomiast szyję i dekolt. Jednakże u niektórych pacjentów zmiany skórne występują tylko na plecach, karku czy za uszami.

Pryszcze na karku i plecach przybierające postać guzów i ropnych torbieli są typową oznaką tzw. trądziku ropowiczego, więc rzadkiej odmiany trądziku pospolitego.

Co więcej, krosty na szyi z tyłu z czasem mogą zacząć się zlewać w większe wykwity, a nawet tworzyć owrzodzenia z głębokimi naciekami zapalnymi. Wówczas diagnozuje się u chorego tzw. trądzik skupiony - jest to rzadka odmiana dermatozy, która atakuje głównie młodych mężczyzn.

W bardzo skrajnych przypadkach rozwija się tzw. trądzik piorunujący, który charakteryzuje się występowaniem na skórze rozpadających się guzów i krwotocznych owrzodzeń, które z czasem przekształcają się martwicze strupy.

Charakterystyczne dla tej najcięższej postaci trądziku jest to, że poza wykwitami skórnymi pojawiają się też objawy ogólnoustrojowe, takie jak:

  • gorączka,
  • osłabienie,
  • utrata masy ciała,
  • bóle mięśni i stawów,
  • powiększenie wątroby i śledziony.

przy regeneracji skóry często używa się jej po zabiegach medycyny estetycznej, a także w przypadku nadmiernej ekspozycji na słońce tylko na zdrową, nie uszkodzoną skórę jako silny antyoksydant wykazuje działanie neutralizujące na działanie wolnych rodników, a do tego uszkodzeń spowodowanych przez obecność stresu oksydacyjnego;.

Czytaj dalej...

Warto jednak pamiętać, że samodzielna diagnoza na podstawie zdjęć nie zastąpi wizyty u dermatologa, który może zalecić odpowiednie leczenie, takie jak maść na krosty na pupie lub inne specyfiki dostosowane do konkretnej diagnozy.

Czytaj dalej...

Jeśli nakładasz je w taki sposób, że włosy z kosmetykiem opadają swobodnie na plecy i ramiona, substancje drażniące czy uczulające mogą wywoływać zmiany w miejscu kontaktu, czyli na ramionach i plecach,.

Czytaj dalej...

Jeśli trądzik jest nasilony, zazwyczaj zalecane są te same doustne leki na trądzik, jakie przepisywane są w przypadku trądziku pospolitego antybiotyki takie jak tetracyklina, doksycyklina czy erytromycyna, a także, trudniejsze do nakładania, antybiotyki do stosowania miejscowego.

Czytaj dalej...