Prześwity we włosach u mężczyzn - Przyczyny, Rozwiązania i Porady
Jak dbać o loki męskie? Najważniejsze zasady pielęgnacji!
Poza stylizacją naturalne lub uzyskane za sprawą trwałej ondulacji loki męskie zasługują na odpowiednią pielęgnację, by pozostać w dobrej kondycji. Poniżej przedstawiamy kilka cennych porad.
Jak pielęgnować kręcone włosy męskie:
- Olejowanie – kręcone i falowane włosy męskie charakteryzują się zazwyczaj wysoką porowatością, przez co są szczególnie wrażliwe na wysuszenie i utratę substancji odżywczych. Zabieg olejowania pomaga w ich ochronie, również przed promieniowaniem UV.
- Domykanie łusek – dodatkowo warto sięgać po preparaty domykające łuski włosów, a w tej roli świetnie sprawdza się między innymi Maska do włosów wysokoporowatych Hair in Balance.
- Prawidłowe czesanie – loki męskie mają tendencję do puszenia się. Aby uniknąć tego problemu, warto do ich czesania wykorzystywać szczotkę z naturalnego włosia.
- Zakwaszanie włosów – kolejny cenny zabieg zapobiegający puszeniu i elektryzowaniu się włosów. Na loki męskie powinny wystarczyć domowe sposoby na bazie aloesu, cytryny lub octu jabłkowego.
Kręcone włosy męskie w postaci bujnej fryzury zdecydowanie wracają do łask. Odpowiednia pielęgnacja i stylizacja sprawią, że staną się ważnym atrybutem męskości!
Jak pielęgnować długie włosy?
Długie włosy zarówno u pań, jak i u panów wymagają dobrze zaplanowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Należy pamiętać przede wszystkim, żeby je odpowiednio odżywiać. Raz na jakiś czas należy udać się do fryzjera, aby pociąć końcówki, żeby fryzura wyglądała na zadbaną. W przypadku farbowania włosów lub używania szamponów koloryzujących również należy zaopatrzyć się w wysokiej klasy środki.
Panowie chcący zapuścić włosy muszą mieć świadomość, że ich pielęgnacja trwa znacznie dłużej niż w przypadku krótkiej fryzury. Samo ich mycie zabiera o wiele więcej czasu. Dodatkowe minuty trzeba poświęcić na ich wysuszenie oraz ułożenie. To, ile uwagi będzie wymagać dbanie o włosy, zależy też od ich naturalnej kondycji i typu skrętu. Niektóre fryzury prezentują się nienagannie już po umyciu i wysuszeniu. Inne wymagają nieco więcej wysiłku, aby nabrać pożądanego kształtu.
Zapobieganie wypadaniu włosów
Wypadanie włosów to bardzo powszechne zjawisko zarazem u mężczyzn jak i u kobiet. Przyczyny jak i przebieg jest różny w zalezności od wielu czynników.
Co zrobić gdy wypadają włosy?
Na to pytanie odpowiedź jest jedna, należy udać się do specjalisty od włosów jakim jest trycholog. Po wykonaniu badania trychologicznego oraz wywiadu przeprowadzonego przez trychologa należy zastosować się do zaleceń .
Stosowanie preparatów z apteki bez właściwej diagnozy trychologicznej może często powodować większy problem! Powodów może być wiele. W przypadku wypadania spowodowanego zaczopowaniem mieszków, silne wcieranie preparatów przeciw wypadaniu spowoduje jeszcze większe wypadanie włosów. W takim przypadku należy oczyścić zaczopowane mieszki i ułatwić dostęp mikrokrążenia do macierzy zarodkowej mieszków.
W wielu innych przypadkach należy regulować enzymy, które doprowadzają do reakcji miniaturyzacji mieszków. Wtedy wystarczy terapia szokowa regulująca produkcję enzymów.
Każdy przypadek wymaga diagnozy. Właściwa diagnoza gwarantuje 100% zatrzymanie każdego wypadania włosów oraz odrost włosów, które wypadły.
Prawidłowa diagnoza wypadania włosów
Ponieważ tak wiele czynników może być przyczyną problemu, trycholog podczas konsultacji zadaje szereg dokładnych pytań, by udzielić odpowiedź na pytanie jak powstrzymać wypadanie włosów. Specjalista musi dowiedzieć się czy problem pojawił się nagle, czy też postępuje od dawna, czy pacjent długotrwale przyjmuje leki, cierpi na alergie, jaką stosuje dietę itd. Kobiety mogą być proszone o podanie informacji na temat miesiączki, ciąży czy menopauzy.
Trycholog uważnie bada skórę głowy i włosy używając do tego specjalnego trychoskopu – urządzenia powiększającego dany obszar ponad 200 razy. Często konieczne jest wyrwanie kilku z nich w celu zbadania cebulek. Niezbędne jest pytanie na temat owłosienia w innych obszarach ciała.
Dlaczego wypadają włosy?
Przerzedzenie lub dziedziczne łysienie (zwane także łysieniem androgenowym) jest jedną z głównych przyczyn wypadania włosów i dotyczy zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Łysienie plackowate, będące chorobą autoimmunologiczną, to kolejny przykład. W tym przypadku to organizm atakuje własne komórki włosowe.
Zmniejszanie się objętości fryzury może być wczesnym sygnałem choroby tarczycy lub niedokrwistości. Dzięki prawidłowemu leczeniu łysienie często zostaje zatrzymane i odwrócone. Utrata włosów po długotrwałej chorobie jak przeziębienie, narkoza przedoperacyjna, wysoka gorączka, zakażenie lub grypa są również znaczącymi przyczynami tego problemu.
Radioterapia i chemioterapia często prowadzą do czasowego wyłysienia, podobnie jak trichotilomania – zaburzenie, gdzie osoba nieświadomie wyrywa swoje włosy. Nadmierna utrata kosmyków po porodzie lub w okresie menopauzy jest związana ze spadkiem poziomu estrogenów. Problem ten może być częściowo odwrócony, lecz objętość włosów rzadko wraca do stanu sprzed przekwitania.
Stres i traumatyczne wydarzenia życiowe także nasilają utratę włosów. Podobnie jak radykalna dieta oraz znaczny spadek masy ciała. Problem nadmiernego wypadania włosów często ujawnia się od 3 do 6 miesięcy po zmianie nawyków żywieniowych.
Utrata włosów często jest spowodowana niewłaściwym poziomem witamin i minerałów, takich jak nadmiar witaminy A, niedobór witamin z grupy B, D3 czy niedobór białka i żelaza w diecie, co jest szczególnie ważne dla prawidłowej kondycji włosów.
Przyjmowanie niektórych leków na receptę również może być przyczyną wypadania włosów, podobnie jak nieprawidłowa pielęgnacja pasm, w tym częste farbowanie, stosowanie silnych kosmetyków, suszenie gorącym powietrzem, używanie prostownicy, mocne upięcia czy ciasne warkoczyki, które przyczyniają się do uszkodzenia włókien włosowych oraz podrażnień skóry.
Pozostałe przyczyny nadmiernej utraty włosów
Przyczyny wypadania włosów mogą być bardziej złożone niż się wydaje. Oprócz wcześniej wymienionych czynników, takich jak stres, problemy z tarczycą czy dieta, istnieje kilka innych ważnych aspektów, które mogą nasilać ten problem:

Jak stylizować kręcone włosy męskie?
Kręcone włosy męskie wymagają, podobnie jak kobiece, odrobiny uwagi, by prezentować się nienagannie. Czas na porady stylizacyjne dla ich posiadaczy.
Naturalne kosmetyki do stylizacji
W OnlyBio zachęcamy do sięgania wyłącznie po naturalne preparaty do włosów, bo swoją skutecznością wcale nie muszą one ustępować chemicznym odpowiednikom. Loki męskie i ich stylizacja nie są tu wyjątkiem.
Do podkreślenia skrętu rekomendujemy Żel mocny do stylizacji włosów kręconych Hair in Balance, którego należy używać na mokro po umyciu włosów. Następnie wystarczy skorzystać z suszarki z dyfuzorem, aby fryzura się utrwaliła. Metoda działa zarówno na krótkie kręcone włosy męskie, jak i falowane włosy męskie, które nabierają objętości, a w dodatku się nie puszą.
Plopping na męskie loki
Innym ciekawym sposobem na bujne loki męskie jest plopping. Ten trik sprawdza się przede wszystkim na długie loki u mężczyzny. Polega na wgniataniu we włosy odpowiedniego preparatu, takiego jak Aktywator skrętu w kremie Hair in Balance, a następnie zawinięciu pasm w rękawy koszulki i związaniu ich w kształt przypominający turban. W tej konfiguracji włosy powinny spędzić przynajmniej pół godziny, a następnie zostać wysuszone suszarką z dyfuzorem.
